Vytautas Plunksnis"/> Vytautas Plunksnis" />

Ar pastarųjų savaičių "Snaigės" akcijų pirkimas vyko nesinaudojant vidine informacija?

Untitled Document

"Snaigės" (SNAI) akcijos šiandien pabrango 6,01% iki 32,09 Lt, o apyvarta siekė 150 tūkst. Lt. SNAI akcijų paklausa buvo ir po 33 Lt, o tokį kainos šuolį sukėlė pranešimas apie sausio 13 dieną vyksiantį akcininkų susirinkimą, kuriame bus svarstomas klausimas dėl naujos stebėtojų tarybos rinkimo. Iš esmės tai reiškia, kad gali pasikeisti įmonės vadovybė, o apie tokius rinkoje sklandančius gandus jau buvo rašyta lapkričio 16 dienos apžvalgoje. Trečio ketvirčio pabaigoje įmonės stebėtojų tarybos ir valdybos nariai kartu valdė daugiau nei penktadalį bendrovės akcijų, todėl vadovybės pasikeitimą natūralu būtų sieti su tuo, jog ateina strateginis investuotojas. Kol kas tai išlieka tik spėlionėmis - oficialių pareiškimų investuotojai dar turės palaukti. Akcininkų susirinkime bus svarstomi ir bendrovės ilgalaikio turto pardavimo, įkeitimo bei nuomos klausimai.

Jei pasitvirtintų gandai apie strateginio investuotojo atėjimą, Vertybinių popierių komisija galėtų pasidomėti tuo, ar kai kurie rinkos dalyviai nesinaudojo vidine informacija. Tokie įtarimai natūralūs, nes nedažnai tenka stebėti atvejus, kai bendrovės, kol kas neturinčios gerų fundamentalių rodiklių, akcijos per gana trumpą laiką pabrangsta daugiau nei 50%. Žinoma, SNAI akcijų brangimą galėjo nulemti ir tai, jog kol kas nežinomas investuotojas bandė sukaupti didesnį SNAI akcijų paketą - nuo lapkričio pradžios centrinėje rinkoje bei tiesioginiais sandoriais nupirkta 4,55% SNAI akcinio kapitalo.

Kiek didesnio investuotojų dėmesio šiandien sulaukė ir "Vilniaus Vingio" (VING) akcijos, kurių apyvarta siekė 135,6 tūkst. Lt, o vidutinė kaina padidėjo 4,65% iki 4,5 Lt. Tokį VING kainos šoktelėjimą sukėlė kiek didesnis investuotojas, o didelė jo pavedimo dalis buvo įvykdyta 4,7 Lt kaina. Panašia kaina VING akcijų paketą įsigijo ir antrinė "Hermis fondų valdymo" bendrovė "Vinvesta". Yra prielaidų teigti, kad šiandien VING akcijas pirkęs investuotojas jau yra didesnis VING akcininkas arba ruošiasi juo tapti įsigydamas Valstybės turto fondo (VTF) parduodamą 23,34% akcijų paketą. Kiti investuotojai, galvojantys apie VING akcijų pirkimą, atsiduria savotiškuose spąstuose - nepaisant to, jog įmonės fundamentalūs rodikliai suteikia prielaidas ilgalaikiam akcijų brangimui, trumpu laikotarpiu didesnio VING akcijų brangimo tikėtis sunku, nes rinką slegia tai, jog didelį akcijų paketą pardavinėja VTF.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų kaina šiandien nepakito, o apyvarta siekė 239 tūkst. Lt. Bendrovė šiandien pranešė ketinanti išleisti trijų metų trukmės 100-200 mln. Lt vertės litais nominuotą euroobligacijų emisiją. Taip bendrovė, pajamas gaunanti litais, kiek apsidraustų nuo valiutų rizikos, tačiau kol kas neskelbiama, kam bus naudojamos emisijos lėšos. Jos gali naudojamos jau anksčiau pradėtoms investicijų programoms finansuoti, tačiau vienas iš galimų paaiškinimų gali būti ir tas, jog bendrovė siekia sukaupti lėšų artėjančiam UMTS licencijų aukcionui. Negalima atmesti ir kito varianto - gautos lėšos gali būti išmokėtos kaip dividendai - 1999 metų dividendams mokėti bendrovė skyrė 71,209 mln. Lt, 31,7 mln. Lt buvo skirta išeitinėms darbuotojų pašalpoms mokėti, o 0,54 mln. Lt buvo skirta tantjemoms valdybos nariams mokėti.

