Opozicinės Socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius kritikuoja valdžios planus ilginti pensinį amžių, o jauniems darbuotojams mokėti mažesnį minimalų atlyginimą – tai esą privers jaunimą emigruoti, o darbuotojai ims „senti“. Ekonomikai gaivinti jis siūlo grįžti prie kai kurių pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, neapmokestinti į sritis, kur kuriamos naujos darbo vietos ir gaminama produkcija eksportui, reinvestuoto pelno. Seimo nario žodžiais, šalies ūkis ims atsigauti ne tik augant eksportui, bet ir stiprėjant smulkiam bei vidutiniam verslui.
Algirdas Butkevičius
© A.Solomino nuotr.

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje parlamentinės Socialdemokratų frakcijos seniūnas A. Butkevičius kartojo valdančiųjų žodžius, kad viena aktualiausių problemų šiais metais – didžiulis nedarbas. Vasario pradžioje buvo užregistruota 287,5 tūkst. bedarbių. 15-24 metų grupėje darbo esą neturi kas 11 žmogus.

Anot parlamentaro, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistai siūlymą ilginti pensinį amžių pateikė „neįsigilinę, kam labiausiai turės įtakos toks sprendimas, jei bus priimtas“: tai esą dar labiau skatins jaunus žmones išvažiuoti iš Lietuvos, nes darbą susirasti bus dar sunkiau. Jis prisiminė neseną pokalbį su vienos siuvimo įmonės, kurioje dirba maždaug 500 siuvėjų, direktoriumi: prieš 8 metus darbuotojų amžiaus vidurkis esą buvo 27-eri, dabar 56-eri.

Socdemas kritikavo ir norą mažinti minimalią algą, nes tai įsuks užburtą ratą: mažesnį atlyginimą gaunantis žmogus mažiau išleis, sumažės įmonių, kurios dirba tik vidaus rinkai, apyvarta, šioms teks atleisti darbuotojus.

Šiomis dienomis prabilta apie siūlymus ilginti pensinį amžių iki 65 metų, o jaunimui mokėti mažesnį minimalų atlyginimą. Galimybė pradedantiems 18-24 metų amžiaus darbuotojams mokėti 600 Lt minimalų atlyginimą vietoj 800 Lt esą sumažintų jaunų žmonių nedarbą.

Spaudos konferencijoje A. Butkevičius citavo užsienio ekspertus, kurie ekonomika augimą Baltijos šalims žada tik 2011-aisiais. Lietuvos BVP šiemet esą gali smukti maždaug 2,4 proc., Estijos – 0,5 proc., Latvijos – 2,9 proc. Pagrindinė to priežastis – menka paklausa Vakaruose eksportuojamai šių šalių produkcijai. Atsigavimą, jo teigimu, stabdo ir valstybės skola bei didėjantis nedarbas. Kitąmet Lietuvos ūkis turėtų augti maždaug 3 proc., Estijos – 4 proc., Latvijos – 2,7 proc.

Anot socdemo, Lietuvos ekonomikai padės atsigauti ne tik augantis eksportas, bet ir stiprėjantis smulkusis ir vidutinis verslas. Eksporto augimą lems tiek situacija šalyse, į kurias mūsų gamintojai išveža savo produkciją, tiek vidaus paklausa, tiek mokesčių politika. „Naujų eksporto krypčių greitai atrasti nepavyks, nes mūsų šalis neturi nei aukštųjų technologijų, nei patrauklių plataus vartojimo prekių. Jei būtume dėję didesnes investicijas, pasakę, kokias vystome naujas technologijas, įtaka ūkiui gal būtų buvusi kitokia“, – svarstė A. Butkevičius.

Kaip pažymėjo A. Butkevičiaus, praėjusių metų statistika rodo, kad eksporto apimtys kito ne itin smarkiai: liepą ji sudarė 99,7 proc. ankstesnio mėnesio, rugpjūtį – 100,2 proc., rugsėjį – 109,9 proc., spalį – 99,9 proc., lapkritį – 96,8 proc., gruodį – 102,2 proc. „Stabilumas yra, bet augimo nėra“, – teigė jis. Kadangi pagrindinių eksporto rinkų augimas sausį kiek sulėtėjo, šios tendencijos esą išlieka trapios.

Mažmeninė prekyba pernai gruodį, lyginant su 2008 m., smuko 27,2 proc. – tai buvo antras pagal prastumą rodiklis Europos Sąjungoje. Statybos sektorius per metus susitraukė 52,3 proc. – labiausiai Bendrijoje. A. Butkevičius atkreipė dėmesį ir į pramonės produkcijos apimties svyravimą: gruodį buvo užfiksuotas 4,6 proc. augimas, lyginant su ankstesniu mėnesiu, bet sausį sumažėjo 7,2 proc., o per metus krito 6,8 proc.

Praėjusių metų pabaigoje Europos ekonomikos atsigavimas beveik visose šalyse sustojo – 16 euro zonos valstybių BVP ketvirtą ketvirtį padidėjo tik 0,1 proc. punkto, o vidaus paklausa jose šiemet, manoma, sparčiai nedidės. A. Butkevičiaus žodžiais, šiemet Lietuvoje ne tik smarkiai neaugs eksportas, bet ir neaugs vidaus vartojimas, o tai ribos įmonių atsigavimą, didės nedarbas, mažės atlyginimai.

A. Butkevičiaus teigimu, ekonomikos skatinimas turi būti paremtas nedarbo, emigracijos ir šešėlinės ekonomikos mažinimu. Kartu reikia didinti investicijas į sritis, kur išsaugomos ar kuriamos naujos darbo vietos, užtikrinama kapitalo grąža valstybei, o ES skiriamas lėšas nukreipti į infrastruktūros vystymą.

„Siūlome peržiūrėti mokesčių sistemą, grįžti prie kai kurių PVM lengvatų – šviežiai ir atšaldytai mėsai bei žuviai, šildymui, spaudai. Reinvestuotas pelnas į sritis, kur kuriamos darbo vietos, kurios nukreiptos į eksportą, turi būti neapmokestinamas“, – vardijo parlamentaras ir pridėjo: „Nežadame sugrįžti prie visų PVM lengvatų. tik prie tų, kurios leistų dalį prekybos sugrąžinti iš turgaus į parduotuves.“

Be to, jis paragino apmokestinti tik didelės vertės nekilnojamąjį turtą, įgyvendinti sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų struktūrines reformas – čia esą yra vidinių rezervų sutaupyti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Eurostatas: Lietuvos BVP augimas antrąjį ketvirtį – vidutiniškas (5)

Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas antrąjį šių metų ketvirtį prilygo visos Europos...

Nedarbas Didžiojoje Britanijoje pasiekė žemiausią lygį nuo 1975 m.

Nedarbo lygis Didžiojoje Britanijoje antrąjį šių metų ketvirtį krito nuo 4,5 proc. iki 4,4...

ECB: „Brexit“ besiruošiantys britų bankai atsilieka nuo grafiko

Į Europos Sąjungą ( ES ) po „Brexit“ planuojantys persikelti britų bankai pasiruošimo etape...

Lanksčių darbo sutarčių paradoksas: britai prašo daugiau darbo (2)

Pagal vadinamąsias lanksčiąsias sutartis dirbantys Jungtinės Karalystės gyventojai maldauja...

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (106)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (196)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (287)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (55)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (199)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...