Trukdymas, ignoravimas, kiaulystės... Jeigu jūsų kolega taip elgiasi su jumis, ką tai reiškia? Ar jūsų bendradarbis yra tikras blogio įsikūnijimas ar, galbūt, toks jo elgesys turi gilesnes priežastis?
© Shutterstock nuotr.

Įsivaizduokite tris situacijas, kurios jums gali nutikti darbovietėje:

Paprašote kolegos perduoti jums dokumentus, būtinus tam, kad projektas pereitų į kitą lygį. Jokios reakcijos.

Užduodate klausimą kolegai, sutikęs jį prie dokumentų kopijavimo aparato. Jis apsimeta, kad jūsų negirdi.

Per susirinkimą kolega jūsų atžvilgiu viešai laido sarkastiškus juokelius jautriomis temomis, kad jus sutrikdytų.

Veikiausiai tai reiškia, kad susiduriate su pasyviai agresyviu elgesiu, kai žmogus stengiasi elgtis taip, tarsi išoriškai viskas atrodytų derama, tačiau po išoriniu fasadu slypi neigiamas, destruktyvus požiūris. Tokį paaiškinimą siūlo komunikacijos profesorius ir knygos „How to Successfully Handle Passive-Aggressive People“ („Kaip sėkmingai tvarkytis su pasyviai agresyviais žmonėmis“) autorius Prestonas Ni, rašo „BBC Capital“. Jis pasitelkia kinų patarlę, kuri tiksliai apibūdina tokių žmonių esmę: „Šypsena slepia peilį“.

Tai, kas slepiama nuo akių

Kaip ir visais kitais gyvenimo atvejais, grubaus elgesio laipsnis priklauso nuo kiekvieno žmogaus atskirai. „Beveik kiekvienas iš mūsų esame susidūrę su pasyviai agresyvaus elgesio atvejais, - sako P. Ni. – Kai pykstuosi su savo drauge ir sąmoningai iš karto jai neperskambinu, tai nereiškia, kad esu kliniškai ar patologiškai agresyvus. Tie asmenys, kurie yra patologiškai pasyviai agresyvūs, taip elgiasi nuolat: tai yra jų išgyvenimo, santykių ir bendravimo su žmonėmis priemonė“.

Kraštutiniais atvejais, kai pasyviai agresyvus elgesys tampa patologiniu modus operandi tiek asmeniniame gyvenime, tiek darbovietėje, jis, P. Ni manymu, dažniausiai kyla iš vaikystėje patirtų nuoskaudų. Toks skausmas gali būti susijęs su įžeistais žmogaus jausmais, patyčiomis ar jausmų slopinimu. „Kažkokiu momentu asmuo galėjo susidurti su jo žmogiškumo neigimu“, - sako P. Ni.
Jei tokie jausmai daugelį metų buvo slopinami, šis pyktis galiausiai prasiveržia nekonstruktyviu būdu, teigia profesorius. Atsiranda išgyvenimo instinktas. Pasyviai agresyvus žmogus priešinsis bandymams daryti spaudimą, nesvarbu, ar jie tikri, ar tik įsivaizduojami. Darbovietėje trukdymas projektui savo abejingumu ar apribotas bendravimas tampa išgyvenimo ir prisitaikymo mechanizmu.

Tik dalykinis bendravimas

Kai viena įmonės prekių vadovė vokietė išsiderėjo sau darbovietėje geresnę poziciją, ji staiga pastebėjo, kad pradėjo keistis jos kolegų požiūris: draugiški bendradarbiai tarsi atšalo.

„Paprastai mūsų skyrius būdavo labai plepus“, - sakė 35 metų moteris, kuri prašė neskelbti jos pavardės, nes darbovietėje vis dar tvyro nemaloni atmosfera.

Galiausiai ji nusprendė išsiuntinėti elektroninius laiškus, klausdama, ar viskas yra gerai. Kolegos neatsakė. Nė menkiausiu žodeliu.

Užuot jai pasakę, kad, jų nuomone, toks žingsnis buvo nesąžiningas, ar kad nauja atsakomybė be papildomo užmokesčio ar aukštesnių pareigų sudarys sunkumų likusiems darbuotojams gauti papildomą užmokestį, kolegos paprasčiausiai ją ignoravo.

„Jie to nei paneigė, nei patvirtino“, - sakė ji.

