Lietuvos automobilių dujų įrangos montuotojų asociacija "Autoekologija" siekia Lietuvoje įsteigti 5 degalines, kurios piltų suspaustas gamtines dujas. Dujininkai teigia, kad tam - mažai galimybių.
Automobilinės dujos, automobilinių dujų kolonėlė
© Žurnalas "Kelias"
"Visoms postkomunistinėms šalims tai labai apsimoka - tris kartus mažesnė tarša ir tris kartus pigiau", - Eltai sakė asociacijos valdybos pirmininkas Romualdas Nekrašas. Pasak jo, kubinis metras tokių dujų, atitinkantis litrą suskystintų dujų, kainuotų 65-67 centus.

"Autoekologija" prašo Seimo inicijuoti, kad Vyriausybė rastų finansavimą penkių tokias dujas pilančių degalinių steigimui. Tam, asociacijos vertinimais, reikėtų maždaug 10 mln. litų.

"Suskystintos dujos", kurios iš "Lietuvos dujų" 2003-iaisiais turėjo perpirkti keturias kompresorines, kuriose galima įsipilti gamtinių dujų, jas tuomet likvidavo, o brangią, sunkią ir nebereikalingą įrangą vis dar laiko sandėliuose.

"Teko to atsisakyti, kadangi visiškai nuostolinga", - Eltai sakė "Suskystintų dujų" generalinis direktorius Zigmantas Mackevičius. Pasak jo, Lietuvai atgavus nepriklausomybę krovininiai automobiliai, turėję reikiamą įrangą, buvo nurašyti, o kitų vartotojų poreikio nebuvo.

Pasak Z.Mackevičiaus, kurti tokį tinklą vertėtų tik tuo atveju, jei valstybė parūpintų stambių vartotojų - autobusų parkų ir kitų, tačiau tai užtruktų ilgą laiką, nes valstybės politika turėtų būti formuojama metano naudojimo skatinimo kryptimi, tam reikėtų sukurti visus reikiamus teisės ir norminius aktus.

Dujininkų teigimu, perdaryti dyzelinį variklį, kokius paprastai turi savivaldybių autobusų parkų transportas, kad jis galėtų naudoti suspaustas dujas, neįmanoma. Tai galima padaryti tik benzininį variklį turinčiame automobilyje, lengvajam automobiliui tai kainuotų 5-6 tūkst. litų. R.Nekrašas tikino, kad Europoje gaminami dujas naudojantys automobiliai yra kiek brangesni, tokius gamina "Volvo", "Opel", "Volkswagen" ir kitos bendrovės.

Kad gamtinės dujos virstų skysčiu, joms reikia ypatingai didelio slėgio, siekiančio 200 atmosferų (suskystintų dujų balione slėgis siekia 16 atmosferų). Tarybiniais laikais taip suspaustų dujų balionai buvo labai sunkūs - krovininiam automobiliui reikalingi 7-8 balionai svėrė beveik toną. Šiuo metu, pasak Z.Mackevičiaus, galima gauti ir lengvesnių balionų.

Taip suspaustos dujos yra ir pavojingos. "Su tokio slėgio vandens srove kasama rūda, tokia srovė gali žmogų sužaloti, o čia - dujos", - sakė Z.Mackevičius. Jis teigė, kad, kol veikė gamtines dujas pilančios kompresorinės, dujininkai automobilių su naujai įrengta reikalinga įranga patys nedrįsdavo bandyti - veždavo juos į specialią bandymų stotį ir tai daryti patardavo ir kitiems vežėjams.

R.Nekrašas sakė, kad pavojingumo argumentą naudoja oponentai, kuriems neapsimoka, kad tokios dujos būtų parduodamos. Jo teigimu, naudojant gamtines dujas pailgėja variklio tarnavimo laikas.

"Bet įranga nėra tokia brangi, kaip sprendimas klausimo, kur prisipilti", - tikino suskystintų dujų degalinių tinklą valdančios bendrovės vadovas. Jo teigimu, siekiant gamtines dujas įtvirtinti kaip įprastinį kurą, kad vairuotojams apsimokėtų jas naudoti, vien Vilniuje reikėtų 20-30 tokių degalinių, o investicijos į vieną jų siektų apie 1,5 mln. litų. "Per eilę metų tai atsipirktų, tačiau neaišku, kokie būtų akcizai, mokesčiai", - teigė Z.Mackevičius.

Pasak R.Nekrašo, šiuo metu asociacijos nariai mato viena - daugelis europiečių naudoja tokias dujas, o lietuviai nenaudoja. "Atvažiuoja olandas su tokia įranga iki Lietuvos, jam baigiasi dujos, o užsipilt nėra kur. Mes galim tik viena patart - išmesti tą įrangą. Jis išmeta, latviai atvažiuoja ir nusiperka - parduoda mūsų nariai, nes Lietuvoje tas balionas niekam nereikalingas, net į metalo laužą negali parduoti", - pasakojo asociacijos vadovas.

Lietuvos automobilių dujų įrangos montuotojų asociacija vienija 60 iš visų Lietuvoje veikiančių 110-120 šia veikla užsiimančių bendrovių.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

D. Buta pradėjo dirbti Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmuose

Buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos komunikacijos vadovas Darius Buta trečiadienį pradėjo...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (40)

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (595)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (68)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (6)

Vilniaus oro uostas ketvirtadienį atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (99)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (89)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (4)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (12)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (12)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Atlikėja A. Vedrickaitė susilaukė pirmagimio ir jau išrinko vardą (2)

Žinoma atlikėja Augustė Vedrickaitė kartu su savo širdies draugu Marijumi Šeiboku susilaukė...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų (5)

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (86)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...