Vytautas Plunksnis"/> Vytautas Plunksnis" />

Pasyvioje biržoje kol kas aktyvūs tik vietiniai žaidėjai

 (1)
Untitled Document

"Snaigės" (SNAI) akcijų kaina sumažėjo 1,88% iki 35,97 Lt, o apyvarta siekė 30 tūkst. Lt. "Snaigės" akcijas nutarta įtraukti į "Baltic List" sąrašą, tačiau investuotojus tikriausiai labiau domina jau kitų metų pradžioje vyksiantis akcininkų susirinkimas. Jei šiame susirinkime nepaaiškės kas nors apie strateginį investuotoją, SNAI akcijų kaina labai lengvai gali nusiristi į prieš nemažą pakilimą buvusį lygį.

"Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) akcijų kaina padidėjo 2,56% iki 2 Lt, o apyvarta siekė 14 tūkst. Lt. Naujienų apie šios įmonės privatizavimą artimiausiu metu neturėtų trūkti, o viena iš įdomiausių naujienų šiandien yra ta, jog "Bredo" teises ir pareigas gali perimti "DFDS Torline". Tai - garsi bendrovė ir tokių abejonių, kokios buvo iškilusios dėl "Bredo" reputacijos, tikrai nesulauksime. Jei DFDS sutiktų mokėti didesnę nei ta, su kuria sutiko Andriaus Kubiliaus vyriausybė kainą už LJUR, galima būtų suabejoti ir taip jau pažeista ankstesnių privatizuotojų reputacija. DFDS labiausiai domisi LJUR keltų verslu, o šios bendrovės atstovai ne kartą buvo užsiminę, kad jie yra pasiruošę derėtis ir dėl smulkių akcininkų turimų akcijų pirkimo. Greitai paskelbtas oficialus pasiūlymas tikriausiai būtų maloni žinia ne vienam biržos spekuliantui, nenorinčiam laukti įmonės veiklos pagerėjimo. Tačiau egzistuoja ir kita problema - į kokias bendroves tektų investuoti, jei visos sėkmingai privatizuotos pasitrauktų iš biržos?

Gali būti, jog Lietuvos taupomojo banko (LTB) privatizavimas jau artėja prie finišo. Naujausiais spaudos pranešimais, vyriausybė už beveik 91% LTB akcijų planuoja gauti apie 150 mln. Lt. Tai reiškia, jog už akcijas gali būti mokama beveik jų nominalią vertę (10 Lt) atitinkanti kaina. Yra nemažai investuotojų, tikinčių, kad po LTB veiklos pagerėjimo galima sulaukti, jog šio tam tikrų problemų kamuojamo banko akcijos pabrangs dvigubai ar net dar daugiau. Ženkliai pagerinti LTB veiklą tikriausiai tikisi ir "Hansapank" ir negalima atmesti galimybės, jog Estijos bankas iškart sieks supirkti likusias akcijas.

Ūkio banko (UKIO) akcijos atpigo 4,47% iki 3,85 Lt, o apyvarta siekė 21 tūkst. Lt ir buvo didžiausia šį mėnesį. Jokių naujienų apie šį banką kol kas nėra. Kol kas reikia laukti kitų metų pradžios, kai turėtų būti paskelbti preliminarūs banko rezultatai. UKIO šiemet turėjo gana agresyvius tikslus ir paskutinis ketvirtis turėtų nulemti ar jie bus pasiekti.

"Klaipėdos baldų" (KBAL) kaina per tris prekybos sesijas sumažėjo net 30% iki 0,82 Lt, tačiau apyvartos buvo minimalios ir nesiekė net tūkstančio litų. Kol kas dauguma investuotojų susilaiko tiek nuo "Klaipėdos baldų" akcijų pirkimo, tiek nuo pardavimo laukdami to, kas įvyks per artėjantį KBAL akcininkų susirinkimą. "Klaipėdos baldų" vadovai teigia, kad įmonės metinis pelnas turėtų siekti 6-7 mln. Lt. Tai sudaro net 0,73 - 0,86 akcijai arba beveik tiek pat, už kiek "Klaipėdos baldų" akcijos pardavinėjamos centrinėje rinkoje.

Nepaisant to, jog per artėjantį įmonės susitikimą bus išleista nauja akcijų emisija mažesne nei tikroji akcijų vertė kaina, dabartine kaina KBAL akcijos pagal finansinius rodiklius turėtų būti patrauklios. Pagrindinė priežastis, dėl kurios KBAL akcijų kaina tokia žema - smukęs pasitikėjimas pagrindiniu bendrovės akcininku - koncernu SBA. Nors kai kurie dienraščiai ir bando šį koncerną vaizduoti vos ne visos Lietuvos ekonomikos pagrindu, šio koncerno veiksmai tikrai nekelia pasitikėjimo smulkiems akcininkams. Kaip pirmajame JT trečiadienio pokalbių klube teigė akcijų rinkos ekspertas Kęstutis Kupšys, jei investuotojų akyse smukęs pasitikėjimas net didžiausiomis Lietuvos bendrovėmis, tai iš "antrojo ešelono" galima tikėtis nelabai daug net ir esant patraukliai akcijų kainai. Nors KBAL akcijų kaina taip pat sėkmingai gali ir pakilti, kol kas galima tik užjausti tuos, kurie KBAL akcijų prieš mėnesį pirko net po 1,68 Lt.

