Paskutinėms bendrovėms pradėjus skelbti savo pirmojo pusmečio veiklos rezultatus, trečiadienį tęsėsi aktyvi prekyba Vilniaus biržoje. Bendra akcijų apyvarta centrinėje rinkoje pasiekė 5,812 mln. litų, investuotojai sudarė 387 sandorius 37 bendrovių akcijomis, o pigusių ir brangusių pozicijų santykis pasiskirstė atitinkamai 14 ir 10. Net trys ketvirtadalius rinkos pyrago atsiriekė prekyba “Šiaulių banko” ir “Lietuvos telekomo” akcijomis.

Biržoje didžiausiu apyvartumu išsiskyrė “Šiaulių banko” (SAB1L) akcijos. Vakar šiais vertybiniais popieriais buvo sudarytas vienas stambus tiesioginis sandorius, kuriuo mokant po 2,94 lito už akciją buvo perleista 2,08 proc. banko įstatinio kapitalo, o šiandien pirkėjas, matyt, nutarė paskirstyti įsigytas akcijas tarp savo klientų. Šįkart savininkus pakeitė iš viso 1,31 proc. “Šiaulių banko” akcijų mokant po 3,4 lito už vieną, o prekybos sesijos eigoje vėl suaktyvėjusi paklausa kilstelėjo kursą iki 3,54 lito, kas sudarė 0,9 proc. teigiamą pokytį. Iš viso šių vertybinių popierių buvo suprekiauta už 2,788 mln. litų.

Veikiausiai pastaruoju metu susidomėjimas “Šiaulių banku” neslopsta dėl to, jog tai yra neabejotinai likvidžiausia pozicija gerais rezultatais užsienio investuotojus viliojančių lietuviškų bankų tarpe. Be to, rinkos dalyvių pasitikėjimą stiprina atsinaujinusi banko akcininkų struktūra ir itin spartūs augimo tempai. Vis tik atsižvelgiant į dabartinį kainos lygmenį, tikėtina, kad per mėnesį jau spėjęs 11,3 proc. pabrangti šių akcijų kursas turėtų stabtelėti. Lyginant šiemet numatomos sukaupti akcininkų nuosavybės santykį su banko rinkos kapitalizacija, galima teigti, jog “Šiaulių banko” akcijos jau yra pakankamai įvertintos, o tolesnę kainos kryptį ilgalaikėje perspektyvoje turėtų diktuoti būsimi banko veiklos rezultatai. Tuo tarpu artimiausiu metu tolesnį “Šiaulių banko” vertybinių popierių kainos kilimą turėtų pristabdyti maždaug po mėnesio investuotojus galinčios pasiekti nemokamos akcijos, kurių netrukus po to galima tikėtis sulaukti ir rinkoje.

Išskirtinio investuotojų susidomėjimo sulaukė veiklos rezultatus atskleidusio “Lietuvos telekomo” (LTK1L) akcijos. Telekomas per pusmetį stabilizavo pajamų lygį, pasiekdamas 360,9 mln. litų apyvartą ir uždirbo 37,2 mln. litų grynojo pelno, arba 2,7 karto daugiau nei atitinkamu laikotarpiu pernai. Tai pranoko drąsiausius rinkos dalyvių lūkesčius, todėl daugelis investuotojų suskubo įsigyti šių vertybinių popierių. 76 sandoriais fiksuoto ryšio tiekėjo akcijų buvo įsigyta už 1,57 mln. litų, o rinkos kaina šoktelėjo net 3,7 proc. iki 2,26 lito. Toks kainos pokytis likvidžiai telekomo pozicijai yra iš ties nemažas.

Ypatingai džiugina tai, jog “Lietuvos telekomas”, nepaisant beveik 17 tūkst. sumažėjusio fiksuotų linijų skaičiaus ir 9 proc. sumažėjusio pajamų iš pokalbių srauto, praėjusį pusmetį sugebėjo galutinai sustabdyti pajamų iš fiksuoto ryšio mažėjimą, o daugiausiai įtakos tam turėto spartesnė nei buvo galima tikėtis, bemaž 20 proc. siekusi, interneto paslaugų plėtra. Tiesa, kiek nuvylė pajamų iš duomenų perdavimo ir kitų paslaugų dydis, tačiau telekomas vis tik vėl sugebėjo pademonstruoti turįs dar neišsemtų efektyvumo didinimo rezervų, leidusių sumažinti sąnaudas ir padidinti našumą. Be to, pastoviai mažėjantis nusidėvėjimas ir amortizacija bei skolų neturėjimas leido padidinti EBITDA maržą nuo 47,7 proc. iki 49,2 proc., t.y. vieno iš įspūdingiausių lygių tarp visų Europos telekomų.

