Untitled Document

Pasyvioje rinkoje aktyviausiai prekiauta "Mažeikių naftos" (MAZN) akcijomis, kurių apyvarta siekė 46 tūkst. Lt, o kaina sumažėjo 3,66% iki 0,79 Lt. Bendrovės vadovų pažadai, kad kitais metais MAZN dirbs pelningai, investuotojų kol kas neįtikina - pelninga veikla buvo žadama tiek 1999-aisiais, tiek 2000-aisiais metais, tačiau didelė dalis sėkmės kol kas priklauso nuo Rusijos naftos tiekėjų. Šie kol nebus baigtos derybos dėl ilgalaikio bendradarbiavimo didelių naftos kiekių nežada.

Kol kas paskelbta, kad kitais metais "Mažeikių naftos" EBITDA (pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją) turėtų viršyti 200 mln. litų ir yra labai abejotina ar tokio dydžio EBITDA bus pakankamas pelningai veiklai. Per vienuolika šių metų mėnesių "Mažeikių naftos" EBITDA siekė 174,32 mln. Lt, tačiau per šį laikotarpį įmonė patyrė 131,7 mln. Lt nuostolių. Kitais metais įmonės nusidėvėjimas bei palūkanų mokėjimai vargu ar bus mažesni nei šiemet, todėl žinių apie tai, kas nulems tokį veiklos pagerėjimą, kol kas dar reikės palaukti.

Per pernai vykusį "Mažeikių naftos" akcininkų susirinkimą "Williams" atstovai akcentavo, kad po jų atėjimo grįžo investuotojų pasitikėjimas bendrove ir akcijų kaina per metus pakilo beveik dvigubai - iki 0,82 Lt. Šiuo metu MAZN akcijų kaina yra mažesnė nei metų pradžioje, tačiau iki metų pabaigos dar yra dvi prekybos sesijos. Kol kas sunku spręsti ar "Williams" bandys MAZN akcijų kainą pakelti vien tam, kad per akcininkų susirinkimą tai būtų galima akcentuoti kaip teigiamą veiklos aspektą.

"Pieno žvaigždžių" (PZVG) akcijos pabrango iki 1,04 Lt, o apyvarta siekė 9,6 tūkst. Lt. Bendrovės akcijų kaina pasiekė aukščiausią metų tašką. Biržos Listingo departamento sprendimu nuo rytojaus PZVG akcijoms bus netaikomos kainų kitimo ribos, nes užregistruota nauja akcijų emisija, kuri bus asimiliuota. Naują akcijų emisiją "Pieno žvaigždės" išleido tam, kad ją iškeitus į "Kauno pieno" akcijas būtų galutinai baigtas šios bendrovės prisijungimas. Po emisijų asimiliavimo PZVG kapitalizacija sieks apie 36 mln. Lt, o per vienuolika mėnesių bendrovė gavo apie 9 mln. Lt grynojo pelno. Pagal P/E rodiklį "Pieno žvaigždės" šiuo metu yra patraukliausia pieno perdirbimo pramonės įmonė, tačiau investuotojus gali atbaidyti informacijos trūkumas - šios bendrovės metinių bei pusmetinių veiklos ataskaitų internete nėra.

"Vilniaus Vingio" (VING) akcijos atpigo 5,09% iki 4,1 Lt, o apyvarta siekė 12,5 tūkst. Lt. Bendrovės fundamentalūs rodikliai išlieka patrauklūs ir akcijas tikriausiai pardavinėja tie investuotojai, kuriems greitai prireikė pinigų. Galima prognozuoti, kad VING ir kitais metais išliks viena iš labiausiai investuotojus traukiančių bendrovių. Tai, jog VING tampa viena iš bendrovių, kurias galima priskirti rinkos lyderių grupei, rodo ir biržos valdybos sprendimas nuo kitų metų pradžios į Litin10 indekso bazę įtraukti ir šią bendrovę.

Iš Litin10 indekso bazės nutarta Iš indekso bazės nutarta išbraukti Vilniaus banko (VB), "Utenos trikotažo" (UTRI) ir "Kalnapilio" (KALN) akcijas ir į jo skaičiavimo bazę įrašyti "Ekrano" (EKRA), "Vilniaus Vingio" bei "Lino" (LIN) akcijas. VB akcijos nuo kitų metų vasario turėtų būti perkeltos į Nelistinguojamų įmonių sąrašą, o Oficialaus sąrašo bendrovių - "Utenos trikotažo" bei "Kalnapilio" akcijos pastaruoju metu tikrai nepasižymėjo dideliu likvidumu. Nors vieno iš pagrindinių akcijų biržos indeksų skaičiavimo bazės pakeitimas užsienyje turėtų nemažą įtaką ir akcijų kainoms, tačiau Lietuvoje taip atsitikti neturėtų, nes praktiškai nėra investicijoms į indeksus skirtų instrumentų bei tai darančių fondų. Pasyvų investavimą į indeksą (tačiau sukurtą ne biržos, o naudojant savo metodiką) kol kas propaguoja tik JAV bendrovės "ZPR International" atstovybė Lietuvoje.

