Opozicijos lyderis Andrius Kubilius įsitikinęs, kad dalį "Mažeikių naftos" akcijų pardavusi "Gazprom" ar "Lukoil" kompanijoms Vyriausybė sukeltų grėsmes nacionaliniam saugumui.
Andrius Kubilius
© DELFI
"Mano įsitikinimu, Lietuva turi nedviprasmiškai pasakyti, kad jai ne tas pats, kokie bus naujieji akcininkai, ne tas pats, kas perims "Jukos" valdomas akcijas. Lietuva turi besąlygiškai laikytis to, kas labai teisingai išdėstyta Vyriausybės ataskaitoje apie nacionalinio saugumo būklę, - pirmadienį "Žinių radijo" laidai "Opozicija" sakė A. Kubilius. - Buvo labai aiškiai suformuluota, kad tokių Kremliui lojalių kompanijų kaip "Gazprom" ar "Lukoil" atėjimas į "Mažeikių naftą" būtų grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui".

Pasak jo, Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas turi suprasti, kad jei jis leis šioms kompanijoms įsigyti akcijų, sukels grėsmę šalies nacionaliniam saugumui. "Premjeras turi labai aiškiai suprasti, kad jis turi ginti Lietuvą nuo tokios grėsmės. Jei jis to nedarys, tai pažeis Lietuvos nacionalinius interesus ir savo veiksmais sukels grėsmes Lietuvos nacionaliniam saugumui", - kalbėjo opozicijos lyderis.

A. Kubilius netiesiogiai užsiminė, kad Premjero lauktų nušalintojo Prezidento Rolando Pakso likimas. "Kai Prezidentas R. Paksas savo veiksmais sukėlė grėsmę nacionaliniam saugumui, po to jam pradėta apkalta. Premjeras turi tai atsiminti", - sakė konservatorius.

ELTA primena, jog Vyriausybei nusprendus parduoti dalį "Mažeikių naftos" valdomų akcijų praėjusį mėnesį Vyriausybė neoficialiai gavo Rusijos teisingumo ministerijos pranešimą apie tai, kad Lietuvoje ir Olandijoje draudžiama atlikti veiksmus su "Mažeikių naftos" akcijomis.

Šiuo metu kontrolinį - 53,7 proc. - "Mažeikių naftos" akcijų paketą valdo "Yukos International UK", dar 40,66 proc. priklauso Vyriausybei.

"Mažeikių naftos" akcijomis susidomėjimą viešai yra pareiškusios šešios bendrovės: "ConocoPhilips", "Lukoil", "Vitol", TNK-BP, "Gazprom" grupė ir "Kazmunaygaz". Manoma, kad akcijomis domisi ir kitos įmonės.

A. Kubiliaus teigimu, Rusijos siekis didinti dujų kainas Baltijos šalims bus Vyriausybės su "Gazprom" pasirašytos sutarties išbandymas. "Iki šiol Premjeras džiaugdavosi, kad parduodamas dalį "Lietuvos dujų" akcijų "Gazprom" pasirašė pagal A. Brazauską labai tobulą sutartį, kurioje atseit numatytos garantijos, kad "Gazprom" savavališkai negalėtų didinti dujų kainų, galbūt galėtų didinti tiek, kiek brangsta kitos alternatyvios kuro rūšys, - sakė opozicijos lyderis. - Pamatysim, ar sutartis veikia ir kiek stiprybės turi Vyriausybė ir Premjeras kovoti už sutarties sąlygų laikymąsi".

Anot jo, iki šiol premjeras nelabai drįsdavo pasipriešinti Kremliaus ir jo "įrankio "Gazprom" politikai ir vienašališkiems veiksmams", tad Vyriausybės esą laukia išbandymas.

Lietuvos specialiosios tarnyboms pateikus rimtų argumentų dėl galimos grėsmės nacionaliniam saugumui, į juos turėtų būti atsižvelgta svarstant galimybę bendrovės "Mažeikių nafta" akcijas parduoti Rusijos kompanijai. Taip pirmadienį per spaudos konferenciją pareiškė Seimo valdančiosios Socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas, atremdamas opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus nuogąstavimus.

