Trečiadienį Vilniaus biržoje buvo galima jausti prekiautojų veiksmų suaktyvėjimą – dėl akcijų sudaryti 824 sandoriai, jų apyvarta siekė 5,1 mln. litų. Priešingai nei daugumoje kitų Europos rinkų, kurias vėl apima korekcinės nuotaikos po savaitės pradžios indeksų šuolio į viršų, Lietuvoje akcijos brango: pozicijų, kurių kaina pakilo, skaičius per sesiją siekė 15, tuo tarpu atpigusių buvo 10. Lietuviškų bendrovių akcijų kursus į viršų ginė nemažas naujienų srautas bei su padidintu dirglumu jas vertinti šiuo metu linkusių, spekuliatyviai nusiteikusių, investuotojų aktyvumas.
Daugiausiai investicijų sulaukė “Aprangos” (APG1L) akcijos, jų įsigyta už 1,3 mln. litų, o kaina kilstelėjo 1,2 proc. iki 12,2 lito. Investuotojai šių akcijų rinkos kainoje jau yra įskaičiavę bendrovės šių metų veiklos rezultatus. Kita vertus, beveik neabejojama, kad neseniai pakoreguoti pelno planai, kaip ir praėjusiais metais, bus įvykti ir vargu, ar šiemet drabužių tinklas dar gali nustebinti rinką kokiais nors didesniais netikėtumais. Todėl panašu, kad “Aprangos” akcijos šiuo metu yra tiesiog perkamos ilgalaikių investuotojų, galvojančių apie ateitį bei traukiančių šiuos vertybinius popierius į kitiems metams formuojamus investicijų portfelius.

Europos Komisija antradienį įžiebė žalią šviesą “Mažeikių naftos” (MNF1L) kontrolinio akcijų paketo pardavimo sandoriui, leisdama Lenkijos koncernui “PKN Orlen” įsigyti iki 100 proc. Mažeikių naftos perdirbimo bendrovės akcijų. Trečiadienį biržoje visu garsu skambėjo šio įvykio atgarsiai – “Mažeikių naftos” akcijų kaina šoktelėjo į viršų 4,9 proc. iki 8,8 lito, o apyvarta siekė 870 tūkst. litų.

Gavusi leidimą pirkti “Mažeikių naftos” akcijas “PKN Orlen” netrukus išplatino pranešimą, kuriame pareiškė planuojanti Mažeikių bendrovės įsigijimo sandorį užbaigti iki kitų metų vasario pabaigos. Anksčiau buvo skelbta, kad sandoris gali būti įvykdytas dar šiemet, per 10-15 dienų, gavus Europos Komisijos leidimą. Tačiau, po spalį “Mažeikių naftą“ nusiaubusio gaisro, kuris padarė apie 130 mln. litų nuostolių ir sumažino įmonės vertę, bankai sustabdė sandorio finansavimo sutarčių sudarymą.

Kita vertus, “PKN Orlen“ laukia daugiau informacijos apie kilusį gaisrą Lietuvos naftos perdirbimo koncerne, kurios, kaip tikimasi, daugiau turėtų suteikti šiuo metu dėl įmonėje atliekamas ekspertų tyrimas. Pastarojo išvados teoriškai galėtų suteikti lenkams papildomų argumentų bandant išsiderėti mažesnę akcijų pirkimo kainą dėl sumažėjusios bendrovės vertės.

Vis tik, bent jau kol kas euforinių nuotaikų apimti investuotojai, atrodo, yra linkę ignoruoti galimas rizikas ir girdėdami kupinas ryžto sėkmingai užbaigti sandorį “PKN Orlen“ ir Vyriausybės kalbas, beatodairiškai perka “Mažeikių naftos” akcijas biržoje, jau ,matyt, skaičiuodami būsimus pelnus pardavus šias akcijas per oficialų pasiūlymą po 10,6 lito. Optimizmo spekuliantams įkvepia ir “PKN Orlen“ ir Vyriausybės reiškiamas palaikymas bendrovės generaliniam direktoriui Polui Nelsonui Englišui, kurį “Jukos” akcininkams atstovaujantys keturi valdybos nariai siekia nušalinti dėl neva ilgalaikių kontraktų pirkti abejotinos kokybės žaliavinę naftą iš Venesuelos protegavimo bei per ilgai neremontuojamų įrengimų, dėl ko pastaruoju metu kilo virtinė gedimų bei minėtas gaisras.

