Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

"Sanito" ir "Lisco" akcijomis rinkos dalyviai susidomėjo dėl skirtingų priežasčių

Gruodžio 21 dieną nepertraukiamos prekybos metu vienuolikos bendrovių akcijų kainoms pakilus ir penkių nukritus, aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" vertybiniais popieriais. Tuo tarpu JT indeksą į metų rekordinį lygį pakėlė prekyba mažesnės kapitalizacijos bendrovių akcijomis.
Gruodžio 21 dieną nepertraukiamos prekybos metu vienuolikos bendrovių akcijų kainoms pakilus ir penkių nukritus,

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų kaina išliko 2,08 Lt ir lyginant su vakar nepakito - sesijos pradžioje kaina buvo smuktelėjusi iki 2,05 Lt, tačiau vėliau kiek atsigavo. Bent jau kol kas šį mėnesį aktyviau prekiaujama ir LTEL tarptautinio depozitoriumo sertifikatais (GDR) Londone. Šiandien telekomo GDR'ų kaina nusmuko 0,4% iki 5,28 JAV dolerio (tai atitinka 2,11 lito už vieną LTEL akciją).

Vakar pranešus apie tai, kad bus tęsiamos derybos dėl "Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) privatizavimo, šiandien didesnio susidomėjimo sulaukė ir šios bendrovės akcijos, kurių kaina pakilo iki 1,87 Lt. Vis tik sesijos pabaigoje, išaugus LJUR pasiūlai, šios bendrovės akcijų kursas pradėjo smukti.

Vakar jau pasibaigus prekybai taip pat buvo pranešta, kad Vyriausybė pasirengusi toliau derėtis ir dėl kito privatizuojamo objekto - "Lietuvos taupomojo banko" pardavimo Estijos "Hansabank".
Nors šiandien LTB kaina pakilo 1,75% iki 8,14 Lt, tačiau kol kas didelio pagyvėjimo prekiaujant šiomis akcijomis nėra.

"Mažeikių naftos" (MAZN) akcijų apyvarta siekė 61,7 mln. litų, o kaina išliko 0,80 Lt. Šiandien Vilniuje AB "Mažeikių nafta" organizavo Kalėdinį susitikimą su žurnalistais, tačiau jame jokių staigmenų pateikta nebuvo. Susitikime buvo pristatytas atnaujintas koncerno interneto tinklapis www.nafta.lt, kuriame pateikiama kur kas daugiau informacijos apie pačią bendrovę, nei tai buvo ankstesniame variante. Kaip ir daugelyje Lietuvos įmonių interneto tinklapių, taip ir šiame, nėra specialaus skyrelio, skirto ryšiams su investuotojais.

Šiandien centrinėje rinkoje viena iš įdomiausių buvo prekyba "Sanito" (SANI) akcijomis, kurių vidutinė kaina pakilo iki 11,98 Lt, o apyvarta siekė 7,2 tūkst. litų. Santykinai nedidelę apyvartą lėmė maža bendrovės akcijų pasiūla, kai beveik visos sesijos metu neatsirado norinčių parduoti SANI už maksimalią dienos kainą. SANI kaina tikriausiai kils ir rytoj, o ir per visas likusias šių metų dienas prekyba šiais vertybiniais popieriais gali būti viena iš įdomiausių.
Jau pasibaigus prekybai, "Sanitas" paskelbė patikslintas šių metų prognozes 24 mln litų apyvartą bei 1,2 mln. litų grynąjį pelną. Kad bendrovei pavyks viršyti kiek anksčiau šiais metais planuotą 1,1 mln. litų pelną buvo galima nuspėti pasibaigus trims ketvirčiams, per kuriuos SANI uždirbo 0,9 mln. litų grynojo pelno. "Sanito" akcijų kainos kilimą pastarosiomis dienomis galima sieti su pagerėjusiais rezultatais, gautu ISO9002 sertifikatu bei sutartimi su Latvijos farmacijos įmone "Grindex".

Vakar paskelbus apie metų pabaigoje prastėjančius AB "Linas" (LIN) rezultatus, šios bendrovės akcijų kaina nukrito 1,7% iki 0,58 Lt. Sausio-lapkričio mėnesiais buvo gauta 2,161 mln. litų grynojo pelno, arba 2,4 karto mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. "Lino" akcijų kaina buvo panaši į dabartinę ir vasarą, kai jo veiklos perspektyvos atrodė kur kas geriau. Nors kainą žemyn veiks prastėjantys rezultatai, tačiau akcininkų interesų kova gali neleisti jai nusmukti.

Šiandien nepertraukiamos prekybos metu "Snaigės" (SNAI) akcijos atpigo 0,35% iki 36,98 Lt, o apyvarta siekė 22,2 tūkst. litų.

Rinkoje pasirodančios naujienos kol kas nieko gera nežada strateginio investuotojo atėjimo besitikintiems "Snaigės" akcininkams. Kaip dienraščiui "Verslo žinios" teigė stambiausio "Snaigės" akcininko "Baltic Investment Fund" investicijų vadybininkas Vygandas Juras, jų fondas nėra sulaukęs jokių pasiūlymų iš strateginių investuotojų parduoti SNAI paketą.

