Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas, Vilniaus meras Artūras Zuokas prognozuoja, kad kairiųjų Vyriausybės vykdomos bendrovės "Lietuvos dujos" privatizavimo pasekmės skaudžiai atsilieps daugeliui Lietuvos gyventojų.
Artūras Zuokas
© ELTA
Jo nuomone, pirmuosius šaliai nenaudingo privatizavimo rezultatus greit pajus ir paprasti žmonės, nes gamtinių dujų tiekėja "Dujotekana" dėl jai palankių Algirdo Brazausko vadovaujamos Vyriausybės sprendimų jau pradėjo, anot partijos lyderio, branginti šį kurą šilumos paslaugas teikiančioms bendrovėms.

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje Seime A. Zuokas apgailestavo, kad šių metų liepos 9 dieną Vyriausybė, tikėdamasi, kad Rusijos bendrovė "Gazprom" padidins siūlomą kainą už jai parduodamą "Lietuvos dujų" akcijų paketo dalį, panaikino dujų kainų reguliavimą didžiausiems jų vartotojams - šilumos tiekėjams. Tai buvo padaryta, anot jo, nepaisant to, kad reguliavimo sistema veikia visose Europos Sąjungos valstybėse (išskyrus Vokietiją) ir finansiškai nukentės daugelis Lietuvos gyventojų.

A. Zuokas pažymėjo, kad šių metų birželio 26 dieną Europos Sąjunga paskelbė direktyvą, kuria nurodo valstybėms narėms įvesti gamtinių dujų kainų reguliavimą, jei valstybė turi vienintelį dujų tiekėją arba importuotojas užima dominuojančią padėtį rinkoje.

"Tokiu būdu vykdomas "Lietuvos dujų" privatizavimas daugeliui gyventojų atsilieps taip pat skausmingai kaip ir "Lietuvos telekomo" pardavimas", - pridūrė Seimo Liberalų ir centro frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis. A. Zuoko teigimu, 2002-aisiais už 1000 kubinių metrų dujų šilumos tiekėjai turėjo mokėti iki 326 litų, tačiau metų pradžioje, atsižvelgiant į nepagrįstą maksimalią kainą Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ją sumažino iki 304 litų, o birželį - iki 289 litų. Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas sakė, kad liepą Vyriausybei panaikinus kainų reguliavimą ji pradėjo didėti ir nuo rugpjūčio už 1000 kubinių metrų dujų jau prašoma 310 litų. Pasak A. Zuoko, nevaržomos monopolisto statusą turinčios "Lietuvos dujos" ir tarpininkė "Dujotekana" ateityje kainas galės vėl didinti.

"Dėl to Lietuvos vartotojai kasmet dujoms išleis keliasdešimt milijonų litų daugiau. Mus stebina toks Vyriausybės elgesys. Ji negirdi net daugybės Lietuvos miestų ir rajonų merų, tarp jų socialdemokratų, atakuojančių Vyriausybę raštais dėl sveiku protu nesuvokiamu jos sprendimo, - sakė A. Zuokas. - Labai gaila, kad atskirų bendrovių interesai socialdemokratams tapo svarbesni už žmonių interesus".

Net nereguliuojant gamtinių dujų kainų, dujininkų pelnai, anot A. Zuoko, auga. Jo duomenimis, 2003 metų pirmąjį pusmetį "Lietuvos dujos" uždirbo 67,8 mln., o tarpininkė "Dujotekana" - 20 mln. litų pelno. A. Zuokas prognozuoja, kad nereguliuojant kainų vien "Dujotekana" iš paprasčiausio tarpininkavimo per metus uždirbs beveik 100 mln. litų pelno.

Seimo Liberalų ir centro frakcijos seniūno E. Masiulio ir partijos lyderio A. Zuoko teigimu, didžiausia opozicinė frakcija parlamente parems Socialdemokratų frakcijos atstovų Vytenio Andriukaičio, Sigitos Burbienės ir Algirdo Butkevičiaus parengtą Gamtinių dujų įstatymo pataisą, kurioje numatyta įvesti šilumos tiekėjams parduodamų gamtinių dujų kainų reguliavimą. A. Zuokas sakė, kad savo pareiškimais tokią įstatymo pataisą jau parėmė 30 Lietuvos savivaldybių merų, vartotojų teises ginančios organizacijos, Energetikos taryba.

