Vytautas Plunksnis"/> Vytautas Plunksnis" />

Gandai ir naujienos apie strateginius investuotojus skatina prekybą biržoje

Lapkričio 28 dieną nepertraukiamos prekybos apyvarta po daugiau nei savaitės pertraukos viršijo 1 mln. Lt, tačiau daugiau nei 70% apyvartos sudarė prekyba "Snaigės" (SNAI) akcijomis. "Snaigės" akcijų kaina padidėjo 0,98% iki 29,99 Lt, o apyvarta, siekusi net 771,6 tūkst. Lt, buvo antra pagal dydį per visą prekybos šiomis akcijomis biržoje istoriją.
Untitled Document

Tokia apyvarta natūraliai gali sukelti klausimą, kas perka vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvus gaminančios įmonės akcijas.

Kiek didesnis susidomėjimas "Snaigės" akcijomis atsirado jau lapkričio pradžioje, ir šio susidomėjimo dėka "Snaigės" akcijos per dvi savaites gana netikėtai pabrango daugiau nei trečdaliu. Dar lapkričio 16 dieną rašėme, jog rinkoje sklando gandai apie galimą įmonės vadovų pasikeitimą, kuris gali būti susijęs su strateginio investuotojo atėjimu. Kol kas šie gandai ir toliau lieka gandais, nes rinka jokių tai patvirtinančių ar paneigiančių naujienų dar nesulaukė.

Tai, jog prekyba įmonės akcijomis gali suaktyvėti prieš paskelbiant ženkliai akcijų kainą galinčias paveikti naujienas, rodo ir "Ragučio" (RAGU) pavyzdys. RAGU akcijos didesnio investuotojų dėmesio ir nepritraukdavo ir lapkričio viduryje jų kaina buvo pasiekusi žemiausią visų laikų tašką, tačiau taip pat netikėtai atsirado Kauno alaus daryklos akcijų paklausa ir nuo žemiausio taško RAGU akcijos pabrango daugiau nei 60%. Šį brangimą vainikavo pirmadienį paskelbtos naujienos, kad Estijos bendrovė "A Le Coq", valdžiusi 49,98% "Ragučio" akcijų, peržengė 50% ribą ir turės skelbti oficialų pasiūlymą likusioms akcijoms supirkti. Neaiškumas dėl to, kokia kaina "A Le Coq" nuspręs supirkti smulkesnių investuotojų akcijas šiandien nusmukdė vidutinę "Ragučio" akcijų kainą 6,5% iki 8,11 Lt, o apyvarta siekė 24,3 tūkst. Lt. Paskutiniai sandoriai sudaryti jau po 7,81 Lt, o tai rodo, jog rinkoje yra netikinčių, kad likusios akcijos bus perkamos didesne kaina. Pirmadienio apžvalgoje buvo rašyta, kad "A Le Coq" pasiliko galimybę skelbti oficialų pasiūlymą tik 5 Lt kaina - išlieka nemaža rizika, kad šia galimybe ir bus pasinaudota. Dar 1999 metų rugsėjį, kai "A Le Coq" tam, kad nereikėtų skelbti oficialaus pasiūlymo, po 22 Lt įsigijo tik kiek mažiau nei 50% RAGU akcijų, smulkieji akcininkai žadėjo telktis, ir subūrę didesnį nei 33% akcijų paketą, blokuoti strateginius bendrovės sprendimus. Birželio 30 dieną be "A Le Coq" daugiau nei 5% Kauno alaus daryklos akcijų turėjo tik Valstybės turto fondas, o iš viso "Ragutis" turėjo 829 akcininkus, todėl nėra aišku, ar smulkiesiems akcininkams pavyks susijungti ir pasipriešinti "A Le Coq" pasiūlymui žema kaina (prieš metus smulkieji akcininkai žema laikė ir 12 Lt kainą). Kita vertus, "A Le Coq" gali ir nesiekti supirkti visų akcijų - tokiu atveju į smulkiųjų akcininkų veiksmus būtų galima ir nereaguoti.

Panevėžio "Lino" (LIN) akcijos pabrango 3,45% iki 0,6 Lt, o apyvarta siekė 16,4 tūkst. Lt. Atrodo, jog "Lino" akcijų kaina jau bando priartėti prie tos, kuri buvo prieš akcininkų susirinkime, kuriame susidūrus didžiausio akcininko "New Markets Investments" bei finansinių investuotojų interesams ir buvo nepritarta akcijų emisijos leidimui. Taip buvo prarasta galimybė greitai uždirbti iš oficialaus pasiūlymo (jei "New Markets Investments" būtų įsigijęs daugiau nei 50% akcijų), tačiau emisijos leidimui pasipriešinusių finansinių investuotojų argumentas, kad LIN akcijos yra vertos daugiau nei 1 Lt, taip pat gali būti rimtas signalas, kad už LIN akcijas galima gauti daugiau.
Šių metų pradžioje UAB "Hermis fondų valdymas" po 1 Lt supirkinėjo kitos su linais susijusios bendrovės - Biržų "Siūlo" akcijas, o vėliau jas pelningai pardavė JAV fiziniam asmeniui. Lentelėje galite matyti "Lino" bei "Siūlo" 1999 metų rodiklių palyginimą ("Lino" kapitalizacija apskaičiuota šios dienos rinkos kaina, o "Siūlo" - 1 Lt kaina).