"Lietuvos jūrų laivininkystės" (LJUR) akcijos pabrango 5,75% iki 1,85 Lt, o apyvarta siekė 31,5 tūkst. Lt. Kai kuriuos investuotojus patraukė bendrovės vadovų deklaruoti planai, jog skirstant šių metų pelną reikia sudaryti rezervinį fondą, skirtą LJUR akcijų kainos palaikymui biržoje. Nors tai ir sukėlė trumpalaikį akcijų brangimą, galima pastebėti, kad pagrindinis bendrovės akcininkas gali ir nepalaikyti tokio valdybos pasiūlymo bei tai, kad iki visuotinio akcininkų susirinkimo pasikeis ir pati "Lietuvos jūrų laivininkystė". Vienu iš realesnių Vyriausybės žingsnių išlieka sprendimas reorganizuoti įmonę, išskaidant ją į keltų ir trampinių laivų bendroves ir gali būti, jog reorganizavimo metu akcijos biržoje nebus supirkinėjamos. Gavę dviejų bendrovių akcijų, investuotojai tikriausiai turėtų stebėti ir du privatizavimo procesus, tačiau jokių sėkmės garantijų nėra. Vyriausybė yra deklaravusi siekius išlaikyti kontrolę keltų bendrovėje, todėl šios bendrovės investuotojų paieška pasunkėtų, o labai neaišku ir tai, ar palankia kaina pavyks privatizuoti ir trampinių laivų bendrovę.

"Mažeikių naftos" (MAZN) akcijos pinga antrą sesiją iš eilės - šiandien jų kaina sumažėjo 1,25% iki 0,89 Lt, o apyvarta siekė 15,8 tūkst. Lt. Tolstanti ilgalaikių naftos tiekimo sutarčių pasirašymo data bei prasti bendrovės fundamentalūs rodikliai skatina MAZN akcijas pardavinėti tuos, kad tikėjosi tai padaryti iškart po sutarčių su "LUKoil" pasirašymo.

"Mažeikių nafta" šiandien Maskvoje daugiau kaip 40 kompanijų pristatė Būtingės naftos terminalą. Bendrovės komunikacijos tarnyba išplatino pranešimą spaudai, kuriame "Mažeikių naftos" generalinis direktorius Džimas Šylas (Jim Scheel) teigia, jog "Rusija, eksportuodama naftą per Būtingės terminalą ir išnaudodama jo pajėgumus, galėtų papildomai uždirbti 100 mln. dolerių per metus", o vėliau buvo išplatintas pataisytas pranešimas, kuriame teigiama, jog Rusija galėtų uždirbti 100 mln. dolerių per mėnesį.

Nereikia turėti ypatingų matematinių sugebėjimų tam, kad įsitikinti jog šie teiginiai yra daug kartų perdėti. Būtingės terminalo projektinis pajėgumas - 8 mln. tonų naftos produktų per metus ir 1,2 mlrd. dolerių pridėtinės vertės jis tikrai nesukuria. Rusijos naftos bendrovės naftą eksportuoti gali ir nesinaudodamos Būtingės terminalo paslaugomis ir tikrai galima abejoti ar tokia propaganda padės pritraukti eksportuotojų (beje, jei "Mažeikių naftos" generalinio direktoriaus teiginys būtų teisingas, "Jukos", kuri kitais metais per Būtingę žada eksportuoti 4 mln. tonų naftos, turėtų džiaugtis galimybe papildomai uždirbti 50 mln. dolerių per mėnesį.)

Jau penkta sesija iš eilės brangsta degtinės gamintojo "Stumbras" (STUM) akcijos, kurios per daugiau nei savaitę pabrango 41,8% iki 2,34 Lt. Šios dienos apyvarta siekė 8 tūkst. Lt ir nepaisant to, buvo didžiausia per visą mėnesį. STUM akcijas dėl gerų bendrovės fundamentalių rodiklių bei pakankamai didelių dividendų (0,21 Lt) akcijas perka smulkūs investuotojai, nenorintys didelės rizikos.

Jau kuris laikas siekiant apsaugoti investuotojų interesus biržoje sustabdyta prekyba "Lietuvos dujų" (LDUJ) akcijomis, nes bendrovė yra reorganizuojama atskiriant įmones "Suskystintos dujos" bei "Dujiniai įrengimai". Prieš prekybos sustabdymą "Lietuvos dujų" akcijos kainavo 1,25-1,3 Lt ir rinkoje kartais pasigirsta rekomendacijų šias akcijas pirkti. Gruodžio 5 dienos prekybos apžvalgoje galėjote perskaityti, kad sprendžiant iš kai kurių Premjero pasisakymų, viena LDUJ akcija privatizavimo metu gali kainuoti 1,5 Lt.

