Pirmadienio prekyba Vilniaus biržoje aktyvumu nepasižymėjo. Akcijų apyvarta siekė 8,1 mln. litų, tačiau iš jų 3 mln. litų buvo sukaupta stambiu tiesioginiu sandoriu dėl „Rokiškio sūrio“ (RSU1L) akcijų. Sandoriai savo gausa (620) taip pat nestebino. Per sesiją atpigo 15, pabrango 13 akcijų, o biržos indekso reikšmė išliko nepakitusi.

Verslas, birža, pinigai
© AFP/Scanpix

Rinkos kryptį neigiamai veikė užsienio biržų nuosmukiai, kuriuos paskatino pranešimai apie tai, jog pirmadienį prie likvidumo problemų kamuojamo ketvirto pagal dydį Didžiosios Britanijos būsto paskolų banko „Northern Rock Plc” nusidriekė supanikavusių indėlininkų eilės. Alyvos į ir taip iki raudonumo įkaitusias pasaulio finansų rinkas įliejo ir buvusio JAV Federalinio rezervų banko (Fed) vadovo Alano Grynspeno pasisakymas penktadienį, kuriuo jis perspėjo, kad Fed neturėtų per daug agresyviai mažinti palūkanų, nes infliacijos rizika šiuo metu yra didesnė nei buvo per ankstesnę krizę 1998 metais.

Be „Rokiškio sūrio“ didele apyvarta pasižymėjo ir prekyba TEO LT (TEO1L) akcijomis. Apyvarta siekė 1,9 mln. litų, nemaža jos dalis buvo sukaupta didesniais sutartiniais sandoriais. Akcijų kaina išliko nepakitusi – 2,46 lito. TEO akcijų kursas sugrįžo į tą patį tašką, į kurį buvo nusmukęs iškart po to, kai bendrovė akcininkams pavasarį paskyrė dividendus iš praėjusių metų pelno. Šiuo metu investuotojai neramioje rinkoje renkasi likvidžias TEO akcijas jau galvodami apie galimą šių metų dividendų dydį ir tai, matyt, yra pagrindinė priežastis, kodėl bendrovės akcijų kursas nepasiduoda bendroms negatyvioms užsienio rinkų nuotaikoms.

Stambesnių investuotojų dėmesio sulaukė privilegijuotos „Snoro“ (SRS2L) akcijos, kurių perleista už 889 tūkst. litų, o kaina kilstelėjo 0,79 proc. iki 12,7 lito. Šių akcijų paklausumas padidėjo po to, kai bankas pranešė siūlysiantis akcininkams atšaukti ankstesnį nutarimą patinti papildomą 50 mln. litų nominalios vertės privilegijuotųjų akcijų emisiją po to, kai Registrų centras ir Lietuvos bankas pareiškė pretenzijų dėl tokio sprendimo. Dėl ankstesnio sprendimo atšaukimo turėtų būti balsuojama spalio 12 dieną šaukiamame neeiliniame „Snoro“ akcininkų susirinkime.

Privilegijuotosios „Snoro“ akcijos jų savininkams nesuteikia balsavimo teisės, tačiau garantuoja 10 proc. nekaupiamąjį dividendą kasmet, esant pelningai banko veiklai, o tai dabartiniame kainos lygmenyje perkantiems „Snoro“ privilegijuotąsias akcijas garantuotų 6,7 proc. dividendinį pajamingumą, atskaičius mokesčius. Be to, dalis investuotojų viliasi, kad galbūt kada nors šios akcijos galėtų būti konvertuotos į paprastąsias.

Aktyviai buvo prekiaujama „Lifosos“ (LFO1L) akcijomis belaukiant bendrovės pranešimo apie aštuonių mėnesių pardavimus. 81 sandoriu akcijų buvo perleista už 282 tūkst. litų, o kaina ūgtelėjo 2,56 proc. Po prekybos „Lifosa“ atskleidė rugpjūčio mėnesį pasiekusi 104,2 mln. litų pardavimus, arba 26 proc. daugiau lyginant su praėjusių metų atitinkamu mėnesiu. Bendrovės pajamos per pirmus aštuonis metų mėnesius sudarė 569,7 mln. Lt, arba 25,1 proc. daugiau nei atitinkamu laikotarpiu pernai, todėl rugpjūčio mėnesio pardavimų rezultatas iš bendro konteksto pernelyg neišsiskyrė.

