Nepaisant to, kad iki šio mėnesio pabaigos daugelis bendrovių turi atskleisti savo preliminarius praėjusių metų pelnus, Vilniaus biržoje investuotojų aktyvumas nėra labai didelis. Bendra akcijų apyvarta siekė 5,8 mln. litų, o sandorių skaičius – 748. Pastarosiomis dienomis investuotojai reaguoja į nuotaikas užsienio rinkose su vienos dienos pavėlavimu. Šiandien, kaip ir trečiadienį, mūsų rinka judėjima priešinga kryptimi nei dauguma Europos biržų.

Pastarosiose indeksai krito dėl didžiųjų finansų institucijų pranešimų apie prastėjančius veiklos rezultatus, veikiamus JAV būsto paskolų krizės. Be to, didesni, nei tikėtasi, JAV gruodžio mėnesio ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai rinkose padidino netikrumą, kad Federalinis centrinis bankas (Fed) gali nesiryžti sumažinti bazines palūkanų normas dar 0,5 procentinio punkto jau per šiąnakt laukiamą eilinį posėdį.

Vakarop šiuos nuogąstavimus sustiprino išplatinti JAV makroekonominiai duomenys, atskleidę, jog paskutinį metų ketvirtį infliacija JAV šoktelėjo iki 2,6 proc., kai tuo tarpu BVP augo vos 0,6 proc., gyvenamųjų namų statybos smuko 24 proc., apčiuopiamai sumažėjo verslo išlaidos bei atsargos. Artimiausiu metu Fed sprendimas dėl palūkanų turėtų būti svarbiausiu veiksniu, lemsiančiu tolesnę akcijų kryptį užsienio rinkose.

Trečiadienį pabrango 14, atpigo 10 Vilniaus biržoje kotiruojamų akcijų, o biržos indekso reikšmė įspūdingai pasitūmėjo į viršų 1,29 proc.

Didžiausią investuotojų dėmesį susigrąžino „Teo LT“ (TEO1L) akcijos, kurios dominavo tiek pagal sandorių skaičių (262), tiek pagal savo apyvartą (2,3 mln. litų). Jų kaina per sesiją pasistiebė į viršų 3,38 proc. iki 2,14 lito ir tai yra gana nemažas teigiamas kainos pokytis šiems likvidiems vertybiniams popieriams. Antradienį bendrovė atskleidė savo 2007 metų ketvirtojo ketvirčio veiklos rezultatus, kurie viršijo analitikų lūkesčius.

Metų pabaigoje „Teo LT“ nepaskirstytas pelnas sudarė 197 mln. litų, arba 0,25 lito akcijai, o įmonės vadovas Arūnas Šikšta telefoninės konferencijos investuotojams metu akcentavo, kad neišmokėti jų visų dividendais galėtų nuspręsti nebent patys įmonės akcininkai.

Daugelis rinkos dalyvių, prisimindami praėjusių metų precedentą, tai suprato, kaip neakivaizdų signalą, kad visa ši suma gali būti skirta dividendams išmokėti bei suskubo pirkti akcijų dėl galimo solidaus dividendinio pajamingumo. Kita vertus, „Teo LT“ kontroliuojančios „TeliaSoneros“ pozicija dėl dividendų bus aiški tik prieš akcininkų susirinkimą, kuris vyks balandžio 25 dieną, todėl dėl to laukti tolesnių staigių kainos pokyčių šioje pozicijoje artimiausiu metu būtų per anksti.

Tarp tų akcijų, kurių prekybos apimtis trečiadienį nebuvo maža, būtų galima išskirti „Aprangą“ (APGL). Jų apyvarta siekė 747 tūkst. litų, o kaina sumažėjo 2,42 proc. iki 11,7 lito.

Šioje pozicijoje karts nuo karto vis dar sušmėžuoja vienas kitas didesnis užsienio pardavėjas, kaip ir buvo galima matyti trečiadienį, ir tai neleidžia „Aprangos“ akcijų kainai atgauti prarastų pozicijų. Nepaisant to, kad bendrovė paskelbė geras šių metų plėtros prognozes, šiuo metu dalis investuotojų būkštauja, kad dėl didelės infliacijos regione gali sumažėti gyventojų perkamoji galia ir tai turi galimybių neigiamai paveikti paklausą prabangos prekėms.

