"Lietuvos dujų" (LDUJ) akcijos pabrango 9,26 proc. iki 1,77 lito, o apyvarta siekė 198 tūkst. litų. Buvo nupirktos visos pasiūlytos akcijos, o jų pirkimo bumą sukėlė ne kas kita, o žiniasklaida. "Lietuvos dujų" akcijų kaina pasiekė aukščiausią tašką nuo šių metų sausio.

Dienraštyje "Verslo žinios" pasirodžiusiame straipsnyje teigiama, jog "Lietuvos dujų" akcijas per biržą jau pradėjo pirkti Bronislavo Lubio kontroliuojama AB "Achema". Teigiama, jog "Achema" sieks įsigyti ir 9 proc. "Lietuvos dujų" akcijų, kurie greičiausiai bus parduodami per biržą.

"Achema" sunaudoja apie ketvirtadalį visų į Lietuvą importuojamų dujų, todėl jos noras dalyvauti "Lietuvos dujų" privatizavime yra savaime suprantamas. Tačiau nėra aišku, kodėl apie tai, jog akcijas jau pradėta pirkti, reikia viešai skelbti per žiniasklaidą ir taip padidinti akcijų kainą biržoje.

Kol kas Vyriausybė yra apsisprendusi, jog 34 proc. "Lietuvos dujų" akcijų bus parduota strateginiam investuotojui, o 25 proc. - dujų tiekėjui (greičiausiai "Gazprom"), o dėl likusių 9 proc. dar neapsispręsta.

Lietuvos kapitalo rinkos dalyviai sveikintų sprendimą likusias akcijas parduoti per biržą, nors kol kas taip pat neskelbiama, ar ši birža bus Lietuvos. Be to, taip už akcijas būtų gauta didžiausia kaina. Tai netiesiogiai pripažįsta ir B. Lubys, teigiantis, jog kaina biržoje gali būti dvigubai didesnė nei mokės strateginis investuotojas.

Parduodant akcijas atskirais paketais ir keliant tam tikrus reikalavimus konkurso dalyviams, labai apribojamas potencialių pirkėjų skaičius, todėl akcijų kaina nebus pati didžiausia. Kokia ji gali būti, kol kas neaišku, o spaudoje jau pasirodė pirmieji potencialių pirkėjų komentarai.

Vakarų Lietuvos pramonės ir finansų korporacijos, kurios vadovai yra vieni iš gamtines dujas į Lietuvą importuojančių samdyti konsultantai nustatė, jog 92 proc. valstybės turimų akcijų vertė siekia 44-54 mln. JAV dolerių, kas atitinka tik 0,56-0,69 lito kainą už vieną "Lietuvos dujų" akciją.

Pirkėjų noras sumažinti parduodamo objekto kainą yra natūralus, tačiau po tokių pareiškimų tampa aišku, jog "Lietuvos dujos" strateginiam investuotojui bei dujų tiekėjui gali būti parduotos už mažesnę kainą nei biržoje.

Dienraštis "Lietuvos rytas" paskelbė, jog pagrindinis dujų tiekėjas Europai, Rusijos koncernas "Gazprom", paaiškėjus, jog pasirinktas "Lietuvos dujų" privatizavimo modelis yra nepalankus jiems, gali ženkliai padidinti dujų kainą Lietuvai.

Tokie veiksmai neabejotinai neigiamai paveiktų ir "Lietuvos dujų" pardavimo kainą, o tuo pačiu ir akcijų kainą biržoje.

Dėl galimų nepalankių bendrovei "Gazprom" veiksmų bei egzistuojančios tikimybės, kad "Lietuvos dujų" privatizavimo kaina nebus itin aukšta, išlieka nemaža kainos korekcijos tikimybė.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų kaina išliko 1,12 lito, o apyvarta siekė 84 tūkst. litų. Telekomo akcijų paklausa dabar yra kiek sustiprėjusi ir tai sulaiko kainą nuo kritimo.

Taip pat teigiamas veiksnys paklausai turėtų būti tas, jog pirmadienį, bent jau trumpam, nustojo smukusios ir Europos telekomų akcijų kainos - Dow Jones STOXX Europos telekomunikacijų šakos indekso reikšmė padidėjo 2,2 proc.

