Pirmadienį Nacionalinės vertybinių popierių biržos centrinės rinkos apyvarta viršijo 550 tūkst. litų, tačiau didelių staigmenų nebuvo. Nepertraukiamos prekybos metu trijų bendrovių akcijų kainoms nukritus ir šešių pakilus, po dviejų sesijų pertraukos ir vėl kilo JT indekso reikšmė.

Šiandien nacionalines vertybiniu popieriu biržos centrines rinkos apyvarta viršijo 550 tukst.

Aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis, kurių kainos kilimą 1 proc. iki 2,10 Lt galima būtų paaiškinti gerėjančiu užsienio investuotojų požiūriu į visus Centrinės ir Rytų Europos telekomus. Apie tai, kad praėjusią savaitę kilo daugumos šio regiono telekomų kainos galite paskaityti gruodžio 16 dienos pasaulio akcijų rinkų apžvalgoje.
Gruodžio 8 dienos bendroje prekybos apžvalgoje buvo rašyta, kad telekomo Tarptautinio depozitoriumo sertifikatais (GDR) Londone prekiaujama neaktyviai. Per visą lapkričio mėnesį buvo sudaryti tik 5 sandoriai, o apyvarta siekė 2,1 mln. litų. Šiandien "Lietuvos telekomo" GDR'ais Londone prekiauta kiek aktyviau. Dienos metu kaina buvo pakilusi iki 5,33 JAV dolerio už vieną sertifikatą (arba 2,13 Lt už vieną akciją), tačiau paskutinis sandoris ir vėl buvo sudarytas atidarymo kaina - po 5,30 JAV dolerio už vieną GDR (2,12 Lt už vieną akciją).

"Snaigės" (SNAI) akcijų kaina nors ir pakilo dar 1,9 proc. iki 37,75 Lt, bet apyvarta buvo mažiausia per paskutiniąją savaitę. SNAI akcijoms per savaitę pabrangus 20%, rinkoje taip ir nepasirodė konkrečių naujienų apie galimus pokyčius akcininkų struktūroje, todėl paklausos sumažėjimas yra savaime suprantamas.
Vidutinė "Ekrano" akcijų kaina nukrito iki 6,35 Lt ir buvo mažiausia per pastarąsias dvi savaites. Spalio mėnesį pasirašius ilgalaikę sutartį su "Toshiba", "Ekrano" akcijos buvo pabrangusios beveik dvigubai, todėl dabartinį kainos kritimą būtų galima aiškinti normalia kainos korekcija, kai greitai ir didelį pelną uždirbę investuotojai, stengiasi akcijas parduoti. Tuo tarpu ilgu laikotarpiu šios EKRA turėtų ir toliau išlikti investuotojų akiratyje.

Jau dvi savaitės nesikeičia "Lino" (LIN) akcijų kursas. Šiandien nepakitusia 0,60 Lt kaina parduota LIN akcijų už 44 tūkst. litų. Nepaisant didelės pasiūlos, šios bendrovės vertybiniai popieriai daugiau nepinga, o tai leidžia teigti, kad yra vienas ar keli investuotojai, kurie pasiryžę supirkti didelius kiekius dabartine kaina.

Penktadienį buvo paskelbta apie tai, kad "Vilniaus Vingis" (VING) jau supirkinėja savo akcijas centrinėje, tačiau šiandien prekyba šios bendrovės vertybiniais popieriais nevyko. Tik pastarosiomis dienomis paaiškėjo, kokiomis sąlygomis savo bendrovės akcijų įsigijo 10 vadovaujančio personalo narių.

Pagal valdybos nustatytas taisykles, vadovai už akcijas sumokėjo tik dalį pinigų. Kita dalis bus sumokėta po to, kai paaiškės 2001 metų rezultatai. Jeigu rezultatai bus geresni už iš anksto nustatytus tikslus, bendra už akcijas sumokėta suma bus mažesnė už kainą biržoje. Jeigu planuoti rezultatai nebus pasiekti, vadovai turės sumokėti rinkos kainą.

Gan netikėtai išaugo prekybos "Grigiškių" (GRIG) akcijomis apimtys -10,2 tūkst. litų siekusi apyvarta buvo didžiausia nuo vasario 23 dienos. GRIG kapitalizacija šiuo metu siekia tik 6,7 mln. litų, ir kol kas bendrovė dirba nuostolingai. Tik nedaugelis stambesnių investuotojų domisi GRIG akcijomis, o vienas iš galimų pirkėjų centrinėje rinkoje yra pati bendrovė. 1999 metais GRIG nupirko beveik 295 tūkst. savo akcijų, už kurias mokėjo 80,735 tūkst. Lt arba vidutiniškai 0,27 Lt už akciją. 1999 metais vidutinė GRIG akcijų kaina centrinėje rinkoje buvo 0,20 Lt. Tai reiškia, jog galbūt ne visos akcijos buvo pirktos centrinėje rinkoje. Jeigu bent dalis akcijų aukštesne nei rinkos kaina buvo pirkta tiesioginiais sandoriais iš su vadovais susijusių asmenų, nukentėjo smulkiųjų akcininkų interesai.

Apie didesnius nei tikėtasi nuostolius šiandien pranešė Kėdainių trąšų gamykla "Lifosa" (LIFO). Dar spalio pradžioje bendrovės vadovai pareiškė, kad per paskutinįjį šių metų ketvirtį tikimasi uždirbti 8 mln. litų grynojo pelno. Tačiau per du pirmus paskutiniojo ketvirčio mėnesius LIFO nuostolis siekė jau 12,7 mln. litų, o bendras visų metų nuostolis turėtų siekti beveik 60 mln. litų. Dar gegužės mėnesį "Lifosos" valdybos pirmininkas ir didžiausias akcininkas Danas Tvarijonavičius teigė, kad bendrovė gali pakelti 50-60 mln. litų nuostolius tuo pačiu nestabdydama gamybos. Tačiau atlikus metų finansinės atskaitomybės auditą, gali paaiškėti, kad realūs 2000 metų nuostoliai yra kur kas didesni. Taip atsitiko ir 1999 metais, kai buvo paskelbta, kad per metus bendrovė uždirbo 29 mln. litų grynojo pelno, bet vėliau, atlikus auditą, paaiškėjo, kad iš tikrųjų LIFO patyrė 6,7 mln. litų nuostolių. Investicinių projektų nestabdymą turėtų garantuoti ne 60 mln. litų neviršiję nuostoliai, o šių metų spalio mėnesį pasirašyta sutartis su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku, pagal kurią Lietuvos bendrovė gaus ilgalaikę 60 mln. JAV dolerių paskolą.

Šiandien apie vienuolikos mėnesių pardavimus paskelbė "Klaipėdos baldai" (KBAL). Sausio-lapkričio mėnesiais buvo parduota produkcijos už 56,1 mln. litų, arba 38% daugiau nei pernai tuo pačiu metu. "Klaipėdos baldų" fundamentalūs rodikliai ir toliau yra labai geri. Jos P/E rodiklis pagal tikėtiną 2000 metų pelną yra maždaug 1,5. Tačiau smulkiųjų akcininkų interesai gali nukentėti, jei artiniausiame neeiliniame susirinkime, vyksiančiame gruodžio 30 dieną, bus pritarta įstatinio kapitalo didinimo klausimui.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" akcijomis, kurių parduota už 133 tūkst. litų. "Klaipėdos baldų" akcijų apyvarta buvo 49 tūkst. litų, o vidutinė kaina siekė 0,75 Lt.

JT finansų analitikas Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (29)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (339)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...