Lietuvoje darosi įprasta, jog kelių eismo taisykles pažeidę vairuotojai vietoj paskirtų nemenkų piniginių baudų mieliau renkasi viešuosius darbus arba 30 parų tampa kaliniais. Tikslių duomenų, kiek prasižengusių vairuotojų šiemet jau "reabilitavosi" areštinėse, niekas nereklamuoja, tačiau pareigūnai užsimena, kad norinčiųjų pasėdėti už grotų tikrai netrūksta.
© ELTA
Kalbama, jog prasižengę vairuotojai, norėdami patekti į areštinę, turi kone iki metų laukti eilėje. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad areštinė - griežčiausia auklėjimo priemonė, kita vertus, išpirkti kaltę tokiu būdu neretam finansiškai apsimoka kur kas labiau, negu mokėti nemenkas pinigines baudas.

Pasirinkimas

Teisės eksperto Eugenijaus Vaitukaičio teigimu, administracinis areštas nustatomas ir skiriamas tik išimtiniais atvejais už atskirų rūšių administracinius teisės pažeidimus. Administracinį areštą skiria rajono (miesto) apylinkės teismas. Tačiau areštas negali būti ilgesnis kaip 30 parų, todėl tuo noriai naudojasi neįstengiantieji susimokėti baudos už kelių eismo taisyklių pažeidimus.

Pasak Eismo priežiūros tarnybos viršininko pavaduotojo Gintaro Aliksandravičiaus, norėdami išvengti areštinės, tačiau neturintys pinigų baudai susimokėti, prasižengę vairuotojai gali rinktis viešuosius darbus. "Viešųjų darbų viena valanda prilygsta 10 litų baudos, tačiau pažeidėjui negalima skirti daugiau kaip 400 valandų šių darbų. Jeigu prasižengęs vairuotojas nesutinka dirbti viešųjų darbų, bausmė jam gali būti pakeista administraciniu areštu. Pagal galiojančią tvarką, viena diena arešto prilygsta 20 litų baudos, todėl nesutikęs mokėti baudos grynaisiais, vairuotojas turi ką rinktis", - aiškino Eismo priežiūros tarnybos viršininko pavaduotojas Aliksandravičius.

Vertina prieštaringai

Anot teisininko Vaitukaičio, šiuo metu galiojanti tvarka tikrai neideali ar net prieštaringa. Mat kelių eismo taisykles pažeidę ir baudas sutinkantys mokėti vairuotojai už tą patį pažeidimą moka kelis kartus brangiau, negu tie, kurie "reabilituojasi" areštinėse. "Tarkim, prie vairo sulaikytas neblaivus vairuotojas baudžiamas vidutiniškai 2 tūkstančių litų bauda. Skaičiuojant matematiškai, tokia bauda prilygsta 100 dienų arešto, tačiau pažeidėjas negali būti kalinamas ilgiau kaip mėnesį. Vadinasi, areštinėje praleistos 30 parų daugių daugiausiai prilygsta 600 litų baudos. Mano manymu, skirtumas akivaizdus", - dėstė teisės ekspertas Vaitukaitis.

Žinoma, sėdėjimas areštinėje garbės nesuteikia, tačiau piktybiškiems kelių eismo taisyklių pažeidėjams tai nė motais. Be to, valstybės biudžetas, užuot gavęs įplaukų iš skirtų piniginių baudų, patiria nemenkų nuostolių dėl tokio pažeidėjo laikymo daboklėje. "Nesunku suskaičiuoti, kad vieno žmogaus laikymas areštinėje per 24 valandas valstybei atsieina maždaug 35 litus. Taigi per mėnesį už prasižengusio vairuotojo "reabilitaciją" iš valstybės biudžeto išplaukia apie tūkstantis litų. Argi tai ne absurdas?", -klausė teisininkas.

Antstolių įtaka

Eismo priežiūros tarnybos viršininko pavaduotojas Aliksandravičius sutinka, kad dabartinė tvarka nėra ideali, tačiau geresnės išeities kol kas nėra. Jeigu prasižengęs vairuotojas piktybiškai vengia mokėti baudą, policijai nieko kito nebelieka, kaip vadovautis galiojančiais įstatymais.

Ekspertų teigimu, norinčiųjų bausmę atlikti areštinėse šiek tiek sumažėjo po to, kai baudų išieškojimu pradėjo rūpintis antstoliai. Jeigu kelių eismo taisykles pažeidęs vairuotojas turi nuolatinį darbą, antstoliai paprastai kreipiasi į "Sodrą" ir baudą išieško per pažeidėjo darbovietę. Taigi turintiems nuolatinį, kad ir menkai apmokamą darbą galimybė 30 parų atsidurti už grotų praktiškai negresia. Šiuo atveju viešieji darbai arba administracinis areštas taikomi tiems, kurie neturi nuolatinės darbo vietos.

Iš patirties...

Vilnietis A.L. (pavardė redakcijai žinoma - aut.) prieš trejus metus buvo vienas iš daugelio prasižengusių vairuotojų, panorusių baudą už kelių eismo taisyklių pažeidimus kompensuoti areštu. Jaunuolis tikino, kad areštinėje atsidūrė dėl dviejų priežasčių, kurių viena - lažybos.

