Tik po jūreivio žūties pradėjo aiškėti, jog mūsų laivuose dirba daugybė nelegalių darbininkų. Didžiulė konkurencija tarp jūrininkų bei baimė prarasti darbą verčia žmones tenkintis nelegaliu darbu ir atsisakyti socialinių garantijų.
Klaipėdos uostas
© ELTA
Nukrito ir nuskendo

Klaipėdietė Ona Bružienė prarado sveikatą bandydama atgauti sūnaus uždirbtus pinigus bei išsireikalauti kompensaciją našlaite likusiai anūkei Alionai išlaikyti. Moters vargų pabaigos dar nematyti.

Algirdas Bružas žuvo pernai, spalio 23 dieną, kai, šokdamas iš žvejybinio laivo į krantą, įkrito į marias ir nuskendo. Prislėgta nelaimės per langą iššoko ir žuvo jo žmona. Našlaitė liko paauglė dukra. Ją augina Algirdo motina.

O.Bružienė bando įrodyti, jog sūnus laive dirbo virėju. Laivo kapitonas ir tralerį nuomojančios bendrovės „Randaris“ direktorius tvirtina, kad vyras į jūrą plaukė ne dirbti. Jis dokumentuose įvardijamas kaip keleivis.

Žadėjo sumokėti

O.Bružienė pasakojo puikiai prisimenanti, kaip į laidotuvių rūmus atėjo laivo, kuriame dirbo Algirdas, kapitonas Gracijus Trijonas ir žadėjo sielvarto prislėgtai moteriai atvežti sūnaus uždirbtus pinigus. Kitą dieną jis drauge su bendrovės direktoriumi atvežė vainiką. Vienas iš vyrų padavė gedinčiai motinai voką ir paaiškino, jog tūkstantis litų tėra parama laidotuvėms. Sūnaus atlyginimą jie žadėjo atvežti vėliau.

Po laidotuvių buvo praėjusios kelios dienos, kai O.Bružienė su kitu savo sūnumi nuvyko prie laivo, kuriame daug metų dirbo Algirdas. Moteris prisimena iš kapitono rankų gavusi sūnaus jūreivio bei sanitarinę knygeles ir socialinio draudimo pažymėjimą.

Kapitonas, bendrovės direktorius ir jo pavaduotojas prašė moters niekam nesakyti, kad Algis laive dirbo virėju, ir kaip anksčiau žadėjo sumokėti velionio atlyginimą bei mokėti jo dukrai kompensaciją. Direktoriaus pavaduotojas tikino grąžinsiąs puspenkto tūkstančio litų skolą.

Po 2 savaičių kapitonas atvežė O.Bružienei 1034 litus, tačiau pasirašyti, jog moteris gavo pinigus, nepaprašė. O.Bružienės paskaičiavimu, „Randaris“ jai liko skolingas per 9 tūkstančius litų.

Tapo invalidas

Prisiteisti nesumokėtų pinigų O.Bružienė kol kas negali, nes visuose dokumentuose jos sūnus vadinamas viso labo tik žvejybinio tralerio keleiviu. Vienintelė viltis, kad Darbo inspekcija įrodys, jog UAB „Randaris“ nelegaliai įdarbino A.Bružą. Netrukus tai turėtų spręsti teismas. Jeigu bus įrodyta, kad bendrovė priėmė nelegalų darbuotoją, bus pagrindas toliau bylinėtis dėl kompensacijos.

Laivo komandos sąrašuose virėju buvo įrašytas klaipėdietis Julius Lobenskas, kuris savo paaiškinimuose pareigūnams neslėpė tiesos – tame laive jis niekada negamino maisto, už jį visada dirbo A.Bružas. Beje, žuvusysis anksčiau ne vienerius metus tame pačiame laive dirbo legaliai. Nelegalu jis tapo, kai 2003 metų rugsėjį jam buvo skirta 3-oji invalidumo grupė. Jis neteko teisės dirbti laive.

Gabeno kontrabandą

Panašių atvejų, kai sunkų jūrininko darbą dirbantys vyrai dokumentuose vadinami keleiviais, yra daugybė. Vyresnioji darbo teisės inspektorė Jūratė Kašėtaitė yra įsitikinusi, kad dažna su jūriniu verslu susijusi įmonė, įdarbindama nelegalius darbininkus, bando sutaupyti pinigų.

Visiškai neseniai tos pačios bendrovės „Randaris“ kito nuomojamo laivo komanda kreipėsi į Darbo inspekciją prašydama padėti atgauti uždirbtus pinigus. Paaiškėjo, jog bendrovės vadovai įdarbino komandą, neįforminę darbo sutarčių, susitarę dėl atlyginimo tik žodžiu.

Pirmieji apie aptiktus laive nelegalius darbininkus Darbo inspekcijai pranešė pasieniečiai. Šiemet vasario viduryje jie patikrino laivą „Virbalis“, nes įtarė, kad juo gabenama kontrabanda. Pareigūnai klausinėjo laivo kapitono ir komandos narių daugybės dalykų.

Bijodami bausmės už kontrabandą vyrai prasitarė, kad du keleiviai yra nelegalūs darbuotojai. Vienas dirbo virėju, kitas - jūrininku. Kai inspektoriai pradėjo ieškoti tiesos, išaiškėjo ir kitas dalykas - nelegalūs darbininkai patys gina darbdavius.

Bijodami prarasti darbą jie meluoja. Vienas sakė savo noru padėjęs virėjui gaminti valgį, kitas - iš smalsumo budėjęs vairinėje, geranoriškai pavadavęs pavargusį jūrininką.

Priversti tylėti

Nelegaliais darbininkais jūrininkai sutinka tapti dėl kelių priežasčių. Viena svarbiausių - legaliai dirbti jie nebegali dėl pašlijusios sveikatos. „Nurašyti į krantą“ vyrai neranda darbo ir yra priversti atsisakyti socialinių garantijų. Kiti neturi pinigų legalizuotis, tai yra gauti jūrininko knygelę.

Toks dokumentas paprastam jūrininkui kainuoja apie tūkstantį litų. Jeigu žmogus daug metų dirbo, turi didžiulę patirtį, bet neįsigijo kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų, jam teks mokėti už kursus ir laikyti kvalifikacijos egzaminus. „Nori dirbti - tylėk ir nieko nereikalauk“, - tokią frazę yra girdėjęs ne vienas jūrininkas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus atnaujinta (32)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Traukiniu iš Kauno į Vilnių – greičiau nei per valandą (60)

Nuo šiol greičiausiu traukiniu nuvykti iš Kauno į Vilnių netruks nė valandos. „Lietuvos...

„Lords LB Asset Management” fondas įsigijo Lenkijos „City Parking Group“

Investicijų valdymo bendrovės „ Lords LB Asset Management “ valdomas fondas „Energy and...

Ragina prigriebti mokesčio vengiančius užsieniečius

Garsus Jungtinės Karalystės teisininkas ragina kur kas griežčiau persekioti vairuotojus iš...

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis daugiau vagonų grūdų transportavimui (7)

Lietuvos grūdų perdirbėjams ir eksportuotojams skundžiantis, kad grūdų vežimo vagonų eismas...

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (2)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (80)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (175)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (171)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (18)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (217)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (24)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (3)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (23)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...