Vytautas Plunksnis"/> Vytautas Plunksnis" />

Palūkanų normų sumažinimo viltis įžiebė optimizmo JAV rinkoms

Untitled Document

Naujienų bei didelių rinkų svyravimų turėtų netrūkti ir kitą savaitę - po palankių demokratų kandidatui teismo sprendimų kova dėl JAV prezidento posto tęsiasi toliau. Analitikų vertinimu, nuo to, kas taps JAV prezidentu, tiesiogiai priklauso kai kurių kompanijų veikla per artimiausius kelis metus.

Pagrindiniai pasaulio rinkų indeksai ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10712,91 +3,27%
Nasdaq 2917,43 +10,29%
Nikkei 14696,51 -0,94%
FTSE-100 6288,33 +1,91%

Antradienį po Federalinių rezervų vadovo Alan Greenspan kalbos, kurioje buvo netiesiogiai užsiminta, kad jau greitai palūkanų normos gali būti sumažintos, nes JAV ekonomika lėtėja, rinkose prasidėjo tikra euforija. Technologinių kompanijų indeksas Nasdaq pasiekė didžiausią prieaugį per visą istoriją - 11,7% pakilimas per vieną dieną tikrai atrodo įspūdingai. Plačiau apie Alan Greenspan kalbą bei tai, kaip į ją reagavo rinka, galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Nepaisant bendro rinkos kilimo, antradienį buvo ir kompanijų, kurių akcijos labai ženkliai atpigo. Viena iš jų - tinklų įrangos gamintoja 3Com paskelbė apie tai, kad mažesni nei tikėtasi pardavimai telekomunikacijų kompanijoms ženkliai paveiks kompanijos rezultatus, o nuostolis bus didesnis nei tikėtasi. Kompanijos vadovai nelabai optimistiškai kalbėjo ir apie kitą ketvirtį. Po perspėjimo ne vienas analitikas sumažino kompanijos reitingus ir tai nulėmė, kad 3Com akcijos per dieną neteko ketvirtadalio savo vertės. Plačiau apie tai galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Antradienį jau pasibaigus prekybai perspėjimą išleido ir kompiuterių gamintojas Apple. Apie ketvirtą ketvirtį sumažėsiantį pelną Apple jau buvo perspėjusi rugsėjo pradžioje - tada rinka reagavo negailestingai ir kompanijos akcijos per dieną atpigo daugiau nei 50%. Šis Apple perspėjimas taip pat buvo labai netikėtas - kompanijos vadovai dabar prognozuoja tik 1 mlrd. JAV dolerių pajamas ketvirtą ketvirtį (analitikai tikėjosi 1,6 mlrd. JAV dolerių). Taip pat buvo sumažintos kitų metų pelno prognozės, o šį ketvirtį vietoje pelno jau reikėtų laukti nuostolio. Kompanijos pajamos šį ketvirtį bus mažiausios nuo 1988 metų, o tokių prognozių paskelbimas per dieną Apple akcijų kainą nusmukdė 16% iki žemiausio metų taško. Plačiau apie Apple perspėjimą bei veiklos perspektyvas galite paskaityti Smartmoney.com tinklapyje.
Apple akcijų kainos kitimą per pastaruosius du metus galite pamatyti grafike.

Šią savaitę sulaukta ir vieno perspėjimo, į kurį investuotojai nesureagavo. Procesorių gamintojas Intel paskelbė, kas ketvirto ketvirčio pajamos bus mažesnės nei prognozuota, tačiau po pranešimo penktadienį Intel akcijų kursas pakilo daugiau nei 5%. Teigiama, kad po kelių ankstesnių Intel perspėjimų šios blogos naujienos jau buvo įskaičiuotos į Intel akcijų kainą. Nuo aukščiausio metų taško Intel akcijos atpigo 55%, o analitikai kol kas nesutaria, ar asmeninių kompiuterių sektoriaus įmonės jau pasiekė dugną. Plačiau apie tai galite paskaityti Ya hoo! Finance tinklapyje.

Prasidėjęs šventinių pardavimų sezonas yra labai svarbus mažmeninėms elektroninės komercijos parduotuvėms, iš kurių didžiausia yra Amazon.com. Siekdami kuo tiksliau prognozuoti kompanijos pajamos, kai kurie analitikai laikinai net įsidarbina Amazon.com centruose, iš kurių paskirstoma produkcija. Taip padarė CS First Boston analitikai, ir remdamiesi šia informacija jie teigė, kad Amazon.com tikriausiai sugebės įvykdyti ar net viršys 1 mlrd. USD ketvirto ketvirčio pajamų prognozę. Atsirado abejojančių, ar tai, ką padarė analitikai, yra legalu, nes naudojimasis vidine informacija prekiaujant vertybiniais popieriais yra draudžiamas. Plačiau apie tai galite paskaityti CNNfn tinklapyje.
Amazon.com šį, kaip ir ankstesnius ketvirčius baigs nuostolingai, ir yra manančių, kad kompanija kiek sumažino vartotojų aptarnavimo lygį, norėdama minimizuoti nuostolius. Apie tai plačiau galite paskaityti TheStreet.com tinklapyje.

