Sausio 5 dieną prekyba Nacionalinėje vertybinių popierių biržoje dar labiau pagyvėjo, o centrinės rinkos apyvarta siekė beveik 850 tūkst. litų. Kainos pradėjo kilti po vangokų pirmų dviejų prekybos sesijų, o pirmųjų metų savaičių pakilimas Lietuvos akcijų rinkai būdingas visais metais.

Untitled Normal Page

Pagrindinis investuotojų dėmesys buvo nukreiptas į "Snaigės" (SNAI) akcijas, kurių vidutinė kaina pakilo iki 37,11 Lt, o apyvarta nepertraukiamos prekybos metu buvo didžiausia paskutinįjį mėnesį ir siekė 386 tūkst. litų. Vakar agentūra ELTA išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad kontrolinis "Snaigės" akcijų paketas strateginiam investuotojui gali būti parduotas jau šiais metais. Šiandien agentūrai BNS šią naujieną taip pat patvirtino "Snaigės" prezidentas Antanas Andrulionis. Po šių naujienų SNAI kaina kilo tiek rytinės, tiek nepertraukiamos prekybos metu. Visgi tas pats A. Andrulionis ką nors komentuoti naujienų agentūros "Reuters" žurnalistui atsisakė, o šiandien "Verslo žiniose" buvo išspausdinta informacija, kad pasak pagrindinio įmonės akcininko "Baltic Investment Fund" vadybininko Vygando Juro, "fondas daugiau šios įmonės akcijų neparduos".
Investuotojus iš įvairių šaltinių pasiekiančios naujienos dėl strateginio investuotojo kol kas nėra patvirtintos.
Labai daug kas spręsis visuotinio akcininkų susirinkimo, vyksiančio sausio 13 dieną, metu, kuriame, kaip tikimasi, gali paaiškėti stambiausių akcininkų pozicija dėl strateginio investuotojo.

Lietuvos taupomojo banko (LTB) akcijų kaina šiandien nukrito 5,7% iki 9 Lt, o apyvarta siekė 22,5 tūkst. litų. Šią savaitę pasirodę pranešimai apie tai, kad LTB jau parduotas didžiausiam Estijos bankui nepasitvirtino, tačiau Lietuvos taupomasis bankas dar niekad nebuvo taip arti sėkmingo privatizavimo pabaigos, kaip kad jis yra šiuo metu. Būtent su privatizavimu susijusios naujienos šią savaitę pakėlė LTB vertybinių popierių kainą 7,5%.
Ir vėl 100 tūkst. litų viršijo "Ekrano" (
EKRA) akcijų apyvarta, o vidutinė kaina pakilo 0,5 procento iki 7 Lt. Beveik visi šios dienos sandoriai buvo sudaryti būtent šia kaina. Gali būti, kad rinkoje yra stambus pirkėjas, kuris supirkinėja "Ekrano" akcijas būtent po 7 litus.

Tradiciškai aktyviausiai prekiaujamos "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijos tiek šiandien, tiek apskritai šią savaitę susilaukė santykinai nedaug dėmesio. Savaitės pradžioje smuktelėjusios telekomo akcijų kainos savaitės pabaigoje kiek atsigavo, tačiau prekybos apimtys nebuvo didelės. Šiandien "Lietuvos telekomo" akcijų kaina buvo 2,10 Lt, ir nepakito lyginant tiek su vakar diena, tiek su praėjusios savaitės paskutine sesija.
Susisiekimo ministerija sieks, kad "Lietuvos telekomas" jau nuo šių metų liepos pirmosios dienos pradėtų skaičiuoti mokesčius už telefono pokalbius, fiksuojant jų trukmę sekundžių tikslumu. Taip pat bus reikalaujama, kad vartotojai gautu išsamias nemokamas pokalbių ataskaita paštu. Telekomas jau anksčiau paskelbė apie naujas klientų aptarnavimo sistemas. Iš viso diegiama klientų aptarnavimo bei atsiskaitymo pagal sąskaitas sistema LTEL kainuos apie 150 mln. litų, ir akcininkams bendrovė dar nepateikė išsamaus paaiškinimo, kaip tai atsipirks pačiai įmonei.

Šiandien "Mažeikių naftos" (MAZN) akcijų kaina pakilo 1 centu iki 0,82 Lt, o apyvarta siekė 53 tūkst. litų. Šią savaitę koncerno vertybinių popierių kaina kilo palaikoma bendrovės vadovybės optimistinių kalbų, kad šių metų pirmąjį ketvirtį nafta bus gaunama be sutrikimų. Tačiau jau prekybai pasibaigus bendrovės išplatintame pranešime spaudai matosi, kad naftos gavimo bei perdirbimo planus įvykdyti pavyksta ne visada. Pernai MAZN perdirbo 4,9 mln. tonų naftos, nors dar metų pradžioje planavo perdirbti 7 mln. tonų, ir tik vėliau prognozes sumažino iki 5 mln. tonų. Mažiau nei planuota naftos perpumpuota ir Biržų naftotiekiu - per metus 24,5 mln. tonų.