Liberalų ir centro sąjungos įsitikinimu, šiuo metu "Gazprom" siūloma kaina už "Lietuvos dujų" akcijų paketą yra aiškiai per maža, nes biržoje viena bendrovės akcija kainuoja apie 3 litus, "E. On Energie" ir "Ruhrgas" konsorciumas pernai už jas mokėjo po 1 litą, o "Gazprom" siūlo maždaug po 80 centų.

Pasak A. Zuoko, Liberalų ir centro sąjunga reikalauja Vyriausybės paaiškinti, kodėl "Lietuvos dujų" privatizavimas vykdomas, nepaisant Lietuvos interesų, kodėl "Lietuvos dujų" akcijos investuotojams parduodamos tris kartus pigiau, nei jos kainuoja Nacionalinėje vertybinių popierių biržoje?

Ši opozicinė partija taip pat teiraujasi, kodėl vykdant privatizavimą užsieniečiams taikomi kitokie, akivaizdžiai lengvesni, standartai nei Lietuvos įmonėms, kodėl Vyriausybė, siekdama už "Lietuvos dujų" akcijas gauti 10 milijonų litų daugiau, pasmerkia Lietuvos vartotojus prarasti kasmet apie 50 milijonų litų? Liberalų ir centro sąjungos lyderiai yra pasiruošę ginti pirmiausia valstybės, jos piliečių ir eilinių vartotojų interesus.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Darbdavys sugalvojo būdą tikrinti, kiek laiko darbuotojai praleidžia darbo vietoje

Didžiosios Britanijos bankas „ Barclays “ įrengė įtaisus, per kuriuos stebi, kiek laiko...

„Augmos“ rezultatus apkarpė nepalankios bananų rinkos tendencijos

Daržovių importo ir eksporto bendrovė „ Augma “ praėjusiais metais gavo 91,014 mln. eurų...

D. Grybauskaitė siūlo didinti baudas už nepagrįstas pajamas (21)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlo didinti baudas už neaiškios kilmės pajamas ir nesumokėtus...

Kinija reiškia „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto prekybos tyrimo (7)

Kinija pirmadienį išreiškė „stiprų nepasitenkinimą“ dėl JAV pradėto tyrimo, kuriame...

Lietuvos pašto grupės nuostoliai šiemet augo keturiskart (9)

Lietuvos pašto grupė pirmąjį šių metų pusmetį gavo 35,402 mln. eurų konsoliduotų pajamų -...

Top naujienos

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (124)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų žudikų (228)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (576)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Ketinantiems nuomotis butą – teisininkės patarimai (3)

Planuojantys nuomotis būstą neišvengiamai susiduria su įvairiais teisiniais klausimais: į ką...

Didžiausi atlyginimai: dešimtuke – netikėti naujokai (150)

Birželio mėnesį buvo tik viena įmonė, kurios darbuotojų atlyginimų vidurkis buvo...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (89)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Karas su kurmiais: paprasti, bet labai veiksmingi kovos būdai (33)

Kai kuriems išpuoselėtų vejų ir gėlynų savininkams pasisekė – nepageidaujamas svečias kurmis...

Asmeninė trenerė: norint numesti svorio, pradėti reikia ne nuo sporto (3)

Knygą „ Ideali figūra “ pristatanti asmeninė trenerė Rūta Beišytė sako, kad norint...

Miela princesės Dianos laikrodžių paslaptis: kodėl vienu metu segėjo net du? (4)

Paskelbus nuotrauką , kurioje princesė Diana užfiksuota su dviem laikrodžiais ant rankos,...

„Feel Felt“ prekės ženklą įkūrusio lietuvio sėkmė: kad uždirbtum, visai nebūtina emigruoti (7)

Prieš trejus metus veltinio ir odos aksesuarų prekės ženklą „Feel Felt“ įkūręs Karolis...