Iš naujo svarstydama Seimo jau priimtą ir nuo metų vidurio įsigaliojantį Darbo kodeksą (DK), Trišalė taryba sutarė dėl trumpesnių kasmetinių atostogų. Tačiau yra ir kitų nuostatų, kurias pravartu žinoti planuojant poilsį dar šiais metais.
© DELFI / Martynas Žilionis

Nuo liepos 1 d. įsigaliojus naujam DK, darbuotojams bus suteikiamos 20 darbo dienų kasmetinės atostogos. Dabar minimali kasmetinių atostogų trukmė yra 28 kalendorinės dienos, pusę jų leidžiama imti dalimis – kad ir vien tik darbo dienomis.

Visos atostogos, kurias sukaupsime iki naujo DK įsigaliojimo, bus perskaičiuotos: už kiekvienas 7 kalendorines dienas atostogų bus suteikiama 5 darbo dienos kasmetinių atostogų (6-ios jeigu dirbama 6 dienas per savaitę).

Pavyzdžiui, jeigu būsite sukaupę 20 kalendorinių dienų atostogų, jos bus perskaičiuotos į 14,28 darbo dienas (20x5:7=14,28). Prieš kurį laiką Socialinės apsaugos ir darbo ministerija DELFI yra paaiškinusi, kad atostogos bus perskaičiuojamos iki sveikųjų skaičių, tad pastaruoju atveju, atostogų dienas reikėtų apvalinti iki 15.

Tiesa, pirmadienį ministerijos Darbo teisės skyriaus vedėja Vita Baliukevičienė informavo, kad DK nėra įtvirtinta, jog perskaičiuojant atostogas iš kalendorinių dienų į darbo dienas, skaičius po kablelio bus apvalinamas darbuotojo naudai. Tačiau vedėja nepaaiškino, kaip būtų perskaičiuojamos atostogos tokiu atveju.

Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis nei 5 dienos arba skirtingas, darbuotojui turės būti suteiktos ne trumpesnės kaip 4 savaičių trukmės atostogos. Kita vertus, darbo ir kolektyvinės sutartys, darbo teisės normos galės nustatyti ilgesnės trukmės atostogas.

Nuo liepos 1 d. bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negalės būti trumpesnė kaip 10 darbo dienų arba ne mažiau kaip 12 darbo dienų (jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę).

Darbuotojai, iki metų vidurio turėsiantys nepanaudotų kasmetinių atostogų daugiau kaip už 3 darbo metus, turės teisę jas išnaudoti iki 2019 m. liepos 1 d.

Sudarydami darbo sutartį darbdaviai turės informuoti darbuotojus apie darbo sąlygas. Viena iš jų – kasmetinių atostogų trukmė.

DK nustatyta, kad kasmetinių atostogų laiku darbuotojui paliekamas jo vidutinis darbo užmokestis (atostoginiai). Atostoginiai išmokami ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną prieš kasmetinių atostogų pradžią. Darbuotojo prašymu, atostoginiai galės būti mokami įprasta algos mokėjimo tvarka.

Beje, jeigu darbdavys uždels atsiskaityti už kasmetines atostogas, laikotarpis, kurį buvo uždelsta atsiskaityti, bus pridedamas prie kitų kasmetinių atostogų, jeigu tokį prašymą darbuotojas pateiks per pirmas 3 darbo dienas po kasmetinių atostogų.

Primename, kad šiuo metu atostoginius darbdaviai privalo sumokėti ne vėliau kaip prieš tris kalendorines dienas iki kasmetinių atostogų pradžios. Vėluojant juos išmokėti atostogos be jokio prašymo turėtų būti pratęsiamos tiek, kiek buvo vėluojama, o už pratęstą laiką mokama kaip už kasmetines atostogas.

Atkreiptinas dėmesys, kad įsigaliojus naujam DK, darbdavys galės vykdyti išskaitas iš darbuotojo darbo užmokesčio. Pvz., išieškoti atostoginiams už suteiktas atostogas, kurios viršys įgytą teisę į visos trukmės ar dalies kasmetines atostogas.

Šią nuostatą bus galima taikyti darbo sutartį nutraukiant darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių arba dėl darbuotojo kaltės darbdavio iniciatyva.

