Pirmadienį Vilniaus biržoje investuotojai prekiavo gana vangiai – buvo sudarytas 591 sandoris dėl bendrovių akcijų, jų apyvarta tesiekė 3,1 mln. litų. Analitikams prognozuojant štilį užtruksiant iki pat metų pabaigos, dalis investuotojų palieka rinką, tikėdamiesi galbūt sugrįžti vėliau, kuomet didesnio naujienų srauto genama prekyba galėtų susigrąžinti didesnę dinamiką, o kartu ir didesnius kursų pokyčius. Pirmadienio sesijos metu 16 akcijų atpigo ir tik 10 pabrango.

Galima konstatuoti, kad bendros Europos kapitalo rinkų nuotaikos Lietuvos akcijų rinkai ir toliau persiduoda su vienos dienos užvėlavimu. Priešingai nei Baltijos šalyse, didžiumoje aplinkinių Europos biržų pirmadienį indeksai kopė į viršų, rinkoms koreguojantis po visą praėjusią savaitę besitęsusio nuosmukio, kurį lėmė investuotojų nuogąstavimai, jog auganti infliacija gali lemti palūkanų normų kėlimą ateityje.

Pirmadienį į apyvartos lyderius išsiveržė “Aprangos” (APG1L) akcijos. Jų apyvarta siekė 745 tūkst. litų, tiesa, pusė jos buvo suformuota stambiu tiesioginiu sandoriu, o drabužių tinklo akcijų kaina sumenko 0,7 pro. iki 11,71 lito.

“Aprangos” akcijos pinga šias akcijas pardavinėjant ir pelnus pasiiminėjant trumpalaikiams investuotojams, nebesitikintiems, kad bendrovės akcijų kainą šiemet galėtų ženkliau sukrėsti kokie nors netikėtumai ar naujienos. Vis tik ilguoju laikotarpiu “Aprangos” vertybiniai popieriai išlieka perspektyvūs, nes bendrovės augimo prognozės kitiems metams yra vienos didžiausių tarp biržoje kotiruojamų bendrovių, įmonės neslegia sunki skolų našta, todėl dabartinį kainos nuosmukį galima vertinti labiau kaip techninį, o ilgesniu laikotarpiu galima tikėtis jos atsistatymo.

Investuotojai aktyviausiai prekiavo bankų akcijomis. Daugiausiai dėmesio bei sandorių pritraukė “Ūkio banko” (UKB1L) vertybiniai popieriai, nepaisant to, kad apie šį banką po paskelbtų devynių mėnesių veiklos rezultatų artimiausiu metu, jei nebus netikėtumų, didesnio naujienų srauto nenusimato. Pirmadienį banko akcijos atpigo 1,1 proc. iki 2,8 lito. Tiesa, kainai nukritus žemiau šio taško, buvo sutiktas stiprus palaikymo lygis ir suaktyvėję pirkimo pavedimai greitai padėjo kainai atsistatyti iki 2,8 lito ribos, kas atrodytų signalizuoja, jog nemaža dalis rinkos dalyvių pasirengę sugerti akcijų pasiūlą žemiau 2,8 lito taško, todėl galima prognozuoti, kad “Ūkio banko” akcijų kaina artimiausiu metu bent jau neturėtų daugiau ristis žemyn.

Atrodo, kad investuotojai nesitiki šiemet išgirsti žinių apie galimą banko kontrolės pardavimą strateginiam investuotojui, tuo tarpu “Ūkio banko” pelno ir plėtros rodikliai atitiko daugelio lūkesčius ir buvo pretekstas pasiimti pelnus. Tiesa, anksčiau “Ūkio banko” vadovai buvo užsiminę, kad iki metų pabaigos gali būti parduotas per antrinę įmonę Maskvoje valdomas vertingas nekilnojamasis turtas ir tai galėtų ženkliai pakoreguoti “Ūkio banko” grupės metinius rezultatus.

