Iš skolų liūne skęstančių įmonių atlyginimų nesulaukiantys darbuotojai paskatina skolų išieškotojus imtis naujos veiklos – padėti skolą „išsimušti“ ne tik įmonei iš įmonės, bet ir darbuotojui iš darbdavio. Šios rinkos senbuviai ketina siūlyti darbuotojų patikimumo patikrinimo paslaugą, nes esą ne tik darbuotojai kenčia dėl nesąžiningų darbdavių, bet ir darbdaviai „nusvyla“ su sukčiais ir provokatoriais.
© Corbis

Valstybinė darbo inspekcija pripažįsta, kad ne laiku mokami atlyginimai – dažniausiai skunduose minima problema.

Praėjusių metų pabaigoje skolų sugrąžinimo iš darbdavių paslaugą pradėjusi teikti bendrovė „Irec LT“ siūlo darbuotojams padėti susigrąžinti negautą atlyginimą arba nupirkti jų skolą.

Bendrovės atstovė Renata Krapikaitė DELFI sakė, kad per dieną kreipiasi vidutiniškai 3-5 nusivylę darbuotojai, kurie dažniausiai nori susigrąžinti už 3-4 mėnesius nesumokėtą atlyginimą. Prašomos atgauti sumos dažnai viršija 5 tūkst. Lt.

„Iš darbuotojo, kuriam padedame atgauti algą, neimame jokių mokesčių. Mes savo mokestį prisiteisiame iš darbdavio. Tačiau jeigu darbuotojas nori atgauti pinigus iškart, mes iš jo nuperkame skolą ir sumokame 60-70 proc. visos sumos ir imame mokestį už šią paslaugą. Tiesa, tokių atvejų pasitaiko retai – dažniau darbuotojai nusiteikę palaukti, kol įvykdysime visas procedūras ir atgauti visą atlyginimą“, – kalbėjo R. Krapikaitė.

Jos teigimu, dažniausiai negautą atlyginimą išsireikalauti siekia tie darbuotojai, kurie skolingoje įmonėje nebedirba.

„Nors atsiskaitymas su darbuotoju privalo vykti Darbo kodekse numatyta tvarka, deja įstatymas ir realybė prasilenkia. Darbuotojas nedirba, o užtarnautas atlygis jo taip ir nepasiekia“, – teigė pašnekovė.

Susimoka ir produktais

Jai antrina ir bendrovės „Skolų išieškojimo biuras“ (SIB) direktorius Almantas Čelkonas, tvirtinantis, kad dažniausiai į skolų išieškotojus kreipiasi jau atleisti darbuotojai.

Negautus atlyginimus maždaug dešimtmetį darbuotojams padedanti susigrąžinti įmonė pastebi tendenciją, kad nukentėjusių darbuotojų vis daugėja. Daugiausiai dėl nesumokamų atlyginimų kreipiasi transporto ir statybų sektoriaus darbuotojai.

2010 m. pirmaisiais mėnesiais SIB vidutiniškai sulaukdavo 4-5 užklausų dėl neišmokėtų atlyginimų.

„Jeigu įmonė veikianti, akcijos neperleistos fiktyviam investuotojui ar įmonė nepalikta „kabanti“, išieškojimas dažniausia būna sėkmingas ir greitas. Tokiais atvejais svarbu neuždelsti ir laiku reaguoti į susiklosčiusią situaciją. Kai susiduriama su tyčiniais bankrotais ar panašiais atvejais, būtina imtis netradicinių metodų, čia jau reikalingos detektyvų paslaugos, kurie rinktų ir analizuotų duomenis apie akcininkus, vadovus“, – apie skolos ieškojimo būdus pasakojo A. Čelkonas.

Taip pat, anot jo, ne visada už skolas atsiskaitoma pinigais.

„Dažnai suderinama dėl įsiskolinimo padengiamo produkcija ar suteikiant kreditoriui priimtinas paslaugas“, – dėstė A. Čelkonas.

Galės gauti informaciją apie darbuotoją

Tačiau, anot jo, yra ir kita medalio pusė – nesąžiningi, nekompetentingi, vagiliaujantys darbuotojai. Todėl bendrovė kuria paslaugų paketą, kuria pasinaudoję darbdaviai būsimų darbuotojų patikimumu galės įsitikinti dar prieš priimdami į darbą.