Advokatė Vida Petrylaitė įsitikinusi, kad matematinis atostogų perskaičiavimas neturės didelės įtakos darbuotojų poilsio laikui.

„Reikia atsiminti, kad nesvarbu, kiek darbuotojas turėtų sukauptų atostogų ir kokios rūšies, pavyzdžiui, už stažą kelis metus priklaupė ir neišnaudojo, jos visos bus paverstos darbo dienomis. Jos niekur nedings. Visas paketas, tos kalendorinės dienos, bus paverstos darbo dienomis.

Jeigu iš tikrųjų bus išlaikomas principas, kad verčiama darbuotojo naudai, na, jeigu yra kažkoks skaičius po kablelio, tai darbuotojas iš tikrųjų nieko nepraranda.

Taip, gali būti netiesioginė įtaka darbuotojams, kurių darbovietėse yra lankstesnė atostogų suteikimo tvarka ir galima imti atostogas nuo pirmadienio iki penktadienio, išmesti savaitgalį ir vėl iš karto atostogauti nuo pirmadienio iki penktadienio. Galbūt tokie darbuotojai pajus šitą ateityje. Vis dėlto ypatingo poveikio, manau, tai neturės“, – komentavo teisininkė.

Jos teigimu, įsigaliojus naujam DK naujai įgyjamos atostogos bus skaičiuojamos darbo dienomis, visi žinos, kad štai per tam tikrą laiką sukaupė tiek ir tiek darbo dienų atostogų.

„Papildomos atostogos, pvz., už stažą, jos lieka. Tai numatyta, tik Vyriausybės nutarimu turės būti nustatyta, kiek jų priklausys. Dabar yra 3 kalendorinės dienos už pirmąjį etapą, tačiau kol kas dar neaišku, kaip bus – ar 2 darbo dienos, ar 1, reikės palaukti nutarimo“, – aiškino advokatė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (30)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Rusijos teismai atmetė V. Antonovo ieškinį Lietuvai (3)

Rusijos teismai galutinai atmetė bankrutavusio Lietuvos komercinio banko „Snoras“ buvusio...

Sviesto kainos Europoje nesiliauja augti, bet lietuviai moka mažiau (29)

Nors sviesto kainos visose Europos Sąjungos (ES) šalyse nesiliauja augusios, Lietuvos vartotojai...

Po akcizų didinimo alkoholiui verslininkai suka galvas (24)

Nuo šių metų kovo mėnesio, kai buvo padidinti akcizai alkoholiniams gėrimams, buvo praktiškai...

„Lidl“ Didžiosios Britanijos mažmenininkų sąraše pakilo į 7 vietą (3)

Vokietijos mažmenininkas „Lidl“ padidino savo rinkos dalį Didžiojoje Britanijoje iki 5,2...

Top naujienos

Mama parodė, ką Turkijoje siaučiantis virusas padarė jos vaikui: oda luposi gabalais (21)

Turkij os turizmui – neramios dienos. Nuo liepos vidurio nesiliauja pranešimai apie Koksaki...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (89)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

O. Pikul-Jasaitienė – apie susišaudymu įtariamą ir paieškomą brolį: tikiuosi, kad čia nesusipratimas (3)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Antradienio popietę...

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (314)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

„WikiLeaks“ atsisakė publikuoti slaptą informaciją apie Rusijos valdžią (36)

Pačiame pernykštės JAV prezidento rinkimų kampanijos įkarštyje nutekintą medžiagą...

Atskleistos susišaudymo Vilniuje aplinkybės: paskelbta O. Pikul-Jasaitienės brolio J. Barono paieška (18)

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Saulius Gagas pakomentavo...

Išnarpliojo, ką slepia politikų apranga (6)

Statistinis šiuolaikinio politiko portretas – vidutinio amžiaus vyras, vilkintis kuklų,...

„Oze“ vietoj „Prismos“ įsikurs „Maxima“ (30)

Lietuviškas prekybos tinklas „ Maxima “ laimėjo derybas dėl iš Lietuvos pasitraukusio prekybos...

Niekada nesiskolinusią moterį užgriuvo solidi skola (5)

Viena Raguvėlės miestelio gyventoja gyvena kaip ant adatų. Dar liepos pabaigoje ji gavo...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (126)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...