"Viskas prasidėjo nuo to, kad buvau pareigūnų sulaikytas neblaivus prie vairo. Kiek pamenu, man grėsė pusantro tūkstančio litų bauda, o kaip tyčia tuo metu neturėjau nei darbo, nei turto, juolab tokios pinigų sumos. Iš pradžių galvojau už baudą atsiskaityti viešaisiais darbais, tačiau mano pažįstamas pradėjo įkyriai nuo šios minties atkalbinėti. Tarp mūsų užvirė ginčas, pasibaigęs lažybomis. Taigi pusiau savo, pusiau ne savo noru atsidūriau daboklėje", - prisiminimais dalijosi vilnietis A.L.

Vaikino teigimu, ši kurioziška istorija ne tik padėjo išvengti nemenkos piniginės baudos, bet ir tapo gera pamoka ateičiai. A.L. tvirtino, kad iš pradžių sėdėjimas areštinėje buvo tarsi savotiška pramoga, tačiau gana greitai virto slegiančia rutina. "Ko gero, visam laikui atsiminsiu, ką reiškia suvaržyta laisvė. Išėjęs iš daboklės sau prisiekiau, kad antrą kartą ten negrįšiu. Po to karto nesu pažeidęs nė vieno kelių eismo taisyklių punkto - netgi diržą vairuodamas visuomet prisisegu. Reikia pripažinti, kad 30 parų arešto mane tikrai reabilitavo", - plačiai šypsodamasis ne itin romantišką jaunystės nuotykį pasakojo A.L.

Išsigandęs baudos pasikorė

Vis dėlto ne visi kelių eismo taisykles pažeidę vairuotojai atsiperka baudomis, viešaisiais darbais arba areštu. Kartais nusižengusiems vairuotojams vienintelė išeitis išvengti nuobaudos tampa... savižudybė. Lietuvoje tokių atvejų yra buvę ne vienas.

Paskutinis toks įvykis nutiko 29 metų Tauragės rajono gyventojui Vygantui Matemaičiui. Išsigandęs tūkstantinės baudos už kelių eismo taisyklių pažeidimą (jis buvo sulaikytas už tai, kad neblaivus vairavo automobilį) vyriškis pasikorė. Bylą tyrę Tauragės rajono pareigūnai sako, kad Matemaičio poelgis negali būti pateisintas.

Blogiausia, kad iš gyvenimo savo noru pasitraukęs vyras taip ir neišgirdo, kokio dydžio bauda jam grėsė. Jeigu Matemaitis būtų atvykęs į Eismo priežiūros skyrių, galbūt viskas būtų pasibaigę kitaip. Anot pareigūnų, vairuotojui būtų paaiškinta, kad piniginę baudą galima sumokėti dalimis. Mat pagal galiojančius įstatymus, kas mėnesį dirbančiam žmogui baudą galimą išskaičiuoti iš algos, ne daugiau kaip 20 proc. atlyginimo. Atsisakius mokėti, vyriškiui būtų tekę dirbti viešuosius darbus, o blogiausiu atveju - mėnesį, remiant valstybei, praleisti daboklėje.

Eismo priežiūros tarnybos viršininko pavaduotojas Aliksandravičius sakė, jog taisykles pažeidusiems vairuotojams per metus paskiriama baudų už maždaug 60 mln. litų. Tačiau į valstybės biudžetą surenkama tik apie 50-60 proc. šios sumos. Tiesa, anksčiau prasižengusieji vairuotojo pažymėjimo ateidavo atsiimti jau sumokėję baudą ir atnešę mokėjimo kvitą. Tada, pasak Aliksandravičiaus, buvo surenkama apie 85 proc. skirtų baudų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (246)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Rekonstruojant Vilniaus oro uostą skrydžių Kaune padaugėjo penkis kartus (17)

Vykstant Vilniaus oro uosto kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijai, Kaune skrydžių skaičius išaugo...

Velomaratono metu bus ribojamas eismas Vilniuje (9)

Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad rugpjūčio 20 d. (sekmadienį) Vilniuje vyks dviračių...

Pristatė traukinio maršrutus, kuriais nemokamai veš dviračius (2)

Keleiviams pristatomi traukinių maršrutai į 5 regioninius parkus, o visomis šiomis kryptimis...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvas (27)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Top naujienos

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (18)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (451)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Vasarą keiksnoja, o ji Palangai jau atseikėjo daugiau pinigų (2)

Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC...

Patarimai, kaip išmesti kuo mažiau maisto

Maisto švaistymas – viena opiausių problemų visame pasaulyje. Nors milijonai žmonių planetoje...

Gyvai / Intriguojanti kaimynų akistata: Latvija – Lietuva (103)

Kontroliniame trijų komandų turnyre Rygoje akis į akį stoja dviejų Europos čempionatui...

Artėjančios karinės pratybos gali vėl pakurstyti įtampą Korėjos pusiasalyje (2)

Šiaurės Korėja i ir Jungtinėms Valstijoms apsikeitus piktais grasinimais imtis karinių veiksmų,...

Kirpėja 13 valandų tvarkė paauglės plaukus ir padarė stebuklą

Viena kirpėja Jungtinėse Valstijose atsisakė nuskusti itin susivėlusius depresijos kamuojamos...

Skaniau ir greičiau nebūna: 5 vaisinių kremų tortams receptai

Vasarą dažniausiai norisi lengvesnio maisto iš šviežių ingredientų, todėl desertų mėgėjus...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (48)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Ar vyrų vaisingumui tiksi biologinis laikrodis? (5)

Daugelį metų tvyrojo įsitikinimas, kad moterų kiaušialąstės sensta, o spermatozoidai – ne....