Pradedančiųjų vairuoti panevėžiečių gretos auga. Pernai vairuotojo pažymėjimus gavo kone pusė tūkstančio daugiau miesto gyventojų nei užpernai, tačiau jų pasirengimas tiek teoriniam, tiek praktiniam egzaminui kasmet prastėja.
© Corbis
Valstybinės įmonės „Regitra“ Panevėžio filialo viršininkas Rimantas Kaulinskas mano, kad tendencija nekis ir šiais metais, nes jau dabar prasidėjo norinčiųjų įgyti vairuotojo pažymėjimą antplūdis. Sausį praktinį vairavimo egzaminą laikė per tūkstantis žmonių, tai yra maždaug 200 daugiau nei tokiu pat laiku pernai ir dvigubai daugiau nei 2006-aisiais.

Dar didesnio klientų antplūdžio filialas laukia per artimiausius 4-5 mėnesius, nes žmonės, anot R.Kaulinsko, neabejotinai skubės įsigyti vairuotojo pažymėjimus iki liepos 1-osios – laikotarpio, nuo kurio dvejiems metams bus išduodamas tik laikinas vairavimo teisę liudijantis dokumentas.

„Regitros“ Panevėžio filialas gali pasidžiaugti, kad praėjusiais metais jis tapo lyderiu šalyje pagal teorinį egzaminą išlaikiusiųjų skaičių. Šį egzaminą laikė beveik 9 tūkst. asmenų, išlaikė 64 proc.

Pagal praktinio vairavimo egzamino rodiklius Panevėžio filialas 2007 m. liko antroje vietoje: egzaminą iš daugiau kaip 12 tūkst. laikiusiųjų išlaikė 47,5 proc. Abiejų rūšių egzaminus geriau sekėsi laikyti vyrams nei moterims. Be to, panevėžiečiai pirmauja šalyje pagal besiregistruojančių egzaminams internetu žmonių skaičių.

2006 m. teorinį egzaminą Panevėžyje išlaikė keliais procentais daugiau pradedančiųjų vairuotojų, o praktinį – beveik toks pat procentas.

Vyresni siekia aukštesnės kategorijos

Pasak R.Kaulinsko, tapti vairuotojais mūsų mieste paprastai pareiškia norą daugiau vyrų nei moterų. Ypač daug jaunų žmonių iki 21 metų siekia gauti B kategorijos transporto priemonės vairuotojo pažymėjimą. Pasakyti, kokia dalis būsimų vairuotojų egzaminus išlaiko iš pirmo karto, viršininkas negalėjo. Bet jis konstatavo, kad jaunimas daug dažniau rizikuoja ir eina laikyti egzaminų prastai pasirengęs nei vyresnio amžiaus žmonės. Todėl ir perlaikyti jauniems dažniau tenka.

Panevėžyje ilgiausiai pernai yra tekę egzaminuoti 7 kartus egzamino negalėjusį išlaikyti žmogų. Jam sėkmingas pasirodė tik aštuntas kartas. Lietuvoje yra neišlaikiusiųjų egzamino ir po keliolika kartų. Pavyzdžiui, iš vienuolikto karto jį išlaikė 27, iš aštunto – 209, septinto – 410 asmenų. Trys asmenys teorinį egzaminą laikė šešiolika, vienas – septyniolika kartų.

Ypač dažnai vairuoti lengvąjį automobilį trokšta aštuoniolikmečiai, ir tai R.Kaulinsko nestebina: studentai siekia įsidarbinti, o tada vairuotojo pažymėjimas yra privalumas. Pernai pastarąjį norėjo įgyti daugiau kaip 2 tūkst. aštuoniolikmečių ir apie 800 jaunuolių iki 21 metų.

Mažiausią dalį pradedančiųjų vairuotojų sudarė 55-65 metų asmenys. Jų buvo vos 36. Vyresni kaip 65 m. įgyti vairuotojo pažymėjimo nepageidavo.

2006 m. vairuoti automobilį mokėsi tik septyniolika 55-65 metų asmenų.