Bendrovė žada išlaikyti didelio augimo tendenciją bei dabartinį pelningumo lygį ir ateityje, todėl pirmo pusmečio veiklos rezultatai gali paskatinti rinkos dalyvius peržiūrėti metines telekomo rodiklių prognozes. Vis tik antroje metų pusėje analogiškus rodiklius išlaikyti gali būti sunkiau, nes telekomo laukia arši konkurencinė kova interneto rinkoje, be to, numatomos nemažos investicijos į skaitmeninės televizijos infrastruktūros kūrimą. Tuo tarpu dabartinis rinkos kainos lygmuo nėra tas, kuris paskatintų po 2,22 lito kaip kompensacijas už negrąžintą turtą telekomo akcijas iš valstybės rudenį gausiančius gyventojus parduoti jas rinkoje, todėl dėl didesnės paklausos galima tikėtis laipsniško šių akcijų kurso kilimo.

Toliau tęsiasi “Snaigės” (SNG1L) akcijų kainos kilimas, kurį lemia rinkos reakcija į labai gerus antrojo ketvirčio veiklos rezultatus, paskatinusi dalį investuotojų vėl patikėti šaldytuvų gamintojos perspektyvomis. Šiandien jų kaina padidėjo 0,3 proc. iki 17,45 lito, o apyvarta siekė 428 tūkst. litų.

Iš kitų rezultatus skelbusių bendrovių didesnės apyvartos sulaukė tik “Lietuvos energijos” (LEN1L) vertybiniai popieriai. Jų kaina sumažėjo 1,3 proc. iki 2,35 lito, o apyvartumo rodiklis sudarė 28 tūkst. litų. Neigiamą investuotojų reakciją lėmė tai, kad elektros perdavimo tinklą valdanti “Lietuvos energija” šiemet pirmąjį pusmetį uždirbo 14,5 mln. litų ikimokestinio pelno, arba 4,3 karto mažiau nei pernai tuo pat metu, kai buvo gauta 63 mln. litų pelno. Vis tik dirbtinį pelno sumažėjimą lėmė nusidėvėjimo sąnaudų išaugimas, perkainavus įmonės ilgalaikį materialųjį turtą. Tuo tarpu realiai situaciją atspindintis bendrovės pelnas neišskaičiavus mokesčių, palūkanų ir nusidėvėjimo (EBITDA) šiemet sausį-birželį siekė 93,2 mln. litų, t.y. tik 5,5 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, o tą daugiausiai lėmė elektros energijos eksporto mažėjimas dirbant tik vienam Ignalinos AE reaktoriui.

JT finansų analitikas Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia Finansų maklerio įmonė “Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (2)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

ECB išreiškė nerimą dėl stipraus euro (1)

Aukšti Europos centrinio banko ( ECB ) bankininkai praėjusio mėnesio susitikime išreiškė savo...

Aukso kasyba – žemiausio lygio nuo finansų krizės laikų (1)

Aukso kasyba šiemet krito „dramatiškai“, geopolitinių grėsmių akivaizdoje sustiprindama...

FED pareiškus abejones dėl JAV infliacijos (1)

Europos akcijos bei obligacijų pajamingumas ankstyvosios ketvirtadienio prekybos metu krito, JAV...

„Biržos laikmatis“: FED nariai nerimauja dėl infliacijos – rodo susitikimo protokolas

Europos šalių akcijų biržose vakar dominavo pirkėjai (Vokietijos DAX +0,71 proc., Prancūzijos...

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo, sulaikytas antras įtariamasis nuolat pildoma (556)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis sulaikytas (208)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (20)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (28)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (1)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (114)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (2)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (93)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (3)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (7)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...