Viena iš sėkmingo privatizavimo prielaidų - pelninga bendrovės veikla ar jos perspektyvos. Gamtinių dujų rinka kol kas tik eina liberalizavimo link, o investuotojui gali nelabai patikti tai, kad dujų kainos galutiniam vartotojui vis dar yra reguliuojamos valstybės, kai tuo tarpu LDUJ dujas turi pirkti rinkos kainomis. Kitais metais "Gazprom" ketina padidinti parduodamų dujų kainą nuo 78 JAV dolerių iki 82 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų dujų. Iš "Gazprom" kitais metais ketinama pirkti 375 mln. kubinių metrų dujų, todėl dėl šio "Gazprom" žingsnio bendrovės sąnaudos padidėtų 6 mln. Lt, dar 20 mln. Lt tektų papildomai sumokėti bendrovei "Stella Vitae" iš kurios ruošiamasi pirkti 1,25 mlrd. kubinių metrų dujų. "Lietuvos dujų" pelnas per dešimt šių metų mėnesių siekė 22,2 mln. Lt, tačiau beveik pusė jo gauta iš įmonei palankių valiutų kursų svyravimų. Jei nebus padidinta dujų kaina galutiniam vartotojui, kitais metais bendrovė gali vėl pradėti dirbti nuostolingai ir bendrovės privatizavimas gali užtrukti, nes investuotojai gali atsisakyti mokėti prašomą kainą. Dienraštis "Lietuvos rytas" šiandien pranešė, kad bendrovės privatizavimas gali prasidėti jau sausio mėnesių, o baigtis - per pusmetį nuo jo pradžios.

Tiesioginiais sandoriais "Vilniaus Vingio" akcijų vidutine svertine 4,08 Lt kaina parduota už 2,15 mln. Lt. "Pieno žvaigždžių" (PZVG) akcijų po 1 Lt nupirkta už 94 tūkst. Lt. "Lietuvos telekomo" akcijų po 2,11 Lt nupirkta už 40 tūkst. Lt, o "Mažeikių naftos" po 0,75 Lt - už 30 tūkst. Lt.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

Įvardijo, kas gali sukelti kitą krizę (117)

Aukštas investicijoms naudojamo skolinto kapitalo lygis ir žemas kintamumas vertybinių popierių rinkose gali sukelti kitą finansų krizę, sako apribotos rizikos fondo „Baupost Group“ viešųjų investicijų vadovas Jimas Mooney.

„Biržos laikmatis“: po M. Draghi pasisakymų euras dar labiau sustiprėjo

ECB vadovas užsiminė, kad diskusija dėl turto supirkimo programos prasidės rudenį. M. Draghi taip pat pažymėjo, kad ekonominė euro zonos situacija akivaizdžiai gerėja ir išsakė įsitikinimą, kad nepaisant silpnokos dinamikos, infliacijos tempas laipsniškai pasieks ECB 2 proc. tikslinį lygį.

Euro kursas - ties aukščiausiu lygiu pastaruoju metu (2)

Euro kursas ketvirtadienį laikosi ties aukščiausiu lygiu per 14 mėnesių, rinkoms laukiant Europos centrinio banko (ECB) komentarų dėl galimo skatinimo programos atsisakymo; jenos kursas beveik nekinta po Japonijos centrinio banko susitikimo, informuoja „Reuters“.

„Biržos laikmatis“: akcijų indeksai vėl pasiekė rekordines aukštumas

Antradienį brango akcijos ir nafta, investuotojų akiratyje – šiandienos ECB posėdis. JAV vakar „S&P 500“ (+0,54 proc.) ir NASDAQ (+0,64 proc.) pasiekė naujas aukštumas, o „Dow Jones“ (+0,31 proc.) pakilti aukščiau sutrukdė investuotojų lūkesčius gerokai nuvylę IBM rezultatai (IBM akcijų kaina vakar nukrito 4,20 procento).

Doleriui nutolus nuo kelių mėnesių minimumų aukso kainos smunka (1)

Aukso kainos trečiadienį smuko, nes JAV dolerio kursas, nusmukęs iki mėnesinių minimumų, stabilizavosi, tuo tarpu neapibrėžtos JAV pinigų politikos griežtinimo perspektyvos šiais metais ir politiniai nesutarimai Vašingtone tebedaro spaudimą JAV valiutai, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.