Sparčiai augant statyboms, energetikai, transportui bei prekybai, Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 5,7 proc., pranešė Statistikos departamentas.
Analitikai pastebi, kad BVP augimas atspindi prasidėjusį vidaus rinkos atsigavimą, tačiau perspėja, kad dėl galimo karo Artimuosiuose Rytuose pasaulio, o kartu ir Lietuvos ekonomikos augimas gali sulėtėti.

Sausio - birželio mėnesiais Lietuvoje galiojusiomis kainomis buvo sukurta 23,9 mlrd. litų vertės BVP.Anksčiau preliminariai skelbta, kad pirmąjį pusmetį BVP išaugo 5,8 proc. iki 23,773 mlrd. litų.

Tačiau antrojo ketvirčio BVP augimas patvirtino išankstinį jo augimo vertinimą - 6,9 proc. Balandžio-birželio mėnesiais BVP sukurta 12,750 mlrd. litų vertės.

Vienam šalies gyventojui teko 3668 litai BVP.

"Toliau tęsiasi metų pradžioje prasidėjęs į vidaus rinką orientuotų sektorių kilimas. Galima tik pasidžiaugti, kad tuo metu, kai mūsų eksportas patiria sunkumų dėl sumažėjusių rinkų Vakaruose, atsiranda kitas veiksnys, kuris padeda išsilaikyti virš vandens - stipresnė vidaus rinka. Dėl to mes galime tikėtis beveik tokio pat BVP prieaugio kaip ir pernai, kai jis siekė 5,9 proc.", - komentavo Vilniaus banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Pasak Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertės Jurgitos Senkuvienės, didžiausios įtakos BVP augimui pirmąjį pusmetį dar darė eksportas, nors jo įtaka jau blėsta, palyginti su 2001 metais, ir lygia greta su eksportu einantis namų ūkių vartojimas.

"Tą rodo BVP struktūra pagal pajamas - didmeninė ir mažmeninė prekyba iš tiesų gana smarkiai auga ir statybos antrąjį ketvirtį išaugo 73 proc. Manau, kad trečiąjį ketvirtį tendencijos statybose bus panašios", - BNS sakė J.Senkuvienė.

Tačiau ateitis, anot G.Nausėdos, yra labai neaiški - jei kils JAV ir Irako karas ir nepavyks greitai jo užbaigti, galimos liūdnos pasekmės viso pasaulio ekonomikai, įskaitant ir Lietuvą.

"Pakils naftos kainos, vartotojai išsigąs, investuotojų noras investuoti sumažės - BVP augimas labai smarkiai turėtų kristi, JAV ir Europoje vėl gali kilti recesija. Lietuva tuomet negalės ilgai gyventi vien iš vidaus rinkos", - prognozavo G.Nausėda.

Jis mano, kad prigesus investicijų procesui sulėtės ir vidaus rinkos atsigavimas, o tuo pačiu ir BVP augimo tempai 2003 metais sulėtėtų. Vilniaus bankas kol kas vengia keisti 4,8 proc. BVP augimo prognozę 2003 metams, nors daugelis analitikų prognozuoja apie 5 proc. augimą.

Pasak Statistikos departamento pranešimo, antrąjį ketvirtį BVP augimą lėmė visų veiklos rūšių, išskyrus žuvininkystės ir sveikatos priežiūros, bendrosios pridėtinės vertės augimas.

Didžiausią augimo tempą šiemet balandžio-birželio mėnesiais, palyginti su tuo pačiu 2001 metų laikotarpiu, pasiekė apdirbamoji pramonė (7,3 proc.), energetikos (12,4 proc.), statybos (16,7 proc.), prekybos (9,9 proc.), viešbučių ir restoranų (9,3 proc.), transporto ir ryšių (10,6 proc.) įmonės.

Statistikų teigimu, šiemet gerokai išaugo gyvenamųjų namų statyba, ypatingai 1-2 butų namų - tokių buvo 97 proc. visų antrąjį ketvirtį priimtų naudoti gyvenamųjų namų, likusi dalis - daugiabučiai namai. Statybos tempai lėmė 26,1 proc. išaugusias investicijas pagrindiniam kapitalui formuoti.

Prekybos pridėtinė vertė dėl smarkiai pagyvėjusios prekybos naujais automobiliais bei kitomis nemaisto prekėmis antrąjį ketvirtį išaugo 9,9 proc.

Prekybos ir kitų paslaugų apimties augimą patvirtina ir 6,4 proc. išaugusios namų ūkių vartojimo išlaidos. Valdžios galutinio vartojimo išlaidos kito mažai.

Statistikos departamentas patikslino metinius ir ketvirtinius 2001 metų BVP duomenis - pernai jo sukurta 45,148 mlrd. litų vertės (anksčiau skelbta - 45,254 mlrd. litų), tačiau metinis augimo tempas išliko toks pat - 5,9 procento.

Tačiau 2001 metų ketvirtiniai BVP augimo tempai pasikeitė: pirmąjį ketvirtį ji augo 3,6 proc., antrąjį - 5,7 proc., trečiąjį - 4,8 proc. ir ketvirtąjį - 9,6 proc. Šie pasikeitimai turėjo įtakos ir 2002 metų ketvirtiniams rezultatams.

Finansų ministerija prognozuoja, kad Lietuvos BVP šiemet augs 5,1 proc., Vilniaus bankas - 5 proc., Tarptautinis valiutos fondas - 4,4 proc., Europos Komisija - 4,0 proc.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vartojimo kredito gavėjų birželį sumažėjo beveik 100 tūkst. (1)

Birželio pabaigoje vartojimo kreditų davėjų paslaugomis naudojosi apie 440 tūkst. gyventojų -...

„Orakulas“ prijungiamas prie „Olympic Casino Group Baltija" (2)

Didžiausio Baltijos šalyse azartinių lošimų organizatoriaus „Olympic Entertainment Group“...

„PricewaterhouseCoopers“ už klaidingą auditą Britanijoje gavo rekordinę baudą

Britanijos finansinio atskaitingumo taryba (FRC) skyrė didžiausią kada nors finansų rinkos...

Finansų viceministre paskirta M. Tuskienė (2)

Darbą finansų ministro Viliaus Šapokos komandoje pradeda viceministrė Miglė Tuskienė ,...

Pirmo pusmečio valstybės biudžeto pajamos didesnės nei planuota (11)

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, šių metų sausį-liepą valstybės biudžetas ir...

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (556)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (12)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas „Būstas“ (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (13)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (111)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (38)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (11)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...

Iškilo grėsmė Kuršių marioms: būklė blogėja kasdien (32)

Kuršių marios yra unikalus Lietuvos vandens telkinys, įsiterpęs tarp žemyninės šalies dalies ir...