Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

Rinka laukia žinių apie pasikeitimus "Snaigės" akcininkų struktūroje

Gruodžio 13 dieną nepertraukiamos prekybos metu aktyviausiai prekiauta "Snaigės"(SNAI) akcijomis. "Snaigės" akcijų kaina pradėjo smarkiai kilti dar vakar, o šiandien paskutiniai sandoriai buvo sudaryti po 36 Lt.
Šiandien nepertraukiamos prekybos metu aktyviausiai prekiauta "

Vakar paskelbta naujiena, kad sausio mėnesį neeiliniame akcininkų susirinkime bus svarstomas naujos stebėtojų tarybos rinkimų klausimas, sugražino rinkos dalyviams viltis, kad ši bendrovė netrukus taps valdoma strateginio investuotojo (plačiau apie tai galite paskaityti gruodžio 12 dienos bendroje prekybos apžvalgoje). Trečiadienį jau pasibaigus prekybai buvo paskelbta, kad per lapkričio mėnesį, pardavusi produkcijos už 11,1 mln. litų, bendrovė uždirbo 54 tūkst. litų ikimokestinio pelno. Tačiau žinios apie vienuolikos mėnesių rezultatus rytoj tikriausiai nebus pagrindinis veiksnys, nulemsiantis SNAI prekybą centrinėje rinkoje. Investuotojai ir toliau lauks konkretesnių žinių apie galimus pasikeitimus "Snaigės" akcininkų struktūroje.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis prekiauta neaktyviai, ir apyvartai pasiekus vos 50 tūkst. litų, vidutinė kaina pakilo 1 centu iki 2,12 Lt. Pirmadienį telekomas pristatė naują paslaugą interneto vartotojams - neribotą interneto ryšį nedarbo valandomis už fiksuotą 99 Lt mėnesinį mokestį (plačiau apie tai galite paskaityti gruodžio 11 dienos bendroje prekybos apžvalgoje). LTEL atstovai nekomentuoja, kaip tai paveiks bendrovės interneto pajamas, tačiau tikėtina, kad jos turėtų padidėti. Kur kas daugiau informacijos apie save atskleidžia Latvijos telekomas "Lattelekom", nors jo akcijos ir nėra kotiruojamos biržoje. Pagal agentūros LETA pateiktą informaciją, per paskutiniuosius tris mėnesius Latvijoje interneto "dial-up" vartotojų skaičius išaugo 16%. Be to kiekvienas vartotojas internete praleido maždaug 25% daugiau laiko.

Prieš dvi dienas paskelbus vienuolikos mėnesių rezultatus, vakar Panevėžio "Ekrano" (EKRA) akcijų kaina pakilo, tačiau jau šiandien vidutinė kaina nusmuko iki 6,79 Lt. Vienuolikos mėnesių rezultatų poveikis akcijų kainai buvo trumpalaikis.

"Lino" (LIN) akcijų kainai išlikus 0,60 Lt, šiandien buvo parduota vertybinių popierių už 11 tūkst. litų. Nors bendra LIN pasiūla yra didelė, tačiau yra ir besidominčiųjų šiomis akcijomis. Jeigu dabartiniai stambūs pardavėjai sutiktų šiek tiek sumažinti kainą (iki 0,61-0,60Lt), tikėtina, kad visas stambus paketas būtų nupirktas. Taip atsitiko gruodžio 6 dieną, kai LIN apyvarta staiga šoktelėjo iki 138 tūkst. Lt - panašaus scenarijaus galime sulaukti ir artimiausiose sesijose.
Kol kas nesimato aiškios "Vilniaus baldų kombinato" (VBK) akcijų kainos kilimo ar kritimo tendencijos. Šiandien VBK pabrango 1,06% iki 2,85 Lt, o paklausa yra didesnė už pasiūlą. "Vilniaus baldų kombinato" akcijos ir vėl didesnio dėmesio gali susilaukti 2001 metų pradžioje ir viduryje, jei bendrovei pavyks įgyvendinti savo planus ir toliau panašiu tempu, kaip ir šiais metais, didinti gamybą.

"Anykščių vyno" (ANYK) akcijomis centrinėje rinkoje šiandien sudarytas tik vienas sandoris - kaina išliko 0,53 Lt, o apyvarta buvo 5,2 tūkst. Lt. Prieš dvi savaites Finansų ministerijai pasiūlius keisti alkoholio tarifus stipraus alaus gamintojų nenaudai, ANYK akcijų kaina buvo pasiekusi 0,57 Lt ribą. Investuotojų optimizmas priblėso po to, kai aludariams pavyko išsiderėti pakankamai dideles nuolaidas. Šiandien Vyriausybė savo posėdyje priėmė sprendimą silpnesniam nei 7% alui taikyti mažesnį tarifą - 6,7 lito už vieną procentą alkoholio koncentracijos hektolitre gėrimo. Akcizas bus didinamas tik stipresniam nei 7% alui, tačiau mažosioms darykloms bus taikoma 50% nuolaida. Tuo tarpu akcizo tarifai vynui iš šviežių vynuogių bei vaisių bus mažinami nedaug.

"Stumbro" (STUM) akcijų kaina šiandien pakilo iki 2,53 Lt, tačiau sesijos pabaigoje išnykusi paklausa bei atsiradusi pasiūla gali reikšti artėjančią kainos korekciją. Techninėje analizėje naudojamas indikatorius RSI (Relative strength index - plačiau apie tai galite paskaityti JT pažintinėje temoje apie techninę analizę) turėtų laiku perspėti investuotojus dėl "perkaitusios" rinkos. Bendru atveju, indikatorius rodo, kad rinka yra "perkaitusi", kai RSI pakyla aukščiau 70 ribos (paveiksle - aukščiau mėlynos linijos).