Pasikeitimas indeksuose gali teigiamai paveikti "Snaigės" (SNAI) akcijų kainą - biržos valdyba siūlys šią bendrovę įtraukti į "Baltic list" sąrašą. Taip bendrovė galėtų būti pastebėta tarptautinių investuotojų, kurie kiek mažiau domisi Lietuvos rinka. Deja, nėra aišku, ar SNAI iki svarstymo dienos pavyks išlaikyti reikalaujamą kapitalizaciją.

"Stumbro" (STUM) akcijos pabrango 4,24% iki 2,46 Lt, o apyvarta siekė 5,7 tūkst. Lt. Bendrovės akcijų kainos kitimas pastaruoju metu labai mažai priklauso nuo to, kyla ar krenta visa rinka. STUM akcijomis prekiauja tik smulkūs investuotojai, o tai sudaro galimybes į vieną ar į kitą pusę paveikti bendrovės akcijų kainą. Nepaisant mažo likvidumo, bendrovė kol kas džiugina investuotojus gerais veiklos rodikliais.

"Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos" (KJKK) akcijų kaina išliko 4,5 Lt, o apyvarta buvo didžiausia nuo šį mėnesį ir siekė 28,5 tūkst. Lt. Padidėjusį susidomėjimą bendrovės akcijomis galėjo nulemti straipsnis dienraštyje "Lietuvos rytas" apie tai, jog artimiausiu metu gali būti suvienodinti krovinių vežimo tarifai per Rusijos ir Lietuvos teritorijas į Klaipėdos ir Kaliningrado uostus. Antrąjį metų pusmetį Rusija 22% padidino krovinių vežimo per šios šalies teritoriją Lietuvos kryptimi tarifus, todėl pasunkėjo Klaipėdos uosto krovos bendrovių veikla. Pasirašius ilgalaikę sutartį su Rusija, gali išaugti ir KJKK perkraunamų krovinių srautas, todėl potencialiai galėtų padidėti ir bendrovės akcijų patrauklumas.

Rytoj kiek didesnio dėmesio gali sulaukti "Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) akcijos. Šiandien paskelbta, kad derybos su "Bredo" bus tęsiamos toliau bei tai, kad "Bredo" preliminariai sutiko padidinti siūlomą kainą bei investicijas. Pradiniame pasiūlyme "Bredo" siūlė už 75% LJUR akcijų sumokėti 204 mln. Lt, kas atitinka daugiau nei 5 Lt kainą už akciją. Nors garantijų, kad derybos bus sėkmingos - nėra, tačiau trumpu laikotarpiu galima laukti LJUR akcijų brangimo, nes investuotojų aistras kaitins ir tai, kad sudarant sandorį gali būti susitarta ir dėl oficialaus pasiūlymo skelbimo.

Tiesioginiais sandoriais prekiauta aktyviau nei centrinėje rinkoje. "Klaipėdos baldų" (KBAL) akcijų apyvarta siekė 149 tūkst. Lt, o vidutinė akcijos kaina buvo 0,8 Lt. "Snaigės" akcijų vidutine 36,54 Lt kaina nupirkta už 72 tūkst. Lt. "Šiaulių banko" (SAUB) akcijų parduota už 120 tūkst. Lt. Toliau smulkiais sandoriais perkamos "Invaldos" (INVL) akcijos - jų 28 sandoriu nupirkta už 9,3 tūkst. Lt, o už akciją mokėta 0,2 Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (1)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

ECB išreiškė nerimą dėl stipraus euro (2)

Aukšti Europos centrinio banko ( ECB ) bankininkai praėjusio mėnesio susitikime išreiškė savo...

Top naujienos

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (76)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (10)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Ispaniją sudrebinę teroro išpuoliai: žudikai ketino panaudoti dujas mirtininkų liemenės buvo netikros, Ieškomasis septyniolikmetis sunkvežimio vairuotojas (522)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Būsimųjų vairuotojų laukia iššūkiai: bus dar daugiau neišlaikiusiųjų iš pirmo karto (15)

Norintieji gauti vairuotojo teises tiesiog apgulė „Regitrą“. Daugelis skuba praktinį...

Lenkimo manevras, pasibaigęs tragedija: pamoka, kurią turime išmokti (29)

Ketvirtadienį Trakų rajone įvyko sukrečianti avarija, kurios metu kaktomuša susidūrus dviem...

Su Rusija siejamos programinės įrangos kelia pavojų (1)

Kai kurios svarbios valstybės įstaigos ir strateginės įmonės iki šiol naudoja nesaugią su...

Pietų pertrauka kaimiškoje trobelėje: dėl šios vietos verta ištrūkti iš Senamiesčio (3)

Jei sostinėje besisvečiuojantys turistai ar jūsų pačių draugai užsieniečiai kada paklaus, kur...

Ketinate pirkti brangakmenius? Ekspertė patarė, kaip neapsigauti (8)

Viešoje erdvėje neretai galime išgirsti ką nors įdomaus ir neįtikėtino apie deimantus – apie...

Savaitgalį per Lietuvą keliaus audra (16)

Savaitgalį sinoptikai prognozuoja škvalą ir perkūniją, škvalo metu vėjas gali siekti 15-20 m/s,...