Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

Pirmąją metų savaitę rinka užbaigė optimistinėmis nuotaikomis

Sausio 5 dieną prekyba Nacionalinėje vertybinių popierių biržoje dar labiau pagyvėjo, o centrinės rinkos apyvarta siekė beveik 850 tūkst. litų. Kainos pradėjo kilti po vangokų pirmų dviejų prekybos sesijų, o pirmųjų metų savaičių pakilimas Lietuvos akcijų rinkai būdingas visais metais.

Untitled Normal Page

Pagrindinis investuotojų dėmesys buvo nukreiptas į "Snaigės" (SNAI) akcijas, kurių vidutinė kaina pakilo iki 37,11 Lt, o apyvarta nepertraukiamos prekybos metu buvo didžiausia paskutinįjį mėnesį ir siekė 386 tūkst. litų. Vakar agentūra ELTA išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad kontrolinis "Snaigės" akcijų paketas strateginiam investuotojui gali būti parduotas jau šiais metais. Šiandien agentūrai BNS šią naujieną taip pat patvirtino "Snaigės" prezidentas Antanas Andrulionis. Po šių naujienų SNAI kaina kilo tiek rytinės, tiek nepertraukiamos prekybos metu. Visgi tas pats A. Andrulionis ką nors komentuoti naujienų agentūros "Reuters" žurnalistui atsisakė, o šiandien "Verslo žiniose" buvo išspausdinta informacija, kad pasak pagrindinio įmonės akcininko "Baltic Investment Fund" vadybininko Vygando Juro, "fondas daugiau šios įmonės akcijų neparduos".
Investuotojus iš įvairių šaltinių pasiekiančios naujienos dėl strateginio investuotojo kol kas nėra patvirtintos.
Labai daug kas spręsis visuotinio akcininkų susirinkimo, vyksiančio sausio 13 dieną, metu, kuriame, kaip tikimasi, gali paaiškėti stambiausių akcininkų pozicija dėl strateginio investuotojo.

Lietuvos taupomojo banko (LTB) akcijų kaina šiandien nukrito 5,7% iki 9 Lt, o apyvarta siekė 22,5 tūkst. litų. Šią savaitę pasirodę pranešimai apie tai, kad LTB jau parduotas didžiausiam Estijos bankui nepasitvirtino, tačiau Lietuvos taupomasis bankas dar niekad nebuvo taip arti sėkmingo privatizavimo pabaigos, kaip kad jis yra šiuo metu. Būtent su privatizavimu susijusios naujienos šią savaitę pakėlė LTB vertybinių popierių kainą 7,5%.
Ir vėl 100 tūkst. litų viršijo "Ekrano" (
EKRA) akcijų apyvarta, o vidutinė kaina pakilo 0,5 procento iki 7 Lt. Beveik visi šios dienos sandoriai buvo sudaryti būtent šia kaina. Gali būti, kad rinkoje yra stambus pirkėjas, kuris supirkinėja "Ekrano" akcijas būtent po 7 litus.

Tradiciškai aktyviausiai prekiaujamos "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijos tiek šiandien, tiek apskritai šią savaitę susilaukė santykinai nedaug dėmesio. Savaitės pradžioje smuktelėjusios telekomo akcijų kainos savaitės pabaigoje kiek atsigavo, tačiau prekybos apimtys nebuvo didelės. Šiandien "Lietuvos telekomo" akcijų kaina buvo 2,10 Lt, ir nepakito lyginant tiek su vakar diena, tiek su praėjusios savaitės paskutine sesija.
Susisiekimo ministerija sieks, kad "Lietuvos telekomas" jau nuo šių metų liepos pirmosios dienos pradėtų skaičiuoti mokesčius už telefono pokalbius, fiksuojant jų trukmę sekundžių tikslumu. Taip pat bus reikalaujama, kad vartotojai gautu išsamias nemokamas pokalbių ataskaita paštu. Telekomas jau anksčiau paskelbė apie naujas klientų aptarnavimo sistemas. Iš viso diegiama klientų aptarnavimo bei atsiskaitymo pagal sąskaitas sistema LTEL kainuos apie 150 mln. litų, ir akcininkams bendrovė dar nepateikė išsamaus paaiškinimo, kaip tai atsipirks pačiai įmonei.

