Įvairūs tyrimai rodo, kad JAV ekonomika 13-tomis mėnesio dienomis, sutampančiomis su penktadieniais, praranda milijonus dolerių dėl verslininkų ir gyventojų įtarumo bei prietarų. Tačiau DELFI kalbinti makleriai teigė, kad lietuviška akcijų rinka yra per maža reaguoti į tokius įsitikinimus.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Times“ žurnale skelbiama, kad streso valdymo ir baimių organizacijos yra paskaičiavusios, jog mėnesio 13-tomis dienomis penktadieniais JAV ekonomika praranda iki 900 mln. dolerių. Pinigai prarandami ne tik todėl, kad prietaringi gyventojai atsisako kelionių, vengia daryti su finansais susijusius sprendimus, bet ir dėl to, kad kai kurie investuotojai atsisako sudaryti sandorius akcijų rinkose ar net neina į darbą.

Bene didžiausią įtaką baimėms dėl „juodojo penktadienio“ turėjo 1907 m. išleista amerikiečių brokerio Thomaso Lawsono knyga „Penktadienis trylikta“, kurioje pasakojama apie verslininko pastangas būtent tokią dieną sužlugdyti akcijų rinką.

Taip pat akcijų rinkų dalyvių abejones sandorių sėkme penktadieniais 13-tomis dienomis paskatino autoritetingo “New York Times” laikraščio publikacija 1925 m., kurioje buvo rašoma, kad „šiandien niekas nepirks ir neparduos akcijų, jei praeis po kopėčiomis ar jiems kelią perbėgs juoda katė“.

Prietarai logiškai paaiškinami

„Finasta“ finansų makleris Ernestas Daraška teigė, kad komentuoti, ar per mėnesio 13 dienas, sutampančias su penktadieniais, prekyba vyksta vangiau, negali.

„Niekada tokios statistikos nevedėme, dėl to pasakyti negaliu. Būčiau linkęs galvoti, kad prekybininkai, prekiaujantys akcijomis, netiki prietarais. Bent kai tai liečia netiesiogiai su rinka susijusius įsitikinimus“, - investuotojų racionalumą gynė pašnekovas.

Pasak finansų rinkų specialisto, jam nėra tekę susidurti su klientais, kurie išreikštų nuogąstavimą dėl penktadienio ir 13-tos dienos.

Tačiau vis dėlto E. Daraška prasitarė, kad tam tikrų įsitikinimų akcijų rinkose yra. „Visi labai puikiai žinome posakį - „parduoti gegužės mėnesį ir pasitraukti“ (angl. „sell May and go away“). Tačiau jis labiau susijęs ne su prietarais, o su tuo, jog vasarą ar artėjant jai mažėja prekiaujančių asmenų skaičius ir natūralu, kad susitraukus likvidumui tikėtina, kad akcijų kainos kris“, - aiškino finansų makleris.

Investuotojai prietarais netiki, bet neracionalumo yra

Alius Jakubėlis
Alius Jakubėlis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nors specialistas teigia, kad Lietuvos vertybinių popierių rinkai penktadieniai, sutampantys su 13 diena, įtakos nedaro, visgi jis pripažįsta, kad ne visi investuotojų ir prekybininkų akcijomis sprendimai yra pagrįsti racionalumu.

„Rinkose labai matosi neracionalumas. Kartais turime kainas, kurios neatitinka tikrosios įmonės vertės. Turime didelius šuolius diena iš dienos. Tai sakyčiau, kad čia neracionalumo yra labai daug“, - teigė pašnekovas.

E. Daraška teigė, kad akcijų biržose yra dar vienas įsitikinimas – artėjant metų pabaigai tikėtina, kad kainos kris. „Tačiau tai irgi ekonomiškai paaiškinama. Šiuo periodu investuotojai stengiasi optimizuoti savo apmokestinamąjį pelną. Jie parduoda nuostolingas pozicijas, o atėjus sausio mėnesiui, jas atperka“, - įžvalgomis dalijosi makleris.

E. Daraška spėliojo, kad įvairūs prietarai Lietuvos akcijų rinkai neturi jokios įtakos ir dėl to, kad Baltijos rinka yra per maža. „Ji neturi savo charakterio. Rinkoje atspindimos pavėluotos nuotaikos iš užsienio rinkų. Tuo metu užsienio rinkos yra pažengusios tiek savo technologiniu lygiu, kad bene didžioji dalis prekybos yra atliekamos nebe fizinių asmenų, o suprogramuotų algoritmų, kurie remiasi statistiniais skaičiavimais ir analizėmis. Tie algoritmai ryte užima vieną poziciją, o dienos pabaigoje visas atviras pozicijas uždaro. Dėl to, mūsų rinka yra vėluojanti“, - pastebėjo makleris.

