Ekspertai teigia, kad politikai per daug kišasi į naujos atominės elektrinės statybą. Politizavimo galbūt pavyktų išvengti, jei projekte būtų leista dalyvauti privačioms įmonėms. Ekonomikos ir energetikos ekspertai nuogąstauja, kad naujos atominės elektrinės statyba pernelyg politizuojama. Štai Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) specialistai mano, jog pernelyg didelis valdžios kišimasis į projektą net gali sukelti pavojų elektrinės konkurencingumui tarptautinėje rinkoje.
Ignalinos atominė elektrinė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
"Iniciatyva statyti atominę elektrinę kilo ne projekte dalyvaujančioms bendrovėms, bet trijų šalių premjerams. Taigi projektas nuo pat pradžių politizuotas. Ateityje gali tapti neaišku, kas už jį atsakingas - investuotojai ar valstybė", - kalbėjo LLRI ekspertas Žilvinas Šilėnas.

Šio instituto vadovas Remigijus Šimašius būgštauja, kad neteisingai suvokiama energetikos rinka. Jos, eksperto nuomone, negalima vertinti vien kaip sienų ribojamos nacionalinės erdvės, mat elektra bus aprūpinama ne tik Lietuva. "Į elektrinę reikia žiūrėti kaip į verslo objektą, kuris turi parduoti elektrą, o ne ja mainytis. Jam reikia uždirbti iš prekės", - sakė Šimašius.

Būtent dėl to, anot jo, šį verslo objektą būtina apsaugoti nuo bet kokio reguliavimo, nes elektros kainos reguliavimas trukdo sudaryti konkurencingą kainodarą. LLRI ekspertai teigiamai vertina tai, kad į mokestį už elektrą bus įskaičiuotos jėgainės statybos ir uždarymo sąnaudos, tačiau jie pabrėžia, jog kainas vartotojams nustato rinkos sąlygos, o ne fiksuotos išlaidos.

Akcijų - visiems norintiesiems

LLRI specialistai tikino, kad nuo tolesnio atominės elektrinės reikalų politizavimo gali išgelbėti tik nauji investuotojai. Be to, anot jų, reikėtų išleisti viešą būsimos elektrinės akcijų emisiją, kuri būtų platinama biržoje.

"Tam tikra dalis akcijų privalo būti biržoje - tada atskaitomybė investuotojams skatins priimti ekonominius sprendimus. Taip būtų užtikrintas didesnis skaidrumas. Apskritai sprendimus turi priimti tik investuotojai. Atominės jėgainė valdymas privalo būti kiek galima labiau izoliuotas nuo politinių sprendimų", - dėstė Šimašius.

Beje, "Lietuvos energijos" vadovai ir Ūkio ministerijos atstovai ne kartą sakė mėginsią pritraukti investuotojų iš šalies, tik dar nenuspręsta, kokiu būdu. Tam pirmiausia reikia įkurti akcinę bendrovę ir jos veiklą apibrėžti įstatymu, kurį Seimas svarstys tik per pavasario sesiją.

Beldžiasi užsieniečiai

Premjeras Gediminas Kirkilas taip pat pripažįsta, kad statant naujus branduolinius reaktorius galėtų dalyvauti ir privatus kapitalas. "Susidomėjimas mūsų projektu - naujais atominiais Ignalinos elektrinės reaktoriais - gana didelis, įvairios Švedijos, Prancūzijos, Vokietijos ir JAV kompanijos juo domisi. Tai rodo, kad projektas yra perspektyvus, pelningas, ir tai mums labai naudinga, nes kuo daugiau dalyvių, tuo didesnė konkurencija ir galimybė padaryti projektą ekonomiškai naudingą Lietuvai", - radijo eteryje šnekėjo Kirkilas.

Jau dabar investuoti į naują jėgainę norėtų Prancūzijos energetikos milžinė "Electricite de France" (EDF), JAV pramonės gigantas "General Electric", Vokietijos energetikos milžinės E.ON Švedijos padalinys "E.ON Nordic". Apie tokius ketinimus anksčiau skelbė ir Čekijos valstybės valdoma energetikos grupė CEZ bei Prancūzijos "Areva".

Elektros nepristigs?

"Dabar politikai daro didelę įtaką, tad esama rizikos, kad sprendimai gali būti priimti politiniais motyvais. O privataus kapitalo interesas - sėkmingas projektas. Taigi privačių bendrovių dalyvavimas turi pozityvų aspektą", - pažymėjo Lietuvos energetikos instituto Mokslinės tarybos pirmininkas vadovas Jurgis Vilemas.

Jis skeptiškai vertina šiuo metu įsibėgėjantį bendros atominės elektrinės projektą. Vilemo nuomone, dabar statyti jėgainę būtų itin brangu, todėl kyla abejonių dėl ekonominės šio projekto naudos.

Specialistai, rengę naujos atominės elektrinės studiją, kurią užsakė trijų Baltijos šalių energijos bendrovės, pripažino, jog tuo laikotarpiu, kai bus uždaryta sena, bet dar neveiks nauja jėgainė, regione gali pristigti elektros energijos. Jos trūkumas lemtų ir kainos šuolį, todėl elektrinę statyti būtina.

Tačiau Vilemas sako, kad politikai energetinio saugumo klausimui dažnai teikia pernelyg daug reikšmės. Jis pažymi, jog net uždarius dabar veikiančią Ignalinos atominę jėgainę elektros bado tikrai nebus. "Juk tiesime elektros linijas su Lenkija ir Švedija. Šiandien dažnai pabrėžiama, esą per jas galėsime eksportuoti elektrą, tačiau neužsimenama, kad tomis linijomis galima ir importuoti palyginti pigią elektrą", - kalbėjo Vilemas. Pasak jo, būtų keista, jei šimtus milijonų eurų kainuosiančios jungtys su Lenkijos ir Švedijos energetikos sistemomis būtų nenaudojamos tuo laikotarpiu, kai Lietuva neturės veikiančios atominės elektrinės.

Vilemas dar prieš penkerius metus yra minėjęs, kad visai nebūtina statyti naujos atominės jėgainės, o uždarius Ignalinos elektrinę didelio elektros brangimo, anot jo, neturėtų būti. "Jėgainės uždarymas bus praradimas, nuostolis, bet ne tragedija. Lietuvai užteks tų elektrinių, kurios liks. Elektra brangs apie 3 centus, o naujų jėgainių prireiks negreitai", - tuomet spaudai sakė Vilemas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (152)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Loterijų asociacija: nauji reikalavimai gali užkirsti kelią Lietuvoje rengti loterijas „Eurojackpot“ ir „Vikinglotto“ (51)

Nauji reikalavimai loterijų organizatoriams, kuriais siekiama mažinti loterijų prieinamumą ir...

Rekordiškai padaugėjo Didžiojoje Britanijoje dirbančių ES šalių piliečių (13)

Didžiojoje Britanijoje dirbančių Europos Sąjungos šalių piliečių skaičius antrąjį šį...

Dėl teroro aktų Ispanijoje atpigusios aviakompanijų akcijos nusitempė žemyn visą Europos akcijų rinką (8)

Europos vertybinių popierių rinka penktadienį smuktelėjo, nes dėl Ispanijoje įvykdytų kelių...

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (10)

Pertvarkoma Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ( VVTAT ): jai perduodamos Europos...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (152)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (63)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (1)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1245)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (346)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...