Šiandien "Mažeikių naftos" (MAZN) akcijų kaina pakilo 1 centu iki 0,82 Lt, o apyvarta siekė 53 tūkst. litų. Šią savaitę koncerno vertybinių popierių kaina kilo palaikoma bendrovės vadovybės optimistinių kalbų, kad šių metų pirmąjį ketvirtį nafta bus gaunama be sutrikimų. Tačiau jau prekybai pasibaigus bendrovės išplatintame pranešime spaudai matosi, kad naftos gavimo bei perdirbimo planus įvykdyti pavyksta ne visada. Pernai MAZN perdirbo 4,9 mln. tonų naftos, nors dar metų pradžioje planavo perdirbti 7 mln. tonų, ir tik vėliau prognozes sumažino iki 5 mln. tonų. Mažiau nei planuota naftos perpumpuota ir Biržų naftotiekiu - per metus 24,5 mln. tonų.

Duomenys apie naftos perdirbimą pirmadienį MAZN kainą turėtų paveikti neigiamai. Tačiau jei kils daugumos bendrovių akcijų kursai, tai nuo kritimo gali sustabdyti ir MAZN kainą.

Vakar paskelbus preliminarius 2000 metų rezultatus, Vilniaus baldų kombinato (VBK) akcijų kaina šiandien pakilo 4% iki 3 Lt. Šios bendrovės akcijos buvo vienos iš pirmųjų, kurias paveikė geri išankstiniai veiklos rezultatai, tačiau jau artimiausiomis dienomis tokių atvejų turėtume sulaukti daugiau.

Paskutinėmis savaitės dienomis vis aktyviau prekiaujama "Kalnapilio" (KALN) akcijomis. Per savaitę alaus daryklos akcijų kaina nukrito kiek daugiau nei 0,5 procento iki 3,60 Lt, o apyvarta penktadienį pasiekė jau 15 tūkst. litų. Nors šiandien aludarių asociacijos paskelbti duomenys rodo, kad "Kalnapilis" praranda savo rinkos dalį, tačiau rinkos dalyviai viltis sieja su galimu šios bendrovės kontrolinio akcijų paketo pardavimu kitam savininkui.

Nuo pirmadienio, Listingo departamento sprendimu, einamajame sąraše bus prekiaujama "Naftos terminalo" akcijomis. "Naftos terminalas" yra pagrindinis "Klaipėdos naftos" akcininkas. 1999 metais "Klaipėdos nafta" uždirbo 50 mln. litų, ir buvo viena iš pelningiausių Lietuvos įmonių, tačiau praėjusių metų pavasarį iš biržos sąrašų pasitraukė. 2000 metais "Klaipėdos nafta" perkrovė 5,247 mln. tonų naftos, t.y. 32,1% daugiau nei 1999 metais, tačiau mažiau, nei buvo planuota (6 mln. tonų).
"Klaipėdos naftos", o tuo pačiu ir "Naftos terminalo", veiklos rezultatai labai priklauso nuo aukščiausių valdžios sluoksnių politinių sprendimų. 1999 metais privatizuojant "Mažeikių naftą", buvo priimtas politinis sprendimas pasirašyti sutartį tarp šio naftos koncerno ir "Klaipėdos naftos". Pagal "Williams" susitarimą su Vyriausybe, "Mažeikių nafta" tapo išskirtiniu "Klaipėdos naftos" klientu. MAZN įsipareigojo nepertraukiamai tiekti naftos produktus, o už tiekimo sutrukdymus mokėti baudas. Tačiau sutartyje numatyti ir mažesni krovos darbų įkainiai, kurie yra nenaudingi "Klaipėdos naftai". Be to "Klaipėdos nafta" įsipareigojo investuoti apie 20 mln. litų papildomiems rezervuarams bei krantinėms, skirtiems specialiai "Mažeikių naftai".
Šiandien "Klaipėdos nafta" atsisakė perkrauti 12 mln. litų vertės "Mažeikių naftos" dyzelino krovinį, taip siekdama daryti spaudimą MAZN dėl palankesnių perkrovimo tarifų. Vienadienis konfliktas buvo išspręstas, o į dviejų bendrovių derybas įsikišus Vyriausybei, gali būti, kad perkrovimo tarifai bus padidinti.
Be perkrovimo tarifų, "Klaipėdos naftos" veiklai didelę įtaką turi valdžios sprendimai dėl investicijų į Klaipėdos uosto frachto didinimą.
Nors naujienų apie "Naftos terminalą" bei jos valdomą "Klaipėdos naftą" ir netrūksta, tačiau vargu, ar šios bendrovės vertybiniais popieriais bus prekiaujama aktyviai. Birželio 30 dienos duomenimis, 74,15% bendrovės akcijų valdė valstybė, o iš viso buvo 630 akcininkų.

