Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

Savaitės pradžia akcijų rinkai didelių staigmenų neatnešė

Pirmadienį Nacionalinės vertybinių popierių biržos centrinės rinkos apyvarta viršijo 550 tūkst. litų, tačiau didelių staigmenų nebuvo. Nepertraukiamos prekybos metu trijų bendrovių akcijų kainoms nukritus ir šešių pakilus, po dviejų sesijų pertraukos ir vėl kilo JT indekso reikšmė.

Šiandien nacionalines vertybiniu popieriu biržos centrines rinkos apyvarta viršijo 550 tukst.

Aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis, kurių kainos kilimą 1 proc. iki 2,10 Lt galima būtų paaiškinti gerėjančiu užsienio investuotojų požiūriu į visus Centrinės ir Rytų Europos telekomus. Apie tai, kad praėjusią savaitę kilo daugumos šio regiono telekomų kainos galite paskaityti gruodžio 16 dienos pasaulio akcijų rinkų apžvalgoje.
Gruodžio 8 dienos bendroje prekybos apžvalgoje buvo rašyta, kad telekomo Tarptautinio depozitoriumo sertifikatais (GDR) Londone prekiaujama neaktyviai. Per visą lapkričio mėnesį buvo sudaryti tik 5 sandoriai, o apyvarta siekė 2,1 mln. litų. Šiandien "Lietuvos telekomo" GDR'ais Londone prekiauta kiek aktyviau. Dienos metu kaina buvo pakilusi iki 5,33 JAV dolerio už vieną sertifikatą (arba 2,13 Lt už vieną akciją), tačiau paskutinis sandoris ir vėl buvo sudarytas atidarymo kaina - po 5,30 JAV dolerio už vieną GDR (2,12 Lt už vieną akciją).

"Snaigės" (SNAI) akcijų kaina nors ir pakilo dar 1,9 proc. iki 37,75 Lt, bet apyvarta buvo mažiausia per paskutiniąją savaitę. SNAI akcijoms per savaitę pabrangus 20%, rinkoje taip ir nepasirodė konkrečių naujienų apie galimus pokyčius akcininkų struktūroje, todėl paklausos sumažėjimas yra savaime suprantamas.
Vidutinė "Ekrano" akcijų kaina nukrito iki 6,35 Lt ir buvo mažiausia per pastarąsias dvi savaites. Spalio mėnesį pasirašius ilgalaikę sutartį su "Toshiba", "Ekrano" akcijos buvo pabrangusios beveik dvigubai, todėl dabartinį kainos kritimą būtų galima aiškinti normalia kainos korekcija, kai greitai ir didelį pelną uždirbę investuotojai, stengiasi akcijas parduoti. Tuo tarpu ilgu laikotarpiu šios EKRA turėtų ir toliau išlikti investuotojų akiratyje.

Jau dvi savaitės nesikeičia "Lino" (LIN) akcijų kursas. Šiandien nepakitusia 0,60 Lt kaina parduota LIN akcijų už 44 tūkst. litų. Nepaisant didelės pasiūlos, šios bendrovės vertybiniai popieriai daugiau nepinga, o tai leidžia teigti, kad yra vienas ar keli investuotojai, kurie pasiryžę supirkti didelius kiekius dabartine kaina.

Penktadienį buvo paskelbta apie tai, kad "Vilniaus Vingis" (VING) jau supirkinėja savo akcijas centrinėje, tačiau šiandien prekyba šios bendrovės vertybiniais popieriais nevyko. Tik pastarosiomis dienomis paaiškėjo, kokiomis sąlygomis savo bendrovės akcijų įsigijo 10 vadovaujančio personalo narių.

Pagal valdybos nustatytas taisykles, vadovai už akcijas sumokėjo tik dalį pinigų. Kita dalis bus sumokėta po to, kai paaiškės 2001 metų rezultatai. Jeigu rezultatai bus geresni už iš anksto nustatytus tikslus, bendra už akcijas sumokėta suma bus mažesnė už kainą biržoje. Jeigu planuoti rezultatai nebus pasiekti, vadovai turės sumokėti rinkos kainą.

Gan netikėtai išaugo prekybos "Grigiškių" (GRIG) akcijomis apimtys -10,2 tūkst. litų siekusi apyvarta buvo didžiausia nuo vasario 23 dienos. GRIG kapitalizacija šiuo metu siekia tik 6,7 mln. litų, ir kol kas bendrovė dirba nuostolingai. Tik nedaugelis stambesnių investuotojų domisi GRIG akcijomis, o vienas iš galimų pirkėjų centrinėje rinkoje yra pati bendrovė. 1999 metais GRIG nupirko beveik 295 tūkst. savo akcijų, už kurias mokėjo 80,735 tūkst. Lt arba vidutiniškai 0,27 Lt už akciją. 1999 metais vidutinė GRIG akcijų kaina centrinėje rinkoje buvo 0,20 Lt. Tai reiškia, jog galbūt ne visos akcijos buvo pirktos centrinėje rinkoje. Jeigu bent dalis akcijų aukštesne nei rinkos kaina buvo pirkta tiesioginiais sandoriais iš su vadovais susijusių asmenų, nukentėjo smulkiųjų akcininkų interesai.

