Galimybėmis skolinti kitokia valiuta nei eurais, JAV doleriais ar litais Lietuvos bankai nesišvaisto ir prisiimti papildomos rizikos yra nelinkę. Paprastai skolintis patariama ta valiuta, kuria yra gaunamos pajamos. Bet pastaruoju metu skolintis eurais esą apsimoka labiau nei litais. Be to, kaip pastebi specialistai, skolinantis litais skolininkas tampa priklausomas nuo vidaus rinkos neramumų ir šalies komercinių bankų politikos.
Litai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Todėl šiandien daugiau skolinamasi eurais. Galbūt kai kam kyla minčių pasekti lenkų ar čekų pavyzdžiu, imti paskolą Šveicarijos frankais ar Japonijos jenomis ir taip užsitikrinti mažesnes palūkanas. Tačiau šansų pasinaudoti tokia gudrybe Lietuvoje - nedaug.

Bankai nerizikuoja

Kaip LŽ teigė "DnB Nord" banko vyresnioji analitikė Jekaterina Rojak, skolintis kitokia valiuta techniškai būtų įmanoma, tačiau praktiškai - bankai nelinkę rizikuoti.

"Bankai buvo nelinkę dalyti paskolų tomis rizikingomis ar mažiau rizikingomis valiutomis, dėl kurių atidžiau reikėtų sekti valiutų svyravimus", - prisimindama visą nepriklausomybės laikotarpį priežastis aiškino "DnB Nord" banko vyresnioji analitikė. Anot jos, mūsų finansų rinka nebuvo išvystyta taip, kaip kitos finansų rinkos, tarkim Čekijoje ar Lenkijoje, kur vykdoma kitokia, monetarinė politika. "Buvome įpratę gyventi litui esant "surištam" su JAV doleriu ar euru, tad ir skolinamasi buvo litais, o pastaruoju metu - eurais", - aiškino specialistė. Ji sako, kad net ir Lenkijoje daugelyje bankų yra uždrausta dalyti paskolas kitokia valiuta. "Lenkijoje dauguma tų, kurie gavo paskolas, buvo susiję asmenys - per pažįstamus ar dar kitaip. Paprastiems gyventojams tai nėra prieinama. Kažkada tai buvo siūloma, o paskui - nerašyta taisyklė: tiesiog nebuvo siūloma daugiau", - užkulisius atskleidė J.Rojak. Lietuvoje ryškėjančią tendenciją skolintis eurais J.Rojak laiko savaime suprantama - palūkanų normos yra gerokai mažesnės imant paskolas eurais. Vienu metu paskolos buvo intensyviai imamos JAV doleriais, bet atsiejus litą nuo šios valiutos, tokie interesai savaime išnyko.

Bankas prisiimtų papildomą riziką dėl valiutos stabilumo. "Kita vertus, formuojant atitinkamos valiutos portfelį, kiekvienos valiutos riziką reiktų padengti atskirai. Tai reikalauja papildomų pastangų ir sąnaudų - bankui tiesiog daug brangiau. Prie visos paskolos bankas turėtų priskaičiuoti savo išlaidas, kurias gana sudėtinga įvertinti", - sakė J.Rojak.

Ir litais, ir eurais

"DnB Nord" atstovas spaudai Andrius Vilkansas LŽ sakė, kad visas paskolas bankas išduoda litais, eurais ir JAV doleriais. Dėl atotrūkio tarp paskolų litais ir eurais gruodį daugiau nei pusė naujai ėmusių būsto paskolą klientų rinkosi paskolą eurais, o doleriais nebuvo paimta nė viena paskola. "Gruodį dėl minėto atotrūkio kai kurie žmonės, tie kurie turėjo litais, norėjo pakeisti sutarties sąlygas ir pasikeisti valiutą į eurus", - sakė A.Vilkansas.

Neringa Ivanauskienė, AB banko "Snoras" Mažmeninės bankininkystės departamento direktorė, LŽ sakė, kad "Snoro" banke būsto paskolos išduodamos litais, eurais ir JAV doleriais. Dažniausiai būsto paskolas klientai "Snoro" banke ima litais - ta valiuta, kuria gauna reguliarias pajamas. "Klientams esame sudarę patrauklias sąlygas imti būsto paskolas litais, todėl "Snoro" banke jiems nėra poreikio paskolas, paimtas litais, konvertuoti į kitą valiutą", - dėstė N.Ivanauskienė.

Keistis į eurus

Vilnietė Aušra, beveik prieš metus paėmusi būsto paskolą litais "Hansabanke", paskambino savo vadybininkei pasiteirauti, kaip klostosi paskolos reikalai. Klientei buvo priminta, kad jos pasirinktos kintamosios paskolos palūkanos praėjus pusmečiui bus perskaičiuotos šio mėnesio pabaigoje ir pakils beveik 1 procentu.

"Per metus, kai esu paėmusi būsto paskolą, palūkanos keisis jau antrą kartą. Prieš pusę metų jos pakilo irgi beveik procentu, ir įmoka kas mėnesį padidėjo beveik 300 litų. Tai gana stipriai pasijautė, todėl jeigu dabar vėl pakils - pasijaus dar labiau. Kai ėmiau paskolą, palūkanos buvo daugiau nei 5 proc., dabar mokėjau daugiau nei 6 proc., o nuo vasario tektų mokėti net daugiau nei 7 proc.", - pasakojo Aušra.

Tačiau banko vadybininkė klientei iškart pasiūlė išeitį - paskolą litais pasikeisti į paskolą eurais, kurios palūkanos šiandien būtų tik daugiau nei 5 procentai. Klientė bankui turėtų sumokėti tik 250 litų sutarties keitimo mokestį ir 150 litų hipotekos lakšto keitimo mokestį notarui. "Manau, kad šie 400 litų nėra tiek daug, jeigu per mėnesį įmoka padidėtų vėl apie 300 litų. Todėl tikiuosi sutaupyti ir išlaikyti stabilų šeimos biudžetą", - sakė banko klientė. Tačiau paklausta apie galimybę pasikeisti į kitokią valiutą, vadybininkė sakė, kad bankas išduoda paskolas tik litais, doleriais ir eurais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (8)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (7)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (8)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Krintant svarui, toliau daugėja Didžiąją Britaniją lankančių turistų skaičius (10)

Didžiąją Britaniją birželį aplankiusių turistų skaičius, palyginti su tuo pačiu 2016 m....

B. Bradauskui priklausantis „Lamantinas“ šiemet uždirbo 471 tūkst. eurų pelno (47)

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lamantinas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 471...

Top naujienos

Kovos su terorizmu ekspertas: ruoškimės, tuoj teroristai panaudos naują ginklą (110)

Ateityje teroristų ginklu dideliuose Europos miestuose gali tapti valdomi dronai su sprogmenimis. Tai...

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (73)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (122)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Kauniečiai butų pirkėjai pakeitė kryptį (9)

Nekilnojamojo turto ekspertai stebi kintančius kauniečių poreikius renkantis gyvenamąjį būstą....

Ką veikti už paplūdimio ribų?

Atvykus į pagrindinius mūsų šalies kurortinius mietus, Palangą bei Šventąją, ko gero,...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (29)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (88)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

9 drabužius gadinantys įpročiai, apie kuriuos nepagalvojote

Nepriklausomai nuo to, ar renkatės naujus garderobo elementus paprasčiausioje, ar itin prabangioje...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (286)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Odos vėžio simptomai, kurie dažnai būna nematomi (12)

Dažniausiai – 99 atvejais iš 100 – odos vėžys yra aiškiai regimas kūno paviršiuje (nors...