Pasak frakcijos seniūno, priešingai nei baiminamasi, ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas neketina į Lietuvą atvesti jokios Rusijos kompanijos: "Galiu garantuoti, kad A. Brazauskas už parankės nieko neatvedinės, nes jis yra pakankamai solidus žmogus. Jau dabar mes matome, kad ne jis veda, o įvairios gana solidžios kompanijos, suinteresuotos dalyvauti "Mažeikių naftos" darbe".

Socialdemokratas priminė, jog per "A. Kubiliaus ir jo bendražygių vingius į "Mažeikių naftą" buvo atvesta "Jukos", galbūt netiesiogiai, per ėjimą žirgu per "Williams", bet jie čia atsidūrė".

J. Oleko teigimu, kuri "Mažeikių naftos" akcijų norinti įsigyti kompanija pasiūlys geriausias sąlygas, bus galima pasakyti tik po kurio laiko. Tai esą priklausys ir nuo situacijos Rusijoje, taip pat Nyderlandų, kur registruota dalies "Mažeikių naftos" akcijų savininkė "Yukos International", požiūrio.

"Mums svarbiausia, kad "Mažeikių nafta" veiktų, būtų aprūpinta žaliava, būtų užtikrinta tūkstančiai darbo vietų ir tam tikros įplaukos į Lietuvos biudžetą", - pabrėžė parlamentaras.

Anot jo, ne mažiau svarbu bus išsaugoti nacionalinį saugumą: "Manau, kad tie dalykai nebus pamiršti. Turime specialias tarnybas, kurios dirba, informuoja prezidentą, premjerą, informuos ir Seimo narius. Jei tai bus rimti argumentai, į juos bus atsižvelgta".

ELTA primena, jog Rusijos Federacijos Dūma penktadienį pasiūlė Vyriausybei peržiūrėti klausimą dėl gamtinių dujų, tiekiamų į Baltijos šalis, Gruziją, Moldovą ir Ukrainą, kainų didinimo iki europinio lygio.

Dūmos deputatai išreiškė susirūpinimą dėl to, kad kaina už Rusijos gamtines dujas, tiekiamas į šias šalis, sudaro 50-80 JAV dolerių už 1 tūkst. kubinių metrų, tuo tarpu Centrinės ir Vakarų Europos šalims gamtinės dujos iš Rusijos tiekiamos už 160 JAV dolerių už 1 tūkst. kubinių metrų. Dėl tokios kainų politikos Rusijos biudžetas, deputatų nuomone, "kasmet negauna kelių dešimčių milijardų rublių".

Rusijos koncernui "Gazprom" priklauso 37,1 proc., valstybei - 17,7 proc. "Lietuvos dujų" akcijų. Didžiausią akcijų dalį - 38,9 proc. - valdo Vokietijos "E.ON Ruhrgas International".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„New Balance“ dėl prekės ženklo pažeidimų Kinijoje prisiteisė 1,5 mln. JAV dolerių

Kinijos teismas įsakė trims vietos batų gamintojams dėl prekių ženklo pažeidimų sumokėti 1,5...

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą gintaro įvežimą į Kaliningrado sritį (1)

Rusijos vyriausybė uždraudė neapmuitinamą žaliavinio ir apdirbto gintaro, taip pat gintaro...

VPT: „Ukmergės vandenys“ turi nutraukti 1,7 mln. eurų vertės sutartis (1)

Ukmergės rajono savivaldybės valdoma vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovė „Ukmergės...

Britų bankai šiemet uždarys rekordinį skaičių filialų (1)

Išlaidas mažinantys bei vis daugiau operacijų į internetinę erdvę keliantys Didžiosios...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (23)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

Top naujienos

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (50)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (62)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (50)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (84)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

Ketvirtadalis balsavusiųjų už „Brexit“ mano, kad buvo apmauti (3)

Naujausia apklausa atskleidė, kad jei referendumas dėl „Brexit“ vyktų dabar – Jungtinė...

Gyvai / Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val. (21)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, pristatomas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Greitai paruošiama vakarienė: kepame žuvį (2)

Kai pietų ar vakarienės norisi čia ir dabar, puikiausia išeitis – greitai paruošiama...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (23)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

„Iš viršaus“: kas laimėjo „Cavaliers“ ir „Celtics“ mainuose?

Pastarąją naktį įvykę Klivlando „Cavaliers“ ir Bostono „Celtics“ mainai iššaukė...

Kosmetologė patarė, kokia turėtų būti ideali kasdienė odos priežiūra (9)

Trečiadienio popietę DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjusi „ Sothys “ partnerė...