Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

Pasaulio rinkas sudrebino netikėtas palūkanų normų sumažinimas

 (2)
Pirmąją metų savaitę pasaulio akcijų rinkas sudrebino netikėtas Federalinės rezervų sistemos (FED) sprendimas sumažinti tarpbankinio skolinimosi palūkanų normas nuo 6,5% iki 6%.

Untitled Normal Page

FED'o sprendimas rinkoje sukėlė euforiją ir brango net tų įmonių, kurių veiklos rezultatai nuo palūkanų normų beveik nepriklauso, akcijos. Viena iš tokių bendrovių buvo "Amazon.com", kurios akcijų kaina netikėto FED'o žingsnio dieną pakilo net 26,6%.

Pirmą kartą po aštuonių metų pertraukos palūkanų normos iš karto buvo sumažintos ne 25, o 50 punktų. Vienas iš FED'o tikslų, neleisti smukti investuotojų pasitikėjimui, tokiu būdu skatinant vartojimą. Vis tik rinkoje palūkanų sumažinimo poveikis buvo gan trumpalaikis. Nors trečiadienį Nasdaq indeksas pakilo net 14,2%, ir tai buvo didžiausias kilimas jo istorijoje, tačiau jau ketvirtadienį ir penktadienį jo reikšmė nusmuko atitinkamai 2% ir 6,2%. Per savaitę pagrindiniai JAV rinkų indeksai nusmuko nuo 1% iki 3%.

Kai kurie rinkos ekspertai staigų tarpbankinio skolinimosi palūkanų normų sumažinimą laikė ženklu, kad ekonomikos lėtėjimas yra kur kas didesnis nei tikėtasi. Kai kas tikėjosi, kad toks žingsnis buvo žengtas prieš penktadieninį darbo rinkos duomenų skelbimą. Penktadienį paaiškėjo, kad nedarbas JAV gruodžio mėnesį siekė 4,0% ir lyginant su lapkričiu nepakito. Tačiau analitikai ataskaitoje apie darbo rinką įžvelgė ir neigiamų dalykų. Pavyzdžiui, valstybė sukūrė daugiau naujų darbo vietų, nei tikėtasi, o privačiame sektoriuje jų atsirado mažiau.
Po šios savaitės FED'o sprendimo rinka jau pradėjo laukti analogiškų žingsnių. Daugelis sutinka, kad tarpbankinio skolinimosi palūkanų normos bus sumažintos dar kartą eilinio Atvirosios rinkos komiteto susitikimo metu šio mėnesio pabaigoje. Tačiau atsirado nuomonių, kad palūkanos iki to laiko gali būti sumažintos net 75 punktais.

Diskonto normą FED'as šią savaitę sumažino du kartus - trečiadienį ir ketvirtadienį po 25 punktus. Ketvirtadieninis sumažinimas, nors ir vėl pasirodė be išankstinio perspėjimo, rinkoje sukėlė tik trumpalaikę reakciją. Diskonto norma, yra palūkanų norma, kurią bankai moka skolindamiesi iš FED'o. Tarpbankinio skolinimosi palūkanų norma (federal funds rate) visada yra aukštesnė, ir ją bankai moka skolindamiesi vieni iš kitų. Bankai iš FED'o skolinasi tik kritiniu atveju, susidūrę su didelėmis likvidumo problemomis, todėl ir diskonto normos sumažinimas akcijų rinkos stipriau nepaveikė.

Šią savaitę rinkos investuotojai sulaukė ir daugiau neigiamų naujienų. "TrimTabs.com" duomenimis, šį antradienį iš investicinių fondų buvo išimta daugiau pinigų, negu bet kada istorijoje. Vien iš JAV akcijų rinkos buvo išimta 10,7 mlrd. JAV dolerių, ir to negalima aiškinti sezonine įtaka, nes pirmąją praėjusių metų dieną įplaukė 1,3 mlrd. JAV dolerių.
Savaitės pabaigoje rinką pasiekė ir daugiau blogų naujienų. Ir toliau plaukė kompanijų perspėjimai dėl prastėjančių rezultatų, o penktadienį pasirodė pranešimai, kad dvi Kalifornijos komunalinio aptarnavimo įmonės atsidūrė ant bankroto ribos.