Vienu sandoriu buvo nupirkta 1000 "Alitos" (ALIT) akcijų, už vieną mokant po 0,65 Lt. Tai aukščiausia ALIT kaina nuo 2000 metų sausio 17 dienos. Kitaip nei kitai alkoholio bendrovei - "Anykščių vynui", ALIT šių metų pabaiga yra labai sėkminga. Per vienuolika šių metų mėnesių ALIT gavo 4,69 mln. litų grynojo pelno, kai per tris ketvirčius jo buvo uždirbusi tik 2,469 mln. litų.

Norint apsaugoti investuotojų interesus, nevyksta prekyba "Lietuvos dujų" (LDUJ) akcijomis - šiuo metu bendrovė reorganizuojama atskiriant įmones "Suskystintos dujos" ir "Dujiniai įrengimai". Atnaujinus prekybą LDUJ akcijomis, investuotojai daugiausia dėmesio atkreips į tai, už kokią kainą LDUJ gali būti privatizuota. Į "Lietuvos dujų" akcijų paketą taikosi kelios stambios Vakarų kompanijos, tačiau norima mokėti kaina labai priklausys nuo to, kokios galimybės reguliuoti dujų kainą vartotojams bus paliktas pačiai bendrovei. Nuo kitų metų Rusijos koncernas "Gazprom" dujas "Lietuvos dujoms" tieks maždaug 5% brangiau nei šiais metais. LDUJ siekia pakelti dujų kainas Lietuvos vartotojams, tačiau tam reikia gauti Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pritarimą. Šiandien ši komisija pritarė, kad "Lietuvos dujos" kainas vartotojams pakeltų maždaug 7%, tačiau tam prieštarauja premjeras Rolandas Paksas.

Be kainų kėlimo, kitos galimybės didinti LDUJ pajamas yra ribotos. Dujų suvartojimas priklauso Lietuvoje priklauso nuo alternatyvių energijos resursų kainų. Tačiau dauguma vartotojų, kurie turi pasirinkimo galimybę tarp dujų ir alternatyvių resursų (daugiausiai tai šiluminės elektrinės), dažniausiai dujas perka ne per LDUJ, o tiesiogiai iš tiekėjų, ir "Lietuvos dujomis" naudojasi tik kaip transportuotoju. Įmonės pateiktais duomenimis, apie pusė dujų Lietuvoje sunaudoja energetikos įmonės, dar 28% sunaudoja trąšų pramonė (daugiausiai Jonavos "Achema"), kuri jas taip pat perka tiesiai iš tiekėjų. Būtent dėl šių priežasčių LDUJ šiemet pardavė praktiškai tiek pat dujų kaip ir pernai, nors žymiai išaugo transportuojamų dujų kiekis.

Kita vertus, atsigaunantis euro kursas gali labai padidinti "Lietuvos dujų" išlaidas - dujos iš Rusijos koncerno "Gazprom" perkamos JAV doleriais.

Šiandien 93 tiesioginiais sandoriais parduota "Invaldos" (INVL) akcijų už 51 tūkst. litų.

JT finansų analitikas Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

„Biržos laikmatis“: po M. Draghi pasisakymų euras dar labiau sustiprėjo

ECB vadovas užsiminė, kad diskusija dėl turto supirkimo programos prasidės rudenį. M. Draghi taip pat pažymėjo, kad ekonominė euro zonos situacija akivaizdžiai gerėja ir išsakė įsitikinimą, kad nepaisant silpnokos dinamikos, infliacijos tempas laipsniškai pasieks ECB 2 proc. tikslinį lygį.

Euro kursas - ties aukščiausiu lygiu pastaruoju metu (2)

Euro kursas ketvirtadienį laikosi ties aukščiausiu lygiu per 14 mėnesių, rinkoms laukiant Europos centrinio banko (ECB) komentarų dėl galimo skatinimo programos atsisakymo; jenos kursas beveik nekinta po Japonijos centrinio banko susitikimo, informuoja „Reuters“.

„Biržos laikmatis“: akcijų indeksai vėl pasiekė rekordines aukštumas

Antradienį brango akcijos ir nafta, investuotojų akiratyje – šiandienos ECB posėdis. JAV vakar „S&P 500“ (+0,54 proc.) ir NASDAQ (+0,64 proc.) pasiekė naujas aukštumas, o „Dow Jones“ (+0,31 proc.) pakilti aukščiau sutrukdė investuotojų lūkesčius gerokai nuvylę IBM rezultatai (IBM akcijų kaina vakar nukrito 4,20 procento).

Doleriui nutolus nuo kelių mėnesių minimumų aukso kainos smunka (1)

Aukso kainos trečiadienį smuko, nes JAV dolerio kursas, nusmukęs iki mėnesinių minimumų, stabilizavosi, tuo tarpu neapibrėžtos JAV pinigų politikos griežtinimo perspektyvos šiais metais ir politiniai nesutarimai Vašingtone tebedaro spaudimą JAV valiutai, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

„Biržos laikmatis“: valiutų rinkoje – JAV dolerio ir Didžiosios Britanijos svaro nuosmukis

Infliacijos tempas Jungtinėje karalystėje lėtėja – paskelbti duomenys rodo, kad birželį kainos kilo 2,6 proc. metiniu tempu – 0,3 procentinio punkto lėčiau nei tikėtasi.