Invaldos“ (IVL1L) akcijų kurso nuosmukį 1,8 proc. iki 14,19 lito galima sieti su pranešimu, kad įmonių grupės finansų sektoriaus nuostoliai dėl nepalankios padėties akcijų rinkose per paskutinį praėjusių metų ketvirtį sudarė 3,7 mln. litų bei neleido pasiekti visų 2007 metų pelno prognozės – 19,9 mln. litų (buvo uždirbta 14,4 mln. litų). Akcijų buvo suprekiauta už 538 tūkst. litų.

Jau gerokai po prekybos buvo pranešta, kad tarptautinė reitingų agentūra „Standard & Poor‘s“ sumažino Lietuvai anksčiau suteiktus skolinimosi reitingus, kritikuodama nesubalansuotą deficitinį šių metų biudžetą bei įspėj o, kad jei biudžeto išlaidos bus didinamos vis naujais sprendimais, reitingai gali būti mažinami ir toliau.

Gan niūriai atrodo agentūros įspėjimai, kad dėl vidaus rinkos plėtros sulėtėjimo šiemet Lietuvos ekonomikos augimo tempai gali sumažėti nuo 8,7 proc. iki mažiau nei 4 proc. Dėl sumažintų kredito reitingų didėja šalies skolinimosi kaštai bei mažėja užsienio investuotojų pasitikėjimas vietine investicine aplinka.

OMX Riga indekso reikšmė krito 1,03 proc. Trečiadienį Latvijos statistikos departamentas pranešė, kad dėl sugriežtinto p askolų išdavimo bei vidinės paklausos sumažėjimo kritus maisto ir gėrimų pardavimams Latvijos mažmeninės prekybos apimtys gruodžio mėnesį fiksavo 1,7 proc. metinį augimą – mažiausią nuo pat 2002 metų vasario mėnesio, kai tuo tarpu dar lapkričio mėnesį metinis augimas siekė 12,3 procento.

Savo ruožtu Latvijos ekonomikos ministerija išplatino prognozes, kad 2008 metais infliacija šalyje turėtų išsilaikyti ties 12 – 13 proc. riba, o vidutinė metinė infliacija sieks 10 procentų.

OMX Tallinn indeksas pasistiebė į viršų 1,32 proc. Didžiausia buvo „Tallink Grupp“ (TAL1T) akacijų apyvarta (1,1 mln. eurų), o kaina ūgtelėjo 3,66 proc. iki 0,85 euro. Pirmadienį bendrovė paskelbė, kad jos pelnas per pirmąjį finansinių metų ketvirtį dėl sumažėjusių keleivių ir krovinių srautų bei išaugus išlaidoms degalams bei pakilus palūkanų normoms, smuko apie 98 proc.

Netrukus po to bendrovės akcijų kaina buvo sumažėjusi 7 proc. Trečiadienį keli stambesnių investuotojų sandoriai paskatino ir smulkiųjų investuotojų aktyvesnę prekybą šiomis akcijomis, dėl to akcijų kaina koregavosi į viršų.

JT finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (2)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

ECB išreiškė nerimą dėl stipraus euro (1)

Aukšti Europos centrinio banko ( ECB ) bankininkai praėjusio mėnesio susitikime išreiškė savo...

Aukso kasyba – žemiausio lygio nuo finansų krizės laikų (1)

Aukso kasyba šiemet krito „dramatiškai“, geopolitinių grėsmių akivaizdoje sustiprindama...

FED pareiškus abejones dėl JAV infliacijos (1)

Europos akcijos bei obligacijų pajamingumas ankstyvosios ketvirtadienio prekybos metu krito, JAV...

„Biržos laikmatis“: FED nariai nerimauja dėl infliacijos – rodo susitikimo protokolas

Europos šalių akcijų biržose vakar dominavo pirkėjai (Vokietijos DAX +0,71 proc., Prancūzijos...

Top naujienos

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo, sulaikytas antras įtariamasis nuolat pildoma (558)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis sulaikytas (210)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (20)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (28)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (1)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (114)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (2)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Gyvai / Bandymas siekti svajonės: „Ludogorec“ – „Sūduva“ (96)

Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai stoja į vieną iš svarbiausių mūšių komandos ir...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (3)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...

Dainininkas R. Williamsas tapo valgymo per miegus įkaitu (7)

Įspūdingą šou Vilniaus Vingio parke surengęs garsus britų dainininkas Robbie Williamsas (43...