Pirmoji naujųjų metų diena Europos akcijų rinkai nežadėjo nieko gero. Po neigiamų naujienų apie prastėjančias veiklos perspektyvas bei didėjantį spaudimą iš kreditorių pusės, atitinkamai 58% ir 70% krito interneto kompanijos "Letsbuyit.com" ir e-komercijos programinės įrangos gamintojos "Intershop" akcijų kainos.
Trečiadienį JAV paskelbus apie netikėtą palūkanų normų sumažinimą, iš didžiųjų Europos biržų veikė tik Franfurtas, kuriame akcijų kursai tuoj pat pradėjo kilti. Iki naujienų paskelbimo tą dieną DAX indeksas buvo nukritęs 1,5%, tačiau per labai trumpą laiką jis smarkiai pakilo ir dienos pabaigoje jo jau buvo pakilęs 2,6%.
Visuotinis optimizmas į kitas Europos rinkas persimetė jau ketvirtadienį, kai kilo daugumos Europos akcijų rinkų indeksai. Vien ketvirtadienį "Ericsson" akcijų kaina pakilo 13%, o "Nokia" - daugiau nei 11%.
Praėjusiais metais pagrindinių Europos telekomų akcijų kainos per metus nukrito 80%-50% ir tikėtina, kad bent jau šių metų pradžia jiems žada būti kiek sėkmingesnė. Būtent telekomams palūkanų normų mažėjimas yra ypač naudingas. Būtent šioms kompanijoms artimiausiais metais reikės skolintis didžiules sumas norint užmokėti už UMTS licencijas, investuoti į naujų tinklų infrastruktūra bei padengti didelius marketingo kaštus.

Pastarosios savaitės valiutų rinkoje buvo sėkmingos eurui, kuris brangsta lyginant su dolerių dėl JAV ekonomikos lėtėjimo. "Citigroup" analitikų nuomone, iki kovo mėnesio euro-dolerio santykis gali tapti 1:1.

Penktadienį Japonijos Nikkei indeksas pakilo pirmą kartą po penkių dienų pertraukos. Jenos kursas krenta, ir artimiausiu metu jo ateitis išlieka miglota, todėl vakar investuotojai supirkinėjo pagrindinių šalies eksportuotojų - "Sony Corp." ir "Toyota Motor Corp." akcijas. Kita vertus eksportuotojams turi būti naudingas ir Atvirosios rinkos komiteto palūkanų normų sumažinimas, nes, padidėjus vartojimui, kils ir japoniškų prekių JAV paklausa.
Jenos kursas šią savaitę krito po to, kai Japonijos Vyriausybė pranešė nesiimsianti jokių priemonių savo valiutos padėčiai tarptautinėse rinkose gelbėti. Po Japonijos finansų ministro Kiiši Mijazavos pareiškimo, kad "jenos kurso kritimo dar negalima pavadinti tendencija, todėl ir įsikišimas kol kas nereikalingas", jos kursas lyginant su doleriu nukrito į žemiausią tašką per paskutinius 17 mėnesių. Japonijos ekonomika, pernai parodžiusi atsigavimo požymius, vis dar yra silpna. Šalies pramonės pardavimai lapkričio mėnesį nukrito 0,8%, o nedarbas išaugo iki 4,8%.

Pirmąją metų savaitę daugelio Rytų ir Vidurio Europos šalių akcijų rinkose kainos kilo savaitės viduryje sulaukus teigiamų naujienų iš JAV dėl palūkanų normų mažinimo.
Rusijoje šią savaitę prekyba akcijomis prasidėjo tik trečiadienį ir jau pirmąją dieną RTS indeksas nukrito iki minimalios paskutinių 12 mėnesių reikšmės. Sekdamos pasaulinėmis tendencijomis, ketvirtadienį ir penktadienį akcijų kainos pradėjo kilti.

JT finansų analitikas Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

„Biržos laikmatis“: FED pasiryžęs palūkanas didinti jau birželį

Investuotojams vengiant imtis aktyvių veiksmų, JAV ir Europos akcijų indeksai kito nedaug („Stoxx Europe 600“ +0,09 proc., „S&P 500“ +0,25 proc., „Dow Jones“ +0,36 procento). „S&P 500“ jau kelias dienas svyruoja per keletą punktų nuo visų laikų aukščiausio lygio.

Kinijos skolinimosi reitingo sumažinimas sudrebino besivystančias rinkas (5)

Kinijos skolinimosi reitingo sumažinimas pasėjo nerimo besivystančiose rinkose trečiadienį, tačiau vėliau akcijos kiek atsigavo, o sustiprėję lūkesčiai dėl Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) gavybos mažinimo programos pratęsimo palaikė kelių šalių-naftos eksportuotojų valiutas. Tai informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

„Biržos laikmatis“: Euro zonos ekonomika įgauna pagreitį (1)

Pramonės gamyba euro zonoje augo sparčiausiai per pastaruosius šešerius metus – rodo vakar paskelbtas PMI pramonės indeksas.

Euro kursas atsidūrė pusės metų aukštumose

Pagrindiniai JAV akcijų indeksai vakar kilo trečią prekybos sesiją iš eilės („S&P“ +0,52 proc., „Dow Jones“ +0,43 proc.), Europoje pokyčiai buvo artimi nuliui („Stoxx Europe 600“ -0,09 procento).

Nurimus aistroms dėl JAV politinio skandalo, rinkose penktadienį vyravo optimizmas

Penktadienį Europos rinkos nutraukė 3 iš eilės sesijas trukusį verčių kritimą ir judėjo į viršų. Vokietijos DAX stiebėsi +0,39 proc., Britanijos FTSE 100 +0,46 proc., o Stoxx Europe 600 augo +0,60 proc.