Trečiadienį prekyba Vilniaus biržoje išlaikė įgytą pagreitį. Akcijų apyvarta sudarė 30,3 mln. litų, dėl jų sudaryti 1168 sandoriai. Vėl pabrango 18, o atpigo 11 pozicijų. Biržos indeksas OMX Vilnius sumenko 0,5 proc., tam daugiausiai įtakos turėjo “Mažeikių naftos” akcijų kurso nuosmukis. Šių akcijų laisva kapitalizacija sumažėjo iki minimumo pasibaigus oficialiam pasiūlymui, tačiau nepaisant to iš indekso sudėties “Mažeikių naftos” kurso pokyčių svoris nebuvo spėtas eliminuoti, todėl galima sakyti, kad šiuo metu indeksas atspindi kiek iškreiptą situacijos rinkoje vaizdą.

Aktyviausiai vyko prekyba “Ūkio banko” (UKB1L) vertybiniais popieriais, dėl kurių sudaryta 200 sandorių, o apyvarta sudarė 13,2 mln. litų. Po stabtelėjimo banko akcijų prekyba vėl įgauna pagreitį. Antradienį jų kursas kilstelėjo dar 1,4 proc. iki 4,34 lito. Nepertraukiamos prekybos metu dėl “Ūkio banko” akcijų buvo sudarytas vienas stambus tiesioginis sandoris už 9,9 mln. litų, juo perleista 1,3 proc. akcijų.

Tiek perkančiai, tiek parduodančiai pusei atstovavo viena stambesnių “Ūkio banko” akcininkių – finansų maklerio įmonė “Finbaltus“, o už vieną banko akciją mokėta po 4,33 lito. Tokie stambesni sandoriai rinkos kaina kaitina kraują ir smulkesniems investuotojams bei skatina juos kelti kainos kartelę, ką ir buvo galima stebėti antradienio prekybos metu. Tikėtina, kad iki mėnesio pabaigos, kuomet bus skelbiamas banko praėjusių metų preliminarus pelnas, “Ūkio banko” akcijos išliks apyvarčiausių akcijų sąrašo viršuje.

Aktyviai buvo prekiaujama ir “Šiaulių banko” (SAB1L) akcijomis, kurių 126 sandoriais buvo perleista už 5 mln. litų, o uždarymo kaina išliko nepakitusi – 4,07 lito, nors prekybos metu buvo užkopusi ir iki 4,15 lito. “Šiaulių banko” akcijų prekyba pastaruoju metu išjudino institucinių investuotojų pinigai, apie kuriuos byloja pavedimų struktūra ir nemaži pirkimo sandoriai. Greičiausiai susidomėjimą banko akcijomis galima būtų mėginti aiškinti tuo, jog “Šiaulių bankas” neseniai tapo Oficialaus sąrašo nariu, be to, ne už ilgo turėtų skelbti preliminarius metų veiklos rezultatus, kurie, kaip prognozuota bus gana geri. Nemažai lūkesčių, matyt, siejama ir su banko vadovų pažadėtomis būsimomis nemokamų akcijų dalybomis.

Mažeikių naftos” (MNF1L) akcijų kaina antradienį sumažėjo 2,1 proc. iki 10,04 lito, iš viso jų buvo realizuota už 3,4 mln. litų. Nepanašu, kad taip paveikti akcijų kainą galėjo paveikti pranešimai, kad ketvirtadienį stebėtojų tarybos posėdžio metu savo kėdės gali netekti “PKN Orlen” valdybos pirmininkas Igoris Chalupecas, nes iškart pasklido kalbos, kad šis gerai vertinamas vadybininkas gali būti paskirtas “Mažeikių naftos” vadovu.

Labiau stebina tai, kad antradienį “Mažeikių naftos” akcijų rinkos kaina biržoje, priešingai negu tikėtasi, nesirito žemyn, o net kilstelėjo iki 10,26 lito. Galima spėlioti, kad nusprendę neparduoti akcijų investuotojai viliasi pirma gauti dividendus už praėjusių metų pelną, o tada parduoti “Mažeikių naftos” akcijas “PKN Orlen” per privalomąjį akcijų išpirkimą, apie kurio paskelbimo galimybes lenkai užsiminė kartu su Vyriausybe. Kita vertus , negalima atmesti tikimybės, kad kai kurie investuotojai, tikėdamiesi “Mažeikių naftos” kainos nuosmukio prieš oficialaus pasiūlymo pabaigą spekuliuodami pardavinėjo pasiskolintas bendrovės akcijas, o vėliau suskubo atpirkti akcijų biržoje, kad galėtų uždaryti trumpas pozicijas, taip laikinai padidindami jų paklausą.

