Rinkų nuotaiką lemia centrinių bankų veiksmai

Šįryt optimizmo jau gerokai mažiau. Azijos biržų indeksai smunka – NIKKEI nukrito 1,57 proc., „Hang Seng“ smuko 1,15 procento. Azijos indeksų nuosmukį paskatino prastesnis, negu tikėtasi, Kinijos pasitikėjimo rodiklis. Baltijos šalių biržose neslūgsta investuotojų dėmesys „Aprangos“ ir „Tallinna Vesi“ akcijoms.
Rinkų nuotaiką lemia centrinių bankų veiksmai
© AFP/Scanpix

Vakar akcijų rinkos teigiamai vertino centrinių bankų pasiryžimą naudoti netradicines skatinimo priemones, tačiau šįryt optimizmo jau gerokai mažiau. Azijos biržų indeksai smunka – NIKKEI nukrito 1,57 proc., „Hang Seng“ smuko 1,15 procento. Azijos indeksų nuosmukį paskatino prastesnis, negu tikėtasi, Kinijos pasitikėjimo rodiklis. Naftos kainos taip pat mažėja, o EUR/USD kursas nukrito žemiau 1,3 dolerio už eurą ribos. Šiandien vertėtų atkreipti dėmesį į skelbiamus JAV rodiklius, ypač į Filadelfijos FED gamybos pasitikėjimo rodiklį ir naujų bedarbių skaičių.

Trečiadienį Baltijos biržose dominavo akcijų pirkėjai – Vilniaus biržos indekso OMXV vertė padidėjo 0,45 proc., Talino OMXT – 0,30 procento. Bendra apyvarta, lyginant su antradieniu, sumažėjo trečdaliu – iki 0,6 mln. eurų. Didžiausia buvo „Aprangos“ (kaina +2,02 proc.) akcijų apyvarta – 0,24 mln. eurų. Panašu, kad pastovus pajamų augimas, teigiamos analitikų rekomendacijos ir pasirodę pranešimai apie susijusių asmenų vykdytą pirkimą į šią poziciją vilioja vis daugiau investuotojų. Vakarykštės prekybos metu susidomėjimą „Aprangos“ akcijomis parodė ir vietos, ir užsienio investuotojai, buvo sudaryta ne tik nemažai (47 vnt.) automatinio įvykdymo sandorių, bet ir keli stambesni tiesioginiais sandoriai. Dabartinė kaina (2,02 euro) yra didžiausia nuo 2011 metų kovo mėnesio, o nuo šių metų pradžios bendrovės akcijos jau pabrango 22,8 procento. Toks staigus kilimas didina kainos korekcijos tikimybę, vis dėlto artimiausių mėnesių tendencija didžiąja dalimi priklausys nuo 3 ketvirčių pelno, kurį planuojama paskelbti lapkričio 6 dieną. Talino biržoje „Tallinna Vesi“ (kaina +2,33 proc.) akcijos brango po to, kai buvo pranešta apie bendrovei palankų Estijos aukščiausiojo teismo sprendimą.

Šiandien ypatingų pokyčių Baltijos biržose nesitikime išvysti. Investuotojai daugiausiai seks pasaulinių rinkų tendencijas, kurios šįryt žada kainų sumažėjimą, tuo tarpu likvidumas išliks žemesnis už vidutinį.

SEB
Registruoti (0) Anonimiški (0)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Rinkos

Investuotojai nerimauja dėl sekmadienį vyksiančio Graikijos referendumo rezultatų (1)

Vakar paskelbta JAV darbo rinkos informacija pateikė nevienareikšmių išvadų. Nors birželį sukurta 223 tūkst. naujų darbo vietų (2015 m. vidurkis – 208 tūkst.), vidutinis valandos darbo užmokestis nustojo augti (0 proc., palyginti su geguže), o dalyvavimo darbo jėgoje lygis, rodantis darbo jėgos ir darbingo amžiaus gyventojų santykį, smuko iki 62,6 procento – žemiausio lygio nuo pat 1977 m. spalio. Sumažėjus aktyviai ieškančių darbo žmonių skaičiui, nedarbo lygis JAV pirmąjį vasaros mėnesį sumažėjo iki 5,3 proc. (gegužę 5,5 proc.). Taigi sąlygos JAV darbo rinkoje toliau gerėja, tačiau kiek lėčiau, negu leistų tikėtis kitų rodiklių dinamika, pavyzdžiui, smarkiai augančios išlaidos vartojimui. Pagrindinių JAV akcijų indeksų vertės vakar sumažėjo, bet pakito nedaug (S&P 500 -0,03 proc., DOW JONES -0,18 proc., NASDAQ -0,08 proc.). Kiek apkarpytus rinkos dalyvių lūkesčius dėl pinigų politikos griežtinimo pradžios rodo padidėjusi JAV iždo obligacijų paklausa – 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas vakar smuktelėjo iki 2,3823 procento. EUR/USD kursas ketvirtadienį kilstelėjo 0,28 proc. – iki 1,1084 JAV dolerio už eurą (šįryt 1 EUR: 1,11 USD). Šiandien JAV švenčiama Nepriklausomybės diena, todėl prekyba nevyks.

