Š.m. balandžio 28-29 dienomis Vilniuje vyksta tarptautinė konferencija „Jauni vairuotojai ir eismo saugumas“. Konferenciją organizuoja Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerija ir valstybės įmonė ,,Regitra“, bendradarbiaudamos su Lietuvos Respublikos Susisiekimo ministerija ir Vilniaus Gedimino technikos universitetu, teigiama pranešime žiniasklaidai.
Avarija Vilniuje, netoli "Siemens" arenos
Konferencijos „Jauni vairuotojai ir eismo saugumas“ tikslas – atkreipti valdžios institucijų, o ypatingai visuomenės dėmesį į sudėtingą saugaus eismo padėtį šalyje, įvertinti ir pritaikyti efektyviausią ir pažangiausią užsienio šalių praktiką, sutelkti valstybės bei privačias institucijas ir visuomenę siekiant saugesnio eismo Lietuvos keliuose.

Vienas iš ES valstybių siekių - iki 2010 m. perpus sumažinti žuvusių keliuose skaičių. Lietuvai, kurios eismo saugumo situacija itin sudėtinga, tai yra nemažas iššūkis. Tarp dvidešimt penkių Europos Sąjungos valstybių, tik Latvijoje padėtis yra kiek blogesnė, nei Lietuvoje. 2004 m. pagal santykinį žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičių Lietuva užėmė 24 vietą tarp ES šalių. Palyginus eismo įvykiuose žūvančių žmonių skaičių, santykinai tenkantį 1 milijonui gyventojų, Lietuva kartu su Latvija yra tarp pavojingiausių valstybių – 218 žuvusiųjų. Lietuvoje situacija blogėja - 2003 m. mūsų šalyje šis rodiklis buvo 205. Kaimyninėje Lenkijoje šis rodiklis geresnis – 151, Estijoje – 169. Šiose šalyse žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičius mažėja. 2003 m. Suomijoje 1 milijonui gyventojų eismo įvykiuose žuvusiųjų skaičius buvo 73, Olandijoje – 63, Švedijoje – 59.

Dažniausia šalies eismo įvykių priežastis – neatsakingas požiūris į eismo saugumą. Tarp vairuotojų žymią dalį eismo įvykių sukelia jauni, turintys mažą vairavimo stažą vairuotojai arba asmenys, iš viso neturintys teisės vairuoti transporto priemones. Jie ne tik turi mažiausią vairavimo patirtį, bet ir dėl nebrandaus požiūrio į eismo saugumą dažnai linkę per daug rizikuoti. Dėl nepatyrusių vairuotojų neatsargumo žūsta bei sužalojami žmonės, kenčia valstybės biudžetas. Metiniai nuostoliai dėl kelių eismo įvykių šalyje sudaro apie 1,3 milijardo litų. Eismo įvykių metu daugiausia nukentėjusiųjų yra 15-24 metų amžiaus. 2004 m. šiai amžiaus grupei teko 20,2 proc. mirčių ir 27,7 proc. sužeidimų.

Viena iš jaunų vairuotojų rengimo problemų yra ta, kad būsimi vairuotojai ruošiami ne saugiam vairavimui, o sėkmingam egzamino išlaikymui. Kita opi problema – teikiamų vairavimo mokymo paslaugų kokybės, kiekybės ir pelno santykis. Neretai vietoje brangių kokybiškų vairavimo mokymo paslaugų parduodamos nekokybiškos, tačiau mažiau kainuojančios paslaugos.

Europos Sąjungos valstybėse vairuotojų rengimą reglamentuoja ES direktyvos, todėl vairuotojų rengimo praktika panaši. Egzistuoja neesminiai skirtumai, pavyzdžiui, vienose šalyse yra nustatytas egzaminų perlaikymo terminas, kitose šis terminas nenustatytas; kai kuriose šalyse egzamino metu manevravimo pratimai atliekami specialiose aikštelėse, kitur - tik eisme; vienur vairuotojų mokymas tik profesionalus ir privalomas, kitur profesionalus mokymas neprivalomas, tačiau papildomai derinamas su privačia praktika. Pastarasis metodas ypatingai efektyvus.

„Kiekvienos šalies vairuotojų rengimo praktika, kuri pasiteisina, yra verta dėmesio ir galbūt gali būti pritaikoma Lietuvoje. Europos Sąjungos šalių ,,senbuvių“ pasiekimai yra pakankamai įspūdingi, Lietuvai tereikia pasinaudoti geriausia jų praktika, tačiau operatyviai įgyvendinti naujoves nėra paprasta. Lietuvoje aukščiausias avaringumo lygis iš visų ES valstybių, todėl šalies eismo saugumo sistemoje turi būti ženkliai stiprinamos visos grandys, kad avaringumo šalies keliuose kreivė pakryptų žemyn“, - sako VĮ „Regitra“ generalinis direktorius Ramutis Oleka.

Konferencijos „Jauni vairuotojai ir eismo saugumas“ metu Lietuvos ir užsienio specialistai aptaria, kaip galėtų būti sustiprinama šalies vairuotojų rengimo kokybės kontrolė, griežtinami egzaminavimo reikalavimai, daugiau dėmesio skiriama eismo dalyvių švietimui, mokymui ir auklėjimui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

D. Buta pradėjo dirbti Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmuose

Buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos komunikacijos vadovas Darius Buta trečiadienį pradėjo...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (40)

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (595)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (68)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (6)

Vilniaus oro uostas ketvirtadienį atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

Top naujienos

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (99)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (89)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (4)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Turkijoje turistus įbaugino siaučiantis virusas (12)

Viešumoje paniką sukėlė informacija apie Turkijoje siaučiantį Koksaki virusą ir jo sukeltos...

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (12)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko...

Atlikėja A. Vedrickaitė susilaukė pirmagimio ir jau išrinko vardą (2)

Žinoma atlikėja Augustė Vedrickaitė kartu su savo širdies draugu Marijumi Šeiboku susilaukė...

Pasižvalgė po azijietiško restorano užkulisius: retas europietis išdrįstų paragauti vietinių pasididžiavimu laikomų patiekalų (5)

Keliaudamas po Pietryčių Aziją sutikau tikrą azijietiškos virtuvės guru Josefą Sagemüllerį....

Šnekos apie emigraciją – tik žodžiai: likę Lietuvoje šie specialistai gauna ir 2 tūkst. eurų (86)

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis (4)

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (19)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...