Ūkio banko” (UKB1L) akcijos pabrango 0,3 proc. iki 2,89 lito, nors nemažai sandorių buvo sudaryta ir 2,9 – 2,91 lito taške, o iš viso jų suprekiauta už 635 tūkst. litų. Postūmį šioms akcijoms brangti suteikė paaiškėjęs faktas apie tai, jog trys banko valdybos nariai lapkričio 2 dieną už 1,6 mln. litų pardavė daugiau kaip 562 tūkst. banko akcijas didžiausio akcininko Vladimiro Romanovo seseriai Olgai Gončaruk. Už akciją tiesioginiais sandoriais buvo mokama po 2,86 lito. Dar 385 tūkst. akcijų jau minėtai Olga Gončaruk buvo įsigijusi dar spalio pradžioje, mokėdama po 3,01 lito už akciją.


Anksčiau “Ūkio banko” valdybos nariai pirko banko platintas naujos 50 mln. litų vertės emisijos akcijas po 1,69 lito. Akcijų išpirkimą beveik 70 proc. didesne nei jų įsigijimo kaina galima būtų vertinti banko stambiųjų akcininkų atlygį valdybos nariams už darbą. Kita vertus, galima konstatuoti “Ūkio banko” akcijų tolesnį koncentravimą su pagrindiniu akcininku susijusių asmenų rankose, galbūt vėliau jas numatant parduoti galimam strateginiam investuotojui.

Rokiškio sūrio” (RSU1L) akcijų perleista už 404 tūkst. litų, jų kaina sumenko 0,5 proc. iki 43,8 lito. Didesnį investuotojų aktyvumą šioje pozicijoje galbūt galėjo inspiruoti pasirodę pranešimai, jog pieninė svarsto kelis pasiūlymus įsigyti pieno
perdirbimo įmones Latvijoje. Vis tik nepaisant galimų įsigijimų, panašu, kad “Rokiškio sūrio” akcijos šiuo metu tiesiog nepatenka į geidžiamiausių investuotojų akcijų sąrašą, todėl naujienomis buvo pasinaudota išeinant iš šios pozicijos.

Sanito” (SAN1L) akcijos atpigo net 7,5 proc. iki 14,4 lito, o apyvarta, kaip šiems vertybiniams popieriams, taip pat buvo nemaža – 379 tūkst. litų. Generinių vaistų gamintojo akcijų išpardavimo protrūkį iššaukė nuvylę bendrovės antradienį paskelbti spalio mėnesio pardavimai, liudijantys, kad šiemet užsibrėžtų pardavimų ir pelno planų “Sanitui” pasiekti greičiausiai nepavyks.

Be to, nuogąstavimų apie galimą “Sanito” nesėkmių ruožo tąsą sukėlė per Lietuvos radiją nuskambėjęs pranešimas, kad “Jelfos” pernai pagamintų vaisto nuo alergijos ir astmos “Corhydrono“ ampulių partijoje buvo rastas žmonių gyvybei pavojingas chirurgijoje naudojamas preparatas “Chlorsucillinas“. Pavojinga gyvybei klaida paaiškėjo dar rugsėjį, kai po “Corhydrono“ injekcijos dvi pacientės staiga parado sąmonę. Pasak pranešimo, pacienčių gyvybę tuomet išgelbėti padėjo stiprus jų pačių organizmas. Iki šiol sandėliuose, vaistinėse ir ligoninėse surastos 1071 šios partijos dėžutės, o likusios, kaip manoma, kad gali būti pacientų namų vaistinėlėse.

