Nepaisant itin teigiamo naujienų srauto iš bendrovių apie vykdomus plėtros planus šiems metams akcijų kainos Baltijos regione pasuko kartu su daugeliu pasaulio biržų neigiamomis tendencijomis. Neigiamos nuotaikos akcijų rinkas užvaldė po to, kai JAV prakalbo apie vis neatslūgstančią infliacijos riziką, ekonomikos lėtėjimą ir nekilnojamo turto rinkos problemas. Rinkos dalyviai vėl pradėjo tikėtis kylančių bazinių palūkanų iš už Atlanto. Situacija šiek tiek sušvelnėjo antroje dienos pusėje, kai indeksai sulėtino kritimo tempus, tačiau tai nepaveikė Baltijos regiono, kuriame prekyba akcijomis jau buvo pasibaigus.
Rinkos dalyviai vėl pradėjo tikėtis kylančių bazinių palūkanų iš už Atlanto. Situacija šiek tiek sušvelnėjo antroje dienos pusėje, kai indeksai sulėtino kritimo tempus, tačiau tai nepaveikė Baltijos regiono, kuriame prekyba akcijomis jau buvo pasibaigus.

Antroje dienos pusėje buvo paskelbta, kad Europos centrinis bankas (ECB) nepakeitė bazinės palūkanų normos ir paliko ją ties 3,75 procento riba. Tokios naujienos privertė investuotojus mažiau karščiuotis ir daryti išvadą, kad Europoje ekonomika vystosi normaliais tempais. Vis tik neatmetama galimybė, kad bazinės palūkanos bus didinamos ateityje.

Baltijos regione vyraujant teigiamoms naujienoms neigiamą indeksų svyravimą pademonstravo Estijos ir Lietuvos kapitalo rinkos, kurių indeksai atitinkamai sumenko 2,28 proc. ir 0,59 proc. Tuo patmetu, Latvijos kapitalo rinkoje dominavo priešingos nuotaikos, nes indeksas OMX Riga pakilo 0,49 proc.

Rygoje didesne nei įprasta apyvarta išsiskyrė „Ventspils nafta“ (VNF1R) akcijos, kurių kaina pakilo 1,17 proc. iki 2,6 lato, o apyvarta siekė 90,98 tūkst. latų (apie 445 tūkst. litų). Po prekybos buvo pranešta, kad “Ventspils Nafta” antrinė bendrovė “Ventspils Nafta Terminals” per pirmąjį šių metų ketvirtį transportavo 3,3 mln. tonų naftos ir jos produktų – 94 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį.

Nepaisant to prekyba Rygos biržoje išlieka chaotiška ir epizodiška. Šalies ūkio rodikliai neleidžia investuotojams jaustis pakankamai užtikrintiems, o kotiruojamų bendrovių maža imtis neleidžia pritraukti didesnio būrio investuojančių.

Visai kitokios nuotaikos ir apyvartos yra likusiose dvejose Baltijos rinkose, kur paskutiniu metu stipriai išaugęs rinkos likvidumas ne visada būna geras veiksnys. Rinkos tapo ženkliai jautresnės aplinkinių rinkų nuotaikoms nepaisant to, kad šio rinkos pasižymi didžiąją dauguma tik geromis naujienomis apie itin sparčiai augančias bendroves.

Prekybos centrus valdanti Estijos bendrovė „Tallinn Department Store“ (TKM1T) (est. „Tallin Kaubomaja Group“) per pirmąjį šių metų ketvirtį gavo 79,4 mln. eurų pajamų – 43,5 proc. daugiau  nei pernai per tą patį laikotarpį (55,3 mln. eurų). Nepaisant tokių naujienų bendrovės akcijų kaina krito 3,66 proc. iki 8,96 euro, o apyvarta siekė 460 tūkst. eurų (apie 1,69 mln. litų).

Neigiamų pasaulio nuotaikų neišvengė ir paskutiniu metu apie vykdomą agresyvią plėtrą skelbianti bendrovė „Olimpic Entertainment Group“ (OEG1T), kurios akcijos pigo 4,51 proc. iki 11,21 euro, o apyvarta siekė 2,641 mln. eurų (apie 9,11 mln. litų).

Didžiausias Baltijos šalyse kazino operatorius “Olympic Entertainment Group” 2006 metais gavo 106 mln. eurų (366 mln. litų) konsoliduotų neaudituotų pajamų – 89 proc. daugiau nei 2005 metais, kai pajamos siekė 56 mln. eurų (193,36 mln. litų).

