Vienas didžiausių keliautojų košmarų – likti paskutiniam prie bagažo atvykimo skyriaus besisukančios tuščios karuselės.
© DELFI / Orestas Gurevičius

Tai gali būti nekokia atostogų pabaiga, tačiau dar blogiau, kai tai – jų pradžia. Artėjant vasaros kelionių sezonui, patarimais apie tai, kaip išvengti lagamino apgadinimo ar dingimo, dalinasi „BGS“, tarptautinės antžeminio orlaivių ir keleivių aptarnavimo bei aviacinio kuro tiekėjos, atstovai, rašoma bendrovės išplatintame pranešime spaudai.

Nuo 2007-ųjų pasaulio oro linijos sugebėjo sumažinti apgadinto bagažo kiekį net 63%. Nepaisant to, šiomis dienomis, ypač kelionių periodo metu, į atsiėmimo salę apgadintas atvykęs ar išvis joje nepasirodęs bagažas – vis dar dažnas vaizdas.

Praeitais metais, įmonė užfiksavo daugiau nei 1100 apgadintų lagaminų atvejų, kurie atvyko kartu su keleiviais iš kitų oro uostų. Dar beveik 5000 keliautojų atvyko be bagažo, kuris greičiausiai buvo užstrigęs kituose oro uostuose.

„Su bagažu susijusios statistikos sezoniškumas yra tendencingas: vasaros laikotarpiu, ypač liepos-rugpjūčio mėnesiais, skaičiai išauga kone dvigubai. Šie nesklandumai natūraliai susiję su padidėjusiu krūviu ir išaugusiais keliautojų srautais vasaros periodu. Nors žiemos atostogų metu skaičiai taip pat išauga, vasara visgi išlieka daugiausia nesklandumų sukeliantis laikotarpis skrendantiems“, – pranešime spaudai komentuoja „BGS“ bagažo paieškos koordinatorius Henrikas Armoška-Eismontas.

Norint minimizuoti dingusio ar apgadinto bagažo rizikas, „BGS“ specialistai rekomenduoja:

1. Rinktis skrydžius su daugiau nei 1 val. trukmės persėdimu.

Kuo trumpesnis tarpas tarp jungiamųjų skrydžių, tuo didesnė tikimybė, kad bagažo valdymo skyriaus darbuotojai gali nespėti jūsų bagažo nuvežti iki reikiamo lėktuvo ar jo pakrauti. Tai pasitaiko itin dažnai, kuomet jūsų pirmasis lėktuvas vėluoja išvykti. Svarbu atkreipti dėmesį į persėdimo laiką dar perkant bilietus.

Tokios tarptautinės bilietų paieškos sistemos kaip „Expedia“, „Skyscanner“ ar „Kayak“ neretai parduoda jungiamuosius skrydžius su mažesniu nei valandos tarpu – toks laiko tarpas yra rizikingai per trumpas norint užtikrinti saugią jūsų daiktų kelionę.

2. Bagažą užregistruoti kaip įmanoma anksčiau. Neretai bagažą užregistravus paskutinėmis registracijos minutėmis oro uoste, jis gali ne visada spėti nukeliauti iki lagaminų pakrovimo skyriaus. Ekspertų nuomone, lagaminui pasiekti lėktuvo bagažo skyrių vidutiniškai užtrunka apie 30 min.. Turėkite omenyje tai, jog jums laipinantis į lėktuvą, įprastai jame jau būna pakrautas arba tuo metu būna kraunamas keleivių bagažas. Tad kuo anksčiau jį užregistruosite, tuo saugiau galėsite jaustis, kad daiktai išties keliauja kartu su jumis.

3. Lagaminą papildomai pažymėkite vardine kortele. Svarbu, kad kortelė tvirtai laikytųsi prie bagažo, o joje būtų aiškiai ir įskaitomai užrašyti jūsų vardas, pavardė ir kontaktiniai duomenys. Siekiantiems maksimalios apsaugos, šiuolaikinės technologijos gali pasiūlyti netgi korteles su mikro sekimo schemomis, kur savo mobiliojo telefono ekrane bluetooth ar wifi pagalba galėsite matyti, kur šiuo metu yra jūsų daiktai.

Tuo atveju, jei lagaminas pasimeta, sakoma, nepamaišo ir pačioje matomiausioje vietoje, pavyzdžiui jo viduje, pridėtas kelionės maršrutas (atspausdinta papildoma jūsų bilietų kopija), kad pasimetus bagažui oro uosto darbuotojai matytų, kur šiuo metu esate ir su jumis susisiektų.

4. Nevežti bagaže draudžiamų daiktų. Lagamino patikros metu, kai jis praleidžiamas per rentgeno spindulių aparatą, aviacinio saugumo tarnyba stebi, ar registruotame bagaže nėra pagal aviacijos reglamentą draudžiamų daiktų. Šiame sąraše yra šaunamieji ginklai, svaiginamieji įtaisai, dideli kiekiai tabako ar alkoholinių gėrimų ir įvairios korozinės, sprogstamosios, oksiduojančios, radioaktyvios medžiagos.

