Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

"Sanito" ir "Lisco" akcijomis rinkos dalyviai susidomėjo dėl skirtingų priežasčių

Gruodžio 21 dieną nepertraukiamos prekybos metu vienuolikos bendrovių akcijų kainoms pakilus ir penkių nukritus, aktyviausiai prekiauta "Lietuvos telekomo" vertybiniais popieriais. Tuo tarpu JT indeksą į metų rekordinį lygį pakėlė prekyba mažesnės kapitalizacijos bendrovių akcijomis.
Gruodžio 21 dieną nepertraukiamos prekybos metu vienuolikos bendrovių akcijų kainoms pakilus ir penkių nukritus,

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų kaina išliko 2,08 Lt ir lyginant su vakar nepakito - sesijos pradžioje kaina buvo smuktelėjusi iki 2,05 Lt, tačiau vėliau kiek atsigavo. Bent jau kol kas šį mėnesį aktyviau prekiaujama ir LTEL tarptautinio depozitoriumo sertifikatais (GDR) Londone. Šiandien telekomo GDR'ų kaina nusmuko 0,4% iki 5,28 JAV dolerio (tai atitinka 2,11 lito už vieną LTEL akciją).

Vakar pranešus apie tai, kad bus tęsiamos derybos dėl "Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) privatizavimo, šiandien didesnio susidomėjimo sulaukė ir šios bendrovės akcijos, kurių kaina pakilo iki 1,87 Lt. Vis tik sesijos pabaigoje, išaugus LJUR pasiūlai, šios bendrovės akcijų kursas pradėjo smukti.

Vakar jau pasibaigus prekybai taip pat buvo pranešta, kad Vyriausybė pasirengusi toliau derėtis ir dėl kito privatizuojamo objekto - "Lietuvos taupomojo banko" pardavimo Estijos "Hansabank".
Nors šiandien LTB kaina pakilo 1,75% iki 8,14 Lt, tačiau kol kas didelio pagyvėjimo prekiaujant šiomis akcijomis nėra.

"Mažeikių naftos" (MAZN) akcijų apyvarta siekė 61,7 mln. litų, o kaina išliko 0,80 Lt. Šiandien Vilniuje AB "Mažeikių nafta" organizavo Kalėdinį susitikimą su žurnalistais, tačiau jame jokių staigmenų pateikta nebuvo. Susitikime buvo pristatytas atnaujintas koncerno interneto tinklapis www.nafta.lt, kuriame pateikiama kur kas daugiau informacijos apie pačią bendrovę, nei tai buvo ankstesniame variante. Kaip ir daugelyje Lietuvos įmonių interneto tinklapių, taip ir šiame, nėra specialaus skyrelio, skirto ryšiams su investuotojais.

Šiandien centrinėje rinkoje viena iš įdomiausių buvo prekyba "Sanito" (SANI) akcijomis, kurių vidutinė kaina pakilo iki 11,98 Lt, o apyvarta siekė 7,2 tūkst. litų. Santykinai nedidelę apyvartą lėmė maža bendrovės akcijų pasiūla, kai beveik visos sesijos metu neatsirado norinčių parduoti SANI už maksimalią dienos kainą. SANI kaina tikriausiai kils ir rytoj, o ir per visas likusias šių metų dienas prekyba šiais vertybiniais popieriais gali būti viena iš įdomiausių.
Jau pasibaigus prekybai, "Sanitas" paskelbė patikslintas šių metų prognozes 24 mln litų apyvartą bei 1,2 mln. litų grynąjį pelną. Kad bendrovei pavyks viršyti kiek anksčiau šiais metais planuotą 1,1 mln. litų pelną buvo galima nuspėti pasibaigus trims ketvirčiams, per kuriuos SANI uždirbo 0,9 mln. litų grynojo pelno. "Sanito" akcijų kainos kilimą pastarosiomis dienomis galima sieti su pagerėjusiais rezultatais, gautu ISO9002 sertifikatu bei sutartimi su Latvijos farmacijos įmone "Grindex".

Vakar paskelbus apie metų pabaigoje prastėjančius AB "Linas" (LIN) rezultatus, šios bendrovės akcijų kaina nukrito 1,7% iki 0,58 Lt. Sausio-lapkričio mėnesiais buvo gauta 2,161 mln. litų grynojo pelno, arba 2,4 karto mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. "Lino" akcijų kaina buvo panaši į dabartinę ir vasarą, kai jo veiklos perspektyvos atrodė kur kas geriau. Nors kainą žemyn veiks prastėjantys rezultatai, tačiau akcininkų interesų kova gali neleisti jai nusmukti.

Šiandien nepertraukiamos prekybos metu "Snaigės" (SNAI) akcijos atpigo 0,35% iki 36,98 Lt, o apyvarta siekė 22,2 tūkst. litų.

Rinkoje pasirodančios naujienos kol kas nieko gera nežada strateginio investuotojo atėjimo besitikintiems "Snaigės" akcininkams. Kaip dienraščiui "Verslo žinios" teigė stambiausio "Snaigės" akcininko "Baltic Investment Fund" investicijų vadybininkas Vygandas Juras, jų fondas nėra sulaukęs jokių pasiūlymų iš strateginių investuotojų parduoti SNAI paketą.

