Pirmąją šiemet žiemišką dieną Klaipėdos gatvėse staiga prakuto chuliganiškai besielgiantys vairuotojai. Pėsčiųjų perėja slidinėjusius žmones vakar vairuotojai skubino spausdami garsinį signalą ir rodydami nepadorius gestus.
Pėsčiųjų perėja
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pirmadienį devintą ryto Herkaus Manto gatvėje ties viešbučiu „Navalis“ naujutėlaitis juodos spalvos „Lexus“ jau iš tolo trimitavo pėsčiųjų perėja einančiai moteriai - esą traukis iš kelio.

Tuo pat metu priešinga kryptimi prabaubė „Opel“, kurio vairuotojas, iki galo spausdamas akceleratorių, mėgino įsitikinti, ar trečia pavara važiuojančio jo automobilio ratai prasisuka ant slidaus gatvės paviršiaus.

Prieš devynias iš Herkaus Manto g. į Lietuvininkų aikštę sukęs maršrutinis mikroautobusas taip pat nekreipė dėmesio į pėsčiųjų perėją ties buvusiu „Žemaitijos“ kino teatru. Jis vos neužvažiavo perėjoje slidinėjusiems pėstiesiems ant kulnų - mikroautobuso vairuotojas net nemėgino stabdyti - esą slidu, mašiną gali sumėtyti.

Gatvių chuliganas nėra teisinis terminas, ir pareigūnai negali nubausti vairuotoją už chuliganiškus veiksmus vairuojant. Kiekvienas netinkamas jo veiksmas vertinamas tik kaip Kelių eismo taisyklių pažeidimas.

Miesto gatvėse dažniausiai dirbančių policijos patrulių rinktinės pirmosios kuopos vadas Kęstutis Mitkus minėjo dažniausiai pastebintis tarp eismo juostų nardančius vairuotojus. Tokie „džigitais“ vadinami vairuotojai ne tik sudaro avarines situacijas, bet neretai dar ir nepadoriai gestikuliuoja.

Važiuoja ant kulnų

Chuliganiškai elgiasi ir varžybas miesto gatvėse surengiantys vairuotojai. Daugelis yra matę, kaip prieš šviesoforą sustoję automobiliai, vos įsižiebus žaliai ar dar geltonai šviesai, vienu metu šauna į priekį. Taip lenktyniaujama iki kito šviesoforo. Toks žaidimas ypač pavojingas žiemą. Pėsčiųjų perėjų prieigos dėl tokių žaidimų tampa ypač slidžios.

Magistralinių kelių priežiūros būrio vadas Arnoldas Coma chuliganišku elgesiu vadina ir situaciją, kai vairuotojai iš kairės aplenkia pirmojoje juostoje stovinčius automobilius ir, apvažiavę visą automobilių koloną, pasuka į dešinę.

Už tokį poelgį vairuotojui gresia nemenka bauda, nes tai vertinama kaip eismo krypčių sankryžoje nepaisymas. Dažną vairuotoją nervina, kai priešais važiuojantys automobiliai nerodo posūkio signalo.

Kuopos vadas K.Mitkus nelinkęs tai vadinti chuliganišku vairavimu. „Tai greičiau neatidumas ar užmaršumas, nei tyčinis reikalavimų nepaisymas“, - sakė pareigūnas.

Apie girtus netyli

Lietuvos policija ragina žmones apie eismo taisyklių pažeidėjus pranešti pareigūnams. Žadama reaguoti į visus pranešimus. Klaipėdos VPK Operatyvaus valdymo skyriaus viršininkas Igoris Ivanovas pasakojo, kad klaipėdiečiai nevengia pranešti apie pažeidėjus. Dažniausiai policija sulaukia pranešimų, kad kuris nors vairuotojas važinėja neblaivus. Tada visi mieste patruliuojantys ekipažai seka, ar pro juos nepravažiuos nurodyta mašina.

