Pirmadienį Vilniaus biržoje tęsėsi neigiama akcijų kainų korekcija. Negatyvias nuotaikas po savaitgalio stiprino paskelbti prastesni nei tikėtasi JAV ekonominiai indikatoriai, paskatinę nuogąstavimus dėl galimos didžiausio pasaulyje ūkio recesijos, žaliavų kainų smukimas prekių biržose, taip pat Kinijos vyriausybės pažadai stabdyti šalies ekonomiką nuo galimo perkaitimo. Daugelis investuotojų, baimindamiesi, kad korekcija dar gali užtrukti, yra linkę sumažinti rizikingų aktyvų dalį savo portfeliuose, didindami fiksuoto pajamingumo instrumentų dalį bei kaupdami grynus pinigus, tikėdamiesi vėliau atpirkti akcijas mažesne kaina.
Lietuvoje šiuo metu investuotojų nuotaikas labai veikia bendros užsienio rinkų tendencijos. Pirmadienį, matydami žemyn besiritančius kitų biržų indeksus, supanikavę investuotojai puolė beatodairiškai pardavinėti akcijas nesirinkdami kainų ir taip praktiškai sudegindami paskutinius kursų prieaugio nuo metų pradžios likučius. Verta pažymėti, kad kokios nors ekonominės krizės, grėsmingų naujienų, kad gali suprastėti įmonių rezultatai, ar kokio nors kito tvirto fundamentalaus pagrindo tokiam ženkliam akcijų nuvertėjimui šiuo metu nėra, todėl galima tikėtis, kad ilgesniu laikotarpiu jų kainos atsistatys. Dabartinę situaciją galima vertinti, kaip pakankamai logišką, bet neadekvačią pasekmę prieš tai pusę metų besitęsusio akcijų brangimo, o tai, kad kainų nuosmukiai yra tokie ženklūs, lemia rinkos dalyvių emocijos ir nepakankamai didelis rinkos likvidumas. Tikėtina, kad akcijų kursai stabtels ir stabilizuosis tuomet, kai rinką paliks didesnius akcijų kiekius turėję panikuoti linkę investuotojai ir joje liks daugiau šalto proto, nei emocijų, ir rinkos dalyviai apsispręs, kad akcijos jau pernelyg atpigo.

Pirmadienį akcijų rinkos apyvarta siekė 20,5 mln. litų, sandorių skaičius sudarė 2045. Didelis prekybinis aktyvumas rodo, kad netrūksta ne tik parduodančiųjų, bet ir nepraleidžiančių progos įsigyti smarkiai atpigusių akcijų. Per sesiją atpigo 31, pabrango vos 2 bendrovių akcijos. Biržos indeksas OMX Vilnius sumenko 2,6 proc., tačiau šiam pokyčiui reprezentatyvumo nepridėjo “Mažeikių naftos” akcijų, kurios faktiškai be prekybos brango 3 proc., svoris. Geriau situaciją atspindintys kaimyninių rinkų indeksai OMX Tallinn ir OMX Riga ritosi žemyn atitinkamai 4,88 proc. ir 3,02 proc.

Daugiausiai buvo pardavinėta TEO LT (TEO1L) akcijų. Jų perleista už 6,2 mln. litų, o kaina sugebėjo nusiristi žemyn 6,44 proc. iki 2,47 lito. Per mėnesį, nuo vasario 6 dienos, TEO akcijos jau yra atpigusios 18,8 proc., nors jokių neigiamų naujienų iš bendrovės stovyklos, išskyrus apie nepavykusį “Mikrovisatos TV” įsigijimo sandorį, taip ir nepasirodė. Todėl galima teigti, kad nuosmukį lėmė vien investuotojų sprendimas pasitraukti iš rinkos laukiant geresnių laikų. Kita vertus, atsirado ženklų, kad bendrovė gali už praėjusius metus išmokėti bent jau 0,2 (iki 0,27) lito dividendų akcijai, todėl smarkiai atpigusios akcijos tapo patrauklios pirkti vien jau dėl išmokų, tačiau kol iš šios pozicijos nepasitrauks visi norintieji, TEO akcininkams teks palaukti “susiveržus diržus”.

Prieš rinką apėmusį panišką pardavėjų spaudimą neatsilaikė ir bankų sektoriaus atstovai. “Šiaulių banko” (SAB1L) vertybiniai popieriai atpigo 6,85 proc. iki 3,81, o apyvarta siekė 5,2 mln. litų. “Ūkio banko” (UKB1L) akcijos nuvertėjo 8,58 proc. iki 3,94 lito, jų suprekiauta už 4,3 mln. litų. Tuo tarpu “Snoro” (SRS1L) akcijų kaina sumenko 6,15 proc. iki 4,88 lito, jų perleista už 476 tūkst. litų. Bankų akcijos šiuo metu kainuoja pigiau nei kainavo praėjusių metų pabaigoje, nepaisant vėliau paskelbtų rekordinių metinių pelnų, labai gerų ketvirto ketvirčio rezultatų, pagerėjusių kredito reitingų, įspūdingų šių metų pelno augimo prognozių, artėjančių pelno, o “Šiaulių banko” atveju ir nemokamų akcijų, dalybų. Dėl visų šių priežasčių bankų kapitalizacijos nuosmukio mastas neatrodo pagrįstas ir ilguoju laikotarpiu, išsisklaidžius neigiamų emocijų šleifui, matyt, galima tikėtis kainų atsitiesimo, o techninio jų atsistatymo galima tikėtis ir trumpuoju laikotarpiu, nes akcijos atrodo pernelyg smarkiai atpigusios per trumpą laiko tarpą.

Aprangos” (APG1L) akcijos nebuvo išimtis – jų kaina smuktelėjo 5,65 proc. iki 14,2 lito, o apyvartumas sudarė 1,1 mln. litų. Atrodo, kad rinką užvaldžius emocijoms investuotojai liko kurti bet kokiems teigiamiems fundamentaliems faktoriams. “Aprangos” pardavimai, nepaisant itin šalto oro, vasarį ūgtelėjo 40,3 proc. lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai. Nors apyvartos augimo tempas ir buvo mažesnis už demonstruotą sausį (52 proc.), tačiau didesnis nei vidutinis metinis prognozinis augimo tempas – 39 proc. Bendrovė 2010 metais ketina pasiekti 1 mlrd. apyvartą, arba 3,3 karto daugiau, nei 2006 metais bei triskart padidinti prekybinius plotus, taip pat sieks lyderės pozicijų Estijoje bei gali vykdyti plėtrą ir už Baltijos šalių regiono ribų. Nepaisant visų šių gerų naujienų, bendrovės akcijos nuo vasario 6 dienos jau kartu su visa rinka atpigo 17,4 proc.

"Jūsų tarpininko" finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (35)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (27)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (85)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (88)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1126)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (53)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (86)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...