Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

Ką gero akcijų rinkai žada paskutiniosios šių metų savaitės?

Gruodžio 14 dieną rinkos dalyvių dėmesys ir toliau buvo sutelktas į prekybą "Snaigės" (SNAI) akcijomis. Vykstant interesų kovai bei netylant gandams dėl galimo strateginio investuotojo atėjimo, šiandien vidutinė SNAI akcijų kaina pakilo iki 36,39 Lt.

Gruodžio 14 dieną nepertraukiamos prekybos metu ir vėl didžiausio investuotojų dėmesio susilaukė "

Aktyvi prekyba "Snaigės" akcijomis į aukštesnį nei vidutinis lygį pakėlė ir visos centrinės rinkos apyvartą. Šią savaitę centrinėje rinkoje vidutiniškai sandorių sudaryta už 569,8 tūkst. litų (atmetus prekybą "Snaigės" akcijomis - 342,8 tūkst. litų), kai apskritai 2000 metais šis rodiklis buvo 494 tūkst. litų.
Artėjant Kalėdoms bei Naujiesiems metams, rinka nėra labai aktyvi, ir panašios tendencijos tikriausiai išsilaikys iki metų galo. Jau tradiciškai antroje gruodžio pusėje akcijų kainos kyla, o tai lemia keletas priežasčių. Pernai kai kurie rinkos dalyviai akcijas pirko, norėdami reinvestuoti per metus gautą pelną, bei tokiu būdu išvengti kapitalo prieaugio mokesčio. Be to, paskutinėmis gruodžio savaitėmis investuotojai perka akcijas prieš jau tapusį tradiciniu sausio mėnesio kainų bumą.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų kaina ir toliau nerodo nei aiškios augimo nei smukimo tendencijos. Apyvarta šiandien siekė 230 tūkst. litų, o kaina nukrito 2 centais iki 2,10 Lt. Paskutiniu metu pagal reikšmingų naujienų kiekį akcijų rinkoje LTEL lenkia kitos bendrovės. Net ir pranešimai apie tarifų balansavimą bei naują paslaugą interneto vartotojams akcijų kainos smarkiai nepaveikė. Tarifų balansavimo jau buvo tikėtasi, o naujas pasiūlymas interneto vartotojams telekomo pajamų žymiai nepaveiks. Kitais metais svarbios žinios telekomo akcininkams bus 2000 metų ketvirto ketvirčio rezultatai. Tačiau labiausiai bus laukiama 2001 metų balandžio mėnesio, kai bus skelbiami kitų metų I ketvirčio rodikliai. Tada paaiškės, kaip telekomo pajamas bei pelną paveiks tarifų balansavimas, bei pagal jį bus galima spręsti ir apie visus likusius metus.

"Vilniaus baldų kombinato" (VBK) akcijų kaina nukrito iki 2,80 Lt, o apyvarta pasiekė 21 tūkst. litų. Per tris šių metų ketvirčius VBK gavo 48,4 mln. litų pajamų - 134% daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Pajamų augimas lyginant su 1998 metų III ketvirčiais sudaro jau 340%. Bendrovės direktorius Petras Čėsna neseniai dienraščiui "Lietuvos rytas" teigė, kad ir kitais metais galima tikėtis panašaus pajamų augimo. Tačiau net jei VBK pajamos kitais metais ir išaugtų dvigubai, sunku prognozuoti, ar taip pat padidėtų ir bendrovės pelnas. Iš vienos pusės veiklos sąnaudos augtų mažesniu tempu nei pardavimai, tačiau VBK yra pasiryžusi mažinti kainas bent jau pagrindiniam klientui Švedijos koncernui IKEA. Dėl smunkiančio euro, "Vilniaus baldų kombinatas" tikriausiai bus priverstas mažinti kainas ir kitiems klientams, o mažinamos kainos smarkiai sumažintų ir bendrojo pelno maržą. Pavyzdžiui, jei šiemet visa produkcija būtų buvusi pardavinėjama 15% pigiau, kitiems veiksniams nekintant, VBK veikla būtų buvusi nuostolinga.
Dėl produkcijos kainų mažinimo "Vilniaus baldų kombinatas" yra susitaręs tik su koncernu IKEA, ir kaip mažesnės kainos paveiks VBK rezultatus pamatysime tik kitais metais.

