Šį kartą tęsiame praeitame straipsnyje pradėtą temą apie rodiklius, kurie padeda pažvelgti į fondą iš arčiau, neapsigauti vertinant fondo rezultatus ir taip palengvinti pasirinkimą gausioje pasiūloje. Norime pristatyti dar du labai svarbius rodiklius, kuriuos galime pamatyti prie daugumos fondų aprašymo.
© Shutterstock nuotr.

Sekimo paklaidos rodiklis

Pateikime pavyzdį. Tarkime, nusprendžiame, kad norime investuoti į išsivysčiusių šalių rinkas ir pasirenkame akcijų fondą, investuojantį Šiaurės Amerikoje. Po kelių dienų per žinias girdime, kad Amerikos politikams sutarus dėl bendrų ekonomikos skatinimo veiksmų, JAV akcijų rinkos „šovė į viršų“. Pasižiūrite į savo fondo rezultatus, o ten jokio „šūvio“ nematyti. Kodėl taip atsitiko?

Tikriausiai jūsų fondas, nors ir savo lėšas investuoja JAV, turi kitokią sudėtį nei žiniose aptarinėjami akcijų indeksai, tokie kaip S&P 500 ir NASDAQ. Tad pirmas dalykas, ką turite padaryti, tai pasitikrinti turimo fondo palyginamąjį indeksą (angl. benchmark). Jis turėtų nurodyti, į ką orientuojasi fondas.

O jeigu fondo lyginamasis indeksas visgi yra vienas iš populiariųjų indeksų? Netgi jei nurodytas ir mums nežinomas pavadinimas, kaip pasitikrinti, ar pasirinktas fondas nenukrypsta nuo nurodyto lyginamojo indekso? Tai sužinoti mums padės indekso sekimo paklaida (ang. tracking error), kuri parodo fondo rezultatų nukrypimą nuo lyginamojo indekso rezultatų. Didelė paklaida paaiškintų pastebėtus nesutapimus, kaip ir, beje, perspėtų, kad to galime tikėtis ir ateityje.

Šis rodiklis apskaičiuojamas kaip fondo ir lyginamojo indekso grąžos skirtumo standartinis nuokrypis per pasirinktą laikotarpį. Jeigu fondas turėtų identišką sudėtį kaip ir jo lyginamasis indeksas, rezultatai turėtų būti identiški. Tačiau taip niekada nebūna. Skirtumus nulemia bent dvi priežastys. Pirmoji ta, kad fondo valdytojas, bandydamas atkartoti indekso sudėtį, turi pirkti daugybę skirtingų akcijų ir šie bei kiti kaštai mažina fondo rezultatyvumą. O antroji priežastis – valdytojai, spręsdami pirmąją problemą, paprastai nesudaro identiško portfelio, bet renkasi portfelius su nepilna indekso sudėtimi. Stengiamasi portfelį optimizuoti taip, kad jis kuo geriau atkartotų pasirinktą indeksą, tačiau nukrypimai yra neišvengiami.

Prieš pasakant išvadas dėl šio rodiklio, reikia atkreipti dėmesį, kokio tipo fondus vertiname. Aktyviai valdomi fondai gali ir nori pasiekti kuo geresnį rezultatą ir taip aplenkti savo lyginamąjį indeksą. Valdytojai bando išnaudoti rinkos galimybes ir uždirbti papildomą grąža (dar vadinama Alfa), tačiau dėl to šių fondų sekimo paklaidos rodiklis paprastai būna gerokai didesnis. O pasyviai valdomi arba indeksiniai fondai siekia kuo mažesnio paklaidos rodiklio. Todėl jų vertinimai turėtų būti griežtesni. Pasyviai valdomų fondų rodiklis turi būti kuo mažesnis, pavyzdžiui 0.5 proc. ar mažiau. Tuo tarpu aktyviai valdomų fondų rodiklis bus neišvengiamai didesnis, pavyzdžiui, akcijų fondų rodiklis gali siekti 8 - 10 proc., bet kartu būtina atsižvelgti ir į valdytojo sugebėjimus uždirbti papildomą grąžą. Valdymo kokybės įvertinimui mums pravers kitas – informacijos rodiklis.