„Regitros“ Panevėžio filialo vadovas pastebėjo, kad tarp 21-32 m. žmonių buvo nemaža dalis tokių, kuriems reikėjo C kategorijos transporto priemonės vairuotojo pažymėjimo, jis suteikia teisę vairuoti neriboto svorio krovininius automobilius. Vyresni kaip 40 m. asmenys dažniausiai pageidavo aukštesnės (C, A) kategorijos pažymėjimų. Motociklininko pažymėjimą pernai gavo 67 aštuoniolikmečiai. Dviem vyriausiems pradedantiesiems motociklininkams buvo po 47 m.

Apgaudinėja tėvus

R.Kaulinskas informavo, kad buvo 2007 metais ir laikiusiųjų egzaminus A1 kategorijos (motociklams su iki 125 kub. m talpos variklio tūriu) transporto priemonės pažymėjimui gauti. Jį gavo 13 šešiolikmečių ir 6 septyniolikmečiai.

Filialo vadovas tvirtina, kad turėti teisę vairuoti lengvąjį automobilį ne visada yra mados reikalas. Tiesiog dabartinis gyvenimo tempas diktuoja savo sąlygas. Vairuotojo pažymėjimus dažnai įgyja moterys, išleidusios vyrus dirbti į užsienį ar jų netekusios. Kadangi pėsčiomis daug kur suspėti sunku, tenka sėsti į automobilį. Vyresnės moterys, pasak R.Kaulinsko, tampa vairuotojomis ir tam, kad galėtų anūkus vežioti.

Pašnekovas teigia, kad jauni būsimieji vairuotojai kartais elgiasi labai neatsakingai. Būta atvejų, kai tėvai ateina piktintis į „Regitrą“, kodėl jų atžala niekaip negali išlaikyti egzamino arba ilgai negauna vairuotojo pažymėjimo. Ir tuomet paaiškėja, kad iš tėvų buvo imami pinigai neva egzaminui perlaikyti, tačiau į jį neatvykstama. Arba tėvams pasakyta, kad egzaminas išlaikytas, nors iš tikrųjų taip nėra.

R.Kaulinskas tikina, kad praktinį egzaminą gana sunkiai išlaiko tie, kurie nori susigrąžinti atimtą vairuotojo pažymėjimą, įgytą gerokai anksčiau.

Kalbama apie centrus

Pasiteiravus, kaip filialas yra pasiruošęs laukiamam klientų antplūdžiui šiais metais, jo viršininkas informavo: ketinama sutelkti didesnes pajėgas specialistų, bus papildomai perkama automobilių, netgi koreguojami įmonės darbuotojų atostogų grafikai.

Pašnekovas spėja, kad vairavimo mokyklos, kurių Panevėžyje yra vienuolika, gali nepajėgti priimti visų norinčiųjų vairuotojo pažymėjimą įsigyti iki liepos. Kas pasikeis tiems, kurie nebesuspės iki to laiko ir gaus tik laikiną pažymėjimą, R.Kaulinskas kol kas tiksliai teigė negalįs atsakyti.

Šiuo metu, anot jo, kaip tik kalbama apie saugaus eismo centrų įkūrimą, kur privaloma tvarka vairavimo įgūdžius galėtų tobulinti ne tik naujai vairuotojo pažymėjimus gavę asmenys, bet ir to pageidaujantys pavojingų krovinių, sunkvežimių, specialiųjų tarnybų vairuotojai.

Tokiuose centruose žadama parengti specialiai slidžias kelio dangas, sudaryti kitas nelengvas vairavimo sąlygas.

Panaši patirtis jau taikoma užsienio šalyje. Praktika, anot pašnekovo, rodo, kad tai padeda mažinti avaringumą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus atnaujinta (32)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (60)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

„Lords LB Asset Management” fondas įsigijo Lenkijos „City Parking Group“

Investicijų valdymo bendrovės „ Lords LB Asset Management “ valdomas fondas „Energy and...

Ragina prigriebti mokesčio vengiančius užsieniečius

Garsus Jungtinės Karalystės teisininkas ragina kur kas griežčiau persekioti vairuotojus iš...

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis daugiau vagonų grūdų transportavimui (7)

Lietuvos grūdų perdirbėjams ir eksportuotojams skundžiantis, kad grūdų vežimo vagonų eismas...

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (10)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (97)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (200)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (206)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (20)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (36)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...