Vidutinė "Stumbro" (STUM) akcijų kaina nukrito iki 2,31 Lt, o paskutiniai sandoriai buvo sudaromi žemiausia dienos kaina. STUM P/E rodiklis pagal paskutiniųjų keturių ketvirčių pelną yra tik 2,90, tačiau artimiausiose sesijose kaina gali ir toliau kristi investuotojams realizuojant greitai uždirbtą pelną. Dar prieš keletą metų buvo užsimenama, kad 2000 metais Seimo rinkimus laimėjus liberalios pakraipos partijoms, gali būti svarstomas klausimas dėl alkoholio įmonių privatizavimo. Po Seimo rinkimų jau praėjus daugiau nei dviems mėnesiams, šia tema beveik nediskutuojama. Žlugus "Lietuvos jūrų laivininkystės" privatizavimo sandoriui, o pačią bendrovę, prieš skelbiant naują konkursą, norint reorganizuoti, valstybės biudžetas gali susidurti su lėšų trūkumu. Maždaug 190 mln. litų, kurių tikriausiai nepavyks gauti iš "B.B. Bredo B.V.", valstybė gali stengtis kompensuoti privatizuodama alkoholio bendroves. Vien pardavus sau priklausantį 91,95% "Stumbro" akcijų paketą valstybė gali tikėtis gauti apie 150-200 mln. litų papildomų pajamų. Kalbos apie STUM paketo pardavimą strateginiam investuotojui labai teigiamai paveiktų ir STUM akcijų kainą rinkoje.

"Vilniaus Vingio" (VING) akcijų kaina nukrito 2,05% iki 4,30 Lt, o apyvarta buvo 8,6 tūkst. litų.
UAB "Hermis fondų valdymas" dukterinė kompanija "Vinvesta" padidino savo balsų skaičių akcininkų susirinkime iki 40,27 proc. Paskutinį kartą labai stambus sandoris VING akcijomis buvo sudarytas gruodžio 12 dieną, kai tiesioginiais sandoriais buvo parduota 528 tūkst., arba 5 proc. šios bendrovės vertybinių popierių. Kol kas nėra atskleista, iš ko šios akcijos buvo nupirktos, tačiau gali būti, kad pardavėjas buvo su "Hermis fondų valdymas" susiję asmenys.

Į aukščiausią tašką nuo kovo 24 dienos pakilo "Alitos" (ALIT) akcijų kaina. Šiandien centrinėje rinkoje vienu sandoriu nupirkta ALIT akcijų už 3,1 tūkst. litų, o kaina buvo 0,62 Lt. Kiek atgijo ir "Anykščio vyno" (ANYK) nuosavybės vertybinių popierių paklausa, tačiau aktyviausios prekybos alkoholinių gėrimų gamintojų akcijomis sulauksime tik tada, kai paaiškės koks sprendimas dėl Akcizų mokesčio įstatymo pataisų bus priimtas Seime.

"Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) kaina nukrito 4,7% iki 1,84 lito, o apyvarta pakilo iki 17,7 tūkst. litų. Paskutinis dienos sandoris buvo sudarytas po 1,74 Lt. Savaitės pradžioje LJUR kaina pradėjo kilti po to, kai bendrovės vadovybė pareiškė, kad LJUR norėtų savo akcijas supirkinėti biržoje ir tokiu būdu pakelti jų kainą. LJUR kainai neigiamos įtakos turi tai, kad vis didėja tikimybė, jog "Lietuvos jūrų laivininkystės" privatizavimo sandoris bus nutrauktas. Teisininkų pateiktose išvadose nurodoma, kad sandorio nutraukimas būtų minimaliai rizikingas Lietuvai. Būtent dėl galimų teisinių pasekmių ir buvo abejojama, ar Vyriausybė ryšis anuliuoti privatizavimo sandorį.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta Ūkio banko (UKIO) nuosavybės vertybiniais popieriais - Viena UKIO akcija kainavo 4 Lt, o apyvarta siekė 408544 Lt.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

D. Trumpui pristačius mokesčių reformą, JAV akcijų rinka smunka (4)

JAV akcijų rinka trečiadienio vakare smuko, nes abejojama dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytos mokesčių reformos tikslingumo – pagal siūlomą reformą numatyta sumažinti įmonių pelno mokestį nuo 35 iki 15 proc. Rinkos abejonės nustelbė stiprių įmonių ataskaitų poveikį, informuoja „Reuters“.

„Nasdaq“ indeksas pirmą kartą peržengė 6000 punktų ribą

Investuotojus džiugino JAV bendrovių pirmojo ketvirčio rezultatai.

„Volvo“ pirmojo ketvirčio rezultatai nustebino analitikus (2)

Europoje Britanijos FTSE 100 vakar augo +0,15 proc., Vokietijos DAX +0,10 proc., o Stoxx Europe 600 +0,21 proc., regione toliau jaučiant padidėjusį optimizmą dėl būsimos rinkimų maratono Prancūzijoje baigties bei investuotojams vertinant kompanijų pirmojo ketvirčio rezultatus.

Europos akcijų rinką palaiko įmonių ataskaitos

Europos akcijų rinka antradienį auga, reaguodama į sudarytus sandorius ir įmonių ataskaitas, tuo tarpu investuotojai savo dėmesį nukreipė nuo politikos į esminius rinkos veiksnius, informuoja „Reuters“.

Europos finansų rinkas užplūdo rinkimų rezultatais Prancūzijoje patenkinti investuotojai (2)

Porinkiminės euforijos veikiami pirkėjai užplūdo Europos ir pasaulio akcijų biržas bei kėlė indeksų vertes iki didžiausių pastarojo laikotarpio aukštumų.