Bendrovė "Lietuvos dujos" (LDUJ) šiandien prisijungė prie tų bendrovių, kurios skelbia abejotinus duomenis apie savo veiklą. LDUJ penktadienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, jog pernai įmonei pavyko pasiekti 595,1 mln. Lt apyvartą. Dar prieš dvi savaites bendrovė skelbėsi, kad jai pavyko viršyti 639 mln. Lt pardavimų planą ir pasiekti 650 mln. Lt apyvartą, tačiau dabar skelbiami rezultatai yra daug prastesni.

Kiek netikėtai pasikeitė ir 1999 metų "Lietuvos dujų" apyvarta - nors bendrovės 1999 metų ataskaitoje pateikiamose "PricewaterhouseCoopers" audituotose ataskaitose aiškiai nurodyta, jog bendrovės pardavimai 1999 metais siekė 558,826 mln. Lt (šį skaičių patvirtino ir bendrovės akcininkai), tačiau įmonės vadovai dabar skelbia, kad audituoti 1999 metų pardavimai siekė 583,8 mln. Lt.

Jei kažkokiu nesuprantamu būdu bendrovės 1999 metų pardavimai ženkliai pasikeitė, apie tai reikėtų informuoti skelbiant esminį įvykį.

Bendrovė dabar skelbiasi, jog pernai uždirbo 7 mln. Lt grynojo pelno, tačiau yra pagrindo teigti, jog šis pelnas yra tik "popierinis". 1999 metų audituoti įmonės nuostoliai siekė 13,5 mln. Lt, tačiau jei įmonė būtų padariusi visus atidėjimus, kuriuos reikalavo padaryti auditoriai, įmonės nuostolių suma būtų išaugusi iki 74,1 mln. Lt. Tada bendrovės vadovai neformavo atidėjimų ir pareiškė tikį, jog jiems pavyks atgauti abejotinas skolas. Taip neatsitiko ir galima tikėtis, jog auditoriai šiemet vėl reikalaus formuoti atidėjimus tiek turtui, tiek abejotinoms pirkėjų skoloms (šiemet bendrovę audituos ne "PricewaterhouseCoopers", "Deloitte & Touche").

Šiais metais bendrovė tikisi patirti 10,3 mln. Lt nuostolių (pernai buvo planuojami 14 mln. Lt nuostoliai), o privatizavimo patarėjai iš Prancūzijos "BNP Paribas" siūlo prieš privatizuojant bendrovę kiek įmanoma padidinti jos pelningumą. Nors privatizavimą tikimasi baigti gal net pirmąjį šių metų pusmetį, šis terminas kol kas dar neatrodo labai realus.

"Lietuvos dujų" akcijos šiandien pabrango 2,34% iki 1,75 Lt, o apyvarta siekė 37 tūkst. Lt.

"Lietuvos dujų" skelbiami duomenys kiek primena tai, kaip anksčiau apie savo veiklą informuodavo "Lietuvos jūrų laivininkystė" (LJUR). Ši bendrovė ne vieną kartą skelbė apie didesnes pajamas nei iš tikrųjų ir tik po JT pastabų pripažino, jog žiniasklaidai pateko "vidiniai apskaitos duomenys". Nuo tada įmonė pardavimus pradėjo skelbti kas ketvirtį ir kol kas dar nepaskelbė 2000 metų rezultatų. Apie tai, jog įmonės ataskaitose, pateikiamose Vertybinių popierių komisijai, taip pat yra neatskleistos informacijos, jau buvo rašyta anksčiau.

LJUR akcijos šiandien pabrango 2,58% iki 3,18 Lt, o apyvarta siekė 104 tūkst. Lt.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl bendrovės skelbia geresnius duomenis nei iš tikrųjų (atmetus tai, jog jos nesusilaukia realių rinkos priežiūros institucijų sankcijų), yra prasta jų veikla. Bendrovės, kurių pardavimai bei pelnas auga, apie savo veiklą stengiasi pateikti kuo daugiau informacijos. Panevėžio "Ekranas" (EKRA), skelbdamas praeitų metų rezultatus atskleidė, kokių pardavimų ir pelno tikimasi šiais metais, o bendrovė "Vilniaus Vingis" (VING) šiandien pateikė dar daugiau informacijos.

