Po „Snoro“ bankroto skaudžiai nukentėjus kai kuriems antstoliams, laikiusiems skirtingų asmenų lėšas vienoje depozitinėje sąskaitoje, Teisingumo ministerija parengė įstatymų pakeitimo projektą, kuriuo norima užtikrinti, kad antstoliams nepriklausančios lėšos būtų geriau apsaugotos.
© DELFI

Dar metų pradžioje antstoliams prabilus viešumoje apie prarastas klientų lėšas, tuomet VĮ „Indėlių ir investicijų draudimo“ atstovai teigė, kad notarų ir antstolių depozitinėms sąskaitoms Gyventojų indėlių draudimo įstatymas negalioja, todėl susigrąžinti lėšas jie buvo nukreipti tiesiai į banką.

Lėšas susigrąžino, bet ne visi

Šiuo metu „Indėlių ir investicijų draudimo“ direktorė pripažįsta, kad visgi depozitinėse sąskaitose esančios lėšos yra apdrausto indėlių draudimu. „Komerciniai bankai moka draudimo įmokas už lėšas, esančias depozitinėse sąskaitose“, - sakė ji.

Lietuvos antstolių rūmų duomenimis, lėšas iš „Indėlių ir investicijų draudimo“ (iki 345 tūkst. Lt) pavyko susigrąžinti 10-čiai antstolių. Dviejų antstolių atidarytose depozitinėse sąskaitose lėšos buvo didesnės nei 345 tūkst. Lt, todėl norėdami atgauti pinigus, jie kreipėsi į teismą. Teismo procesai vis dar vyksta ir galutinio sprendimo nėra.

Pasimokiusi iš „Snoro“ bankroto istorijos ir antstoliams kilusių problemų, Teisingumo ministerija paruošė įstatymų projektą, kuriuo ruošiamasi užtikrinti didesnį depozitinėse sąskaitose laikomų lėšų saugumą.

Siūlomi du variantai

Seime užregistruotame ir suinteresuotoms institucijoms pateiktame projekte įvedami depozitinėse sąskaitose laikomų lėšų papildomi apsaugos reikalavimai. Taip pat siūloma į Civilinį kodeksą įrašyti konkretų depozitinės sąskaitos apibūdinimą. Siūloma įtraukti terminą - „depozitinės sąskaitos sutartis“, kuris įtvirtintų prievolę bankams ar kredito įstaigoms šioje sąskaitoje esančių lėšų nevaldyti, nenaudoti ir jomis nedisponuoti.

Pagal įstatymų pakeitimus siūloma, kad nuo kitų metų gegužės mėnesio komerciniai bankai ir kredito unijos privalėtų apsaugoti depozitinėse sąskaitose laikomas lėšas vienu iš dviejų būdų: šiose sąskaitose esančias lėšas atskiriant nuo kitų kredito įstaigos naudojamų, valdomų ar disponuojamų lėšų arba apdraudžiant šias lėšas draudimo sutartimi ar gaunant joms garantiją ar laidavimo raštą. Šiuos įsipareigojimus turėtų priimti komerciniai bankai ir kredito unijos.

Atskiriant lėšas nuo kitų banko ar kredito unijos lėšų, jas reikėtų laikyti Lietuvos banko arba kitos kredito įstaigos sąskaitoje.

Skirtingai interpretavo

Antstolių rūmų prezidiumo pirmininkas Aleksandras Selezniovas teigė, kad problema, bankrutavus „Snoro“ bankui kilo ne dėl įstatymo spragų, o dėl interpretavimo.

„Kiek suprantu, šiai dienai vyksta teisiniai gintai, dėl depozitinių sąskaitų traktavimo. Mes, kaip asociacija, laikomės tuos nuomonės, kad vadovaujamės įstatymu, kuriame apibrėžta, kad depozitinė sąskaita turi tam tikrą statusą, į kurį negali būti nukreiptas išieškojimas ar kitokie apribojimai. Kitu atveju, kaip suprantu, bankų pozicija tokia, kad Civilinis kodeksas numato, kad depozitines sąskaitas gali turėti kredito įstaigos ir notarai. Čia ir kyla nesutapimas ir skirtingas teisės normų aiškinimas“, - kalbėjo Antstolių rūmų atstovas.

A. Selezniovas pabrėžė, kad Teisingumo ministerijos pasiūlymas yra savaime suprantamas ir įvestų aiškumo.

„Pateikimas savalaikis ir geras žingsnis iš Teisingumo ministerijos, kad būtų pagaliau aiškumas, kas yra tos depozitinės sąskaitos ir kad antstolių depozitinės sąskaitos yra tos sąskaitos, į kurias irgi negali būti nukreiptas išieškojimas“, - teigė pašnekovas.

„Įsivaizduokime, moters, kuriai priklauso išlaikymas, lėšos yra depozitinėje sąskaitoje, o jų gauti ji negali tol, kol teismas išnagrinės ginčą. Vaikus tai reikia kasdien maitinti“, - tęsė antstolis.

Bankai palaiko vieną variantą

Stasys Kropas
Stasys Kropas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kokio masto depozitinėse sąskaitose laikomų bankuose lėšų dydis pasakyti sunku. Lietuvos bankas šias lėšas priskiria vienadieniams indėliams ir atskirai neskaičiuoja.

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas teigė, kad bankams patrauklesnis būtų vienas variantas – kad depozitinių sąskaitų lėšas būtų galima laikyti Lietuvos banke ar kitų kredito įstaigų sąskaitose.

„Jeigu tos lėšos yra saugomos Lietuvos banke, tai už jas nebus mokamos palūkanos ir nereikės jų drausti. Tas variantas tikriausiai būtų patraukliausias, nes kitu atveju lėšas bankai turės atskirai drausti ir valdyti, todėl tas dalykas brangtų. Ir dėl to tas variantas bankams nėra visai patrauklus“, - kalbėjo bankų asociacijos atstovas.

Pasiteiravus, ar depozitinėse sąskaitose esančių lėšų atskyrimas nuo bankų indėlių, turėtų įtakos bankų finansiniams rodikliams, S. Kropas teigė: „Jos (sumos – red.) nėra žymios, nėra reikšmingos. Be to, bankai neplanuoja šių paslaugų plėsti“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (11)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (50)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (48)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (43)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (3)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (38)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (100)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (99)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1139)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...