Ne prietarai akcijų rinkoms daro įtaką, o sezoniškumas

“Orion Securities“, padedančios prekiauti vertybiniais popieriais, direktorius Alius Jakubėlis taip pat teigė, kad Lietuvoje prekyba vertybiniais popieriais yra per maža, kad sureaguotų į prietarus.

„Tačiau finansų rinkose yra labai ryškus sezoniškumo faktorius. Liepą daug žmonių išvažiuoja atostogauti. Nuo liepos iki rugpjūčio vidurio būna ramu. Taip pat nuo gruodžio iki sausio vidurio periodas atsiliepia bendroms apyvartoms“, - logiškai aiškino galimą akcijų prekybos sumažėjimą šių metų liepos 13 d.

„Kalbant apie savaitės dienas, penktadienis yra ta diena, kai žmonės jau nuo pietų nori kur nors išvykti ir mažiau laiko praleidžia darbe. Todėl natūraliai gaunasi, kad prekyba nėra tokia aktyvi. Tačiau tuo metu naudinga užsipirkti akcijų, nes dėl sumažėjusios prekybos gali būti mažesnės kainos“, - prekybos akcijomis specifiką atskleidė specialistas.

Didesnių akcijų kainų galima tikėtis paskutinėmis mėnesio dienomis. „Tuomet yra fiksuojami tam tikri rezultatai. Ši diena yra kaip ataskaitinis laikotarpis. Galima tikėtis didesnės kainos, nes kai kas nori pasitvarkyti savo portfelius, kai kas nori pasikoreguoti struktūrą“, - teigė A. Jakubėlis.

Namų šeimininkė gali sukelti griūtį akcijų rinkoje

Grįždamas prie 13-tos dienos penktadienio, įmonės direktorius teigė, kad jam neteko susidurti su klientais Lietuvoje, kurie atsisakytų sandorių vien bijodami nesėkmės. „Nemanau, kad tas skaičius daro įtaką, bet gal kas ir turi prietarų. Tie, kurie investuoja, daugiau žiūri naudos. Jei reikia parduoti, tai parduoda. Jei mato, kad kainos tinkamos, tai perka“, - užtikrino jis.

Tačiau A. Jakubėlis visgi pripažino, kad emocijos kartais nulemia sprendimus vertybinių popierių biržose.

„Emocijos yra stiprus faktorius. Nuomonės apie įmones labai greitai sklinda, ypač internetu. Yra tokių prekybininkų, kurie veikla užsiima tik internetu. Tai, ką jie paskaito spaudoje per ilgą laikotarpį suformuoja jų požiūrį. Dėl akcijų pirkimo ar pardavimo sprendimą galima priimti vienu klavišo spaudimu. Vienu tokiu veiksmu namų šeimininkė gali padaryti griūtį rinkoje“, - pastebėjo pašnekovas.

DELFI primena, kad 2012 m. kalendoriuje yra trys penktadieniai, kurie sutampa su 13 mėnesio diena – sausį, balandį ir liepą. Tai didžiausias skaičius tokių penktadienių, kiek galima sulaukti per vienerius metus.

Ne visose šalyse penktadienis 13-ta yra laikoma blogio pranašu. Ispaniškai kalbančiose šalyse nesėkminga diena laikomas antradienis 13-ta. Tuo pat tiki ir graikai. Italai labiau saugosi, kai penktadienis sutampa su mėnesio 17-ta diena.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Biržos laikmatis“: FED nariai nerimauja dėl infliacijos – rodo susitikimo protokolas

Europos šalių akcijų biržose vakar dominavo pirkėjai (Vokietijos DAX +0,71 proc., Prancūzijos...

FED abejonės dėl šiais metais planuojamo palūkanų normos kėlimo būtinybės silpnina JAV dolerį Preliminarus Euro zonos BVP augimas praėjusį ketvirtį viršijo lūkesčius

Europos akcijų indeksai trečiadienį augo, investuotojams teigiamai vertinant regiono BVP...

„Biržos laikmatis“: JAV doleris sustiprėjo dėl gerų mažmeninės prekybos duomenų (2)

JAV ir Europos akcijų indeksų vertės vakar beveik nepakito („Stoxx Europe 600“ +0,09 proc.,...

Silicio slėnio kompanijos dėl D. Trumpo politikos samdo vis mažiau užsieniečių (4)

Silicio slėnio kompanijos mažina į darbą priimamų užsieniečių skaičių, būgštaudamos, kad...

Dėl politinės įtampos Europos akcijos patyrė blogiausią savaitę šiemet (1)

Investuotojams toliau pardavinėjant paprastųjų išteklių įmonių akcijas, Europos biržos patyrė...

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (16)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (586)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (17)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (26)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (116)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (50)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (13)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...