„SIB žinomi atvejai, kai skundus ir ieškinius teikia tie patys asmenys – „etatiniai skundikai ir provokatoriai“. Net ir tokiais atvejais teismas, gindamas darbuotoją, gali priteisti jam sumas už visą laiką, kol vyko teismo procesas ar įpareigoti darbdavį atstatyti pažeistas darbuotojo teises. Baimindamiesi tokių atvejų, net ir būdami teisūs, darbdaviai siekia iki teismo susitarti dėl kompensacijos, nes priešingu atveju įmonė gali patirti dar daugiau finansinių nuostolių. Tuo tarpu apsukrūs darbuotojai, ne tik išvengę atsakomybės, bet ir pasipelnę įmonės sąskaita, toliau piktnaudžiauja savo teisėmis“, – kalbėjo pašnekovas.

SIB projektų vadovas, teisininkas Aurelijus Vaškys DELFI sakė, kad paslauga leis įsitikinti darbuotojų patiklumu tiek prieš priimant juos į darbą, tiek išaiškinti jau esamų darbuotojų vykdomus pažeidimus.

„Tai bus kompleksinis paslaugų paketas pradedant konsultacijomis darbo teisės klausimais ir baigiant bendradarbiavimu su valstybinėmis institucijomis „Sodra“, Darbo inspekcija nepažeidžiant įstatymų. Į kompleksinį paslaugų paketą taip pat įeis ir perspektyvių, patikimų darbuotojų paieška“, – sakė jis.

Nemokamas atlyginimas – dažniausia problema

„Šiuo metu tai yra pagrindinė problema“, – DELFI sakė Lietuvos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Vilius Mačiulaitis.

Pernai iš viso inspekcija gavo beveik 14 tūkst. darbuotojų skundų ar paklausimų dėl pažeidžiamų jų teisių, iš jų daugiau nei 7700 buvo kreipimaisi, skundai ar prašymai pakonsultuoti dėl negauto atlyginimo.

V.Mačiulaičio teigimu, Darbo inspekcija gali reikalavimu įpareigoti darbdavį sumokėti atlyginimą, taip pat darbdaviui skirti 500-5000 Lt administracinę nuobaudą.

Jei Darbo inspekcijos raginimai ir baudos nepadeda, tuomet darbuotojui tenka kreiptis į teismą, kuriam inspekcija parengia medžiagą apie vėluojantį atlyginimą.

„Nemažai atvejų pavyksta iš karto sugrąžinti negautą atlyginimą. Yra dalis darbdavių, kurie tiesiog neturi pinigų ir dėl to nemoka atlyginimų, tačiau yra dalis tokių, kurie naudojasi krize ir tyčia nemoka“, – sakė pašnekovas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Į Paryžių vėl plūsta turistai

Į Paryžių vėl grįžta turistai, po teroristinių išpuolių vengę Prancūzijos sostinės....

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Lietuvos „Gjensidige“ šiemet patyrė 3,4 mln. eurų nuostolių (4)

Norvegijos draudimo grupės „Gjensidige Forsikring“ valdoma Lietuvos ne gyvybės draudimo...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (12)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (42)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Top naujienos

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (59)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (105)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (28)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (128)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Feisbuke plinta kliedesys apie žiurkių mėsą (12)

Visus melagingos naujienos bruožus turinti nuoroda antradienį pradėjo plisti tarp socialinį...

Beveik 20 metų japonus pažįstantis lietuvis papasakojo, kas jį stebina iki šiol

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centro (ASC) vadovas dr. Aurelijus Zykas DELFI...

Barselonoje buvo planuojamas kur kas didesnis išpuolis (1)

Vienas iš įtariamų išpuolio Barselonoje rengėjų teisme pripažino, kad buvo planuojama įvykdyti...

Lenkijos dienraščiui R. Paksas papasakojo painaus sąmokslo teoriją: su manim elgėsi kaip su D. Trumpu (147)

Nušalintasis Lietuvos prezidentas Rolandas Paksas pokalbyje su vienu didžiausiu Lenkijos...