Panaši situacija buvo ir Vilniaus biržoje, kur bendrovės skelbia gerus rezultatus, moka solidžius dividendus, o akcijos pinga. Pastebėtina tai, kad apyvartos išlieka aukštos, o tai rodo kad rinkoje vyksta lėšų persiskirstymas ir akcijų „susiurbimas“ patraukliomis kainomis. Gali būti, kad rinkoje paketus pildosi stambesni instituciniai investuotojai.

Didžiausia 14,87 mln. litų apyvarta išsiskyrė TEO LT, AB (TEO1L) akcijos, kurių kaina sumenko 0,71 proc. iki 2,79 lito. Sesijosmetu akcijų kaina svyravo 2,77 – 2,83 lito intervale, tačiau spaudžiant pasiūlai kaina palengva mažėjo.

Tokia tendencija atrodo šiek tiek nelogiška, nes bendrovės veikla yra itin stabili, bendrovė neturi skolų, o iki šio mėnesio 23 dienos centrinėje rinkoje įsigiję TEO akcijų investuotojai galės pretenduoti gauti 0,26 lito akcijai dividendus. Dividendai, kurie esant tokiai rinkos kainai sudaro 9,3 proc. pajamingumą prieš mokesčius, bus skirstomi balandžio 26 dieną įvyksiančiame akcininkų susirinkime.

Taip nemažiau įdomioje situacijoje yra bankinio sektoriaus akcijos. Trečiadienį „Ūkio bankas“ (UKB1L) paskelbė apie tai, kad pirmo ketvirčio grynasis pelnas lyginant su analogišku laikotarpiu pernai išaugo beveik 89 proc. Ketvirtadienį analogiško laikotarpio grynąjį pelną skelbė ir „Snoras“ (SRS1L) su „Šiaulių banku“ (SAB1L), kur augimai atitinkamai sudarė 44 proc. ir 52,7 proc. Akivaizdu, kad bankai vykdo ambicingus rodiklių gerinimo tikslus.

Nepaisant to ketvirtadienį „Ūkio banko“ akcijos pigo 1,61 proc. iki 4,28 lito, „Snoro“ – 3,16 proc. iki 4,9 lito, o „Šiaulių banko“ 1,37 proc. iki 3,59 lito. Didžiausia apyvarta buvo tradiciškai pasiekta „Ūkio banko“ akcijomis – 2,767 mln. litų. „Snoro“ buvo suprekiauta už 248 tūkst. litų, Šiauliečiai sulaukė 327 tūkst. litų investicijų.

Skirtumas tarp skelbiamų rezultatų optimistiškumo ir rinkos negatyvaus nusiteikimo rodo, kad investuotojai vos pradėję vadovautis fundamentaliai rodikliai vėl atsigręžia į emocijas matydami negatyvų nusiteikimą aplinkinėse rinkose. Žinoma, tokie rinkos stabtelėjimai formuoja tvirtesnį pagrindą ateities akcijų kainų kilimui, tačiau šiai dienai jis ir dabar egzistuoja realiai. Tai matosi iš bendrovių pranešimų.

JT finansų makleris Marius Dubnikovas

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Biržos laikmatis“: JAV doleris sustiprėjo dėl gerų mažmeninės prekybos duomenų (2)

JAV ir Europos akcijų indeksų vertės vakar beveik nepakito („Stoxx Europe 600“ +0,09 proc.,...

Silicio slėnio kompanijos dėl D. Trumpo politikos samdo vis mažiau užsieniečių (4)

Silicio slėnio kompanijos mažina į darbą priimamų užsieniečių skaičių, būgštaudamos, kad...

Dėl politinės įtampos Europos akcijos patyrė blogiausią savaitę šiemet (1)

Investuotojams toliau pardavinėjant paprastųjų išteklių įmonių akcijas, Europos biržos patyrė...

Bitkoino kursas vėl pasiekė rekordą (16)

Bitkoino kursas antradienį vėl pasiekė rekordą, perkopęs 3,5 tūkst. JAV dolerių kartelę, o...

Auksas brangsta nusilpus JAV doleriui

Aukso kainos antradienį pakilo, nežymiai nusilpus JAV doleriui, investuotojai laukia duomenų apie...

Top naujienos

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (1)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (250)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (129)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (6)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (309)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio: formuojasi kilometrinės spūstys (10)

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio. Sprogus padangai jis atsidūrė...

Ar išsiveržus superugnikalniui liktume gyvi? (1)

Ugnikalniai visais laikais kėlė didžiulę grėsmę gyvybei. Apie tai, ar šiais laikais...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (47)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (2)

Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos...

Jautrūs plaukai: patarimai jiems plauti (1)

DELFI Stilius jau rašė, kas kiek dienų reikėtų plauti sausus ir riebius plaukus, tačiau žmones...