Kelerius metus aukščiausi Lietuvos vadovai kalba apie tarptautinio greitkelio Vilnius-Varšuva projektą. Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus, susitikęs su Lenkijos vadovu Aleksandru Kvasnevskiu, taip pat nevengė šios temos. Prieš dvejus metus svarstyti keturi projekto variantai.
Kauno vadovų teigimu, šiuo metu Susisiekimo ministerijoje aktyviai aptarinėjama galimybė greitkelį nutiesti per unikalias Trakų, Aukštadvario ir Birštono apylinkes ir aplenkti antrąjį šalies miestą. Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktorius Virgaudas Puodžiukas šiuos kaltinimus atmeta.

Nukentėtų ir Trakų nacionalinis parkas

Kauno mero pirmojo pavaduotojo Kazimiero Starkevičiaus teigimu, šiuo metu Vyriausybės užkulisiuose aktyviai svarstomas kelio Vilnius-Prienai-Marijampolė-Kalvarija-Suvalkai projektas. “Mūsų niekas nekviečia į šiuos pasitarimus. Tai kelia nerimą. Pagal šį projektą, tarptautinis greitkelis aplenktų Kauną. Tačiau tai ne vienintelis trūkumas: šio projekto vertė apie milijardą litų, tuo tarpu kelią tiesiant per Palemoną ir Garliavą darbų kaina sumažėtų beveik dvigubai”, - teigė vienas miesto vadovų.

Prieš keletą metų Transporto ir kelių tyrimo institutas įvertino visus keturis siūlomus greitkelio Vilnius-Varšuva variantus. “Mums buvo pavesta pateikti preliminarias kainas”, - teigė Inžinerijos skyriaus viršininkas Arvydas Domatas.

Kelio per Prienus ir Marijampolę ilgis - 172 kilometrai. Specialistų išvadose teigiama, kad pagrindiniai šio varianto trūkumai - greitkelis būtų tiesiamas Trakų istoriniame nacionaliniame, Aukštadvario regioniniame ir Nemuno kilpų regioniniame parkuose.

Šiam projektui įgyvendinti reikėtų 832 milijonų litų. Tuo tarpu Kauno variantui įgyvendinti pakaktų - 555 milijonų litų, o kelias prailgėtų vos kilometru.

Kelias tik rekonstruojamas

V.Puodžiuko teigimu, šiuo metu niekas nekalba apie naują greitkelį Vilnius-Varšuva. “Tiesiog panaudodami esamus kelius, bandome pagerinti susisiekimą tarp dviejų sostinių. Šiuo metu generalinė linija susijusi su Via Baltica”, - teigė direktorius.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovo teigimu, neatsitiktinai šalia Kauno buvo praplatintas Via Baltica greitkelis. “Vairuotojai ties IX fortu gali pasukti į šią magistralę ir sėkmingai pasiekti Kalvariją”, - tvirtino V.Puodžiukas.

Kelias per Aukštadvarį ir Trakus šiuo metu rekonstruojamas. “Šiek tiek platiname dangą. Statome naujus ženklus. Sunku prognozuoti, ar šis kelias ateityje galėtų tapti magistralinis. Jis nutiestas berods per 5 saugomas teritorijas”, - tikino direkcijos vadovas.

Tuo tarpu Kauno mero pirmasis pavaduotojas teigė, kad pastarasis projektas jau rado “savų užtarėjų”. V.Puodžiuką nustebino tokie teiginiai. “Net nežinau, kodėl sklinda tokios kalbos”, - sakė jis.

“Nepamirštas ir kelio per Palemoną ir Garliavą projektas - tai ateities vizija. Jeigu būtų pakankamai lėšų, galėtume sutrumpinti kelią nuo Vilniaus iki Varšuvos. Tačiau reikia nepamiršti, kad Kaune šiuo metu statomas M.K.Čiurlionio transporto mazgas. Vienu metu negalime skirti lėšų dviem stambiems objektams”, - tvirtino V.Puodžiukas.