Rodiklis
"Siūlas"
"Linas"
Kapitalizacija, mln. Lt
12,29
14,42
Pardavimai, mln. Lt
27,91
76,04
Pelnas, mln. Lt
2,13
5,51
Nuosavas kapitalas, mln. Lt
17,03
34,98
P/E
5,77
2,62
P/Bv
0,72
0,41
P/S
0,44
0,19

Pirkėjas, įsigijęs 15,78% "Siūlo', už šios bendrovės akcijas mokėjo brangiau nei 1 Lt, todėl parduodant "Liną" strateginiam investuotojui turėtų būti įmanoma už LIN akcijas gauti daugiau nei 1 Lt. Žinoma, nereiktų užmiršti to, kad bendrovei šiemet tikriausiai nepavyks pasiekti praeitų metų pelningumo lygio bei to, jog LIN vadovai prognozuoja gana ženklų žaliavos kainų padidėjimą kitais metais.

Nors atrodė, kad po oficialaus pasiūlymo įgyvendinimo prekyba Vilniaus banko (VB) akcijomis nurims, tačiau nesuskubę akcijų parduoti oficialaus pasiūlymo metu daro tai dabar - VB akcijų apyvarta siekė 130,6 tūkst. Lt, o kaina buvo 50 Lt.

Pastarąsias dvi dienas labai pasyviai prekiaujama didžiausio emitento - "Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijomis. Šiandien jų kaina padidėjo 0,48% iki 2,09 Lt, tačiau apyvarta tesiekė 7,8 tūkst. Lt. Vakar telekomas paskelbė apie tai, jog net 33% bus didinami vietinių pokalbių tarifai piko metu. Kaip ir buvo galima tikėtis, šis telekomo žingsnis susilaukė neigiamos visuomenės reakcijos, o investuotojai taip pat nerodo didelio susižavėjimo tarifų balansavimu. Telekomo vadovai atsisakė prognozuoti galimą tarifų balansavimo įtaką pajamoms, tačiau galima pastebėti, jog LTEL, norėdamas pagerinti savo įvaizdį visuomenėje, ateityje gali būti priverstas išleisti nemažas sumas reklamai.

Vėl buvo nupirktos visos pasiūlytos "Klaipėdos baldų" (KBAL) akcijos, kurių kaina padidėjo 13% iki 1,39 Lt, o apyvarta siekė 17,5 tūkst. Lt. KBAL akcijos kainos ir pelno santykio (P/E) rodiklis pagal prognozuojamą šių metų pelną yra tik kiek didesnis už 1,5, todėl bendrovės akcijos turi geras fundamentalias galimybes brangti. Žinoma, investuotojai neturėtų pamiršti to, kad pernai po audito KBAL pelnas sumažėjo beveik dvigubai, o taip pat, kad pagrindinis KBAL akcininkas yra koncernas SBA, kurio sprendimai dažnai nėra palankūs smulkiems akcininkams.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta KIB "Invalda" (INVL) akcijomis, kurių 128 sandoriais nupirkta už 63,8 tūkst. Lt, o už akciją mokėta nuo 0,21 Lt iki 0,23 Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Rinkos pajuto palengvėjimą po balsavimo Prancūzijoje (1)

Euro kursas pašoko iki aukščiausio lygio per penkis mėnesius po balsavimo pirmajame Prancūzijos prezidento rinkimų rate, vykusiame sekmadienį, informuoja BBC.

Rinkimai Prancūzijoje kaitina rinkas (2)

Prancūzijos CAC 40 stiebėsi +1,48 proc., t.y. labiausiai nuo kovo pradžios, vienoms iš paskutiniųjų visuomenės nuomonių apklausų rodant mažėjantį rinkėjų palankumą išstojimą iš ES palaikančiai populistų kandidatei M. Le Pen.

„Biržos laikmatis“: į akcijų biržas grįžo optimizmas

JAV akcijų indeksams impulsą suteikė sugrįžusios viltys dėl mokesčių mažinimo. Iždo sekretorius S. Mnuchin pareiškė, kad mokesčių mažinimo priemonių rengimas vyksta sėkmingai.

Dėl seksualinio priekabiavimo skandalo „Fox News“ paliekanti žvaigždė B. O'Reilly gaus 25 mln. dolerių išmoką (10)

Į seksualinio priekabiavimo skandalą įsipainiojęs ir iš „Fox News“ kanalo atleistas laidų vedėjas Billas O'Reilly gaus 25 mln. dolerių išmoką – tiek, kiek pagal sutartį jis uždirba per metus, remdamasis savo šaltiniais rašo leidinys „Financial Times“.

Volstrito akcijas ketvirtadienį palaiko kompanijų ketvirčio ataskaitų pranešimai (3)

Volstrito akcijos ketvirtadienio prekybos pradžioje kilo, palaikomos solidžių kompanijų ketvirtinių ataskaitų, tačiau kritusios naftos kainos akcijų pakilimą ribojo, rašo „Reuters“.