Kitą savaitę, sekmadienį, vyks "Klaipėdos baldų" (KBAL) akcininkų susirinkimas, kuriame jos pagrindinis akcininkas koncernas SBA bandys priimti sprendimą išplatinti naują akcijų emisiją. Ne visada prognozuojami koncerno veiksmai žlugdo smulkių investuotojų pasitikėjimą šia įmone, ir tikėtina, kad kitą savaitę centrinėje rinkoje didelės apyvartos KBAL vertybiniais popieriais nebus.

Neaktyvi šiandien buvo tiesioginių sandorių rinka. "Lifosos" (LIFO) akcijų apyvarta siekė 4,9 tūkst. litų, o vidutinė kaina buvo 14,50 Lt. "Stumbro" (STUM) vertybiniai popieriai kainavo 1,60 Lt, o apyvarta buvo 1,3 tūkst. litų.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Pirmasis šių metų pusmetis naftai – blogiausias per pastaruosius 20 metų (9)

Naftos kainos penktadienį kilo, tačiau, nepaisant to, žaliavai pirmasis šių metų pusmetis turėtų būti blogiausias nuo pat 1997 m., rašo „Reuters“.

Bloga diena naftai ir Didžiosios Britanijos svarui (3)

JAV akcijų indeksus žemyn nusitempė pingančios energetikos sektoriaus bendrovių akcijos.

„Biržos laikmatis“: investuotojai džiaugėsi Prancūzijos parlamento rinkimų rezultatais

Vakar pakilo visi pagrindiniai Europos šalių akcijų indeksai (Vokietijos DAX +1,07 proc., Prancūzijos „CAC 40“ +0,90 proc., Didžiosios Britanijos „FTSE 100“ +0,81 procento). Labiausiai brango kalnakasybos bendrovių ir bankų akcijos.

Technologijų sektorius palaiko JAV akcijų rinką

JAV akcijų rinka pirmadienio prekybą pradėjo augimu, „Dow Jones Industrial Average“ pasiekė rekordinių aukštumų, nes investuotojai supirkinėjo technologijų bendrovių akcijas, informuoja „Reuters“.

Jenos kursas smuko JAV dolerio atžvilgiu, rinkų dėmesio centre – FED pareigūnų komentarai

Pirmadienio dienos prekybos metu JAV doleris ir euras jenos atžvilgiu sustiprėjo, reaguodami į skirtingus didžiųjų pasaulio centrinių bankų signalus, tuo tarpu valiutos prekiautojai laukia JAV federalinio atsargų banko (FED) pareigūnų pasisakymų šią savaitę, informuoja „Reuters“.