Ministras nuo komentarų susilaiko

“Nematęs brėžinių nieko negaliu komentuoti. Jeigu kalbėtume apie darnią plėtrą, turėtų būti įvertinti visi pliusai ir minusai. Be to, jeigu šis projektas bus rengiamas, atliksime poveikio aplinkai tyrimą. Savo nuomonę galės pareikšti ir visuomenės atstovai”, - teigė aplinkos ministras Arūnas Kundrotas.

Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininko pavaduotojas Linas Vainius irgi nematė greitkelio projekto, kuris kirstų net tris saugomas teritorijas. “Bet kokiu atveju - tai neigiamas dalykas. Aplinkosaugininkai visada siūlo variantus, kaip būtų galima išvengti tokios invazijos”, - tvirtino jis.

Žaliuosius stebina, kad svarstomas kelio per Prienus ir Marijampolę projektas yra pats brangiausias. “Trūksta logikos. Prisimenu, kai buvo svarstoma Via Baltica atkarpa nuo Kauno iki Kėdainių - tada buvo pasirinktas brangesnis variantas, kad nebūtų neigiamo poveikio saugomoms teritorijoms. Jeigu toliau bus svarstomas kelio per tris parkus variantas, užprogramuotas konfliktas su aplinkosaugininkais”, - sakė L.Vainius.

Susisiekimo ministerijos kuluaruose kalbama, kad brangiausias greitkelio projektas svarstomas neatsitiktinai. Kai kurie tarnautojai užsiminė, kad vienas aukštas pareigas užimantis tarnautojas suinteresuotas, jog kelias Vilnius-Varšuva nusidriektų netoli jam priklausančių žemės sklypų.

Aiškaus atsakymo neišgirdo

Savivaldybės administracijos direktorius Giedrius Buinevičius patvirtino, kad greitkelio Vilnius-Varšuva projektas nėra užmirštas. “Aukštadvario variantas įtrauktas į planus. Kažkada jis atrodė utopinis. Teko kalbėtis su Susisiekimo ministerijos tarnautojais, tačiau neišgirdau aiškių kriterijų, kodėl atmestas pigesnis Kauno projektas. Sudėtinga ką nors vertinti”, - teigė direktorius.

Miestas jau pradėjo rengti kelio per Kauno HE rekonstrukcijos projektą. “Sunku dabar vertinti, kokios įtakos miestui turėtų, jeigu šalia būtų nutiestas tarptautinis greitkelis. Nemanau, kad tai turėtų itin didelę ekonominę įtaką. Tiesa, mes išspręstume aplinkkelio problemą. Tačiau jau dabar rengiame Kauno HE tilto rekonstrukcijos projektą. Vienaip ar kitaip, jį teks įgyvendinti”, - tvirtino G.Buinevičius.

Minėtą projektą rengia architektas Eugenijus Miliūnas. Preliminariais duomenimis, šioje vietoje nebūtų statomas dar vienas tiltas, o automobilių srautai būtų paskirstomi dviem aukštais. Specialistų teigimu, kol kas sunku vertinti tokią viziją, nes tai tik preliminarūs siūlymai.

Miesto vicemeras K.Starkevičius kol kas nepraranda vilties, kad greitkelis Vilnius-Varšuva neaplenks Kauno. Artimiausiu metu inicijuojamas susitikimas su Susisiekimo ministerijos ir kitais atsakingais pareigūnais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (190)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Rekonstruojant Vilniaus oro uostą skrydžių Kaune padaugėjo penkis kartus (2)

Vykstant Vilniaus oro uosto kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijai, Kaune skrydžių skaičius išaugo...

Velomaratono metu bus ribojamas eismas Vilniuje (5)

Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad rugpjūčio 20 d. (sekmadienį) Vilniuje vyks dviračių...

Pristatė traukinio maršrutus, kuriais nemokamai veš dviračius (1)

Keleiviams pristatomi traukinių maršrutai į 5 regioninius parkus, o visomis šiomis kryptimis...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvas (27)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (20)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (17)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (4)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (10)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (70)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (31)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (20)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (48)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (63)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....