Duomenys apie naftos perdirbimą pirmadienį MAZN kainą turėtų paveikti neigiamai. Tačiau jei kils daugumos bendrovių akcijų kursai, tai nuo kritimo gali sustabdyti ir MAZN kainą.

Vakar paskelbus preliminarius 2000 metų rezultatus, Vilniaus baldų kombinato (VBK) akcijų kaina šiandien pakilo 4% iki 3 Lt. Šios bendrovės akcijos buvo vienos iš pirmųjų, kurias paveikė geri išankstiniai veiklos rezultatai, tačiau jau artimiausiomis dienomis tokių atvejų turėtume sulaukti daugiau.

Paskutinėmis savaitės dienomis vis aktyviau prekiaujama "Kalnapilio" (KALN) akcijomis. Per savaitę alaus daryklos akcijų kaina nukrito kiek daugiau nei 0,5 procento iki 3,60 Lt, o apyvarta penktadienį pasiekė jau 15 tūkst. litų. Nors šiandien aludarių asociacijos paskelbti duomenys rodo, kad "Kalnapilis" praranda savo rinkos dalį, tačiau rinkos dalyviai viltis sieja su galimu šios bendrovės kontrolinio akcijų paketo pardavimu kitam savininkui.

Nuo pirmadienio, Listingo departamento sprendimu, einamajame sąraše bus prekiaujama "Naftos terminalo" akcijomis. "Naftos terminalas" yra pagrindinis "Klaipėdos naftos" akcininkas. 1999 metais "Klaipėdos nafta" uždirbo 50 mln. litų, ir buvo viena iš pelningiausių Lietuvos įmonių, tačiau praėjusių metų pavasarį iš biržos sąrašų pasitraukė. 2000 metais "Klaipėdos nafta" perkrovė 5,247 mln. tonų naftos, t.y. 32,1% daugiau nei 1999 metais, tačiau mažiau, nei buvo planuota (6 mln. tonų).
"Klaipėdos naftos", o tuo pačiu ir "Naftos terminalo", veiklos rezultatai labai priklauso nuo aukščiausių valdžios sluoksnių politinių sprendimų. 1999 metais privatizuojant "Mažeikių naftą", buvo priimtas politinis sprendimas pasirašyti sutartį tarp šio naftos koncerno ir "Klaipėdos naftos". Pagal "Williams" susitarimą su Vyriausybe, "Mažeikių nafta" tapo išskirtiniu "Klaipėdos naftos" klientu. MAZN įsipareigojo nepertraukiamai tiekti naftos produktus, o už tiekimo sutrukdymus mokėti baudas. Tačiau sutartyje numatyti ir mažesni krovos darbų įkainiai, kurie yra nenaudingi "Klaipėdos naftai". Be to "Klaipėdos nafta" įsipareigojo investuoti apie 20 mln. litų papildomiems rezervuarams bei krantinėms, skirtiems specialiai "Mažeikių naftai".
Šiandien "Klaipėdos nafta" atsisakė perkrauti 12 mln. litų vertės "Mažeikių naftos" dyzelino krovinį, taip siekdama daryti spaudimą MAZN dėl palankesnių perkrovimo tarifų. Vienadienis konfliktas buvo išspręstas, o į dviejų bendrovių derybas įsikišus Vyriausybei, gali būti, kad perkrovimo tarifai bus padidinti.
Be perkrovimo tarifų, "Klaipėdos naftos" veiklai didelę įtaką turi valdžios sprendimai dėl investicijų į Klaipėdos uosto frachto didinimą.
Nors naujienų apie "Naftos terminalą" bei jos valdomą "Klaipėdos naftą" ir netrūksta, tačiau vargu, ar šios bendrovės vertybiniais popieriais bus prekiaujama aktyviai. Birželio 30 dienos duomenimis, 74,15% bendrovės akcijų valdė valstybė, o iš viso buvo 630 akcininkų.

Kitą savaitę, sekmadienį, vyks "Klaipėdos baldų" (KBAL) akcininkų susirinkimas, kuriame jos pagrindinis akcininkas koncernas SBA bandys priimti sprendimą išplatinti naują akcijų emisiją. Ne visada prognozuojami koncerno veiksmai žlugdo smulkių investuotojų pasitikėjimą šia įmone, ir tikėtina, kad kitą savaitę centrinėje rinkoje didelės apyvartos KBAL vertybiniais popieriais nebus.

Neaktyvi šiandien buvo tiesioginių sandorių rinka. "Lifosos" (LIFO) akcijų apyvarta siekė 4,9 tūkst. litų, o vidutinė kaina buvo 14,50 Lt. "Stumbro" (STUM) vertybiniai popieriai kainavo 1,60 Lt, o apyvarta buvo 1,3 tūkst. litų.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (56)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (5)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (58)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (95)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (1)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

„Alfa Romeo Stelvio“: perėja į vairuotojo pasaulį (24)

2757 metrų aukštyje Italijos kalnuose, netoli Šveicarijos, esanti perėja, kurioje – net 48-ių...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (24)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Atstumta kalytė prarado gyvenimo džiaugsmą: laimei, ją pastebėjo geras žmogus (7)

Liepos mėnesį palikdami savo 5-erių metų augintinę Manhatano gyvūnų priežiūros centre,...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (314)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...