Sausio 30 dieną centrines rinkos apyvarta jau aštuntą kartą šiais metais viršijo milijoną litu. Dešimties bendroviu vidutinems akciju kainoms pakilus ir penkiu nukritus, aiškios rinkos tendencijos nebuvo.

Šiandien paskelbti išankstiniai bendrojo vidaus produkto duomenys, pagal kuriuos Lietuvos BVP 2000 metais išaugo 2,9%, arba daugiau nei prognozavo daugelis instituciju. Gerejanti makroekonomine aplinka i Lietuvos akciju rinką gali pritraukti tiek vietiniu, tiek užsienio investuotoju.

Aktyviausiai šiandien prekiauta "Vilniaus Vingio" (VING) akcijomis. Vidutine VING kaina šiandien pakilo dar 5,3 proc. iki 5,61 Lt. Jau per pirmąją prekybos valandą VING pabrango beveik 10%, tačiau veliau, suaktyvejus pardavejams ji po truputi pradejo smukti. Likus kelioms minutems iki nepertraukiamos prekybos pabaigos, vienas investuotojas pateike stambu pardavimo pavedimą tokiu budu patenkindamas beveik visą paklausą. Paskutiniosios prekybos minutes rodo, kad kai kurie iš stambiuju VING akcininku dabartinę situaciją rinkoje mato kaip gerą galimybę parduoti netiketai pabrangusius bendroves vertybinius popierius.

Vakar jau pasibaigus prekybai paaiškejo, kad 23,34% valstybei priklausiusi VING paketą isigijo Vokietijos kompanija "Turbolite Vertriebs". Iš esmes šios žinios ir paskatino šiandienini "Vilniaus Vingio" akciju kainu kilimą. Kai kurie rinkos dalyviai tikejosi, kad ši paketą isigys daug garsesne vakaru kompanija, tačiau ir dabartinis sandoris dar nesužlugdo vilčiu, kad bus paskelbtas oficialus pasiulymas likusioms VING akcijoms supirkti. Ši beveik niekam nežinoma kompanija yra vienas iš pagrindiniu VING tiekeju. Ši atvejis kai kuriems investuotojams galbut primine "Lietkabelio" atveji: "Hermis fondu valdymas" (šios bendroves antrine imone "Vinvesta" valdo ir didžiausią VING akciju paketą) savo valdomą "Lietkabelio" paketą tikriausiai parduos vienam iš šios Panevežio bendroves tiekeju, Rusijos kompanijai "Uralmed".
Jei "Hermis fondu valdymas" antrine imone "Vinvesta" parduotu savo valdomą VING paketą "Turbolite Vertriebs", ši Vokietijos bendrove turetu skelbti privalomą oficialuji pasiulymą.
Tačiau kol kas šios speliones nera pagristos jokiais faktais.

"Lietuvos juru laivininkystes" (LJUR) vidutine akciju kaina šiandien nukrito beveik 3,8% iki 3,07 Lt. Tik pirmosiomis prekybos minutemis LJUR brango, tačiau veliau, suaktyvejus pasiulai, ju kaina pradejo kristi.
Artejančios derybos del LJUR pardavimo Vakaru investuotojams, o dar labiau - potencialiu pirkeju užuominos apie tai, kad akcijos gali buti superkamos iš smulkiuju akcininku, per savaitę "Lietuvos juru laivininkystes" akciju kainą buvo pakelusios beveik 25%. Tačiau šiandien investuotojai jau pradejo nusiimineti pelnus, taip nusmukdydami ir LJUR kainą.
Nors jei LJUR butu sekmingai privatizuota, o akcijos iš smulkiuju akcininku butu išperkamos tokia pačia kaina kaip ir iš valstybes, tai žadetu apie 70% pelną lyginant su dabartine rinkos kaina, tačiau kol kas dar anksti prognozuoti sekmingą derybu pabaigą.
Reiketu priminti, kad "DFDS Tor Line" tik perima vadovavimą deryboms, bet ir toliau neketina pati viena pirkti visos bendroves (apie tai rašyta jau vakar dienos bendroje prekybos apžvalgoje).