Penktadienį rinkos kilimą paskatino naujienos, kad nedarbo lygis lapkričio mėnesį išaugo iki 4% (nuo 3,9% spalį). Tai dar labiau sustiprino viltis, kad palūkanų normos gali būti sumažintos jau kitų metų pradžioje. Plačiau apie tai galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Kita savaitė taip pat žada nemažai naujienų bei didelių akcijų rinkų svyravimų. Teismams vėl įnešus neaiškumo į JAV prezidento rinkimų procesą, akcijų rinkos neturėtų reaguoti teigiamai. Apie tai, kad Floridos teismas suteikė dar vieną viltį demokratų kandidatui Al Gore, galite paskaityti "Financial times" tinklapyje.

Viena iš šios savaitės naujienų Europos rinkose buvo ta, kad Suomijos mobiliųjų telefonų gamintojas "Nokia" perėmė didžiausios kapitalizacijos įmonės Europoje vaidmenį iš Didžiosios Britanijos telekomunikacijų kompanijos Vodafone. Nepaisant to, kad vienas iš pagrindinių konkurentų - JAV koncernas Motorola perspėja apie lėtėjančius mobiliųjų telefonų pardavimus, Nokia ir toliau skelbia optimistines prognozes, kurios beveik visada būna įgyvendinamos. Plačiau apie Nokia veiklą bei finansinius rezultatus galite paskaityti FTMarketwatch tinklapyje.

Vodafone, turėdama nemažai trečiosios kartos mobiliojo ryšio licencijų įvairiose Europos šalyse, taip pat yra vertinama kaip geresnė nei vidutinė kompanija, tačiau bendrovės akcijų kainą slegia tai, jog Hong Kongo konglomeratas Hutchison Whampoa nori parduoti 2,5% kompanijos akcijų kapitalo. Bendrovės akcijų kaina kiek atsigavo, kai "Financial times" pranešė, kad tai Hong Kongo bendrovės netenkina dabartinis akcijų kainos lygis ir pardavimas vyks kiek lėčiau nei buvo planuota.

Kitą savaitę rezultatus turėtų paskelbti Vokietijos koncernas Siemens ir tai, kartu su JAV rinkų nuotaikomis gali lemti tai, kuria kryptimi pasuks technologinių kompanijų akcijų kainos Europoje.

Centinės ir Rytų Europos rinkos šią savaitę kiek atsigavo po didelių praeito mėnesio nuostolių. Vengrijoje rinka sureagavo į pagerėjusias nuotaikas JAV biržoje - Vengrijos fiksuoto ryšio monopolininko Matav akcijos per savaitę pabrango 19%, o šis brangimas buvo tik kiek didesnis už praeitos savaitės pigimą.

Lenkijoje dėmesio centre buvo aukštų technologijų ir su telekomais susijusios bendrovės, kurių akcijų kursus kėlė žlugęs UMTS konkursas. Technologinių kompanijų akcijų indeksas TechWIG per savaitę pakilo 9,4%. Konkurse dėl 5 UMTS licencijų panoro dalyvauti tik trys jau Lenkijoje veikiantys operatoriai ir vyriausybė buvo priversta atsisakyti konkurso. Telekomunikacijų ministerija paskelbė, kad vietinių žaidėjų licencijos bus papildytos už 650 mln. eurų, tai yra už tiek pat, kiek buvo prašoma konkurse, tačiau operatoriams bus suteikta papildomų nuolaidų. Po tokio sprendimo pakilo visų konkurse dalyvavusių kompanijų akcijų kainos.

Rusijoje šią savaitę buvo reaguojama ir į su pasaulio rinkų padėtimi nesusijusius įvykius. Vienas iš jų - agentūra "Standard & Poor's" penktadienį kiek pagerino Rusijos kredito reitingus. Ilgalaikių įsipareigojimų užsienio valiuta reitingas buvo pagerintas nuo "Selective default" iki B-, o reitingo perspektyva įvertinta kaip stabili. Tokia naujiena neliko nepastebėta investuotojų ir penktadienį buvo sulaukta 7% rinkos kilimo. Prekyba Rusijoje prieš artėjančias šventes vyko ir šeštadienį (kitos savaitės pirmadienis ir antradienis bus nedarbo dienos), todėl Rusijos investuotojai spėjo pirmi sureaguoti į tai, jog pirmadienį laukiama JAV rinkų kritimo. Dėl to, kad kitose šalyse buvo nedarbo diena, Rusijoje prekiavo tik vietiniai investuotojai ir apyvartos nebuvo didelės.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Rusijos centrinis bankas sumažino palūkanų normą (3)

Rusijos centrinio banko direktorių valdyba penktadienį sumažino bazinę palūkanų normą nuo 10 proc. iki 9,75 proc., informuoja BBC.

„Žemaitijos pienas“ svarsto galimybę mokėti 0,05 Eur už akciją dividendus (7)

Išsisėmus pardavėjų spaudimui ketvirtadienio prekyba Europoje pasižymėjo optimizmu.

Po antradienio išpardavimo akcijų kainos stabilizavosi

Investuotojai įdėmiai seka politinį procesą JAV.

Po FED pareigūno pasisakymo apie palūkanų normos didinimą doleris pinga

Antradienį Azijos prekyboje JAV dolerio kursas smuko po to, kai Čikagos federalinio atsargų banko vadovas Charlesas Evansas sustiprino investuotojų prognozes, esą JAV federalinis atsargų bankas (FED) artimiausiu metu neskubės didinti palūkanų normų, informuoja „Reuters“.

Naujienų stokojančios pasaulio rinkos pasižymėjo vangia prekyba

Pirmadienio prekyba Europoje buvo pažymėta indeksų kritimais nuo prieš tai buvusių aukštumų.