Bene svarbiausias praėjusios savaitės įvykis buvo Europos centrinio banko (ECB) valdybos narių susirinkimas ir sprendimas dėl bazinių palūkanų normų. Pats sprendimas dėl palūkanų rinkos dalyvių nenustebino – kaip ir tikėtasi, pagrindinė palūkanų norma buvo nepakeista (4 proc.).
Nemažinti palūkanų ECB skatina spartėjantis euro zonos vartojimo kainų augimas. Regiono metinė infliacija kovo mėnesį pasiekė jau 3,5 proc. ir gerokai viršija toleruotiną lygį. Kita vertus, oficialiajame pranešime ECB pripažino, kad įtampa finansų rinkose gali tęstis ilgiau nei tikėtasi ir dar labiau pristabdyti šių metų euro zonos ekonomikos augimą. Tad kuomet tik pradės mažėti infliacijos lūkesčiai ir vartojimo kainų augimo tempai ims lėtėti, centrinis bankas pradės mažinti bazines palūkanų normas. To realu tikėtis antrąjį šių metų pusmetį.

Praėjusią savaitę dėl palūkanų sprendė ir Anglijos bankas. Jis, kaip ir prognozuota, bazinę palūkanų normą sumažino 0,25 proc. punkto iki 5 procentų. D. Britanijoje palūkanų mažinimu siekiama išvengti galimos ekonomikos recesijos, kai tuo tarpu infliacija nekelia tiek daug rūpesčių, kiek ji kelia Europos centriniam bankui.

Akcijų rinkoje investuotojai vis labiau apsipranta su neigiamomis naujienomis ir prastėjančiais įmonių rezultatais, taip pat susitaiko su ta mintimi, kad JAV ekonomika neišvengiamai patirs didesnę ar mažesnę recesiją. Todėl naujienos, kurios tik patvirtina JAV ūkio nuosmukį, nebeskatina masiškai pardavinėti akcijų ir nebesukelia tokių didelių akcijų kainų indeksų smukimų kaip anksčiau. Praėjusią savaitę pokyčiai akcijų rinkoje nebuvo itin dideli, atsižvelgiant į neigiamas naujienas – prastus General Electric įmonės pirmojo ketvirčio rezultatus, taip pat iki žemiausio lygio nuo 1992 metų sumažėjusį JAV vartotojų pasitikėjimo indeksą. Pagrindiniai JAV akcijų kainų indeksai per praėjusią savaitę sumažėjo 2-3 proc., Europoje – 1-2 proc. Tuo tarpu Kinijos ir Taivano akcijų kainų indeksai išsiskyrė augimu, jie per savaitę padidėjo atitinkamai 2 ir 3 procentais.

Žaliavų rinkoje praėjusią savaitę buvo pasiektas naujas naftos kainos rekordas. Dar vieną naftos kainos šuolį lėmė dvi priežastys: dolerio pigimas euro ir kitų valiutų atžvilgiu skatina investuotojus rinktis ir pirkti žaliavas, be to, praėjusią savaitę JAV Energijos departamentas netikėtai paskelbė apie sumažėjusias naftos atsargas. Dėl šių priežasčių naftos kaina praėjusią savaitę buvo pakilusi iki 112,21 JAV dolerių už barelį. Iš viso per savaitę nafta pabrango beveik 4 proc. Pigus doleris toliau didina ir aukso kainą. Auksas per praėjusią savaitę pabrango daugiau kaip 2 proc. iki 927,75 JAV dolerių už Trojos unciją.

Valiutų rinkoje praėjusią savaitę buvo užfiksuotas naujas JAV dolerio antirekordas euro atžvilgiu –1,5911 JAV dolerio už eurą arba 2,17 Lt už dolerį. Neigiamos įtakos doleriui ir toliau turi tiek būgštavimai dėl JAV ekonomikos, tiek ir lūkesčiai, kad Federalinis rezervų bankas toliau mažins palūkanų normas.

Šią savaitę didžiosios įmonės toliau skelbs praėjusio ketvirčio ataskaitas. Jos turėtų sulaukti didelio dėmesio, ypač svarbūs bus finansinio sektoriaus įmonių rezultatai. Taip pat šią savaitę netrūks ir svarbių makroekonominių rodiklių. Šiandien bus paskelbta JAV mažmeninės prekybos ataskaita. Tikimasi, kad mažmeniniai pardavimai per kovo mėnesį nesikeitė, tačiau neturėtų nustebinti dar vienas mažmeninių pardavimų sumažėjimas. Rytoj bus paskelbtas Vokietijos verslo lūkesčius rodantis ZEW indeksas. Didžiausioje euro zonos ekonomikoje įmonių nuotaikas pastaruoju metu itin slegia euro brangumas, kuris apsunkina eksporto plėtrą, be to, nerimą kelia ir grėsmės dėl JAV ekonomikos recesijos. Trečiadienį ir ketvirtadienį dėmesio centre atsidurs JAV gamybos sektoriaus naujienos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (63)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (3)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (104)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (13)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

Nepamainomi grožio patarimai keliaujantiems į šiltus kraštus

Ryškūs ir kaitrūs saulės spinduliai – svarbus visų tipų kelionių akcentas, leidžiantis...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (116)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...