Per 2008 metus antstoliai išieškojo 182,1 mln. litų skolų. 49,7 mln. Lt skolų grąžinta valstybės biudžetui, 132,5 mln. Lt – privatiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Vienam antstoliui vidutiniškai teko 1,58 mln. litų išieškota suma, praneša Antstolių rūmai.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Statistika liudija, kad mažėjant skolininkų mokumui išieškoti skolas tampa sunkiau, tačiau prie išieškojimo aktyviau prisideda kreditoriai.

„Kreditoriai jau kreipdamiesi į teismą dažniau prašo taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir areštuoti skolininko turtą, kad galutinis sprendimas vėliau neliktų tik popieriaus lapu. Laiku užtikrinant ieškinio reikalavimus, tikimybė atgauti priteistas lėšas yra didžiausia“, - sako Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkė Inga Karalienė.

Šiuo metu antstoliams pateikiama vykdyti apie 3-4 kartus daugiau teismo nutarčių, kuriose nurodoma taikyti laikinąsias apsaugos priemones turtiniams reikalavimams užtikrinti. Jeigu per 2008 m. sausį buvo pateikta 490 tokių nutarčių, tai per 2009 metų sausio mėnesį – jau 1546.

Pasak I. Karalienės, būtinybę kaip galima greičiau imtis visų kreditorių interesų apsaugos priemonių patvirtina ir kylanti bankrotų banga. Atvejų, kai priverstinis skolos išieškojimas nutraukiamas dėl juridinio asmens bankroto, lyginant 2007 ir 2008 m. statistiką padaugėjo 30 proc. – nuo 2 631 iki 3 747.

Tikimybė išieškoti naujas skolas yra didesnė

Antstolių informacinės sistemos duomenys liudija ir tai, kad tikimybė išieškoti naujas skolas yra keletą kartų didesnė, negu susigrąžinti seniau nesumokėtas. 2008 m. vienai naujai vykdomajai bylai vidutiniškai teko 356 Lt išieškota suma, o vienai ankstesniais metais pateiktai bylai - 101 Lt suma.

Negrąžintų skolų portfelyje šių metų pradžioje buvo įšaldyta 2,86 mlrd. Lt privatiems asmenims ir valstybei negrąžintų lėšų. Iš viso Lietuvos antstolių kontorose buvo vykdoma 456,8 tūkst. valstybės institucijų pateiktų sprendimų dėl 945,70 mln. Lt skolų ir 220,9 tūkst. privačių asmenų pateiktų sprendimų dėl 1,91 mlrd. Lt skolų išieškojimo.

Vidutinė statistinė skola bendrame skolų portfelyje 2009 m. sausio 1 d. sudarė 3,79 tūkst. Lt. Vidutinė statistinė mažiausių skolų kategorijos (iki 200 Lt) išieškotina suma 2009 m. pradžioje buvo 58,93 Lt. Tačiau antstoliams taip pat pateikiama dešimtys tūkstančių vykdomųjų dokumentų, kuriais reikalaujama išieškoti ir mažesnes kaip 10 Lt skolas. Dažniausiai tai yra nesumokėtos teismo ir pašto išlaidos.

Kaip pastebi I. Karalienė, mažų skolų išieškojimas nuo privačių antstolių veiklos pradžios iki šiol išlieka aktuali problema, nes priverstinio sprendimų vykdymo išlaidos dažnai būna didesnės už pačias skolas.

Pagal statistiką visiems mažiausių skolų kategorijos (iki 200 Lt) vykdomiesiems dokumentams tenka vos 0,6 proc. bendro skolų portfelio dalis. Tačiau būtent šios kategorijos sprendimai sudaro maždaug pusę visų antstoliams pateikiamų vykdomųjų dokumentų ir jų srautas kiekvienais metais išlieka panašus.

Apie 80-90 proc. vykdomųjų dokumentų, kuriais reikalaujamos skolos nesiekia 200 Lt, priverstiniam išieškojimui pateikia valstybės institucijos. Iš viso per 2008 metus antstoliams pateikta 148,4 tūkst. šios kategorijos naujų vykdomųjų bylų, arba 48 proc. visų naujų vykdomųjų dokumentų. Daugiausia šios kategorijos sprendimų pateikė policija (40 proc.) ir teismai (34 proc.).

Tarp galimų mažų skolų problemos sprendimo būdų – teisinio reguliavimo pakeitimai, kurie leistų visas proceso metu susidariusias ir to paties asmens nesumokėtas išlaidas grupuoti ir išieškoti pateikiant antstoliams vieną bendrą vykdomąjį raštą, o ne keletą atskirų. Kita alternatyva - mažų skolų kaupimas iki tam tikro dydžio sumos, kuri taptų būtina sąlyga pateikiant antstoliui vykdomąjį dokumentą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Trys dešimtys įstaigų liks be savo piniginių (2)

Finansų ministerija parengė Biudžeto sandaros tymo pataisas, kuriomis, be kita ko, siūloma...

„Maxima Latvija“ sužeistiems per Zolitudės tragediją išmokės įspūdingą sumą (19)

„Maxima Latvija“ ir draugija „Zolitude 21.11“ pasiekė susitarimą, pagal kurį sužeistiems...

D.Kuprys neatsisako planų teismui skųsti atleidimą iš NŽT vadovų (13)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

Alkoholio akcizai: pajamos auga, pardavimai – ne (45)

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl pastebimai išaugusių tarifų, atsigauna ir...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (89)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (60)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (11)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (1)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (85)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (107)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (28)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Atstumta kalytė prarado gyvenimo džiaugsmą: laimei, ją pastebėjo geras žmogus (9)

Liepos mėnesį palikdami savo 5-erių metų augintinę Manhatano gyvūnų priežiūros centre,...