Vytautas Plunksnis"/> Vytautas Plunksnis" />

Po švenčių prekeiviai į biržą sugrįžta vangiai

 (1)
Untitled Document

Pasyvioje rinkoje aktyviausiai prekiauta "Mažeikių naftos" (MAZN) akcijomis, kurių apyvarta siekė 46 tūkst. Lt, o kaina sumažėjo 3,66% iki 0,79 Lt. Bendrovės vadovų pažadai, kad kitais metais MAZN dirbs pelningai, investuotojų kol kas neįtikina - pelninga veikla buvo žadama tiek 1999-aisiais, tiek 2000-aisiais metais, tačiau didelė dalis sėkmės kol kas priklauso nuo Rusijos naftos tiekėjų. Šie kol nebus baigtos derybos dėl ilgalaikio bendradarbiavimo didelių naftos kiekių nežada.

Kol kas paskelbta, kad kitais metais "Mažeikių naftos" EBITDA (pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją) turėtų viršyti 200 mln. litų ir yra labai abejotina ar tokio dydžio EBITDA bus pakankamas pelningai veiklai. Per vienuolika šių metų mėnesių "Mažeikių naftos" EBITDA siekė 174,32 mln. Lt, tačiau per šį laikotarpį įmonė patyrė 131,7 mln. Lt nuostolių. Kitais metais įmonės nusidėvėjimas bei palūkanų mokėjimai vargu ar bus mažesni nei šiemet, todėl žinių apie tai, kas nulems tokį veiklos pagerėjimą, kol kas dar reikės palaukti.

Per pernai vykusį "Mažeikių naftos" akcininkų susirinkimą "Williams" atstovai akcentavo, kad po jų atėjimo grįžo investuotojų pasitikėjimas bendrove ir akcijų kaina per metus pakilo beveik dvigubai - iki 0,82 Lt. Šiuo metu MAZN akcijų kaina yra mažesnė nei metų pradžioje, tačiau iki metų pabaigos dar yra dvi prekybos sesijos. Kol kas sunku spręsti ar "Williams" bandys MAZN akcijų kainą pakelti vien tam, kad per akcininkų susirinkimą tai būtų galima akcentuoti kaip teigiamą veiklos aspektą.

"Pieno žvaigždžių" (PZVG) akcijos pabrango iki 1,04 Lt, o apyvarta siekė 9,6 tūkst. Lt. Bendrovės akcijų kaina pasiekė aukščiausią metų tašką. Biržos Listingo departamento sprendimu nuo rytojaus PZVG akcijoms bus netaikomos kainų kitimo ribos, nes užregistruota nauja akcijų emisija, kuri bus asimiliuota. Naują akcijų emisiją "Pieno žvaigždės" išleido tam, kad ją iškeitus į "Kauno pieno" akcijas būtų galutinai baigtas šios bendrovės prisijungimas. Po emisijų asimiliavimo PZVG kapitalizacija sieks apie 36 mln. Lt, o per vienuolika mėnesių bendrovė gavo apie 9 mln. Lt grynojo pelno. Pagal P/E rodiklį "Pieno žvaigždės" šiuo metu yra patraukliausia pieno perdirbimo pramonės įmonė, tačiau investuotojus gali atbaidyti informacijos trūkumas - šios bendrovės metinių bei pusmetinių veiklos ataskaitų internete nėra.

"Vilniaus Vingio" (VING) akcijos atpigo 5,09% iki 4,1 Lt, o apyvarta siekė 12,5 tūkst. Lt. Bendrovės fundamentalūs rodikliai išlieka patrauklūs ir akcijas tikriausiai pardavinėja tie investuotojai, kuriems greitai prireikė pinigų. Galima prognozuoti, kad VING ir kitais metais išliks viena iš labiausiai investuotojus traukiančių bendrovių. Tai, jog VING tampa viena iš bendrovių, kurias galima priskirti rinkos lyderių grupei, rodo ir biržos valdybos sprendimas nuo kitų metų pradžios į Litin10 indekso bazę įtraukti ir šią bendrovę.

Iš Litin10 indekso bazės nutarta Iš indekso bazės nutarta išbraukti Vilniaus banko (VB), "Utenos trikotažo" (UTRI) ir "Kalnapilio" (KALN) akcijas ir į jo skaičiavimo bazę įrašyti "Ekrano" (EKRA), "Vilniaus Vingio" bei "Lino" (LIN) akcijas. VB akcijos nuo kitų metų vasario turėtų būti perkeltos į Nelistinguojamų įmonių sąrašą, o Oficialaus sąrašo bendrovių - "Utenos trikotažo" bei "Kalnapilio" akcijos pastaruoju metu tikrai nepasižymėjo dideliu likvidumu. Nors vieno iš pagrindinių akcijų biržos indeksų skaičiavimo bazės pakeitimas užsienyje turėtų nemažą įtaką ir akcijų kainoms, tačiau Lietuvoje taip atsitikti neturėtų, nes praktiškai nėra investicijoms į indeksus skirtų instrumentų bei tai darančių fondų. Pasyvų investavimą į indeksą (tačiau sukurtą ne biržos, o naudojant savo metodiką) kol kas propaguoja tik JAV bendrovės "ZPR International" atstovybė Lietuvoje.