Vienu sandoriu buvo nupirkta 1000 "Alitos" (ALIT) akcijų, už vieną mokant po 0,65 Lt. Tai aukščiausia ALIT kaina nuo 2000 metų sausio 17 dienos. Kitaip nei kitai alkoholio bendrovei - "Anykščių vynui", ALIT šių metų pabaiga yra labai sėkminga. Per vienuolika šių metų mėnesių ALIT gavo 4,69 mln. litų grynojo pelno, kai per tris ketvirčius jo buvo uždirbusi tik 2,469 mln. litų.

Norint apsaugoti investuotojų interesus, nevyksta prekyba "Lietuvos dujų" (LDUJ) akcijomis - šiuo metu bendrovė reorganizuojama atskiriant įmones "Suskystintos dujos" ir "Dujiniai įrengimai". Atnaujinus prekybą LDUJ akcijomis, investuotojai daugiausia dėmesio atkreips į tai, už kokią kainą LDUJ gali būti privatizuota. Į "Lietuvos dujų" akcijų paketą taikosi kelios stambios Vakarų kompanijos, tačiau norima mokėti kaina labai priklausys nuo to, kokios galimybės reguliuoti dujų kainą vartotojams bus paliktas pačiai bendrovei. Nuo kitų metų Rusijos koncernas "Gazprom" dujas "Lietuvos dujoms" tieks maždaug 5% brangiau nei šiais metais. LDUJ siekia pakelti dujų kainas Lietuvos vartotojams, tačiau tam reikia gauti Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pritarimą. Šiandien ši komisija pritarė, kad "Lietuvos dujos" kainas vartotojams pakeltų maždaug 7%, tačiau tam prieštarauja premjeras Rolandas Paksas.

Be kainų kėlimo, kitos galimybės didinti LDUJ pajamas yra ribotos. Dujų suvartojimas priklauso Lietuvoje priklauso nuo alternatyvių energijos resursų kainų. Tačiau dauguma vartotojų, kurie turi pasirinkimo galimybę tarp dujų ir alternatyvių resursų (daugiausiai tai šiluminės elektrinės), dažniausiai dujas perka ne per LDUJ, o tiesiogiai iš tiekėjų, ir "Lietuvos dujomis" naudojasi tik kaip transportuotoju. Įmonės pateiktais duomenimis, apie pusė dujų Lietuvoje sunaudoja energetikos įmonės, dar 28% sunaudoja trąšų pramonė (daugiausiai Jonavos "Achema"), kuri jas taip pat perka tiesiai iš tiekėjų. Būtent dėl šių priežasčių LDUJ šiemet pardavė praktiškai tiek pat dujų kaip ir pernai, nors žymiai išaugo transportuojamų dujų kiekis.

Kita vertus, atsigaunantis euro kursas gali labai padidinti "Lietuvos dujų" išlaidas - dujos iš Rusijos koncerno "Gazprom" perkamos JAV doleriais.

Šiandien 93 tiesioginiais sandoriais parduota "Invaldos" (INVL) akcijų už 51 tūkst. litų.

JT finansų analitikas Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Bloga diena naftai ir Didžiosios Britanijos svarui (3)

JAV akcijų indeksus žemyn nusitempė pingančios energetikos sektoriaus bendrovių akcijos.

„Biržos laikmatis“: investuotojai džiaugėsi Prancūzijos parlamento rinkimų rezultatais

Vakar pakilo visi pagrindiniai Europos šalių akcijų indeksai (Vokietijos DAX +1,07 proc., Prancūzijos „CAC 40“ +0,90 proc., Didžiosios Britanijos „FTSE 100“ +0,81 procento). Labiausiai brango kalnakasybos bendrovių ir bankų akcijos.

Technologijų sektorius palaiko JAV akcijų rinką

JAV akcijų rinka pirmadienio prekybą pradėjo augimu, „Dow Jones Industrial Average“ pasiekė rekordinių aukštumų, nes investuotojai supirkinėjo technologijų bendrovių akcijas, informuoja „Reuters“.

Jenos kursas smuko JAV dolerio atžvilgiu, rinkų dėmesio centre – FED pareigūnų komentarai

Pirmadienio dienos prekybos metu JAV doleris ir euras jenos atžvilgiu sustiprėjo, reaguodami į skirtingus didžiųjų pasaulio centrinių bankų signalus, tuo tarpu valiutos prekiautojai laukia JAV federalinio atsargų banko (FED) pareigūnų pasisakymų šią savaitę, informuoja „Reuters“.

„Biržos laikmatis“: Anglijos bankas bazinės palūkanų normos nekeitė, bet rinkos dalyvius nustebino

Anglijos banko Pinigų politikos komitete ryškėja nuomonių skirtumai. Vakar vykusiame posėdyje bazinė palūkanų norma (0,25 proc.) kaip ir laukta, liko nepakeista, bet investuotojus nustebino tai, kad „prieš“ balsavo net trys iš aštuonių Pinigų politikos komiteto narių.