Vakar prekyba Europoje neišsiskyrė investuotojų aktyvumu

Graikijos ministras pirmininkas toliau agituoja piliečius referendume pasisakyti “Ne“ ir pabrėžia, jeigu laimės priešinga pusė, tai jis atsistatydins. Tuo tarpu kiti euro zonos bloko lyderiai vienareikšmiškai nori, kad referendume žmonės balsuotų už reformas, kurios garantuotų finansinį stabilumą. Atliktais „euro2day.gr“ statistiniais tyrimais buvo nustatyta, kad 47 proc. piliečių sekmadienį referendume balsuos už “Taip“, o 43 proc. yra numatę būti priešingoje barikados pusėje. Taigi skirtumas nėra toks didelis, o tai didina riziką. Visą šią savaitę Graikijos birža yra uždaryta, stengiantis išvengti spartaus kapitalo judėjimo iš šalies. Tuo tarpu vakar aktyviausiai prekiaujamų bendrovių indeksas Stoxx Europe 600 krito -0,42 proc, esant 32 proc. mažesnei dienos apyvartai nei trečiadienį.

T. Bakutis. Vasara – atostogų metas? Tik ne investuotojams (3)

Įsibėgėjant vasarai ir atostogų sezonui, pastebimai ramesnės nuotaikos įsivyrauja ir akcijų rinkose – investuotojai mažiau dėmesio skiria investicinių portfelių formavimui, todėl atitinkamai mažėja apyvartos. Vis dėlto vidurvasario štilis yra apgaulingas, ir „išeiti atostogų“ investuotojams gali būti pernelyg brangus sprendimas. Net ir tokiu visuotinio atokvėpio metu savarankiškai investuojantys asmenys turėtų bent viena akimi stebėti finansų rinkų nuotaikas bei veiksnius, kurie artimiausiu metu gali pakeisti rinkų kryptį.

Investuotojų dėmesys šiandien kryps į JAV darbo rinkos informaciją

Pagrindiniai Europos akcijų indeksai trečiadienį drąsiai stiebėsi aukštyn (EURO STOXX +2,10 proc., Vokietijos DAX +2,15 proc., Prancūzijos CAC 40 +1,94 proc.). Akcijų pirkėjai suaktyvėjo pasirodžius informacijai, kad Graikijos ministras pirmininkas Aleksis Tsipras (Alexis Tsipras) sutinka su didžiąja dalimi paskutiniame kreditorių plane nurodytų reikalavimų. Tačiau, kaip ir buvo galima tikėtis, Graikijos vyriausybė iš kreditorių sulaukė ne draugiško paplekšnojimo per petį, o priminimo, kad tolesnės derybos bus įmanomos tik po sekmadienį vyksiančio referendumo. Pirmosios apklausos rodo, kad didesnė graikų dalis artėjančiame referendume ketina paremti reformų idėją ir balsuoti „taip“, jei tai padės šaliai išlikti euro zonoje.

Graikijos valdžia ieško kompromiso su kreditoriais, tačiau jokio postūmio nebus iki referendumo rezultatų

Trečiadienį paaiškėjo, kad Vokietijos ir euro zonos gamybos sektoriaus aktyvumai nepateikė staigmenų ir išliko nepakitę. Investuotojų aistros virė dėl Graikijos. Ministras pirmininkas vakar pareiškė, kad nori tęsti derybas su kreditoriais, sutikdamas su tam tikromis išlygomis. Tačiau derybų klausimas buvo iškart atmestas, laukiant sekmadienį numatyto referendumo, kuris apspręs ar piliečiai nori, kad vietos valdžia sutiktų su kreditorių reikalavimais. Taip pat Graikija prašė kreditorių, kad jie peržiūrėtų skolą, tikintis jos sumažinimo ir dar šalis nori, kad jai priklausančiose salose būtų sumažintas PVM mokestis, kad pastarajai taptų lengviau konkuruoti su kitomis valstybėmis turizmo sektoriuje. Investuotojams matant, intensyvesnį kompromiso ieškojimą, indeksai DAX ir Stoxx Europe 600 kilo atitinkamai po 2,15 proc. ir 1,51 proc.