Sutrikdyta tokios reakcijos, moteris suprato, kad nukentės jos pačios reputacija, jeigu ji nesiims jokių veiksmų. „Mano viršininkas laukė iš manęs rezultatų, taigi turėjau priversti savo kolegas kalbėtis“, - teigė ji.

Ji išsaugojo savo profesionalumą ir pradėjo kalbėtis su bendradarbiais tik darbo reikalais, palikdama šone neformalų bendravimą ir asmenines draugystes. „Man neįdomu tęsti asmeninius santykius, jei tų žmonių požiūris į tave gali taip staigiai pasikeisti“, - pareiškė ji.

Atsilyginkite tuo pačiu, bet pozityviai

Užuot įsitraukę į kovą su pasyviai agresyviais kolegomis, žudykite juos mandagumu.
„Pozityvumas yra geriausias būdas daugiau nešvaistyti šiam reikalui energijos“, - sakė minėta vadovė.

P. Ni siūlo kelias strategijas, kaip elgtis su pasyviai agresyviais kolegomis. Kad situacija pasisuktų priešinga linkme, jis pataria naudoti tokią švelniąją jėgą kaip humoras ir mandagumo frazes.

Jeigu tai nepadeda, P. Ni rekomenduoja duoti sąmojingus atkirčius, ginti savo poziciją ir laikytis atokiau nuo pasyviai agresyvių žmonių. Taip pat galite dokumentuoti nemalonų elgesį ir rinkti įrodymus vadovybei ar žmogiškųjų išteklių skyriui.

Pasyviai agresyvaus elgesio šerdį sudaro jausmas, kad esi bejėgis, sako P. Ni. „Galite paskatinti kolegą tarti žodį, tuo pat metu išreikšdamas savo būgštavimus, paremtus faktais ir skaičiais. Tik stenkitės neteisti“, - sako jis.

Žvilgsnis į save iš šono

Įsišaknijęs bejėgiškumo jausmas gali priversti kai kuriuos žmones peržengti korektiškumo ribas ir griebtis „įkaitų grobimo“. Tokie darbuotojai naudojasi savo postu ar svarbiomis pareigomis, kad kiti elgtųsi pagal jo valią, sako vadovavimo konsultantas, psichologas Johnas Townsendas. Jei aplinkiniai nepritaria jo darbo būdui, toks asmuo gali grasinti išeisiąs iš darbo ar griebtis asmeniškų bei subtilių priemonių, kad kažkam sutrukdytų ar kažką užblokuotų.

J. Townsendas, taip pat parašęs knygą „Boundaries: When to Say Yes, How to Say No to Take Control of Your Life“ („Ribos: kada sakyti „Taip“ ir kaip sakyti „Ne“, kad kontroliuotum savo gyvenimą“), kadaise dirbo su viena JAV bendrove, kurios darbuotojai buvo apimti baimės. Žmonės juto, kad jie negali suklysti, neįsiutinę vieno organizacijos vadovo. Jis buvo itin kritiškas ir mėgstantis teisti, bet taip pat labai vertinamas. „Jis nuolat visus gėdindavo ir žmonės vaikščiodavo pro jį ant pirštų galiukų“, - sakė J. Townsendas.

Jis surengė su šiuo vyru kelis susitikimus ir pateikė jam savo vertinimus, kuriuos jis atkakliai neigė. „Aš ne toks. Mano standartai yra aukšti. Jie paprasčiausiai nevertina mano standartų ir nenori stengtis“, - sakė jis. Darbuotojus, kurie skundėsi jo elgesiu, jis pavadino niurzgliais“, - pasakojo J. Townsendas.

Vyras buvo taip įsitikinęs, kad nusiskundimai jo elgesiu yra nepagrįsti, kad net sutiko išklausyti savo kolegas per grupinį užsiėmimą, kurį moderavo J. Townsendas. Grupė susėdo prie konferencijų stalo ir pasakojo savo istorijas. „Kalbant ketvirtam pašnekovui, jo akyse pasirodė ašaros“, - prisiminė J. Townsendas.

Per kitus užsiėmimus jis prisipažino, kad jo tėvas buvo labai kritiškas ir reiklus žmogus ir kad jis pats išmoko tokio elgesio, kad tėvas negalėtų prie jo prikibti. Bendradarbių žodžiai privertė jį apmąstyti savo elgesį. „Per 30 dienų jis atsikratė savo požiūrio ir viskas tapo puiku“, - teigė J. Townsendas.

