„Daug įdomiau investuoti akcijų biržoje, gal net prarasti dalį pinigų, nei išleisti „čiupačiupsams“, – sako daugiau nei trejus metus per fondus ir tiesiogiai akcijų biržoje investuojantis Antanas Pipiras, reklamos agentūros „VRS grupė“ kūrybinės rinkodaros vadovas, vienas internetinės parduotuvės www.skins.lt įkūrėjų. Jis žurnalui „Investuok“ pasakoja savo istoriją su drąsia pradžia, „fejerverkais“ ir penkiaženkliu rezultatu.
Antanas Pipiras
© „Investuok”
Kada ir kaip pradėjai investuoti?

Pradėjau prieš trejus su puse metų. Investavau į „Finastos“, „Jūsų tarpininko“, SAMPO banko, SEB Vilniaus banko valdomus fondus ir į keletą žinomesnių akcijų. Buvau susipirkęs daugelį populiariųjų fondų, paskui po truputį atsisijojo.

Pirkti fondus reiškia tapti fondo dalininku. Fondą valdo specialistai, jie priima sprendimus, kur investuoti, jie valdo investuotus pinigus už mane. Kai pats perki akcijas, tiesiogiai investuoji į vieną ar kitą bendrovę, pelną gauni priklausomai nuo asmeninių sprendimų, o ne nuo fondo valdytojų. Tačiau rizika yra visur, tiek investuojant per fondus, tiek į akcijas.

Kodėl susidomėjai investavimu?

Tuo metu ši tema buvo dar menkai išplėtota. Draugų kalbos apie investavimą, kaip jiems sekasi, paskatino domėtis ir mane. Bičiuliai kalbėdavo: praeitą savaitę pardaviau tą, nusipirkau kitką. Vakarėlyje prasidėjo kalbos: ar tikrai tas pakilo; aš irgi tą nupirkau; kada tu pardavei. Nuo tada užsimezgė kontaktai su investuojančiais žmonėmis, srities specialistais.

Pinigų likdavo, nusprendžiau investuoti. Vien draugų pasakojimų, žinoma, neužteko. Pradėjau skaityti laikraščius, interneto svetaines, bankų, maklerinių įmonių pranešimus. Spekuliantų forumai taip pat yra šaltinis susipažinti su aktualijomis, skirtingomis patirtimis, požiūriais.

Ko pradžioje tikėjaisi?

Svarbiausia buvo įdomumas. Nesitikėjau didelio pelno ar esminių pokyčių gyvenime. Ir dabar nesitikiu. Investavimas tapo papildoma veikla su pamatuojamu rezultatu. Labai akivaizdžiai matosi: po pusės metų pažiūri ir matai, ar tavo šimtas litų verti daugiau nei buvo ar mažiau.

Pagal kokius kriterijus rinkaisi ir renkiesi investicinius fondus?

Jei atvirai, artimiausius metus neketinu investuoti, todėl neieškau fondų. Šiandieninė situacija man nepatinka. Kai pradėjau, buvo 10-20 fondų, į kuriuos galėjai investuoti be didelių sunkumų, nesistengdamas atidarinėtų sąskaitų užsienyje ar investuoti per kažkokius tarpininkus. Žodžiu, neypatingas pasirinkimas. Tarkim, fondas investuoja į Rytų Europos bendrovių akcijas, pažiūri, kad regionas iš principo geras, kad akcijų portfelis, kurį fondas valdo, tau patinka. Dabar laisvai prieinamų fondų pasirinkimas išsiplėtė iki maždaug dviejų šimtų, ne vien pagal regionus, kaip buvo anksčiau. Dabar galima investuoti įdomesne valiuta, į egzotinius regionus.

Renkantis fondą man buvo svarbu, kaip fondas ir jo valdytojas dirbo praeityje. Neini užrištomis akimis. Matai, kad, pavyzdžiui, „Finasta“ pastaruosius pusę metų elgiasi taip. Žiūri, vertini. Kitų patarimais naudojuosi tiek, kiek jie padeda susidaryti savo nuomonę.

Kiek laiko ir jėgų „kainuoja“ investuoti?

Dirbu savo tiesioginį darbą – esu kūrybinės rinkodaros vadovas reklamos agentūroje „VRS grupė“, taip pat turiu pareigų ir su bičiuliais įsteigtoje internetinėje parduotuvėje www.skins.lt. Neturėjau daug laiko, kad galėčiau sėdėti ir labai gilintis. Įdomios Vietnamo, Ukrainos, Gruzijos rinkos, bet, kad suprastum, kas jose dedasi, turi „sėdėti“ internete, stebėti informaciją, konsultuotis. Jei tam neturi laiko, naudoji elementarias finansines priemones.

