Pagrindinių pasaulio akcijų rinkų indeksai ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10659,98 +0,68%
Nasdaq 2781,3 +0,39%
FTSE 6294,3 +1,37%
Nikkei 13696,06 -2,09%

Ketvirtadienį Federalinių rezervų komiteto vadovas Alan Greenspan, kalbėdamas JAV Senato Biudžeto komitetui, pareiškė, jog ekonomikos augimas yra artimas nuliui. Dar prieš savaitę paskelbtas darbo kaštų indeksas parodė, jog nepaisant pakankamai nedidelio nedarbo, darbuotojų atlyginimų augimas nekelia grėsmės infliacijai.

Federalinių fondų palūkanų norma dabar yra 6%, tačiau vasario mėnesio ateities sandorių palūkanos tėra 5,52%. Tai reiškia, jog rinkoje tikimasi, kad palūkanos bus sumažintos mažiausiai 25 baziniais punktais ir egzistuoja 96% tikimybė, jog palūkanos bus sumažintos 50 bazinių punktų.

Palūkanų sumažinimas kompanijų rezultatams įtakos turės tik už kelių ketvirčių, todėl nenuostabu, jog po pernykščio palūkanų didinimo daugelis kompanijų skelbia apie prastesnius nei tikėtasi rezultatus.

Pirmadienį apie tai, jog ketvirtą ketvirtį nepajėgs gauti planuoto pelno paskelbė kompiuterių gamintojas Dell. Prastesnius nei tikėtasi rezultatus kompanija aiškina lėtėjančia pasaulio ekonomika bei mažėjančia paklausa jos produkcijai, o plačiau apie tai galite paskaityti TheStreet.com tinklapyje. Nepaisant to, investuotojai šią naujieną priėmė pakankamai ramiai, o Dell akcijos per savaitę net pabrango.

Kitam kompiuterių gamintojui - Compaq pavyko pasiekti rezultatus, kurie pralenkė neseniai sumažintas prognozes. Rezultatai investuotojams patiko - kompanijos akcijos per savaitę pabrango 13,5%. Lyg ir užmiršta liko tai, jog kompanijos vadovai paskelbė, jog šiais metais galima tikėtis tik 6-8% pardavimų augimo. Nors kompanija paskelbė, jog pelno prognozės nepaisant mažesnių pajamų yra nekeičiamos, analitikai suabejojo tuo, ar tai yra pasiekiama. Plačiau apie tai galite paskaityti TheStreet.com tinklapyje.

Penktadienį rezultatus paskelbė pirmaujanti puslaidininkius didelių greičių duomenų perdavimo sistemoms gaminanti kompanija PMC-Sierra. Nors kompanijos pelnas atitiko prognozes, įmonė perspėjo, jog jos pirmojo ketvirčio pelnas bus 13-15 JAV centų akcijai, kai analitikai vidutiniškai tikėjosi 37 centų akcijai. Po tokių naujienų net aštuonios kompanijos pažemino PMC-Sierra akcijų reitingus, o kompanijos akcijų kaina nusmuko 23%. Plačiau apie tai galite paskaityti CNNfn tinklapyje.

Nemažai kompanijų skelbia apie atleidimus, blogesnius nei tikėtasi rezultatus ir panašiai, o teigiamų naujienų rinkoje nėra daug. Tačiau jei Federaliniai rezervai toliau tęs tai ką pradėjo - palūkanų mažinimą, buliaus rinka gali sugrįžti ir vėl. Žinoma, tai gali nesustabdyti kai kurių pervertintų kompanijų akcijų kainų kritimo.

Europoje vienas iš svarbesnių įvykių buvo tai, jog trečias pagal dydį pasaulyje mobiliųjų telefonų gamintojas - Švedijos kompanija "Ericsson" paskelbė apie tai, jog bus nutraukiama mobiliųjų telefonų gamyba. Mobiliuosius telefonus su "Ericsson" prekės ženklu toliau gamins Singapūre įsikūrusi kompanija "Flextronics International".

Pernai mobiliųjų telefonų gamyba atnešė kompanijai 1,7 mlrd. JAV dolerių nuostolių ir tikimasi, jog ši pertvarka nuo 2002 metų leis sutaupyti 1,55 mlrd. JAV dolerių per metus.

Kompanijos paskutinio 2000 metų ketvirčio pelnas, atmetus vienkartinius sandorius, sumažėjo 64%. "Ericsson" taip pat paskelbė, jog šiais metais tikimasi 15-20% apyvartos augimo. Anksčiau buvo laukiama didesnio nei 20% augimo, o rinkos reakcija į šias naujienas nebuvo labai palanki - kompanijos akcijų kaina sumažėjo 13,5%. Plačiau apie "Ericsson" rezultatus galite paskaityti "Financial times" tinklapyje, o apie kompanijos sprendimo įtaką kitiems mobiliųjų telefonų gamintojams - Yahoo! tinklapyje.

"Ericsson" akcijų kainos kritimas paskatino ir kitų telekomunikacijų įrangos gamintojų kainos kritimą - pigo Alcatel, Marconi bei kitų bendrovių akcijos.

Laukiama, jog kitą savaitę rezultatus paskelbs gerai žinomos Europos kompanijos Nokia, Alcatel, Deutsche Bank, BMW ir būtent šių kompanijų rezultatai turėtų nulemti rinkos tendencijas.

Japonijoje šių metų pelno prognozes sumažino kompanija Fujitsu, o plačiau apie tai galite paskaityti FTMarketWatch tinklapyje.

Lenkijoje po to, kai Monetarinės politikos taryba pirmadienį nusprendė nesumažinti palūkanų normų, daugumos bendrovių akcijų kainos krito, o tarp didžiausių kritimų buvo technologinių kompanijų akcijos.

Čekijoje po du mėnesius trukusio kainų augimo rinkoje sulaukta korekcijos, tačiau manoma, jog ji trumpalaikė. Šiais metais numatoma privatizuoti net penkias kompanijas, kurių akcijos kotiruojamos biržoje, todėl nemažai rinkos dalyvių tikisi, kad privatizacija reikš ir aukštesnes akcijų kainas.

Visoje Rytų bei Centrinėje Europoje buvo pastebimas telekomunikacijų bendrovių akcijų pigimas.

Rusijos rinkoje jaučiamas tam tikras pakilimas - investuotojai laukia gerų naftos kompanijų rezultatų paskelbimo, dėl tarifų didinimo brangsta Mosenergo akcijos. Makleriai teigia, jog rinkoje aktyviai veikia tiek vietiniai, tiek užsienio pirkėjai.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (35)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (27)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (85)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (88)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1126)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (53)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (86)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...