Pagalbos šauksmas

J. Townsendas prisiminė ir kitą atvejį, kai pas vieną gamintoją vis mažėjo klientų. Psichologas nustatė, kad vienas darbuotojas kurdavo kliūtis informacijos srautui ir laiku nepristatydavo ataskaitoms duomenų apie pardavimus. Jis nuolat rasdavo daugybę pasiteisinimų: „vaikas susirgo“, „spūstys kelyje“, „kas nors kitas nepadeda“ ir pan.

Nesulaukęs trokštamo paaukštinamo, šis darbuotojas pradėjo nesąmoningai kenkti įmonės verslui. „Jis buvo kilęs iš šeimos, kur negalėdavo elgtis sąžiningai, nes vis bijodavo nuvilti mamą ar tėvą. Taigi jis išmoko nebūti atviras“, - sakė J. Townsendas.

„Vyras bijodavo piktos reakcijos, nerimaudavo, kad žmonės žiūrės į jį iš aukštai ar jį nubaus“. J. Townsendas sukūrė dialogus ir pasidalijęs vaidmenimis su šiuo darbuotoju juos suvaidino.
„Jam reikėjo sakyti: „Man šiuo metu yra sunku tai padaryti. Noriu su tavimi pasikalbėti. Noriu išspręsti šią problemą“, - sakė psichologas.

Galiausiai stebuklingas vaistas padėjo jam sukaupti drąsos ir jis jau galėdavo prisipažinti, kuomet yra kažkuo patenkintas, kada yra suirzęs ar apimtas nerimo. Kai žmogus tapo atviresnis, informacijos kamščiai darbovietėje iš karto dingo“, - pasakojo J. Townsendas.

__________________________________________________________________
Atmintinė: pasyviai agresyvus elgesys

Egzistuoja keturi pagrindiniai elgesio modeliai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

1. Verbalinis: sarkazmas, nemalonūs juokeliai, priešiškumas, slepiamas po tariamu humoru.

2. Neverbalinis: elgesys, gestai ir kūno kalba, liudijantys priešiškumą. Tai gali būti šaltumas, nedraugiškumas, aplinkinių ignoravimas, boikotas ar socialinė izoliacija.

3. Aukos psichologija: priešinimasis ir nusišalinimas nuo atsakomybės, teigiant, pavyzdžiui, kad „blogai tai darau, nes šiuo metu man sudėtingas gyvenimo periodas“.

4. Tikslingas pasyvus agresyvumas: atsisakymas dalytis su kolegomis būtina informacija, sąmoningas vėlavimas, delsimas, atsisakymas vykdyti instrukcijas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kinija reiškia „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto prekybos tyrimo (6)

Kinija pirmadienį išreiškė „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto tyrimo, kuriame...

Lietuvos pašto grupės nuostoliai šiemet augo keturiskart (8)

Lietuvos pašto grupė pirmąjį šių metų pusmetį gavo 35,402 mln. eurų konsoliduotų pajamų -...

Darbdavių patyčias kentęs jaunuolis turi svarbų patarimą siekiantiems karjeros (36)

Sezoninis darbas jaunuoliams yra puiki galimybė užsidirbti, be to, anot specialistų tai labai...

Lietuva - tarp pirmaujančių Europos valstybių pagal ES fondų lėšų panaudojimą (26)

Už atliktas investicijas projektų vykdytojams jau išmokėta 1 mlrd. eurų 2014-2020 m. Europos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (125)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Top naujienos

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų vaikų (22)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (383)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (125)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (26)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Nauja priežastis apsilankyti Palangoje: poilsiautojai įspūdingus vaizdus stebės nemokamai (5)

Palangoje rudenį atsiras nauja pramoga turistams – aukščiausiame kurorto pastate – Palangos...

Marselyje automobilis rėžėsi į stoteles, vienas žmogus žuvo atnaujinta 13.26 (37)

Vienas žmogus žuvo ir vienas buvo sužeistas po to, kai automobilis rėžėsi į dvi stoteles...

G. Nausėda apie prezidento rinkimus: prie šito klausimo bus galima sugrįžti labai rimtai (236)

SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda neneigia dalyvausiąs 2019 metų...

Vilniuje atsivėrė dar viena smegduobė (1)

Pirmadienį policijai pranešta apie Vilniuje gatvėje atsivėrusią smegduobę.

Nepripraskite prie druskos: koks kiekis dar nekenkia organizmui (10)

Drusk os perteklius žmogaus organizmui yra žalingas, tačiau visiškai eliminuoti jos iš mitybos...