Alkoholiu piktnaudžiaujantys vairuotojai sukelia didžiumą skaudžių eismo nelaimių. Tačiau svaigalai - ne vienintelė problema. Kita grėsmė ne taip lengvai pastebima, bet ne ką mažiau pavojinga: tai vairuotojai, apsvaigę nuo narkotikų.
Troleibuso veidrodėlyje matyti kaip vairuotojas plauna priekinį stiklą
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Narkotikų vartojusį žmogų atpažinti nelengva, ypač nepatyrusioms akims. Mat girtam sunku išsilaikyti ant kojų, pinasi liežuvis ir sklinda svaigalų kvapas, apsvaigęs nuo psichotropinių medžiagų gali atrodyti visiškai įprastai. Vilniaus priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotojas gydymo reikalams Algirdas Mižutavičius papasakojo, kas išduoda narkomaną.

Sunku atpažinti

„Yra medžiagų, kurios veikia slopinamai, kitos sukelia perdėtą aktyvumą, o apskritai pagrindinis požymis yra neadekvatus elgesys. Jie ima juoktis, garsiai kalbėti arba nesugeba sutelkti dėmesio", - pasakojo specialistas.

„Narkomanus, kurie kvaišalus vartoja nuolat, lengviau atpažinti, bet jei žmogus pavartojo tik kartą, gali būti sudėtinga. Sutrinka kalba, orientacija. Pavartojus slopinamųjų medžiagų susitraukia akių vyzdžiai, išsiplėtę rodo apie stimuliuojančių narkotikų, pavyzdžiui amfetamino, vartojimą", - vardijo pagrindinius simptomus A.Mižutavičius.

Policijos pareigūnai yra apmokyti atpažinti apsvaigusius asmenis. Jei žmogus keistai elgiasi, nerišliai kalba ir nekoordinuoja judesių, pareigūnas gali paprašyti atlikti testą aptikti narkotinėms medžiagoms seilėse. Tačiau šio testo rezultatas nėra galutinis, remiantis juo vairuotojas nėra baudžiamas.

„Testo rezultatai yra tik išankstiniai, todėl gavus teigiamus rezultatus, teisės aktų nustatyta tvarka asmens sveikatos priežiūros įstaigoje asmeniui atliekama medicininė apžiūra. Ir tik atlikus medicininę apžiūrą ir gavus patikrinimo rezultatus - galima asmenį patraukti atsakomybėn", - aiškino Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos Administracinės veiklos skyriaus viršininkas Renatas Požėla. „Kryptis tokia, kad kasmet sulaikytų apsvaigusių nuo narkotikų vairuotojų daugėja", - tvirtino jis.

Neapčiuopiama rizika

A.Mižutavičius neslėpė, kad tyrimams priklausomybės ligų centre policija pristato labai nedaug vairuotojų, įtariamų kvaišalų vartojimu. "Juos sunku sugauti. Jei nepadaro eismo įvykio, o paprasčiausiai važiuoja kolonoje tarp kitų, juk nepamatysi, kad vairuoja vartojęs", - sakė specialistas.

„Įtarus narkotikų vartojimu yra tikrinamas šlapimas. Narkotinės medžiagos jame išlieka kelias paras, todėl žmogus gali būti baudžiamas ne už apsvaigimą, bet už vartojimą. Alkoholio leidžiamos 0,4 promilės, o narkotikus vartoti visiškai draudžiama", - tvirtino A.Mižutavičius. Jis pabrėžė, kad narkotines medžiagas vartoti apskritai draudžiama, ne tik prie vairo, todėl žmogus net ir pasibaigus jų tiesioginiam poveikiui neturėtų vairuoti, nekalbant apie tai, kad geriausia nevartoti iš viso.

Tikrina reidų metu

Specialistas paaiškino esminius skirtumus tarp svaiginimosi alkoholiu ir narkotikų vartojimo. „Pavojingiausia yra iš karto pavartojus, vėliau poveikis išlieka apie tris valandas, nelygu kvaišalų stiprumas ir kiekis. Pavartojus narkotikų neapima tokia būsena kaip išgėrus svaigalų, kvaišalų poveikis praeina greičiau, nes kur vartojami litrai, o kur keli miligramai", - sakė jis.

Apsvaigusių vairuotojų policija ieško specialių patikrinimų metu. Per pastarąjį reidą, vykusį kovo 8-10 dienomis, buvo patikrinta beveik 14 tūkst. vairuotojų, 13 jų buvo įtarti psichotropinių medžiagų vartojimu, bet nė vieni įtarimai nepasitvirtino. Panaši situacija buvo ir vasarį, kai patikrinus beveik 16 tūkst. automobilių, narkotikų vartojimu buvo įtarti 38 vairuotojai, tačiau nė vienam iš jų specialus testas neparodė teigiamo rezultato.

A.Mižutavičius aiškino, jog apsvaigęs žmogus nesugeba tinkamai įvertinti situacijos, jam gali atrodyti, kad jaučiasi puikiai ir gali vairuoti, bet iš tikrųjų kelyje toks vairuotojas net pavojingesnis už girtą žmogų. „Nuo slopinančių medžiagų judesiai sulėtėja, iškrypsta suvokimas, nuo stimuliuojančiųjų reakcija ir judesiai tampa neprognozuojami, žmogus gali staigiai suktelėti vairą", - vardijo jis.

Įkliūva ir įžymybės

Garsiausiai nuskambėjęs įvykis, kilęs dėl narkotikus vartojančio vairuotojo kaltės - prieš daugiau nei metus Gintaro Einikio sukelta avarija. Tada praeityje garsus krepšininkas netoli Klaipėdos vairuodamas savo visureigį „VW Touareg" išvažiavo į priešingą eismo juostą ir trenkėsi į priešais važiuojantį BMW. Per avariją BMV vairuotojui lūžo šeivikaulis.

G.Einikis, palikęs sudaužytą automobilį, iš įvykio vietos pasišalino, bet vėliau pagal liudytojų parodymus buvo sučiuptas. Policija jo automobilyje rado kokaino, o atlikus tyrimus paaiškėjo, kad avarijos metu sportininkas buvo apsvaigęs nuo šių kvaišalų. Jam buvo skirta 6250 litų bauda.

Daugeliu atvejų atsakomybė už vairavimą bei avarijos sukėlimą pavartojus psichotropinių medžiagų yra tokia pati, kaip ir išgėrus. Už vairavimą apsvaigus yra skiriama 1000-3000 litų bauda ir nuo metų iki trejų atimama teisė vairuoti arba skiriama 10-30 parų administracinio arešto, kartu atimama teisė vairuoti dvejus-trejus metus. Sukėlus eismo įvykį laukia dar didesnės bausmės, tačiau ne vien dėl jų verta susimąstyti prieš sėdant prie vairo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (519)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (55)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (5)

Vilniaus oro uostas ketvirtadienį atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„airBaltic“ paskelbė pirmas penkias naujas 2018-ųjų vasaros kryptis (4)

Latvijos oro linijos „ airBaltic “ skelbia pirmąsias kryptis 2018-ųjų vasaros sezonui,...

Vilniaus oro uoste sėkmingai baigti paskutiniai bandymai (13)

Vilniaus oro uoste antradienį sėkmingai baigti paskutiniai rekonstruoto orlaivių kilimo ir tūpimo...

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (106)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (196)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (287)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (567)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (55)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (199)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...