Netrukus “Sanito” vadovai patikslino, kad bendrovės duomenimis, rinkoje yra likę vos 2,5 pakuotės šio vaisto, o vaisto atšaukimo iš rinkos procedūra pradėta dar spalio pabaigoje. Be to, pasak “Sanito” vadovo Sauliaus Jurgelėno, po atliktų laboratorinių partijos bandymų klaida buvo aptikta tik viename iš dešimties mėginių, o didžioji šių vaistų dalis jau tikriausiai sėkmingai suvartoti. Vis tik pasak lenkų spaudos, įvykio aplinkybes šiuo metu tiria Lenkijos generalinė farmacijos inspekcija ir negalima atmesti galimybės, kad “Jelfa” gali sulaukti nuostolių pridaryti galinčių baudų ar ieškinių, nors pervertinti jų masto iš anksto nereikėtų. Kita vertus, didžiausia grėsme bendrovei galėtų būti galima žala jos įvaizdžiui - jei per nelemtą klaidą susvyruotų pacientų pasitikėjimas ja, kaip patikima vaistų gamintoja.

Su “Sanito” akcijų nuosmukiu glaudžiai koreliavo ir jį valdančios “Invaldos” (IVL1L) akcijų kursas, sumažėjęs 2,7 proc. iki 12,35 lito, o iš viso jų perleista už 291 tūkst. litų. Staigų “Invaldos” akcijų kainos posūkį žemyn lėmė akcijų likvidumo stoka rinkoje pasirodžius keliems stambesniems pardavėjams. Žvelgiant į milijardo litų įsipareigojimų ribą peržengusios bendrovės konsoliduotą trijų ketvirčių balansą, galima konstatuoti, kad dabartinė rinkos kaina yra artima “Invaldos” akcininkų nuosavybei, tenkančiai vienai akcijai (12,42 lito). Ilgesniu laikotarpiu pastarosios atitikimą bendrovės rinkos kapitalizacijai, be abejonės, daugiausiai įtakoti turėtų galimi disponuojamo nekilnojamojo turto vertės pasikeitimai ir kontroliuojamų bendrovių veiklos rezultatai.

Daugiausiai brangusia akcija trečiadienį tapo “Klaipėdos nafta” (KNF1L). Jos kaina ūgtelėjo 9,8 proc. iki 0,9 lito, akcijų suprekiauta už 290 litų. Įtakos tokiam kainos šuoliui turėjo premjero Gedimino Kirkilo kalbos apie “Mažeikių naftą” perkančio “PKN Orlen” kuriamus planus importuoti naftą į Lietuvą nutiesus vamzdyną iš Klaipėdos į Būtingę. Atrodo, kad tokios kalbos paskatino rinkos dalyvių spekuliacijas apie galimą papildomą pajamų šaltinį “Klaipėdos naftai”. Anksčiau šios, šiuo metu tik eksportuojančios “Mažeikių naftos” pagamintus produktus, bendrovės vadovas Jurgis Aušra viešai yra užsiminęs, kad įmonė yra pasiūliusi “Mažeikių naftai” priimti tanklaivius su importuojama nafta, tačiau tokia galimybe vis dar puse pajėgumų dirbantis Mažeikių naftos koncernas iki šiol nepasinaudojo.

"Jūsų tarpininko" finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Biržos laikmatis“: JAV doleris sustiprėjo dėl gerų mažmeninės prekybos duomenų (2)

JAV ir Europos akcijų indeksų vertės vakar beveik nepakito („Stoxx Europe 600“ +0,09 proc.,...

Silicio slėnio kompanijos dėl D. Trumpo politikos samdo vis mažiau užsieniečių (4)

Silicio slėnio kompanijos mažina į darbą priimamų užsieniečių skaičių, būgštaudamos, kad...

Dėl politinės įtampos Europos akcijos patyrė blogiausią savaitę šiemet (1)

Investuotojams toliau pardavinėjant paprastųjų išteklių įmonių akcijas, Europos biržos patyrė...

Bitkoino kursas vėl pasiekė rekordą (16)

Bitkoino kursas antradienį vėl pasiekė rekordą, perkopęs 3,5 tūkst. JAV dolerių kartelę, o...

Auksas brangsta nusilpus JAV doleriui

Aukso kainos antradienį pakilo, nežymiai nusilpus JAV doleriui, investuotojai laukia duomenų apie...

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (104)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (186)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (281)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (560)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (54)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (193)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...