Vytautas Plunksnis"/> Vytautas Plunksnis" />

Kaip "Vilniaus Vingio" akcijų pardavimas gali paveikti kainą centrinėje rinkoje?

Alytaus šaldytuvų bendrovės "Snaigė" (SNAI) akcijų kaina šiandien padidėjo dar 1,95% iki 37,05 Lt, o apyvarta siekė 229 tūkst. Lt. Šiandien dienraštis "Lietuvos rytas" pranešė, kad "Snaigės" valdyme pamažu įsigali užsienio akcininkai. SNAI prezidentas Antanas Andrulionis patvirtino, kad per sausio mėnesį vyksiantį akcininkų susirinkimą užsieniečiai tikriausiai įgis daugumą stebėtojų įmonės stebėtojų taryboje. Tai, kad A. Andrulionis šiuo metu išvyko į Italiją kalbėtis su galimais partneriais skatina kalbas, kad SNAI gali nupirkti strateginis investuotojas.

Pasklidus kalboms apie vadovybės pasikeitimą ir galimą strateginio investuotojo atėjimą, SNAI akcijas tikriausiai pradėjo pirkti ir smulkūs su akcininkų kova nesusiję investuotojai. Smulkiesiems turėtų būti labai svarbu, kiek už akciją mokės potencialus strateginis investuotojas. Anksčiau tikintis strateginio investuotojo atėjimo, rinkoje buvo laukiama 40 Lt kainos. Nuo to laiko įmonės įsipareigojimai išaugo daugiau nei nuosavas kapitalas, pardavimai bei pelnas sumažėjo, tačiau galima tikėtis, kad galimas pirkėjas vertins ne praeitį, o įmonės ateities perspektyvas ir galbūt mokės didesnę kainą. Taip pat visai tikėtina, kad užsieniečiai tik užsitikrins valdymui perimti reikalingą akcijų kiekį, tačiau neprivalės skelbti oficialaus pasiūlymo ir nustos supirkinėti akcijas centrinėje rinkoje. Tokiu atveju SNAI akcijų kaina galėtų ženkliai sumažėti, o akcijų pirkėjai - skaudžiai nusivilti.

Bet kuriuo atveju pasikeitus įmonės akcininkams galima tikėtis veiklos pagerėjimo. Visų pirma, galima laukti, jog nauja vadovybė bus linkusi draustis nuo valiutų rizikos - dabartiniai vadovai prastus įmonės pelningumo rodiklius yra linkę aiškinti euro kurso smukimu. Taip pat teigiamai reiktų vertinti tai, jog įmonės akcininkai numato atskirti pagalbines veiklas - tai leis SNAI labiau koncentruotis į šaldytuvų gamybą bei pardavimą, kas savo ruožtu turėtų padidinti pelningumą.

Nepaisant visų prognozių bei gandų, SNAI akcijos išlieka pakankamai rizikinga investicija - įmonės fundamentalūs rodikliai kol kas nėra labai geri, todėl pasitraukus stambesniems pirkėjams akcijų kainos kitimo tendencija gali greitai pasikeisti.

"Vilniaus Vingio" (VING) akcijų kaina sumažėjo 1,63% iki 4,23 Lt, o apyvarta siekė 33,9 tūkst. Lt. Dabar investuotojus labiausiai domina ne bendrovės rezultatai, o tai, kas vyksta su didesniais VING akcijų paketais. Žinių apie tai, ar kas nors nupirks Valstybės turto fondo pardavinėjamą VING akcijų paketą dar teks palaukti, o šiandien rinką pasiekė pirmosios naujienos apie paties VING akcijas, kurias buvo ruošiamasi parduoti VING valdymo komandai.

Vakar paskelbta, kad UAB "Vinvesta" gruodžio 8 dieną padidino savo dalį VING nuo 30,14% iki 40,27%. Informuodama apie akcijų paketo įsigijimą "Vinvesta" pranešė, jog akcijos nupirktos už biržos ribų. Užbiržinė prekyba Oficialaus bei Einamojo sąrašo bendrovių akcijomis yra draudžiama, todėl toks pranešimas leidžia teigti, kad "Vinvesta" šį pranešimą pateikė sudariusi sandorius su susijusiais asmenimis. Naujienų agentūra Elta paskelbė, kad gruodžio 8 dieną "Vinvesta" bei VING valdymo komanda sudarė įmonės valdymo sutartį, pagal kurią bendrovės vadovybė įsigijo pačios įmonės turėtą 9,99% akcijų paketą. Valdymo komandai priklauso septyni nariai, tačiau nuo gruodžio 8 dienos VING akcijomis buvo sudaryti tik šeši tiesioginiai sandoriai, kuriais parduota 7,04% įmonės akcinio kapitalo. Vadinasi, kol kas dar neparduota mažiausiai 2,95% įmonės akcijų, o teisę jų įsigyti dar turi mažiausiai vienas valdymo komandos narys (iš pradžių skelbta, kad jų bus dešimt). Tiesioginių sandorių kaina svyravo tarp 2,8 ir 5 Lt.