Kokią sumą pirmiausia investavai? Kokiam laikotarpiui?

Antanas Pipiras
© „Investuok”

Pradžioje fonduose iš viso buvo 5-6 tūkstančiai. Planavau, kad „negaudysiu“ nuosmukių ir pakilimų. Padėjau porai metų, panašiai ir išėjo. Nebuvau tiksliai numatęs, kada pinigus išimsiu. Išėjo taip, kad didžiąją dalį investicijų išėmiau 2007 metų pradžioje. Tuomet buvo prasidėję „fejerverkai“ – rinkos didesni sukrėtimai, nuosmukiai. Verslo internetinis pasaulis jau rodė, kad vyksta negerovės. Pardaviau didesnę dalį visų fondų ir akcijų, pasilikau tik „gabaliukus“. Paskui, kai dar daugiau krito, jau tik stebėjau iš šalies.

Kiek uždirbai investuodamas?

Tiesą pasakius, neskaičiavau. Pirmą kartą investavęs, nuolat investuodavau, praktiškai kas mėnesį. Kažką išimi, kažką pakeiti. Manau, kad portfelis galiausiai paaugo 30-40 procentų. Grynaisiais tai būtų 25-30 tūkstančių litų.

Papasakok detaliau, kas tave paskatino parduoti akcijas ir fondų dalis 2007 metų pradžioje? Kokie „ženklai“ rodė, kad kainos kris?

Buvo keletas logiškais veiksniais nepagristų kritimų, nerimo bangų, ir tapo aišku, kad rinka reaguoja į nežinia kokius faktorius, prasidėjo kalbos, kad tuoj tuoj ateis sunkūs laikai ar amžiaus krizė... Logiškai mąstant, rinkos negali kilti amžinai, istoriškai visada yra bangavimų ir dėsninga, kad po kelių iš eilės gerų metų turi būti vienoks ar kitos stabtelėjimas ar kritimas.

Tavo patarimas kitam pradedančiam investuotojui: kada geriausia parduoti?

Patarimas kada parduoti, būtų toks: parduokite tada, kai pasieksite savo užsibrėžtus tikslus arba kai suprasite, kad jų jau nepasieksite per atitinkamą laiko tarpą. Jei tikitės, kad akcija X kils iki skaičiaus Y ir Jūs uždirbsite daug pinigų vien su šia akcija, tai laukite iš rinkos patvirtinimo, kad Jūs einate teisingu keliu ir po keliolikos metų tikrai viskas eis tik į gerą su išsirinkta įmone, arba kai pamatysite, kad Jūsų užsibrėžtų tikslų tikrai nepasieksit, parduokite – gal kažkas pasikeitė rinkoje, pačioje įmonėje, segmente ar dar kur... O šiaip pats logiškiausias patarimas, kuriuo pats niekada nesugebu pasinaudoti: parduoti akcijas ar fondus, kai jie, tikėtina, yra pakilę iki savo viršūnės ir gal dar kiek kyla, bei ramiai laukti, kol viskas vėl atpigs.

Kokia konkrečiai informacija tau pasako apie būsimus pokyčius rinkoje? Kur jos ieškai?

Informacijos šaltinių daug: laikraščiai, kurie šaukia, kad visi mes mirsim arba kad taksi vairuotojai suskubo pirkti TEO LT akcijų, internetas, kuriame žmogeliukai guodžiasi, dalinasi savo mintimis ar net nemokamai pateikia savo analizes, privatūs žmonės, besidomintys investavimu, kurie noriai papasakoja kokius ir kaip priima sprendimus, tam kad išgirstų tavo nuomonę. Reikia naudotis visais šaltiniais, tik mokėk juos atrinkti.

Ar reikia sėkmės, nuojautos, kad laiku (pavyzdžiui, prieš didelį kritimą) parduotum akcijas ir fondų dalis? Ar gali pasakyti, kad prieš metus, kai pardavei, tau pasisekė?

Na, aš jau pardaviau ne pačiu šviesiausiu metu, tačiau po jo įvyko dar didesni kritimai. Bet čia gal labiau atsitiktinumas... Šiaip logiškiausia būtų turėti 5 patarėjus, ir kai 4 iš jų rekomenduos parduoti – taip ir daryti.

Šiuo metu investuoti neketini. Tavo manymu, kokia šiandien rinka? Kas tave paskatintų pakeisti nuomonę ir vėl investuoti?