Pasikeitimas indeksuose gali teigiamai paveikti "Snaigės" (SNAI) akcijų kainą - biržos valdyba siūlys šią bendrovę įtraukti į "Baltic list" sąrašą. Taip bendrovė galėtų būti pastebėta tarptautinių investuotojų, kurie kiek mažiau domisi Lietuvos rinka. Deja, nėra aišku, ar SNAI iki svarstymo dienos pavyks išlaikyti reikalaujamą kapitalizaciją.

"Stumbro" (STUM) akcijos pabrango 4,24% iki 2,46 Lt, o apyvarta siekė 5,7 tūkst. Lt. Bendrovės akcijų kainos kitimas pastaruoju metu labai mažai priklauso nuo to, kyla ar krenta visa rinka. STUM akcijomis prekiauja tik smulkūs investuotojai, o tai sudaro galimybes į vieną ar į kitą pusę paveikti bendrovės akcijų kainą. Nepaisant mažo likvidumo, bendrovė kol kas džiugina investuotojus gerais veiklos rodikliais.

"Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos" (KJKK) akcijų kaina išliko 4,5 Lt, o apyvarta buvo didžiausia nuo šį mėnesį ir siekė 28,5 tūkst. Lt. Padidėjusį susidomėjimą bendrovės akcijomis galėjo nulemti straipsnis dienraštyje "Lietuvos rytas" apie tai, jog artimiausiu metu gali būti suvienodinti krovinių vežimo tarifai per Rusijos ir Lietuvos teritorijas į Klaipėdos ir Kaliningrado uostus. Antrąjį metų pusmetį Rusija 22% padidino krovinių vežimo per šios šalies teritoriją Lietuvos kryptimi tarifus, todėl pasunkėjo Klaipėdos uosto krovos bendrovių veikla. Pasirašius ilgalaikę sutartį su Rusija, gali išaugti ir KJKK perkraunamų krovinių srautas, todėl potencialiai galėtų padidėti ir bendrovės akcijų patrauklumas.

Rytoj kiek didesnio dėmesio gali sulaukti "Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) akcijos. Šiandien paskelbta, kad derybos su "Bredo" bus tęsiamos toliau bei tai, kad "Bredo" preliminariai sutiko padidinti siūlomą kainą bei investicijas. Pradiniame pasiūlyme "Bredo" siūlė už 75% LJUR akcijų sumokėti 204 mln. Lt, kas atitinka daugiau nei 5 Lt kainą už akciją. Nors garantijų, kad derybos bus sėkmingos - nėra, tačiau trumpu laikotarpiu galima laukti LJUR akcijų brangimo, nes investuotojų aistras kaitins ir tai, kad sudarant sandorį gali būti susitarta ir dėl oficialaus pasiūlymo skelbimo.

Tiesioginiais sandoriais prekiauta aktyviau nei centrinėje rinkoje. "Klaipėdos baldų" (KBAL) akcijų apyvarta siekė 149 tūkst. Lt, o vidutinė akcijos kaina buvo 0,8 Lt. "Snaigės" akcijų vidutine 36,54 Lt kaina nupirkta už 72 tūkst. Lt. "Šiaulių banko" (SAUB) akcijų parduota už 120 tūkst. Lt. Toliau smulkiais sandoriais perkamos "Invaldos" (INVL) akcijos - jų 28 sandoriu nupirkta už 9,3 tūkst. Lt, o už akciją mokėta 0,2 Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Pirmasis šių metų pusmetis naftai – blogiausias per pastaruosius 20 metų (8)

Naftos kainos penktadienį kilo, tačiau, nepaisant to, žaliavai pirmasis šių metų pusmetis turėtų būti blogiausias nuo pat 1997 m., rašo „Reuters“.

Bloga diena naftai ir Didžiosios Britanijos svarui (3)

JAV akcijų indeksus žemyn nusitempė pingančios energetikos sektoriaus bendrovių akcijos.

„Biržos laikmatis“: investuotojai džiaugėsi Prancūzijos parlamento rinkimų rezultatais

Vakar pakilo visi pagrindiniai Europos šalių akcijų indeksai (Vokietijos DAX +1,07 proc., Prancūzijos „CAC 40“ +0,90 proc., Didžiosios Britanijos „FTSE 100“ +0,81 procento). Labiausiai brango kalnakasybos bendrovių ir bankų akcijos.

Technologijų sektorius palaiko JAV akcijų rinką

JAV akcijų rinka pirmadienio prekybą pradėjo augimu, „Dow Jones Industrial Average“ pasiekė rekordinių aukštumų, nes investuotojai supirkinėjo technologijų bendrovių akcijas, informuoja „Reuters“.

Jenos kursas smuko JAV dolerio atžvilgiu, rinkų dėmesio centre – FED pareigūnų komentarai

Pirmadienio dienos prekybos metu JAV doleris ir euras jenos atžvilgiu sustiprėjo, reaguodami į skirtingus didžiųjų pasaulio centrinių bankų signalus, tuo tarpu valiutos prekiautojai laukia JAV federalinio atsargų banko (FED) pareigūnų pasisakymų šią savaitę, informuoja „Reuters“.