Snoro” (SRS1L) akcijos atpigo 2,7 proc. iki 53,5 lito, o apyvarta sudarė 302 tūkst. litų. Šiandien buvo paskutinė diena visiems norintiems įsigyti akcijų prieš lapkričio 10 dienos akcininkų susirinkimą, kuriame tikimasi pritarimo banko akcijų nominalios vertės sumažinimui nuo 10 iki 1 lito, akcinio kapitalo didinimui 40 proc. išleidžiant nemokamų akcijų bei įstatinio kapitalo didinimui 13 proc. papildomais įnašais, per biržą pasiūlant įsigyti naujos emisijos akcijų visiems to norintiems. Tikėtina, kad pastarosiomis dienomis “Snoro” akcijas daugiausiai pardavinėjo tie investuotojai, kurie jas portfeliuose jau buvo išlaikę ilgiau nei metus ir nebuvo linkę patirti neigiamo mokestinio efekto, kuomet po akcijų nominalo skaidymo bei įstatinio kapitalo didinimo viena metus išlaikyta akcija teoriškai galėtų virsti tokios pat vertės 14 akcijų, iš kurių 13-ai įgijimo momentu mokestine prasme taptų naujo dydžio ir nominalo įstatinio kapitalo užregistravimo depozitoriume bei naujų akcijų patekimo į akcininkų VP sąskaitas diena.

Kita vertus, investuotojai akumuliuoja lėšas, tikėdamiesi įsigyti naujos “Snoro” akcijų emisijos akcijų, kurios bus pasiūlytos biržoje. Tuo tarpu visi, siekę įsigyti “Snoro” akcijų, norėdami už kiekvienas 100 pirktų akcijų gauti 40 nemokamų bei patirti teigiamą mokestinį, apmokestinamąjį pelną iš akcijų prekybos mažinantį, efektą šia galimybe jau buvo spėję pasinaudoti anksčiau. Minėtas mokestinis efektas pasireiškia susidarant dirbtiniam akcijų pirkimo-pardavimo nuostoliui, kuomet po akcijų nominalios vertės sumažinimo jų rinkos kaina sumažės, nors kapitalizacija padaugėjus akcijų ir nesikeis, nesikeičiant nuosavo kapitalo dydžiui.

Išimtis bankų sektoriuje buvo “Šiaulių banko” (SAB1L) akcijos, per sesiją brangusios 2,3 proc. iki 3,11 lito, nors nepertraukiamos prekybos metu jų kursas buvo šoktelėjęs ir iki 3,18 lito. Tokią rinkos reakciją paskatino dar prieš prasidedant prekybos sesijai biržą apskriejęs pranešimas, jog “Šiaulių banko” grupė šiemet per devynis mėnesius uždirbo 39,9 mln. litų grynojo pelno, iš kurio bankui tenka 20,5 mln. litų. Anksčiau pats bankas buvo paskelbęs apie atitinkamu laikotarpiu vien savo uždirbtą 11,6 mln. litų grynąjį peną, tuo tarpu banko finansinės grupės, kurioje be “Šiaulių banko” dar yra “Šiaulių banko lizingas“ bei likviduojamas “Šiaulių banko faktoringas“, grynasis sudarė 11,5 mln. litų.

Tuo tarpu į paskelbtą “Šiaulių banko” grupės uždirbtą pelną įtrauktos bankui priklausančių, ne tik finansų sektoriuje dirbančių įmonių, rezultatas. Didžiausią pelną šiemet generavo banko antrinė įmonė “Šiaulių banko turto fondas“, ir nors banko atstovai nekomentuoja, iš ko būtent buvo uždirbtas pelnas, atrodo, galima daryti prielaidą, kad jis buvo gautas užbaigus dalį nekilnojamo turto projektų, kuriuos keletą metų vystė antrinė “Šiaulių banko” įmonė. Iš viso “Šiaulių banko” akcijų pirmadienį buvo suprekiauta už 232 tūkst. litų.

"Jūsų tarpininko" finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Biržos laikmatis“: JAV doleris sustiprėjo dėl gerų mažmeninės prekybos duomenų (2)

JAV ir Europos akcijų indeksų vertės vakar beveik nepakito („Stoxx Europe 600“ +0,09 proc.,...

Silicio slėnio kompanijos dėl D. Trumpo politikos samdo vis mažiau užsieniečių (4)

Silicio slėnio kompanijos mažina į darbą priimamų užsieniečių skaičių, būgštaudamos, kad...

Dėl politinės įtampos Europos akcijos patyrė blogiausią savaitę šiemet (1)

Investuotojams toliau pardavinėjant paprastųjų išteklių įmonių akcijas, Europos biržos patyrė...

Bitkoino kursas vėl pasiekė rekordą (16)

Bitkoino kursas antradienį vėl pasiekė rekordą, perkopęs 3,5 tūkst. JAV dolerių kartelę, o...

Auksas brangsta nusilpus JAV doleriui

Aukso kainos antradienį pakilo, nežymiai nusilpus JAV doleriui, investuotojai laukia duomenų apie...

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (104)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (187)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (282)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (560)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (54)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (194)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...