Atkreiptinas dėmesys, kad „Lifosa“ per sausį – rugpjūtį pardavė mažesnį kiekį p agrindinės produkcijos - diamonio fosfato - 547,5 tonų, t.y. 2,5 proc. mažiau nei pernai, tačiau dėl per metus išaugusių kainų už trąšas gauta 29,9 proc. daugiau - 491,431 mln. Lt. Galima konstatuoti, kad rugsėjo mėnesis iš esmės netikėtumų nepateikė – bendrovės veiklą ir toliau teigiamai veikia susiklosčiusi palanki konjunktūrinė situacija pasaulinėje trąšų rinkoje, o trečiasis metų ketvirtis dėl realizacijos orientavimo į didesnėmis pelno marožmis pasižyminčias Europos rinkas taip pat turėtų būti gana pelningas.

Dar prieš prekybą „Stumbras“ (STU1L) pranešė, kad šių metų rugpjūtį produkcijos pardavė už 13, 2 mln. litų - 53 proc. daugiau nei 2006 metų rugpjūčio mėnesį. Pardavimų augimą daugiausiai lėmė net tris kartus padidėjusios eksporto apimtys. Per aštuonis metų mėnesius bendra apyvarta siekė 92,9 mln. Lt, t.y. 35 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu . Bendrovė anksčiau buvo skelbusi, kad per šių metų septynis mėnesius produkcijos pardavė už daugiau nei 79 mln. litų – beveik 33 proc. daugiau nei praėjusių metų tą patį laikotarpį. Investuotojai palankiai reagavo į paskelbtas naujienas ir bendrovės akcijų kaina biržoje šoktelėjo 3,92 proc. iki 9,82 lito, nors vienu metu jos buvo perkamos mokant ir po 9,99 lito. Akcijų apyvarta siekė 109 tūkst. litų.

Dvarčionių keramika“ (DKR1L) paskelbė, kad rugpjūčio mėnesį bendrovė pardavė produkcijos už daugiau nei 7,4 mln. litų – 19 proc. daugiau nei 2006 metų rugpjūtį. Tarp teigiamų veiksnių galima įvardinti tai, kad bendrovė stengiasi aktyviai prisitaikyti prie rinkos poreikių - kitais metais numatoma investuoti į didelio formato plytelių gamybos įrangą. Tiesa, per pirmuosius septynis metų mėnesius bendrovės pardavimų augimo tempas buvo didesnis, todėl rinka negatyviai įvertino rugpjūčio mėnesio pardavimų rezultatą. Akcijų kaina biržoje sumažėjo 1,92 proc. iki 5,1 lito, o apyvarta sudarė vos 28 tūkst. litų. Per aštuonis šių metų mėnesius „Dvarčionių keramikos“ pajamos siekė 46,1 mln. litų ir buvo 27 procentais didesnės nei per praeitų metų lyginamąjį laikotarpį.

JT finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

ECB išreiškė nerimą dėl stipraus euro (1)

Aukšti Europos centrinio banko ( ECB ) bankininkai praėjusio mėnesio susitikime išreiškė savo...

Aukso kasyba – žemiausio lygio nuo finansų krizės laikų

Aukso kasyba šiemet krito „dramatiškai“, geopolitinių grėsmių akivaizdoje sustiprindama...

FED pareiškus abejones dėl JAV infliacijos

Europos akcijos bei obligacijų pajamingumas ankstyvosios ketvirtadienio prekybos metu krito, JAV...

„Biržos laikmatis“: FED nariai nerimauja dėl infliacijos – rodo susitikimo protokolas

Europos šalių akcijų biržose vakar dominavo pirkėjai (Vokietijos DAX +0,71 proc., Prancūzijos...

Top naujienos

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (55)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (179)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Barselonoje sunkvežimis rėžėsi į minią nuolat pildoma (5)

Turistų pamėgtame Ramblos rajone, Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo furgonas. Pranešama,...

Kauno oro uosto direktorius: liūdime (34)

Po mėnesį trukusių rekonstrukcijos darbų atsidarius Vilniaus oro uostui, Kauno oro uosto...

G. Kirkilas sugalvojo planą koalicijai su „valstiečiais“ gelbėti (12)

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas inicijuoja partijos susitarimą su...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (103)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (496)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

D. Trumpo retorika sukėlė nerimą ir Pentagonui (6)

Praėjus vos kelioms dienoms po JAV prezidento Donaldo Trumpo ugningo pareiškimo apie galimą karinę...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (458)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (156)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...