Informacijos rodiklis

Šis rodiklis parodo fondo valdytojo uždirbtą papildomą grąžą, atsižvelgus į šios papildomos grąžos svyravimus. Jūs nesuklysite, jei pasakysite, kad tai primena Šarpo rodiklį, apie kurį jau rašėme. Tačiau informacijos rodiklis vertinimą susieja su lyginamuoju indeksu ir vertina tik aktyvaus valdymo riziką, todėl leidžia tiksliau įvertinti ir spręsti apie aktyvaus fondo valdymo naudą. O Šarpo rodiklis investicijas lygina su nerizikingomis investicijomis ir atitinkamai padeda įvertinti, ar pasiteisina sprendimas prisiimti investicijų riziką.

Informacijos rodiklis apskaičiuojamas padalinant fondo papildomą, t.y. viršijusią lyginamojo indekso grąžą iš šios grąžos svyravimų. Jeigu rodiklį matome teigiamą, vadinasi, fondo valdytojas savo veiksmais sugebėjo aplenkti lyginamąjį indeksą ir pateisino aktyvų valdymą. Visuotinai priimta, jeigu fondo informacijos rodiklis yra 0,5 ar daugiau, tai tokio fondo valdytojo darbas vertinamas kaip tikrai geras . Jeigu rodiklio reikšmė 1 ar daugiau - tai jau išskirtinai puikus rezultatas.

Šiame straipsnyje aprašyti rodikliai yra rimti įrankiai investuotojų arsenale ir jų naudojimas leidžia daug daugiau sužinoti apie fondų valdymo kokybę bei lengvina jų pasirinkimą gausioje fondų pasiūloje. Fondų pasiūla tik didės, tad mokėjimas atsirinkti, vertinti, greitai peržvelgti svarbiausią informaciją yra svarbu tiek pradedantiems, tiek patyrusiems investuotojams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (1)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

ECB išreiškė nerimą dėl stipraus euro (2)

Aukšti Europos centrinio banko ( ECB ) bankininkai praėjusio mėnesio susitikime išreiškė savo...

Aukso kasyba – žemiausio lygio nuo finansų krizės laikų (2)

Aukso kasyba šiemet krito „dramatiškai“, geopolitinių grėsmių akivaizdoje sustiprindama...

Top naujienos

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (63)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Laukiniai reklamos vakarai: feisbuko žvaigždėms – savos taisyklės (7)

Praėjusią savaitę nuskambėjusi istorija, kai Lietuvos bankas viešai pabarė feisbuko...

Ispaniją sudrebinę teroro išpuoliai: žudikai ketino panaudoti dujas mirtininkų liemenės buvo netikros, Ieškomasis septyniolikmetis sunkvežimio vairuotojas (509)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Būsimųjų vairuotojų laukia iššūkiai: bus dar daugiau neišlaikiusiųjų iš pirmo karto (10)

Norintieji gauti vairuotojo teises tiesiog apgulė „Regitrą“. Daugelis skuba praktinį...

Lenkimo manevras, pasibaigęs tragedija: pamoka, kurią turime išmokti (13)

Ketvirtadienį Trakų rajone įvyko sukrečianti avarija, kurios metu kaktomuša susidūrus dviem...

Ketinate pirkti brangakmenius? Ekspertė patarė, kaip neapsigauti (7)

Viešoje erdvėje neretai galime išgirsti ką nors įdomaus ir neįtikėtino apie deimantus – apie...

Savaitgalį per Lietuvą keliaus audra (15)

Savaitgalį sinoptikai prognozuoja škvalą ir perkūniją, škvalo metu vėjas gali siekti 15-20 m/s,...

Artėjantis draudimas prekiauti galingais siurbliais išjudino pirkėjus (39)

Nuo rudens visoje Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje, pirkti ir parduoti bus galima tik tokius...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (139)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...