Kol kas dar negalima teigti, kad visi šie tiesioginiai sandoriai (o ypač sandoris po 5 Lt) buvo akcijų pardavimas valdymo komandai. Visų pirma, buvo skelbta, kad akcijų pardavimo kaina priklausys nuo įmonės veiklos rezultatų, todėl tikriausiai kol kas parduodamas ne visas įmonės akcijų paketas (labai tikėtina, jog valdymo komandai kol kas parduota tik kiek daugiau nei 5% akcijų, o tiesioginiai sandoriai užregistruoti gruodžio 12 dieną).

Perskirstomas nemažos vertės VING turtas, tačiau smulkūs įmonės akcininkai apie tai žino labai mažai. Dėl informacijos trūkumo galima kaltinti "Vilniaus Vingio" bei "Vinvestos" atstovus, kol kas neatskleidžiančius akcijų pardavimo detalių. "Vilniaus Vingio" rezultatai gerėjo net ir ekonominės krizės metais, ir prie to tikrai prisidėjo įmonės vadovybė. Tačiau nereiktų užmiršti, jog už šiuos rezultatus pakankamai nemažai sumokės ir akcininkai Detalių neatskleidimas (o atskleidimui užtektų paprasto pranešimo spaudai) labai lengvai gali nusmukdyti investuotojų pasitikėjimą bendrove, o ir atbaidyti akcijų pirkėjus. Būtent akcijų kaina centrinėje rinkoje gali būti labai svarbi įmonės vadovams, kurie po kelių metų gali siekti parduoti savo akcijas.

Nepaisant visų kylančių abejonių vykdomais sandoriais, didesnio VING akcijų kainos smukimo tikėtis neverta, nes yra pakankamai rimtas jų pirkėjas - pati bendrovė. Nuo sandorio su "Suprema" VING akcijų dar pirko ir "Vinvesta", o tai taip pat yra teigiamai kainą veikiantis veiksnys.

Praradusi investuotojų pasitikėjimą įmonė rizikuoja, kad jos akcijas pirks tik pati bendrovė ir jos vadovai. Labai panaši situacija dabar yra su "Rokiškio sūriu" (ROKS) - po kiekvienos periodinės ataskaitos pateikimo paaiškėja, jog nemažą akcijų apyvartos dalį rinkoje sudarė apyvarta, kai įmonės akcijų pirko pati bendrovė arba jos vadovas Antanas Trumpa ir jo šeimos nariai. Iš to galima spręsti, jog šiandien centrinėje rinkoje parduotą ROKS akcijų paketą taip pat pirko šie asmenys ar pati bendrovė. Penktadienio ROKS akcijų apyvarta centrinėje rinkoje siekė 455,5 tūkst. Lt ir buvo didžiausia šiais metais. Labai panašu, kad nenorint atskleisti sandorio pusių, akcijos buvo parduodamos per centrinę rinką.

Vidutinė "Stumbro" (STUM) akcijų kaina šiandien sumažėjo 8,66% iki 2,11 Lt, o apyvarta siekė 8,3 tūkst. Lt, tačiau paskutinis sandoris jau sudarytas už akciją mokant po 2,2 Lt. Dar prieš kelias dienas STUM akcijos buvo pabrangusios iki 2,57 Lt, tačiau išaugusi pasiūla nustūmė įmonės akcijų kainą žemyn.

Šiandien paskelbta, kad per pirmąsias keturiolika šio mėnesio dienų valstybės biudžetas negavo 102,3 mln. Lt planuotų pajamų. Kaip viena iš pajamų nesurinkimo priežasčių įvardinama tai, jog valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) blogai surenka akcizus už tabaką bei alkoholinius gėrimus. Tai reiškia, jog suprastėjo alkoholinių gėrimų pardavimas. Laikinasis VMI viršininkas Mindaugas Strumskis BNS sakė, kad "nei didmenininkai, nei mažmenininkai neperka alkoholinių gėrimų į sandėlius. Jie tikisi, kad bus atpigintos licencijos verstis šių produktų prekyba, todėl ir neskuba." Tokios tendencijos gali reikšti, kad alkoholio gamintojai, tikėjęsi prieš šventes labai padidėsiančių pardavimų, liks nuvilti. Nepaisant to, paklausa alkoholiniams gėrimams gruodį turėtų būti didesnė nei paprastai, o tai leidžia tikėtis, kad didmenininkai tuščius sandėlius daug labiau papildys kitų metų pirmąjį ketvirtį, per kurį galima tikėtis geresnių rezultatų nei paprastai.