Brango po "Lisco" reorganizavimo įsteigtų bendrovių "Lisco Baltic Service" (LBS) bei "Lietuvos jūrų laivininkystė" (LJL) akcijos, tačiau apyvartos buvo gana mažos. LBS akcijos su 5 tūkst. litų apyvarta pabrango 15,79 proc. iki 0,22 lito, o LJL su 14 tūkst. litų apyvarta - 10 proc. iki 0,11 lito.

Po to, kai "DFDS Tor Line", įsigijusi kontrolinį LBS akcijų paketą, su Vertybinių popierių komisijos pagalba išvengė oficialaus pasiūlymo šioms akcijoms supirkti, investavusių į "Lisco" turtas susitraukė.

Reorganizavimas taip pat nesukūrė vertės akcininkams - pasitvirtino daugelio rinkos dalyvių nuogąstavimai, jog perėmusi didžiąją dalį "Lisco" skolų LJL bus mažiau vertinga. Teoriškai po "Lisco" reorganizavimo veikusių bendrovių akcijos turėjo kainuoti po 0,23 lito, tačiau LJL akcijos dabar kainuoja dvigubai mažiau.

Tiek LBS, tiek LJL akcininkai nekantriai laukia bendrovių trečiojo ketvirčio rezultatų, nes kol kas abi įmonės nesivargina atskleisti finansinių duomenų.

LJL akcininkams vienas iš svarbiausių įvykių yra tai, ar bendrovę bus bandoma privatizuoti, o LBS akcininkai laukia, kol savo akcijas biržoje pradės supirkti pati bendrovė.

Prieš sustabdant prekybą "Vilniaus Vingio" (VING) akcijomis, jų kaina sumažėjo 5,81 proc. iki 4,05 lito. Kaina smuko su gana maža 6 tūkst. litų apyvarta - šių akcijų paklausa po pranešimo apie tai, jog bendrovės pajamos bus mažesnės nei tikėtasi.

Šiandien paskelbta, jog jau antradienį bus kreiptasi į Ūkio ministeriją dėl bendrovės įstatų pakeitimų įregistravimo, o visi, pirmadienį buvę bendrovės akcininkais, už akciją turėtų gauti po 1 litą.

Atnaujinus prekybą bendrovės akcijų kaina teoriškai turėtų smukti 1 litu. Bendrovės generalinis direktorius Vaclovas Šleinota teigia, jog šiemet ir toliau planuojama uždirbti 9,2 mln. litų pelno - jei šie planai virs tikrove, bendrovės akcijos vėl gali atsidurti investuotojų taikiklyje.

Po praeitos savaitės naujienų apie įstatinio kapitalo mažinimą bei laisvų lėšų išmokėjimą akcininkams toliau augo farmacijos bendrovės "Sanitas" (SANI) akcijų kaina, kuri padidėjo 15,12 proc. iki 1,98 lito, o apyvarta dėl pasiūlos trūkumo tesiekė 3 tūkst. litų.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (18)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (454)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Vasarą keiksnoja, o ji Palangai jau atseikėjo daugiau pinigų (2)

Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC...

Patarimai, kaip išmesti kuo mažiau maisto (1)

Maisto švaistymas – viena opiausių problemų visame pasaulyje. Nors milijonai žmonių planetoje...

Gyvai / Intriguojanti kaimynų akistata: Latvija – Lietuva (113)

Kontroliniame trijų komandų turnyre Rygoje akis į akį stoja dviejų Europos čempionatui...

Artėjančios karinės pratybos gali vėl pakurstyti įtampą Korėjos pusiasalyje (3)

Šiaurės Korėja i ir Jungtinėms Valstijoms apsikeitus piktais grasinimais imtis karinių veiksmų,...

Kirpėja 13 valandų tvarkė paauglės plaukus ir padarė stebuklą

Viena kirpėja Jungtinėse Valstijose atsisakė nuskusti itin susivėlusius depresijos kamuojamos...

Skaniau ir greičiau nebūna: 5 vaisinių kremų tortams receptai

Vasarą dažniausiai norisi lengvesnio maisto iš šviežių ingredientų, todėl desertų mėgėjus...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (49)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Ar vyrų vaisingumui tiksi biologinis laikrodis? (5)

Daugelį metų tvyrojo įsitikinimas, kad moterų kiaušialąstės sensta, o spermatozoidai – ne....