"Stumbro" (STUM) akcijos atpigo 8,13% iki 2,26 Lt, o apyvarta siekė 3 tūkst. Lt. Šiandien vyko "Stumbro" spaudos konferencija, skirta šių metų bendrovės rezultatų aptarimui. Bendrovės generalinis direktorius Jonas Žukauskas sakė, jog šiais metais įmonės apyvarta turėtų siekti apie 110 mln. Lt, o grynasis pelnas - 17 mln. Lt. Kiek anksčiau JT dienraščiui "Verslo žinios" prognozavo, kad šiais metais "Stumbras" turėtų pasiekti 112 mln. Lt apyvartą ir gauti apie 20 mln. Lt grynojo pelno. Nors įmonės vadovai pateikė kiek blogesnes prognozes, STUM P/E rodiklis šiuo metu siekia apie 4,9 mln. Lt. Konservatyviai įmonės vadovas vertina ir ateitį - kitais metais "Stumbras" sieks išlaikyti šių metų rodiklius. Pasak J. Žukausko, Lietuvos stipriųjų alkoholinių rinkoje didėja konkurencija, todėl vargu ar galima tikėtis pardavimų augimo vidaus rinkoje. Nors bendrovė ir deklaruoja eksportą vienu iš strateginių tikslų, šiais metais, nepaisant beveik 50% augimo, jis tesudarys mažiau nei 1% STUM pardavimų. Augančios konkurencijos galima tikėtis ir Lietuvai integruojantis į Europą - muitai importuojamai produkcijai turėtų mažėti.

Bendrovė nemažai tikisi iš biokuro gamybos projekto, į kurį bus investuota daugiau nei 6 mln. Lt. Biokura gamyba turėtų prasidėti kitų metų rudenį, o šiuo metu bendrovė atlieka paruošiamuosius darbus. Vienas jų - derybos su "Mažeikių nafta" (MAZN) dėl to, kad benzinas būtų skiedžiamas etanoliu. "Mažeikių naftos" rezultatų toks susitarimas neigiama linkme paveikti neturėtų - pirkdama etanolį iš "Stumbro" MAZN išlaikytų ne mažesnes pelno maržas nei benzinui, o perteklinis kuras (jei "Mažeikių nafta" gautų per daug naftos), galėtų būti eksportuojamas.

"Ragučio" (RAGU) akcijos pabrango 8,11% iki 8 Lt, o apyvarta siekė 8 tūkst. Lt. Atrodo, jog pagrindinio akcininko paskelbtas oficialus pasiūlymas supirkti RAGU akcijas po 5 Lt smulkių investuotojų neatbaido. Nedidelė pasiūla centrinėje rinkoje rodo, jog "Ragučio" akcijų pardavimu domisi mažai kas. Šis faktas leidžia teigti, jog "A Le Coq" oficialus pasiūlymo įgyvendinimas nebus sėkmingas.

"Lietuvos energijos" (ENRG) akcijos pabrango 9,2% iki 3,8 Lt. Investuotojai dar gerai atsimena tuos laikus, kai Švedijos bendrovė "Vattenfall" pirko ENRG akcijas po 5 Lt, todėl įmonės prognozės, kad kitų metų pelnas gali būti minimalus, jų labai nebaugina.

Gana didelis tiesioginis sandoris sudarytas prekiaujant Ūkio banko akcijomis - po 4 Lt šių akcijų parduota už 257 tūkst. Lt. "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų trim tiesioginiais sandoriais parduota už 139 tūkst. Lt, tačiau kaina ženkliai skyrėsi nuo rinkos. Dviem tiesioginiais sandoriais "Lietuvos energijos" akcijų nupirkta už 59 tūkst. Lt, o už akcijas buvo mokėta po 2,8 Lt. Toliau perskirstomos "Klaipėdos baldų" akcijos - vidutine 0,45 Lt kaina jų parduota už 64 tūkst. Lt.

Taip pat galima išskirti du sandorius, kuriais gana aiškiai vengiama mokėti mokesčius. "Vilniaus Vingio" (VING) bei "Lietuvos jūrų laivininkystės" akcijomis buvo prekiaujama minimalia 0,01 Lt kaina.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

WSJ: „Goldman Sachs“ įsigijo iš PDVSA obligacijų už 3 mlrd. dolerių (1)

JAV bankas “ Goldman Sachs“ įsigijo iš Venesuelos naftos valstybinės bendrovės PDVSA obligacijų už 2,8 mlrd. JAV dolerių, rašo įtakingas verslo laikraštis „The Wall Street Journal“ remdamasis šaltiniais.

Britanijos svaras krenta rinkoms reaguojant į prastėjančias konservatorių pozicijas

Didieji Europos indeksai penktadienį judėjo skirtingomis kryptimis. Vokietijos DAX krito -0,15 proc., Europe Stoxx 600 -0,20 proc., o į silpstantį svaro kursą reaguojantis FTSE 100 augo +0,40 proc.

D. Trumpas Briuselyje aštriai sukritikavo Vokietijos automobilių gamintojus

Kritus prekybos aktyvumui, JAV indeksų vertės keitėsi minimaliai.

„Biržos laikmatis“: FED pasiryžęs palūkanas didinti jau birželį

Investuotojams vengiant imtis aktyvių veiksmų, JAV ir Europos akcijų indeksai kito nedaug („Stoxx Europe 600“ +0,09 proc., „S&P 500“ +0,25 proc., „Dow Jones“ +0,36 procento). „S&P 500“ jau kelias dienas svyruoja per keletą punktų nuo visų laikų aukščiausio lygio.

Kinijos skolinimosi reitingo sumažinimas sudrebino besivystančias rinkas (5)

Kinijos skolinimosi reitingo sumažinimas pasėjo nerimo besivystančiose rinkose trečiadienį, tačiau vėliau akcijos kiek atsigavo, o sustiprėję lūkesčiai dėl Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) gavybos mažinimo programos pratęsimo palaikė kelių šalių-naftos eksportuotojų valiutas. Tai informuoja naujienų agentūra „Reuters“.