Toliau smunka "Lietuvos telekomo" (LTEL) akciju kaina. Šiandien ji nukrito iki 2,28 lt, o apyvarta centrineje rinkoje sieke 166 tukst. litu. Telekomo akciju kainos kritimas prasidejo dar praejusi pirmadieni, ir rinkoje šiuo metu investuotojai atranda geresniu investavimo alternatyvu.
Šiandien, jau pasibaigus prekybai naujienu agentura "Reuters" praneše, jog Estijos banko "Uhisbank" analitikai nustate 2,5 Lt tiketiną LTEL kainą. Nors ši kaina yra maždaug 10% mažesne už vidutinę antradienio kainą, tačiau tai gali buti per mažai, kad itikintu rinką, jog dabar pats tinkamiausias momentas pirkti LTEL. 'Uhisbank" nustatyta kaina yra gerokai žemesne, nei kitu dvieju finansiniu instituciju, kurios apie savo rekomendacijas praneše šiu metu sausio 8 dieną.("Williams De Broe" - 3,03 Lt, Vilniaus bankas - 3,23 Lt).
Tokia pačią, kaip ir dabar, tiketiną kainą "Uhispank" analitikai buvo nustatę dar 2000 metu lapkričio menesio pirmosiomis dienomis. Tada, iš karto po LTEL III ketvirčio rezultatu paskelbimo, jie tiketiną kainą sumažino nuo 3,5 Lt iki 2,5 Lt. Dabar "Uhispank" analitikai pareiške, kad IV ketvirčio rezultatai tarp investuotoju gali sukelti nemažą nusivylimą.


Akciju rinka paprastai gan jautriai reaguoja i analitiku rekomendacijas. "Williams De Broe" ir Vilniaus banko rekomendacijos pirkti LTEL akcijas sausio menesi sukele šiu vertybiniu popieriu kainos kilimo bangą nuo 2,08 Lt iki 2,37 lt. Tąkart rekomendacijas paskelbe LTEL privatizavimo patarejai, kuriu patarimais yra tradiciškai mažiau pasitikima, nes jie yra tiesiogiai suinteresuoti ju konsultuotos bendroves vertybiniu popieriu kainos kilimu. Šikart, kur kas mažesnę tiketiną kainą paskelbus nepriklausomai finansinei institucijai, poveikis akciju rinkoje gali buti atvirkštinis.

"Mažeikiu naftos" (MAZN) akciju kaina pakilo po devyniu sesiju pertraukos. Blogos naujienos del ilgalaikio naftos tiekimo smukde šios bendroves vertybiniu popieriu kainą jau nuo sausio vidurio. Ir nors jokiu teigiamu žiniu nesulaukta iki šiol, vieno ar keliu pirkeju pavedimai šiandien MAZN kainą pakele 2,8% iki 0,74 Lt.

Šiandien 1,7% iki 9,20 Lt pakilo Lietuvos taupomojo banko (LTB) akciju kaina, tačiau apyvarta sieke tik 2,3 tukst. litu. Vakar premjero patareja privatizavimo klausimais Ona Juknevičiene naujienu agenturai BNS patvirtino, kad derybos del LTB privatizavimo turetu baigtis iki vasario 15 dienos. Jeigu derybos iš tiesu bus baigtos greitai ir sekmingai, dabartiniai smulkieji akcininkai laimes tuo atveju, jei naujasis savininkams sugebes banko veiklą padaryti labiau efektyvia, nes oficialaus pasiulymo jis skelbti neprivales.
Viešosios apyvartos istatymas suteikia teisę Vertybiniu popieriu komisijai nustatyti išimtis, kada neteikiamas oficialus pasiulymas, jei igyjama daugiau kaip 50% balsu visuotiniame akcininku susirinkime. Pagal šias išimtis, oficialusis pasiulymas neteikiamas tuo atveju, jei imone privatizuojama pagal Lietuvos Respublikos istatymus. Tačiau šiuo metu (daugiausiai del LJUR smulkiuju akcininku spaudimo) valdžios sluoksniuose diskutuojama galimybe šią išimti panaikinti. Jei tokia išimtis bus panaikinta, valstybiniu imoniu ("Lietuvos energijos", "Lietuvos duju", Žemes ukio banko) privatizavimo derybos darys kur kas didesnę itaką tu bendroviu akciju kainoms rinkoje, nei tai yra dabar.

Tiesioginiu sandoriu rinkoje šiandien aktyviausiai prekiauta "Klaipedos baldu" (KBAL) akcijomis, kuriu parduota už 35,8 tukst. litu, o vidutine kaina buvo 1,70 Lt.

JT finansu analitikas Arunas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (5)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Seimo socdemai su valstiečiais bando sudaryti slaptą paktą (136)

DELFI duomenimis, antradienį Seimo Socialdemokratų frakcijos bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (205)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Į L. Somovo ir Jazzu koncertą Vilniuje tūkstančiai renkasi „apsiginklavę“ skėčiais ir apklotais (3)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (92)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (190)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (151)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Paauglių liga laikyta aknė vis dažniau puola suaugusiuosius (2)

Su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, vis dar susiję daugybė mitų, žmonės tiki senoviniais...

Nepamirštamas pasimatymas: vaikino išradingumas nustebino (8)

Ši istorija atsiųsta konkursui „Pasimatymas, kurio niekada nepamiršiu“ . Dėkojame Gabijai už...