Būtent toks atvejis yra ir šiuo metu. Tačiau nelikvidžioje rinkoje pasitikėti vien šiuo indikatoriumi nėra patikima. STUM akcijų kainą centrinėje rinkoje lemia vos keleto ar keliolikos investuotojų sprendimai. STUM fundamentalūs rodikliai yra geri, ir vienas ar keli stambūs pirkėjai gali nesunkiai patenkinti visą pasiūlą, ir tokiu būdu neleisti kainai smukti.

Paskutinė Kauno farmacijos įmonės "Endokrininiai preparatai" (ENDO) kaina centrinėje rinkoje (0,75 Lt) yra žemiausia nuo pat kotiravimo biržoje pradžios ir šiuo metu įmonės kapitalizacija yra 1,9 mln. litų. Įmonės trumpalaikis turtas atėmus visus įsipareigojimus viršija 13,7 mln. litų. Didžioji dalis ENDO trumpalaikio turto yra nelikvidus, ir jam reikėtų daryti atidėjimus. Tačiau grynųjų pinigų sąskaitoje ir kasoje bei investicijų bei terminuotųjų indėlių suma siekia 3,1 mln. litų (iš viso įmonė turti 3,7 mln. litų įsipareigojimų). Vakar vykusiame neeiliniame visuotiniame akcininkų susirinkime buvo priimtas nutarimas parduoti nenaudojamą pilstymo į ampules liniją "Bosh" už ne mažesnę nei 3,2 mln. litų sumą, o gautus pinigus akcininkai nutarė investuoti į banko indėlį arba vertybinius popierius. Jeigu "Endokrininių preparatų" vadovybei pavyktų šį planą įgyvendinti, ENDO likvidžių lėšų kiekis padidėtų daugiau nei dvigubai ir lenktų visus įmonės įsipareigojimus.
Kol kas nėra jokių garantijų, kad "Endokrininiams preparatams" pavyks šią liniją parduoti. Be to, nedaugelis investuotojų ryžtasi pirkti ENDO dėl to, kad jau kuris laikas ši įmonė dirba nuostolingai - ENDO pelno negauna nuo 1998 metų trečio ketvirčio. Nepaisant trečdaliu išaugusios apyvartos, ENDO ir paskutiniaisiais mėnesiais dirba nuostolingai. Dar Rusijos krizės metu didžiausia įmonės bėda buvo nesugebėjimas mažinti kaštus. Tik šių metų vasarą, jau didėjant pardavimams, pradėta iš darbo atleisti darbuotojus. Jei tai būtų buvę padaryta pernai arba užpernai, įmonė per metus būtų sutaupiusi iki pusės milijono litų.

Po krizės vis dar nuostolinga veikla bei mažos kapitalo išlaidos yra pagrindinės priežastys, dėl ko "Endokrininių preparatų" akcijos Lietuvos rinkoje praktiškai yra užmirštos.

Tiesioginių sandorių rinka šiandien buvo neaktyvi. "Lietuvos draudimo" (LDR) akcijų parduota už 6,75 tūkst. litų, o vidutinė kaina siekė 50 Lt. "Stumbro" akcijos buvo perkamos po 1,6 Lt, o apyvarta siekė 4,9 tūkst. Lt.

JT finansų analitikas Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

„Biržos laikmatis“: FED pasiryžęs palūkanas didinti jau birželį

Investuotojams vengiant imtis aktyvių veiksmų, JAV ir Europos akcijų indeksai kito nedaug („Stoxx Europe 600“ +0,09 proc., „S&P 500“ +0,25 proc., „Dow Jones“ +0,36 procento). „S&P 500“ jau kelias dienas svyruoja per keletą punktų nuo visų laikų aukščiausio lygio.

Kinijos skolinimosi reitingo sumažinimas sudrebino besivystančias rinkas (5)

Kinijos skolinimosi reitingo sumažinimas pasėjo nerimo besivystančiose rinkose trečiadienį, tačiau vėliau akcijos kiek atsigavo, o sustiprėję lūkesčiai dėl Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) gavybos mažinimo programos pratęsimo palaikė kelių šalių-naftos eksportuotojų valiutas. Tai informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

„Biržos laikmatis“: Euro zonos ekonomika įgauna pagreitį (1)

Pramonės gamyba euro zonoje augo sparčiausiai per pastaruosius šešerius metus – rodo vakar paskelbtas PMI pramonės indeksas.

Euro kursas atsidūrė pusės metų aukštumose

Pagrindiniai JAV akcijų indeksai vakar kilo trečią prekybos sesiją iš eilės („S&P“ +0,52 proc., „Dow Jones“ +0,43 proc.), Europoje pokyčiai buvo artimi nuliui („Stoxx Europe 600“ -0,09 procento).

Nurimus aistroms dėl JAV politinio skandalo, rinkose penktadienį vyravo optimizmas

Penktadienį Europos rinkos nutraukė 3 iš eilės sesijas trukusį verčių kritimą ir judėjo į viršų. Vokietijos DAX stiebėsi +0,39 proc., Britanijos FTSE 100 +0,46 proc., o Stoxx Europe 600 augo +0,60 proc.