Apie didesnius nei tikėtasi nuostolius šiandien pranešė Kėdainių trąšų gamykla "Lifosa" (LIFO). Dar spalio pradžioje bendrovės vadovai pareiškė, kad per paskutinįjį šių metų ketvirtį tikimasi uždirbti 8 mln. litų grynojo pelno. Tačiau per du pirmus paskutiniojo ketvirčio mėnesius LIFO nuostolis siekė jau 12,7 mln. litų, o bendras visų metų nuostolis turėtų siekti beveik 60 mln. litų. Dar gegužės mėnesį "Lifosos" valdybos pirmininkas ir didžiausias akcininkas Danas Tvarijonavičius teigė, kad bendrovė gali pakelti 50-60 mln. litų nuostolius tuo pačiu nestabdydama gamybos. Tačiau atlikus metų finansinės atskaitomybės auditą, gali paaiškėti, kad realūs 2000 metų nuostoliai yra kur kas didesni. Taip atsitiko ir 1999 metais, kai buvo paskelbta, kad per metus bendrovė uždirbo 29 mln. litų grynojo pelno, bet vėliau, atlikus auditą, paaiškėjo, kad iš tikrųjų LIFO patyrė 6,7 mln. litų nuostolių. Investicinių projektų nestabdymą turėtų garantuoti ne 60 mln. litų neviršiję nuostoliai, o šių metų spalio mėnesį pasirašyta sutartis su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku, pagal kurią Lietuvos bendrovė gaus ilgalaikę 60 mln. JAV dolerių paskolą.

Šiandien apie vienuolikos mėnesių pardavimus paskelbė "Klaipėdos baldai" (KBAL). Sausio-lapkričio mėnesiais buvo parduota produkcijos už 56,1 mln. litų, arba 38% daugiau nei pernai tuo pačiu metu. "Klaipėdos baldų" fundamentalūs rodikliai ir toliau yra labai geri. Jos P/E rodiklis pagal tikėtiną 2000 metų pelną yra maždaug 1,5. Tačiau smulkiųjų akcininkų interesai gali nukentėti, jei artiniausiame neeiliniame susirinkime, vyksiančiame gruodžio 30 dieną, bus pritarta įstatinio kapitalo didinimo klausimui.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" akcijomis, kurių parduota už 133 tūkst. litų. "Klaipėdos baldų" akcijų apyvarta buvo 49 tūkst. litų, o vidutinė kaina siekė 0,75 Lt.

JT finansų analitikas Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Pirmasis šių metų pusmetis naftai – blogiausias per pastaruosius 20 metų (8)

Naftos kainos penktadienį kilo, tačiau, nepaisant to, žaliavai pirmasis šių metų pusmetis turėtų būti blogiausias nuo pat 1997 m., rašo „Reuters“.

Bloga diena naftai ir Didžiosios Britanijos svarui (3)

JAV akcijų indeksus žemyn nusitempė pingančios energetikos sektoriaus bendrovių akcijos.

„Biržos laikmatis“: investuotojai džiaugėsi Prancūzijos parlamento rinkimų rezultatais

Vakar pakilo visi pagrindiniai Europos šalių akcijų indeksai (Vokietijos DAX +1,07 proc., Prancūzijos „CAC 40“ +0,90 proc., Didžiosios Britanijos „FTSE 100“ +0,81 procento). Labiausiai brango kalnakasybos bendrovių ir bankų akcijos.

Technologijų sektorius palaiko JAV akcijų rinką

JAV akcijų rinka pirmadienio prekybą pradėjo augimu, „Dow Jones Industrial Average“ pasiekė rekordinių aukštumų, nes investuotojai supirkinėjo technologijų bendrovių akcijas, informuoja „Reuters“.

Jenos kursas smuko JAV dolerio atžvilgiu, rinkų dėmesio centre – FED pareigūnų komentarai

Pirmadienio dienos prekybos metu JAV doleris ir euras jenos atžvilgiu sustiprėjo, reaguodami į skirtingus didžiųjų pasaulio centrinių bankų signalus, tuo tarpu valiutos prekiautojai laukia JAV federalinio atsargų banko (FED) pareigūnų pasisakymų šią savaitę, informuoja „Reuters“.