Radus bent vieną daiktą iš draudžiamų sąrašo, aviacijos saugumo tarnyba lagaminą stabdo ir jį kruopščiai tikrina. Tai užtrunka nemažai papildomo laiko, tad rizika, kad jūsų lagaminas galimai nepasieks ne tik lėktuvo krovinių erdvės, bet ir jūsų kelionės tikslo, gerokai padidėja.

5. Atsikišusias lagamino dalis papildomai įvynioti plėvele. Neretai, pasitaiko atvejų, kad bagažas būna apgadintas – įplyšęs, nuskilusi rankena ar nukritęs ratukas. Dažnai keleiviai kaltina neatidžius bagažo skyriaus darbuotojus, neva jie numetė, skubėjo ir t.t. Iš tiesų, visi šie pažeidimai dažniausiai nutinka dar pieš lagaminui patenkant į darbuotojų rankas. Didžiausia rizika pažeisti lagaminą yra vidinėse oro uostų transporto juostose. Keliautojų bagažas užsikabina už kraštų, užkrenta ant kitų lagaminų. Papildomai juos apsaugojus specialiomis plėvelėmis, galima išvengti nuosavybės apgadinimo atvejų.

6. Laikytis bagažo svorio reikalavimų. Viena iš priežasčių – limituotas lėktuvo bagažinės skirtos keleivių daiktams dydis ir daugiau kuro sąnaudų esant didesniam bendram lėktuvo svoriui. Laikytis bagažo svorio reikalavimų reikėtų ir dėl to, kad per didelis jūsų lagamino svoris gali apgadinti kitų keleivių bagažą jiems esant lėktuve arba važiuojant oro uosto transporto juostose link pakrovimo skyriaus.

7. Nestandartinių išmatavimų bagažą papildomai įpakuoti. Tokio tipo bagažą neretai sudaro įvairūs vaikų įrenginiai: vežimėliai, kėdutės, vaikštynės, retesniais atvejais speciali sporto įranga ar muzikos instrumentai.

Kuomet vaikiškiems vežimėliams gali užtekti papildomos apsaugos įdedant į maišą ar apsukant specialią plėvelę (ja galima pasinaudoti oro uostuose), gabenant brangesnius įrenginius, rekomenduojama apie juos pranešti turo operatoriui ar oro vežėjui iš anksto.

8. Išsaugoti skrydžio dokumentus. Įlaipinimo kortelė ir bagažo registracijos lapelis yra būtini dokumentai tiek bagažo paieškos bylos pildymui, tiek pretenzijos teikimui dėl nuostolių atlyginimo sugadinimo atveju. Jų neturint, oro uosto darbuotojai negalės padėti jokiu, su bagažu susijusio įvykio, atveju.

„Pasitelkus šias prevencines priemones bagažo susigadinimo ar dingimo galimybės yra minimizuojamos, tačiau jei visgi nutinka vienas iš šių nemalonių atvejų - veiksmų vertėtų imtis nedelsiant. Nesvarbu kurioje pasaulio šalyje būtumėte, dar neišėję iš oro uosto terminalo, kreipkitės į bagažo paieškos skyrių. Užpildykite dingusio arba apgadinto lagamino bylą ir pasiimkite išrašą (angl. Property Irregularity Report). Per nurodytą terminą pateikite pretenziją oro linijai už apgadintą nuosavybę, o bagažui neatvykus, paieškos tarnybos darbuotojas paprastai per 1-3 dienas nuo įvykio, asmeniškai su jumis suderina lagamino perdavimo detales. Svarbu žinoti, kad kaštus už dingusio bagažo pristatymą prisiima oro linija, tad jums už tai mokėti nereikia“, – prideda Henrikas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (220)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Rekonstruojant Vilniaus oro uostą skrydžių Kaune padaugėjo penkis kartus (9)

Vykstant Vilniaus oro uosto kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijai, Kaune skrydžių skaičius išaugo...

Velomaratono metu bus ribojamas eismas Vilniuje (8)

Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad rugpjūčio 20 d. (sekmadienį) Vilniuje vyks dviračių...

Pristatė traukinio maršrutus, kuriais nemokamai veš dviračius (1)

Keleiviams pristatomi traukinių maršrutai į 5 regioninius parkus, o visomis šiomis kryptimis...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvas (27)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Top naujienos

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (243)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (98)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (276)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (66)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Kodėl Kembridžo kunigaikštienė niekada nedalija autografų? (1)

Kate Middleton – viena iš dažniausiai fotografuojamų moterų visame pasaulyje ir galbūt...

Gyvai / Lietuvos triatlono taurės 4-as etapas Veisiejuose (1)

Rugpjūčio 19-ąją šeštadienį vienas gražiausių Pietų Lietuvos krašto miestelių Veisiejai...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (25)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (122)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...