Galima pastebėti, jog STUM akcijų pigimas daug labiau yra susijęs ne su šiomis naujienomis, bet su investuotojų psichologija. Po didelio STUM akcijų brangimo kai kurie investuotojai suskubo nusiimti pelnus, o tai, jog nebuvo visiškai matyti šių akcijų paklausos (STUM akcijos nepasižymi dideliu likvidumu), sukėlė tam tikrą paniką ir akcijų kainos smukimą. Šiandien STUM akcijų paklausa buvo 2-2,1 Lt lygyje, todėl galima prognozuoti, kad nesant labai didelės pasiūlos kaina žemiau šio lygio smukti neturėtų.

Prekyba "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis labai neišsiskyrė - apyvarta siekė 70 tūkst. Lt, o kaina sumažėjo 0,95% iki 2,08 Lt. Makleris Kęstutis Kupšys šiandien paskelbė, kad kreipėsi į teismą dėl to, jog telekomas nesudaro galimybių susipažinti su valdybos posėdžių protokolais. Galima stipriai suabejoti kai kurių rinkos dalyvių nuomonėmis, kad po tokių investuotojų veiksmų LTEL veikla taps skaidresnė - bendrovė gal pradės geriau atskleisti tai, ko reikalauja įstatymai, tačiau papildomos informacijos - pajamų, pelno prognozių vargu ar sulauksime.

Penktadienį neįprastai aktyviai vyko prekyba tiesioginiais sandoriais. "Rokiškio sūrio" akcijų parduota už 1,173 mln. Lt o akcijos kaina buvo 19,55 Lt. "Alitos" (ALIT) akcijų - už 135,6 tūkst. Lt, o akcijos kaina buvo mažesnė nei rinkoje ir siekė 0,45 Lt. "Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos" (KJKK) akcijų apyvarta siekė 118,1 tūkst. Lt, o kaina buvo 3,81 Lt. "Mažeikių naftos" (MAZN) akcijos kaina buvo 0,75 Lt, o apyvarta siekė 111,3 tūkst. Lt. "Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) akcijų vienu tiesioginiu sandoriu parduota už 93,7 tūkst. Lt, o už akciją mokėta tik 1,5 Lt. Privatizuojamo Lietuvos taupomojo banko (LTB) akcijų apyvarta siekė 50,1 tūkst.Lt, o už akcijas mokėta po 7,5 Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Pirmasis šių metų pusmetis naftai – blogiausias per pastaruosius 20 metų

Naftos kainos penktadienį kilo, tačiau, nepaisant to, žaliavai pirmasis šių metų pusmetis turėtų būti blogiausias nuo pat 1997 m., rašo „Reuters“.

Bloga diena naftai ir Didžiosios Britanijos svarui (3)

JAV akcijų indeksus žemyn nusitempė pingančios energetikos sektoriaus bendrovių akcijos.

„Biržos laikmatis“: investuotojai džiaugėsi Prancūzijos parlamento rinkimų rezultatais

Vakar pakilo visi pagrindiniai Europos šalių akcijų indeksai (Vokietijos DAX +1,07 proc., Prancūzijos „CAC 40“ +0,90 proc., Didžiosios Britanijos „FTSE 100“ +0,81 procento). Labiausiai brango kalnakasybos bendrovių ir bankų akcijos.

Technologijų sektorius palaiko JAV akcijų rinką

JAV akcijų rinka pirmadienio prekybą pradėjo augimu, „Dow Jones Industrial Average“ pasiekė rekordinių aukštumų, nes investuotojai supirkinėjo technologijų bendrovių akcijas, informuoja „Reuters“.

Jenos kursas smuko JAV dolerio atžvilgiu, rinkų dėmesio centre – FED pareigūnų komentarai

Pirmadienio dienos prekybos metu JAV doleris ir euras jenos atžvilgiu sustiprėjo, reaguodami į skirtingus didžiųjų pasaulio centrinių bankų signalus, tuo tarpu valiutos prekiautojai laukia JAV federalinio atsargų banko (FED) pareigūnų pasisakymų šią savaitę, informuoja „Reuters“.