„Neretai pranešimai apie tokius vairuotojus pasitvirtina. Taip sulaikėme ne vieną. Apie girtus vairuotojus žmonės praneša, nes jie visiems kelia grėsmę“, - pasakojo I.Ivanovas.

Policija dažnai sulaukia skundų ir dėl mašinomis užblokuotų įvažiavimo kelių. „Dėl to aktyviau skundžiasi moterys. Joms, matyt, sunkiau manevruoti“, - mano pašnekovas.

Siūlo skųsti raštu

Tačiau ne visi pažeidimai lengvai įrodomi. „Nubausti vairuotoją už pažeidimą, kurio nematė pareigūnai, nėra sunku. Daug sunkiau surinkti kaltę įrodančius duomenis“, - sakė K.Mitkus.

I.Ivanovas neįsivaizduoja, kaip reikėtų įrodyti manevravimo taisyklių, draudžiamo šviesoforo signalo nepaisymą arba pėsčiųjų nepraleidimą. Jeigu pažeidimas neužfiksuojamas iškart, vėliau įrodyti, kad buvo pažeistos taisyklės, beveik neįmanoma.

Eismo priežiūros skyriaus administracinės veiklos poskyrio viršininkas Alvydas Katkauskas pritarė, kad kai kurie pažeidimai - sunkiai įrodomi, tačiau siūlė apie juos nenutylėti, o pranešti telefonu 112 ir geriau ne anonimiškai. A.Katkauskas prašė paskambinusiųjų nurodyti savo vardą, pavardę, pažeidimo vietą, laiką ir pažeidėjo transporto priemonės valstybinį numerį ir net įsidėmėti vairuotoją. Be to, pageidautina, kad visa ši informacija būtų pateikta raštu. Nes apšmeižti anonimiškai esą galima bet kurį vairuotoją.

Vis dėlto pareigūnai abejoja, ar tai padės pažaboti karą keliuose.

Remiantis statistika, senosiose Europos Sąjungos narėse avarijų įvyksta nepalyginamai mažiau nei Lietuvoje. A.Katkauskas pasakojo, kad Vokietijos miestų gatvėse vairuojama žymiai tvarkingiau, nes vokiečiai nevengia pažeidėjus skųsti policijai.

„Kad situacija pagerėtų, turi pasikeisti žmonių kartos. Ši karta yra dar blogiau vairuojanti už buvusiąją“, - mano A.Katkauskas.

Eismas - klaikus

Netrukus Seimas gali pritarti griežtesnėms bausmėms už kelių eismo taisyklių pažeidimus. Siūloma griežtinti bausmes už vairavimą apgirtus bei už dažnai kartojamus pažeidimus. O už smulkius pažeidimus siūloma baudas švelninti.

Praėjusią savaitę Europos Parlamente taip pat buvo kalbama apie vairavimo ypatumus mūsų šalyje. Statistikos duomenimis, nesaugiausias eismas visoje ES yra Lietuvoje ir Latvijoje.

Europarlamentaras Arūnas Degutis pasiūlė neseniai pradėjusiems ir profesionaliems vairuotojams nustatyti nulinę alkoholio kiekio kraujyje ribą. O Justas Vincas Paleckis pasisakė už griežtesnius reikalavimus bei nuobaudas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (201)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Rekonstruojant Vilniaus oro uostą skrydžių Kaune padaugėjo penkis kartus (2)

Vykstant Vilniaus oro uosto kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijai, Kaune skrydžių skaičius išaugo...

Velomaratono metu bus ribojamas eismas Vilniuje (7)

Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad rugpjūčio 20 d. (sekmadienį) Vilniuje vyks dviračių...

Pristatė traukinio maršrutus, kuriais nemokamai veš dviračius (1)

Keleiviams pristatomi traukinių maršrutai į 5 regioninius parkus, o visomis šiomis kryptimis...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvas (27)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (20)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (22)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (71)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...