Investuoti į biržą paskatintų kardinaliai pasikeitusi nuotaika rinkose – dabar visi išgyvena kažkokio laukimo, nežinios laikotarpį... Niekas nežino, kiek kils infliacija, kur judės doleris... Investuoti pradėčiau tik aiškiai jausdamas, kad visa rinka yra „nukraujavusi“ iki patrauklaus kainų lygio arba kad pastarasis laikotarpis buvo tik tarpinė stotelė, mažas krustelėjimas prieš dar didesnius kilimus.

Kodėl palikai dalį investicijų neparduotų? Ko iš to tikiesi?

Nesu tikras, ar tikrai viskas šiuo metu yra taip blogai, kaip atrodo, todėl gali būti, kad kažkurie fondai ar akcijos dar kils arba viskas vėl taip pat šauniai kaip ir prieš porą metų „žaliuos“, todėl palikau dalelę, kad nesigraužčiau nagų ir bent kiek nors laimėčiau kilimo atveju.

Kilo minčių tapti profesionaliu investuotoju?

Neturiu tiek laiko. Kažkurioje vietoje akys išvarvėtų. Reikia mažiausiai pusdienio kasdien, nuo tada, kai birža atsidaro, iki tol, kol užsidaro. Analizuoti, skaičiuoti. Man pakakdavo vakare vieną valandą pasėdėti, peržiūrėti, kas įvyko, kas gali įvykti rytoj ir, jei reikia, priimti sprendimą. Darbo keisti nenorėčiau. Tai specifinė, ribota sfera, pagal charakterį man ji netinka.

Kas šiuo metu tau yra investavimas?

Anksčiau buvo hobis, dabar... Ne gyvenimo būdas... Nestebiu rinkos, nes dabar man nepatinka situacija. Dabar rinka per daug nervinga. Bet priklausau ratui, kur daugelis domisi rinka, gaunu informaciją, esu su tuo susijęs, nors iš esmės esu atsitraukęs. Šiuo metu didesnį džiaugsmą patiriu investuodamas į privatesnę sferą – su bendraminčiais įsteigtos ir steigiamos internetinės parduotuvės, privačios bendrovės, uždari rizikos fondai.

Ar vis dar kalbini bičiulius?

Įkalbinau porą bičiulių ir brolį. Įtikinau, kad reikia investuoti. Gali pinigus išleisti „Maximoje“, pirkdamas „čiupačiupsus“, arba gali padėti ir jausti azartą, atsakomybę, džiaugsmą. Daug įdomiau investuoti akcijų biržoje, gal net prarasti dalį pinigų, nei išleisti „čiupačiupsams“.

Ką patartum tiems, kurie svarsto galimybę investuoti?

Pradėti investuoti visada gerai. Klausimas, į ką investuoti. Patarčiau prieš investuojant, mėnesį, du ar tris, paskaitinėti internete, pasikalbėti su makleriais, su investuojančiais pažįstamais. Dabar, kitaip nei anksčiau, atsargumas tikrai pravers.

Kaip sekėsi investuoti?

2004 pabaigoje–2006 pradžioje augo. Ypatingų „fejerverkų“ Antanas neatsimena: „Buvo natūralių pakritimų, bet nieko rimto. Turėjau „ekselinę“ lentelę, kurioje kiekvieną dieną surašydavau, kiek kas pakilo, kiek kas nukrito. Paskui kažkaip dingo įdomumas. Ėmiau nebestebėti, kiek uždirbdavau.“

2006 pabaigoje porą kartų krito, vėl atsistatė. „Buvo keista, kad kilo, kilo, kilo, o dabar pradėjo judėti, svyruoti. Bet panikos nebuvo. Atsimenu, buvo kritimų, kai bendras portfelis pajudėdavo per 3-4 procentus per dieną. Kažkurią dieną tikrai buvo momentas, kai „nukrito“ tūkstančiu litų.“

2007 pradžioje viskas dar smarkiau krito. „Nebuvo matyti didelių ateities perspektyvų. Pajutau vyraujančias nuotaikas. Nenorėjau nei gilintis, nei išgyventi, ėmiau ir pardaviau didžiąją dalį investicijų, tačiau šiek tiek pinigų fonduose ir akcijose vis tik palikau.“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (5)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (43)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (14)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (467)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (21)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (29)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (159)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (21)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (77)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Plagiato skandalas: J. Statkevičius prašo visuomenės padėti rasti iš jo vardo uždirbančius sukčius (19)

Dizaineris Juozas Statkevičius jau kelias savaites bando išsiaiškinti sukčius, besikraunančius...