Net du trečdaliai Lietuvos gyventojų neturi supratimo, kokio dydžio pensiją jie gaus gyvenimo saulėlydyje. Deja, gerų naujienų mažai. Iš „Sodros“ tikėtis gauti padoraus dydžio pensiją būtų naivu. Mūsų socialinis draudimo fondas pinigus tik perskirsto – surenka iš dirbančiųjų ir išdalina pensininkams.
Kęstutis Glaveckas
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Ir nors tikėtina, kad Lietuvos ūkis, o kartu ir žmonių pajamos ateityje augs, tačiau neigiamos įtakos pensijų dydžiui turi nuolatinis mūsų visuomenės senėjimas. Išeitis – privatūs pensijų fondai. Lietuvoje startavus pensijų reformai, vadinamieji antrosios pakopos pensijų fondai buvo plačiai reklamuojami kaip panacėja nuo visų finansinių mūsų senolių rūpesčių.

Praėjo ketveri metai ir jau galime daryti pirmuosius apibendrinimus. Deja, vaizdelis nekoks. Neseniai mūsų pensijų sistemą auditavę Pasaulio banko specialistai pažymėjo, kad vidutinis privačių pensijų fondų pajamingumas pernai siekė tik keturis procentus. Tai yra tiek pat, kiek suvalgė infliacija. „Iš tikrųjų, tai yra per mažai ir nedengia infliacijos. Vadinasi fondų valdymo kaštai palyginus su jų pelningumu yra per dideli. Kitaip sakant, daugiau yra išleidžiama negu uždirbama. Bet tie pinigai nepapuola pensininkams. Kai kas turi dėl to darbo, kai kas biznio, bet ne pensininkai“, - sako ekonomistas Kęstutis Glaveckas.

Finansų makleriai teisinasi, kad mūsų pensijų fondai yra šimtus ar net tūkstančius kartų mažesni nei tokie patys išsivysčiusių šalių fondai, tad ir jų administravimo kaštai yra kur kas didesni. Tačiau Pasaulio banko ekspertų nuomonė buvo kategoriška – pensijų valdytojų imami mokesčiai - per dideli.

„Mus labiausiai neramina pastebėjimas, kad iš tiesų mūsų fondų administravimo mokesčiai pasauliniame fone atrodo gana nemaži. Reikia tikrai galvoti, ar tie mokesčiai, tos lubos, kurios nustatytos, ar jos yra tinkamos“, - svarsto Audronė Morkūnienė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė.

Investicijų valdymo įmonių imamų mokesčių maksimalias ribas reglamentuoja įstatymas. Tačiau jų yra daug ir įvairių, nespecialistui susigaudyti juose sunku.

Kęstutis Glaveckas
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)

„Paprastas žmogus negali atsekti šitų dalykų, neįmanoma. Netgi Vertybinių popierių komisija sunkiai atseka. Todėl, kad mokesčių argumentacija yra pasaulinė patirtis. O pasaulyje prigalvota labai daug būdų kaip tuos mokesčius gauti ir ne visuomet už tuos mokesčius ką nors padaryti“, - aiškina K. Glaveckas.

„Skirtingos bendrovės skirtingus mokesčius taiko. Ir ypatingai čia išsiskiria draudikai, kurių valdymo mokesčiai yra vieni iš didžiausių“, - teigia Andrius Barštys, Investicijų valdymo įmonės direktorius

Ypač keistai atrodo aukšti valdymo mokesčiai konservatyvaus investavimo fonduose, kurių pajamingumas yra mažiausias. Vargu ar tokius fondus valdančios įmonės savo klientus informuoja, kad jų atiduodami pinigai geriausiu atveju tik po kelerių metų atgaus savo pradinę vertę.

„Galime paimti labai lengvą pavyzdį iš „Sodros“. Jeigu į asmens sąskaitą patenka 100 litų, ir pensijų fondas taiko 7 proc. atskaitymo dydį (koks yra didžiausias taikomas rinkoje), tai akivaizdu, kad konservatyvios krypties pensijų fondas gali uždirbti apie 4 proc. pajamingumą. Tad reikia investuoti apie 2-3 metus, kad lėšos būtų bent jau tokios, kokios buvo pradinės“, - aiškina A. Barštys.

Nenuostabu, kad į vyriausybių obligacijas investuojančių lietuviškų pensijų fondų pelningumas neigiamas. Tie, kuriems sekasi geriau, savo rezultatus reklamuoja kiek įmanoma plačiau. Tik kukliai nutylima, kad didžiuliais skaičiais skelbiamas fondo vieneto vertės pokytis iš tiesų nereiškia, kad tiek procentų didesnę už įmoką sumą galiausiai į rankas gaus klientas. Nuo jos dar reikia nuskaičiuoti mokesčius.

Vertybinių popierių komisijos atliktas tyrimas rodo, kad skirtumas tarp viešai reklamuojamo fondo vieneto vertės pokyčio ir nutylimos tikrosios investuotų lėšų grynosios grąžos yra milžiniškas. Kartais šie du skaičiai skiriasi kelis kartus. Tad specialistai pataria gerai pagalvoti, ar verta prasidėti su antrosios pakopos pensijų fondais. O jeigu jums iki pensijos liko keli metai ir jūsų alga matuojama ne tūkstančiais, o šimtais, atsakymas vienareikšmis – geriau likti paprastu „Sodros“ klientu.

„Toks yra pasaulio patyrimas. Jeigu mažiau kaip penki metai likę (iki pensijos), prasmingumo eiti į tuos fondus nėra. Paprasčiausiai nespėsi pakankamai efektyviai ir sukaupti, ir pasinaudoti“, - sako K. Glaveckas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Maxima Latvija“ sužeistiems per Zolitudės tragediją išmokės įspūdingą sumą (19)

„Maxima Latvija“ ir draugija „Zolitude 21.11“ pasiekė susitarimą, pagal kurį sužeistiems...

D.Kuprys neatsisako planų teismui skųsti atleidimą iš NŽT vadovų (9)

Daugiau nei metus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) vadovavęs Danielius Kuprys paliko tarnybą....

Alkoholio akcizai: pajamos auga, pardavimai – ne (43)

Alkoholio akcizų pajamos, kovą smukusios dėl pastebimai išaugusių tarifų, atsigauna ir...

Ekonomistų nuomonės dėl bankų įtakos išsiskyrė (82)

Įtakingiausiais Lietuvoje laikomi ekonomistai sutaria, kad kita didžiulė pasaulinė ekonomikos...

Kauno rajono gyventojams sugrąžintos mokesčių permokos

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (AVMI) pranešė pervedusi visą gyventojų pajamų...

Top naujienos

Gilyn į Rusiją. Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (37)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (37)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Oftalmologė perspėja: jei nieko nekeisime, mūsų vaikai ligos neišvengs (2)

Mūsų darbas ir poilsis dažniausiai susiję su informacijos apdorojimu – analizuojame ataskaitas,...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Blogiausia prognozė išsipildė: ledo slinkimas paspartėjo (24)

Prognozuojama, kad Grenlandijos ledynai artimiausiais metais tirps sparčiau, nors pastaruoju metu...

„Alfa Romeo Stelvio“: perėja į vairuotojo pasaulį (3)

2757 metrų aukštyje Italijos kalnuose, netoli Šveicarijos, esanti perėja, kurioje – net 48-ių...

Azija kuria savo pasaulio tvarką (105)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (18)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (281)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (5)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...