Galima konstatuoti, kad oficialaus pasiūlymo kaina buvo tikrai pakankamai didelė, nes buvo nustatyta aukciono metu tarp kelių lygiaverčių konkurentų dėl bendrovės kontrolinio akcijų paketo perėmimo. Tuo tarpu dabartinis naftos produktų rinkos verslo ciklas nebėra pakilime, kaip tuomet, kai buvo varžomasi dėl “Mažeikių naftos”, o pati bendrovė demonstravo rekordinius pelnus dėl piką siekusių perdirbimo maržų.

Kada šis verslo ciklas vėl pasieks savo zenitą išlieka neaišku: naftos produktų kainos pasaulinėse rinkose yra nukritusios į žemiausią per pastaruosius du metus lygį dėl neįprastai šiltos žiemos bei sukauptų rekordinių naftos atsargų daugiausiai jos suvartojančioje JAV. Be to, “Mažeikių nafta” dėl Rusijos veiksmų stabdant naftos tiekimą naftotiekiu “Družba” yra priversta žaliavą atsigabenti alternatyviais, brangesniais būdais. Kita vertus, išlieka neaišku, kada bendrovė grįš į normalų gamybinį rėžimą po pernai spalį praūžusio gaisro. Jam atkurti, taip pat būtiniems technologijų modernizavimo darbams atlikti bendrovėje reikės nemažai investicijų, kurios vėliau didins nusidėvėjimą bei mažins pelningumą.

Verta pastebėti, kad pasibaigus oficialiam pasiūlymui, “Mažeikių naftos” akcijų likvidumas labai stipriai sumažėja – rinkoje liko vos apie 4 mln. neparduotų bendrovės akcijų, kurių vertė – apie 40 mln. litų, todėl greičiausiai šių akcijų prekybos aktyvumas ir patrauklumas ilgesniu laikotarpiu investuotojų akyse smarkiai sumažės.

Į akis pastaruoju metu labai krenta akcijų kainų bumas, kurį demonstruoja vartojimo ir statybų sektorių atstovai. Antradienį be jokių naujienų “Aprangos” (APG1L) akcijų kaina pakilo 4 proc. iki 14,36 lito, jų suprekiauta už 1,9 mln. litų. “Panevėžio statybos tresto” (PTR1L) akcijos fiksavo eilinį kainos kilstelėjimą 2,3 proc. iki 17,11 lito, jų suprekiauta už 1,1 mln. litų. Abiejų šių akcijų beatodairišką pastarojo meto šuoliavimą į viršų galima greičiausiai paaiškinti laisvomis lėšomis už parduotas “Mažeikių naftos” akcijas ir būsimos plėtros lūkesčiais, o ne praėjusių metų veiklos rezultatais. Panašios tendencijos matomos ir Estijos rinkoje, kur augimo tempais stebinančių statybų ir vartojimo sektoriaus atstovų akcijos taip pat išlieka investicinių fondų taikiklyje. Prie akcijų kainų kilimo prisideda ir nepakankamas jų likvidumas gana didelius kiekius akcijų bandant suakumuliuoti labai greitai, o smulkieji investuotojai stengiasi nepraleisti progos patekti po “pinigų banga”.

Stumbras“ (STU1L) paskelbė pernai uždirbęs 24,8 mln. litų ikimokestinio pelno bei pasiekęs 114,4 mln. litų pardavimus – atitinkamai 17,9 ir 14,6 proc. daugiau nei 2005 metais. Po šių naujienų bendrovės akcijos kaina kilstelėjo 0,7 proc. iki 8,68 lito, o apyvarta siekė 197 tūkst. lito. Nors pelnas ir gerokai viršijo bendrovės metinius veiklos planus, tačiau dėl trijų ketvirčių tendencijų ir tradiciškai gerų paskutinių metų mėnesių lūkesčių nebuvo visai netikėtas. Kita vertus, investuotojai greičiausiai nepraleido pro ausis bendrovės atstovų komentarų apie atsivėrusias didesnes perspektyvas eksportuoti produkciją į kitas pasaulio šalis.

JT finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (30)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (115)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (94)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (80)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (69)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (178)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...