Kreipiamąsias sistemas gaminanti bendrovė šiemet tikisi pardavimus padidinti 24,6% iki 150 mln. Lt, o pelną - 31% iki 9,2 mln. Lt. Stabilaus pardavimų augimo tikimasi ir kitais metais, o 2004 metais bendrovės pardavimai turėtų pasiekti 200 mln. Lt, o grynasis pelnas - 15 mln. Lt.

Nors bendrovės pardavimų prognozės yra kiek pesimistiškesnės nei tikėtasi anksčiau (buvo skelbta, jog šių metų pardavimai turėtų išaugti iki 160 mln. Lt), tačiau planuojamas stabilus pardavimų ir pelno augimas turėtų užtikrinti akcijų brangimą ilgu laikotarpiu. Šiandien VING akcijų kaina nepakito ir siekė 5,7 Lt, o apyvarta siekė 97 tūkst. Lt, o "Ekrano" akcijos atpigo 0,57% iki 8,7 Lt, o apyvarta siekė 102 tūkst. Lt.

Kai vienos bendrovės per biržos informacinę sistemą pateikia pardavimų ir pelno prognozes net keliems metams į priekį, "Lietuvos telekomo" (LTEL) vadovai atsisako pateikti pardavimų bei pelno prognozes motyvuodami tuo, jog bendrovės akcijomis prekiaujama biržoje.

"Lietuvos telekomo" akcijos po septynių sesijų pertraukos šiandien pabrango 0,46% iki 2,19 Lt, o apyvarta siekė 131 tūkst. Lt. Rinka su nekantrumu laukia bendrovės praeitų metų rezultatų.

"Vilniaus baldų kombinato" (VBK) akcijų brangimas tęsėsi ir šiandien - akcijos pabrango 5,56% iki 4,75 Lt, o apyvarta siekė 48 tūkst. Lt. Rinka palankiai sutiko naujieną, kad įmonės sausio mėnesio pardavimai išaugo 22%.

"Endokrininiai preparatai" (ENDO) šiandien per biržos esminio įvykio sistemą paskelbė, kad bendrovei už 3,24 mln. Lt pavyko parduoti nesumontuotą pilstymo į ampules liniją, o už ją gautos lėšos buvo pervestos į banko depozitą. Bendrovė iš turimų grynųjų pinigų bei investicijų ir terminuotų indėlių galėtų grąžinti visas skolas ir net tokiu atveju bendrovės likvidžiausias turtas viršytų kapitalizaciją, siekiančią 1,55 mln. Lt.

Vienu tiesioginiu sandoriu "Ragučio" (RAGU) akcijų parduota už 480 tūkst. Lt, o už akciją mokėta po 8 Lt. "Lietuvos telekomo" akcijų taip pat vienu sandoriu nupirkta už 110 tūkst. Lt, o už akciją mokėta po 2,2 Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (67)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (21)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (1)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...

Rusija: Surguto mieste vyras peiliu sužeidė aštuonis žmones (12)

Šeštadienį Surguto mieste (Chantų-mansių autonominė apygarda) peiliu ginkluotas nežinomas vyras...

Policija: Suomijoje įvykdytas išpuolis tiriamas kaip teroro ataka (52)

Suomijos policija šeštadienį paskelbė, kad ankstesnę dieną įvykdytas išpuolis pietiniame Turku...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (110)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (55)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (579)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Odos vėžio simptomai, kurie dažnai būna nematomi (1)

Dažniausiai – 99 atvejais iš 100 – odos vėžys yra aiškiai regimas kūno paviršiuje (nors...